9bea9
17.09.10,06:54
Dobrý den. Som vlastníkom bytu, v ktorom žijem so svojou družkou, jej synom z prvého manželstva a našou spoločnou dcérou. Ideme sa rozchádzat a ja by som sa chcel spýtat na majetkové vyrovnanie. Na čo má ona nárok? Vlastníkom bytu som ja, spoločne tam bývame necelé dva roky a zrenovovali sme ho z jej 12000 eur. Má nárok na náhradný byt, alebo stačí, ked jej vyplatím čiastku, ktorú vložila? Ona si nárokuje na náhradný byt, pretože v mojom byte má trvalý pobyt. Prosím poradte mi.Potrebujem ten byt predat a neviem ju z neho dostat.
arizona
17.09.10,05:24
Tvoja družka nemá nárok na náhradný byt.
Trvalý pobyt neznamená, že má niekto automaticky nárok na akýkoľvek podiel z bytu.
To by ľudia veľmi ľahko prichádzali k bytom...:-)

Stačí,ak jej vyplatíš čiastku, ktorú ona vložila do tvojho bytu.

Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k nehnuteľnosti ani k jej vlastníkovi a má iba evidenčný charakter.
Ice dive
17.09.10,05:32
Dobrý den. Som vlastníkom bytu, v ktorom žijem so svojou družkou, jej synom z prvého manželstva a našou spoločnou dcérou. Ideme sa rozchádzat a ja by som sa chcel spýtat na majetkové vyrovnanie. Na čo má ona nárok? Vlastníkom bytu som ja, spoločne tam bývame necelé dva roky a zrenovovali sme ho z jej 12000 eur. Má nárok na náhradný byt, alebo stačí, ked jej vyplatím čiastku, ktorú vložila? Ona si nárokuje na náhradný byt, pretože v mojom byte má trvalý pobyt. Prosím poradte mi.Potrebujem ten byt predat a neviem ju z neho dostat.
dokonca môžeš jej ten trvalý pobyt ako vlastník nehnuteľnosti na miestnom úrade zrušiť bez jej súhlasu...
Mária27
23.09.10,05:25
Dobrý den. Som vlastníkom bytu, v ktorom žijem so svojou družkou, jej synom z prvého manželstva a našou spoločnou dcérou. Ideme sa rozchádzat a ja by som sa chcel spýtat na majetkové vyrovnanie. Na čo má ona nárok? Vlastníkom bytu som ja, spoločne tam bývame necelé dva roky a zrenovovali sme ho z jej 12000 eur. Má nárok na náhradný byt, alebo stačí, ked jej vyplatím čiastku, ktorú vložila? Ona si nárokuje na náhradný byt, pretože v mojom byte má trvalý pobyt. Prosím poradte mi.Potrebujem ten byt predat a neviem ju z neho dostat.
Občiansky zákonník upravuje náhradny byt v súvislosti s nájmom bytu. Nehovorí o tom, že náhradný byt môže požadovať exmanželka alebo družka v prípade, že je manžel vlastníkom bytu. Aj keď tu nebol nájomný vzťah, mali užívacie právo k bytu a ich postavenie nemôže byť nevýhodnejšie ako postavenie nájomcu.

V takýchto prípadoch platí § 853 občianskeho zákonníka, že sa analogicky použije ustanovenie zákona obsahom a účelom najbližšie. Je niekoľko judikatúr, kedy súdy rozhodli o náhradnom byte po ukončení spolužitia exmanželky či družky v byte vlastníka.

§ 853 (Analógia zákona)


(1) Občianskoprávne vzťahy, pokiaľ nie sú osobitne upravené ani týmto ani iným zákonom, sa spravujú ustanoveniami tohto zákona, ktoré upravujú vzťahy obsahom aj účelom im najbližšie.

(2) Podľa odseku 1 nemožno použiť ustanovenia o ochrane nájmu bytov podľa § 711 až 712c ani ustanovenie § 3 na právne vzťahy medzi záložnými veriteľmi a vlastníkom bytu alebo rodinného domu pri zániku jeho vlastníctva na základe uplatnenia záložného práva.