tinaro
17.09.10,08:41
dobrý deň. môj otec mal dediť po svojom otcovi, ale nebol prítomný nevieme kde sa nachádza,má 6 súrodencov, teraz som na kataster portáli zistil na novom liste vlastníctva nefiguruje jeho meno, súrodenci si to napísali na seba a jeho vynechali.Môžu to takto urobiť? A čo ja mám právo dediť po svojom otcovi?ďakujem
hubatá
17.09.10,06:52
Bohužiaľ .... tohto sa dopúšťajú naše notárstva veľmi často. Niekedy mi to pripadá ako by si naháňali ďalšie kšefty tým že nastanú problémy medzi príbuznými.
Už ti asi ostáva len súd, čo je veľmi drahé a mnohokrát aj neúspešné.
Mária27
17.09.10,07:17
Obč. zákonník

§ 468

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
doktor23
17.09.10,07:27
Obč. zákonník

§ 468

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.

pre zadávateľa: to znamená, že sa na Vášho otca pozerá, ako keby neexistoval. To nie je chyba notárstiev, to je chyba účastníkov, navyše pri možných sporoch notár nemá žiaden kšeft, pri sporoch nemôže účastníkov zastupovať
hubatá
17.09.10,07:44
Akože nemá?
Len za novoobjavené dedičstvo začínaš 6,5 € kolkom a znova ak sa musí prerokovať na notárstve jedna zabudnutá roľa tak platíš poplatky .......
iriska
17.09.10,07:49
ale ja si myslím, že v tomto prípade dedič ani nebol upovedomený vyhláškou súdu
skôr došlo k tomu, že dedičia ho nenahlásili, lebo už je tak dlho preč, že na neho zabudli (?). bolo treba sa o to zaujímať, kým nebolo rozhodnuté, lebo ak je dedený majetok malý, neoplatí sa podávať žalobu.
iriska
17.09.10,07:51
hubatá - 6,50 je súdny poplatok, nie poplatok notárovi a áno, máš pravdu, že za prejednanie novoobjaveného majetku sa platí, ale nie za novoobjaveného dediča - to sa rieši žalobou na súde
tinaro
17.09.10,08:04
ale ja si myslím, že v tomto prípade dedič ani nebol upovedomený vyhláškou súdu
skôr došlo k tomu, že dedičia ho nenahlásili, lebo už je tak dlho preč, že na neho zabudli (?). bolo treba sa o to zaujímať, kým nebolo rozhodnuté, lebo ak je dedený majetok malý, neoplatí sa podávať žalobu.
áno je to tak ,môjho otca neupovedomili,keďže je nezvestný,ani nemohli,prečo to potom nedali vedieť nám deťom, my nemôžme dediť? to sú čo za poriadky?!
iriska
17.09.10,08:08
áno je to tak ,môjho otca neupovedomili,keďže je nezvestný,ani nemohli,prečo to potom nedali vedieť nám deťom, my nemôžme dediť? to sú čo za poriadky?!

práveže keď je nezvestný, tak by ho mohli upovedomiť práveže vyhláškou súdu, ale keďže to bežne notári nerobia, tak nepredpokladám, že práve v tomto prípade sa to stalo.
skôr ide o to, že ste sa mali zaujímať o dedičstvo a nahlásiť otca ako dediča na nejakej adrese, kde niekto z rodiny býva - predvolanie na pojednávanie sa neposiela doporučenie, takže by došlo do schránky - za toto, čo tu teraz napíšem dostanem kritiku - a podpísali by ste (väčšinou na zadnej strane predvolanky) na splnomocnení otca, že splnomocňuje niekoho na zastupovanie v konaní. Keďže k tomuto nedošlo, k dedičstvu je to teraz dlhokánska cesta.
Chobot
17.09.10,08:14
dobrý deň. môj otec mal dediť po svojom otcovi, ale nebol prítomný nevieme kde sa nachádza,má 6 súrodencov, teraz som na kataster portáli zistil na novom liste vlastníctva nefiguruje jeho meno, súrodenci si to napísali na seba a jeho vynechali.Môžu to takto urobiť? A čo ja mám právo dediť po svojom otcovi?ďakujem

Takže ani nevieš, či žije? Ak žije, má nárok na dedičsto on. Ak nežije, môžeš sa ty, ako jeho potomok uchádzať o dedičstvo po starom otcovi. Najprv ale musíš preukázať, že je mŕtvy, alebo vyhlásený za mŕtveho.

