palacinkaa
16.09.10,21:32
Vie mi niekto poradiť aké oprávnenie potrebujem na vedenie mot.vozidla skupiny B, ktorého celková hmotnosť je 2000kg a bude ťahať prípojné vozidlo o celkovej hmotnosti 1800kg. T.z. váha jazdnej súpravy bude 3800kg. Vozidlo smie podľa TP ťahať brzdené prívesy do 2800kg. Čítal som niekoľko krát popis oprávnenia skupiny B a BE, ale nieje mi to jasné. Mám pocit, akoby sa tam niektoré veci navzájom vylučovali. Ďakujem.
Stanislav 1975
16.09.10,19:36
Vie mi niekto poradiť aké oprávnenie potrebujem na vedenie mot.vozidla skupiny B, ktorého celková hmotnosť je 2000kg a bude ťahať prípojné vozidlo o celkovej hmotnosti 1800kg. T.z. váha jazdnej súpravy bude 3800kg. Vozidlo smie podľa TP ťahať brzdené prívesy do 2800kg. Čítal som niekoľko krát popis oprávnenia skupiny B a BE, ale nieje mi to jasné. Mám pocit, akoby sa tam niektoré veci navzájom vylučovali. Ďakujem.

Ak sa mýlim opravte ma, ale ja si myslím,že tu stačí obyčajné B-éčko, nič viac...
Chobot
17.09.10,07:13
Vie mi niekto poradiť aké oprávnenie potrebujem na vedenie mot.vozidla skupiny B, ktorého celková hmotnosť je 2000kg a bude ťahať prípojné vozidlo o celkovej hmotnosti 1800kg. T.z. váha jazdnej súpravy bude 3800kg. Vozidlo smie podľa TP ťahať brzdené prívesy do 2800kg. Čítal som niekoľko krát popis oprávnenia skupiny B a BE, ale nieje mi to jasné. Mám pocit, akoby sa tam niektoré veci navzájom vylučovali. Ďakujem.

Tie skupiny sa nevylučujú, len treba pozorne čítať. Podľa zákona o cestnej premávke § 75 ods. 6 sú skupiny B a C a ich podskupiny definované takto:

(6) Do skupiny motorových vozidiel B patria

a) motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny A a T a podskupiny A1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a ktoré nemajú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg, - (toto nespĺňaš, pretože príves, ako uvádzaš má viac ako 750 kg)
b) jazdné súpravy zložené z ťažného vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nepresahuje prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla. - ani toto nespĺňaš, pretože príves s autom spolu (teda jazdná súprava) má viac ako 3500 kg.

7) Do skupiny motorových vozidiel B+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak nejde o jazdnú súpravu podľa odseku 6 písm. b). - toto platí pre teba, lebo súprava presahuje hmotnostný limit uvedený v ods. 6 písm. b). Takže musíš mať B+E.

(8) Do podskupiny motorových vozidiel C1 patria motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny D a T a podskupiny D1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť je 3 500 kg až 7 500 kg; k motorovému vozidlu tejto podskupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg.

(9) Do podskupiny motorových vozidiel C1+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla podskupiny C1 a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg. Najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy však nesmie presahovať 12 000 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nesmie presahovať prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.

(10) Do skupiny motorových vozidiel C patria motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny D a T a podskupiny D1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 3 500 kg; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg.

(11) Do skupiny motorových vozidiel C+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny C a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg.
palacinkaa
17.09.10,20:21
Ďakujem. Presne toto som potreboval "počuť". Ja som si toto myslel už dávno, len: bol som sa pýtať v autoškole, lebo som si chcel rozšíriť vodičák práve o skupinu B+E. Majiteľ autoškoly ma vysmial, či neviem počítať. Podľa neho potrebujem jednoznačne oprávnenie C+E. No pravdepodobne si chcel iba nahrabať prachy. Takže ešte raz ďakujem.
Chobot
19.09.10,19:40
Ďakujem. Presne toto som potreboval "počuť". Ja som si toto myslel už dávno, len: bol som sa pýtať v autoškole, lebo som si chcel rozšíriť vodičák práve o skupinu B+E. Majiteľ autoškoly ma vysmial, či neviem počítať. Podľa neho potrebujem jednoznačne oprávnenie C+E. No pravdepodobne si chcel iba nahrabať prachy. Takže ešte raz ďakujem.

Choď do inej autoškoly, ak sa dá...
sasha001
12.08.11,08:17
Suhlasim s tym, co Vam povedali v autoskole. B+E je iba do celkovej hmotnosti jazdnej supravy do 3500 kg (ak sa nejedna o kategoriu G). Co prekracujete 2000+2800 kg, takze potrebujete VO C+E.
kn-alka
12.08.11,08:24
Suhlasim s tym, co Vam povedali v autoskole. B+E je iba do celkovej hmotnosti jazdnej supravy do 3500 kg (ak sa nejedna o kategoriu G). Co prekracujete 2000+2800 kg, takze potrebujete VO C+E.

treba pozorne čítať: auto 2000 + príves 1800 kg = spolu 3800 kg :)
ale aj tak to prekračuje 3500 kg

ak som ja zle čítala, ospravedlňujem sa
sasha001
12.08.11,08:55
Ciselne nespravne, ospravedlnujem sa, ale fakty o VO su spravne. Jednoducho je BE iba do 3500 kg celkovej jazdnej supravy.
viktorviktor
12.08.11,09:20
Vozidlo ako je uvedené patrí do skupiny B, nepresahuje 3,5t.
Príves o celkovej hmotnosti 1,8t s uvedeným vozidlom B sa nemôže ťahať, pretože celková hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 3,5 t,
teda vodič na ťahanie jazdnej súpravy nad 3,5t (v danom prípade vozidlo zo skupiny B a príves zo skupiny C+E) musí mať oprávnenie C +E
draik
13.08.11,16:11
Stačí B+E. Súprava je totiž tvorená osobným vozidlom, na ktorý stačí skupina B, a prívesom, pričom hmotnosť súpravy je nad 3,5t. Na B+E sa celková hmotnosť súpravy do 3500 kg nevyžaduje (§75 ods. 7). Ak by hmotnosť súpravy bola do 3,5 t, stačilo by dokonca iba B. C+E je potrebné vtedy, ak by vozidlo nad 3,5 t ťahalo vozík nad 750 kg. Inak pozor na to, aby v TP sedeli počty, čo sa týka celkovej hmotnosti vrátane vozíka, policajti si na tom vedia zgustnut.