csuvto
17.09.10,09:14
Dobrý deň!
Mám pripraviť menovanie výchovného poradcu.
Akú právnu normu (zákon, vyhlášku..) mám citovať?
Na základe čoho sa menuje výchovný poradca na SŠ?
Dakujem!
pe.pe
17.09.10,07:54
Dobrý deň!
Mám pripraviť menovanie výchovného poradcu.
Akú právnu normu (zákon, vyhlášku..) mám citovať?
Na základe čoho sa menuje výchovný poradca na SŠ?
Dakujem!

Treba prejsť školskú legislatívu.

Zákon 245/2008 §134
Zákon 317/2009 §33 ods. 2 a 5
Nariadenie vlády o miere vyučovacej povinnosti, výchovný poradca má znížený úväzok, v škole do 300 žiakov o 1 hodinu, do 600 žiakov o 2 hodiny, nad 601 žiakov o 3 hodiny.

Doteraz ste nemali výchovného poradcu? hmmm
csuvto
17.09.10,08:05
Výchovného poradcu sme mali, ale nemali sme menovací dekrét :)
Uvedené zákony som prešla, ale nikde nie je upravené konkrétne MENOVANIE!!!
Janka 52
17.09.10,08:07
Určenie /resp. menovanie/ na výkon špecalizovanej činnosti /výchovný poradca/ - je v zmysle § 32 zákona NR SR č. 317/2009 Z.z.
Stanovenie povinností výchovného poradcu - je v zmysle § 33 ods. 5 zák.
pe.pe
17.09.10,08:17
Výchovného poradcu sme mali, ale nemali sme menovací dekrét :)
Uvedené zákony som prešla, ale nikde nie je upravené konkrétne MENOVANIE!!!

Prepáč, napísať menovací dekrét, ak poznáš čísla príslušných zákonov a vyhlášok nemôže byť problém. Skutočne neviem, čo ešte môže chýbať k tomu, aby mohol byť napísaný. Meno vieš, nezabudni dátum od kedy je daný učiteľ menovaný. Čo ešte?
csuvto
17.09.10,08:26
Chýba mi to, že ten zákon neupravuje menovanie, ale činnosť výchovného poradcu-nie je to trošku divné?
Nie je problém ho tam citovať, po formálnej stranke mi je to jasne, ale OBSAHOVO mi to nesedí.
pe.pe
17.09.10,08:34
Chýba mi to, že ten zákon neupravuje menovanie, ale činnosť výchovného poradcu-nie je to trošku divné?
Nie je problém ho tam citovať, po formálnej stranke mi je to jasne, ale OBSAHOVO mi to nesedí.

Tieto zákony neupravujú formálny spôsob menovania, definujú funkcie a činnosti, nič nepokazíš, ak si ako vzor zobrieš napr. menovací dekrét riaditeľa, zástupcu, príp. ak ste mali maturity predsedu maturitnej komisie a prispôsobíš ho na funkciu výchovného poradcu. Ak ho ošetríš potrebnými zákonmi, najmä 245 a 317, podpismi a pečiatkou, príp. popisom práce výchovného poradcu (ten môže byť aj v pracovnom poriadku), obdobím, bude v poriadku. Ja takto vyrábam všetky možné menovacie dekréty najmä k maturitám a prešli aj inšpekciou bez zaváhania.

Je pravda, že by bolo vhodné, aby sa niekde vyskytlo "riaditeľ menuje". Ak to nikde nie je, vzniká dojem, že menovanienie je potrebné. Ja som sa naučil, akonáhle je za výkon nejakej práce zvýhodnenie, napr. triednictvo, výchovné poradenstvo, uvádzanie, príp. povinnosti, napr. členovia maturitnej komisie, vyrobím menovací dekrét. Inšpekcia: prečo má XY znížený úväzok?
Ja: lebo je výchovný poradca
Inšepkcia: Na základe akého rozhodnutia?
Ich zaujímajú papiere, papiere, papiere...nie to, ako sa poradca venuje deťom, ako pracuje s integrovanými a pod. Teda aj to ich zaujíma...Kde máte záznam o pohovore s rodičmi integrovaného žiaka? Veď to poznáme.
Janka 52
17.09.10,08:35
Vec:
Určenie výchovného poradcu



V zmysle ustanovenia § 32 zákona NR SR č. 317/2009 Z.z. o pedag. zam. a odbor. zam. ....

Vás určujem

na výkon špecializovanej činnosti

Kariérová pozícia: výchovný poradca .....uviesť kde, odkedy
Vaše pracovné povinnosti výchového poradcu sú Vám stanovené v § 33 ods. 5 zákona č. 317/2009 Z.z.......

Asi takto to máme my
pe.pe
17.09.10,08:50
Ja by som nenapísal "určujem" ale "menujem". §32 hovorí o určení kar. pozícií v škole, tzn. vymenúva, ktoré kar. pozície sú v škole vytvorené. A do vytvorenej pozície sa menuje konkrétny ped. zamestnanec.

vraj to je tak...určujem čo a menujem kto. a tiež tú "vec" by som vraj nemal v dekréte písať, lebo nejde o korešpondenciu, ale o menovací dekrét. to som sa podučil pri príprave jedného projektu :)
Janka 52
17.09.10,10:48
Súhlasím, keby to zálezalo odo mňa, aj mne by sa lepšie pozdávala táto forma. Lenže náš zamestnávateľ, resp. zriaďovateľ rozhodol, že nemáme používať formu osobného listu ale písať úradne - vec - a o čo ide, lebo vraj to nepíše /rozumej/ nemenuje riaditeľ ako súkromná osoba ale ako zamestnávateľ.
A či je správne menovanie alebo určenie - to sa zasa školský úrad ujednotil na určení a nie menovaní.Lebo naozaj nikde v zákone nie je pojem "menuje" - pozerám napr. zákon 306/2008 o MŠ - § 8 triedny učiteľ, kde je: riaditeľ školy určí pre každú triedu v MŠ triedneho učiteľa. Tak určil.
pe.pe
17.09.10,11:01
V podstate to je jedno, ak je v dekréte to, čo má byť, tak je všetko na poriadku. Toto sú len také kozmetické záležitosti.
Želám fajn deň.
Sabadka
18.09.10,16:44
Súhlasím, keby to zálezalo odo mňa, aj mne by sa lepšie pozdávala táto forma. Lenže náš zamestnávateľ, resp. zriaďovateľ rozhodol, že nemáme používať formu osobného listu ale písať úradne - vec - a o čo ide, lebo vraj to nepíše /rozumej/ nemenuje riaditeľ ako súkromná osoba ale ako zamestnávateľ.
A či je správne menovanie alebo určenie - to sa zasa školský úrad ujednotil *na určení a nie menovaní.Lebo naozaj nikde v zákone nie je pojem "menuje" - pozerám napr. zákon 306/2008 o MŠ - § 8 triedny učiteľ, kde je: riaditeľ školy určí pre každú triedu v MŠ triedneho učiteľa. Tak určil.**

*Ktorí školský úrad máš na mysli? Lebo ak KŠÚ tak ten máme rovnaký vy aj my a my sme dostali vzory menovacích dekrétov a nie určovacích.

** a následne potom vystavil menovacie dekréty pre konkrétnych zamestnancov.:);)
Janka 52
20.09.10,04:29
náš školský úrad - je okresný, nie krajský školský úrad