Ale trochu nechápem tomu vzťahu, že nevieš, kde sa nachádza. To nemáš o ňom žiadne informácie, nezaujímaš sa o neho, nemáte žiadne styky? Ale o dedičstvo po ňom sa už zaujímaš?

A čo si urobil po tom, čo zomrel starý otec? Čakal si, ako to dopadne?
doktor23
17.09.10,08:14
Jedno latinské príslovie hovorí, že vlastníctvo patrí tomu, kto sa oň zaujíma.

Kde ste boli, keď zomrel Váš starý otec? Stačil by jeden telefonát na súd a zistili by ste, ktorý notár prejednáva po ňom dedičstvo. Ak niekto zomrie, pri spísaní zápisnice o predbežnom vyšetrení sa zavolá ten, čo sa postaral o pohreb a nahlási dedičov. Notár nemá možnosť zistiť, či niekoho nezamlčal. Nemá prístup k registrom, nie je policajt.
FugAn
17.09.10,09:27
Takže ani nevieš, či žije? Ak žije, má nárok na dedičsto on. Ak nežije, môžeš sa ty, ako jeho potomok uchádzať o dedičstvo po starom otcovi. Najprv ale musíš preukázať, že je mŕtvy, alebo vyhlásený za mŕtveho.

Ale trochu nechápem tomu vzťahu, že nevieš, kde sa nachádza. To nemáš o ňom žiadne informácie, nezaujímaš sa o neho, nemáte žiadne styky? Ale o dedičstvo po ňom sa už zaujímaš?

A čo si urobil po tom, čo zomrel starý otec? Čakal si, ako to dopadne?

Tu nie je problém vo vzťahoch. A nikoho nič do toho aké sú vzťahy v rodine. Každopádne je problém v súrodencoch pokojne mohli nahlásiť svojho brata ako zákonného dediča. Ide skôr o chamtivosť dedičov?
tinaro
17.09.10,11:00
Takže ani nevieš, či žije? Ak žije, má nárok na dedičsto on. Ak nežije, môžeš sa ty, ako jeho potomok uchádzať o dedičstvo po starom otcovi. Najprv ale musíš preukázať, že je mŕtvy, alebo vyhlásený za mŕtveho.

Ale trochu nechápem tomu vzťahu, že nevieš, kde sa nachádza. To nemáš o ňom žiadne informácie, nezaujímaš sa o neho, nemáte žiadne styky? Ale o dedičstvo po ňom sa už zaujímaš?

A čo si urobil po tom, čo zomrel starý otec? Čakal si, ako to dopadne?

Nechápte to zle, ale naozaj neviem kde je môj otec, pred 7 rokmi odišiel z domu z neznámych dôvodov,teraz je po ňom vyhlásené štátne pátranie,rodinu máme na Morave a oni nejako málo komunikujú. Starý otec zomrel už dávno,ale až teraz sa tieto veci dávali do poriadku. Teta len písala,že sa to ide vybavovať,mama jej odpísala,že otca niet,tak neviem čo robili potom,žiaden papier napr. pozvánku na pojednávanie neposlali.Potom už nedali vôbec vedieť.
Chobot
17.09.10,12:20
Nechápte to zle, ale naozaj neviem kde je môj otec, pred 7 rokmi odišiel z domu z neznámych dôvodov,teraz je po ňom vyhlásené štátne pátranie,rodinu máme na Morave a oni nejako málo komunikujú. Starý otec zomrel už dávno,ale až teraz sa tieto veci dávali do poriadku. Teta len písala,že sa to ide vybavovať,mama jej odpísala,že otca niet,tak neviem čo robili potom,žiaden papier napr. pozvánku na pojednávanie neposlali.Potom už nedali vôbec vedieť.

Tak to máš ťažké. Dedičské práva si môže nárokovať len tvoj otec, ty nie si dedičom po starom otcovi, nakoľko "papierovo" a možno aj skutočne tvoj otec niekde žije.

Až sa dozvieš, že otec zomrel, budeš po ňom dediť jeho majetok. Len neviem, či po dlhšom čase môžeš napadnúť dedičské konanie, z ktorého ho vynechali. Myslím, že si v slepej uličke.