Alfa333
17.09.10,08:42
Chcela by som sa opýtať, manžel si otvoril živnosť na vedenie cudzieho motorového vozidla - chcela by som vedieť, aké výdavky si môže uplatniť v rámci tejto živnosti a ako je to s diétami, ak za jednu jazdu t.j. 24-30 hod. dostane diéty /paušálnu náhradu/ vo výške 8,3 eur. Na diéty v akej výške má nárok a ak má nárok na vyššiu sumu - dajú sa tieto nejako odpočítať z príjmu pri daňovom priznaní. Ďakujem.
veronikasad
17.09.10,07:03
Chcela by som sa opýtať, manžel si otvoril živnosť na vedenie cudzieho motorového vozidla - chcela by som vedieť, aké výdavky si môže uplatniť v rámci tejto živnosti a ako je to s diétami, ak za jednu jazdu t.j. 24-30 hod. dostane diéty /paušálnu náhradu/ vo výške 8,3 eur. Na diéty v akej výške má nárok a ak má nárok na vyššiu sumu - dajú sa tieto nejako odpočítať z príjmu pri daňovom priznaní. Ďakujem.
od koho dostane diety ? Živnostník nemá zamestnávatela.
Alfa333
17.09.10,07:05
On ako živnostník jazdí pre istú firmu. Tej potom predloží faktúru a K faktúre si účtuje paušálnu náhradu tých 8,3 eur za každú jazdu.
.
veronikasad
17.09.10,07:05
Pozri si tento príspevok, v ktorom je stanovisko DU k predmetu podnikania tvojho manžela

http://www.porada.sk/833845-post25.html
KEJKA
17.09.10,07:23
On ako živnostník jazdí pre istú firmu. Tej potom predloží faktúru a K faktúre si účtuje paušálnu náhradu tých 8,3 eur za každú jazdu.
.
tá firma v zmysle stanoviska drsr môže mať problémy - lebo ide pravdepodobne o závislú činnosť.
Čo sa týka náhrad, pokiaľ sa dohodli na cene = paušálnej odmene za poskytované služby /sumu neuvádzaš, možno nula/
+ náhrade = odmene v cene 8,30 / 1 km, tak je to cena dohodou. V obchodnom vzťahu sa žiadne nárokovateľné alebo nenarokovateľné položky neskúmajú.
Poznamenávam mimotémy, že celá táto suma včítane náhrad je odmena za službu a vchádza do obratu pre účely registrácie DPH.
pilar97
08.11.10,19:46
ahoj zistila si nieco o tych vydavkoch?lebo moj manzel tiez pracuje teraz pre Nemca na zivnost.plati ho na den tak neviem ako mu to mame fakturovat a ci si mozme uplatnit nejake vydavky.To znamena ze ked je zivnostnik tak si nemoze znizit dan o diety?ja som len laik a snazim sa to trochu pochopit:)