elmajka
17.09.10,09:15
Dobrý deň.

Chcela by som poprosiť skúsených mzdárov o radu.
Mám pracovníkov, ktorí pracovali v nedeľu 29.8. Nie som si istá, či im správne vypkácam mzdu. Myslím si že by mali mať vyplatenú hod.mzdu + prípl. za nadčas + prípl. za nedeľu + prípl. za sviatok? Máme 40 hod.prac. týždeň. :confused:
Magma
17.09.10,10:32
Áno, prináležia všetky uvedené príplatky, ale iba vtedy ak si uvedené hodiny zamestnanec nebude čerpať v náhradom voľne.
katka50
17.09.10,10:41
Dobrý deň.

Chcela by som poprosiť skúsených mzdárov o radu.
Mám pracovníkov, ktorí pracovali v nedeľu 29.8. Nie som si istá, či im správne vypkácam mzdu. Myslím si že by mali mať vyplatenú hod.mzdu + prípl. za nadčas + prípl. za nedeľu + prípl. za sviatok? Máme 40 hod.prac. týždeň. :confused:
Ten príplatok za nedeľu mu nepatrí - má príplatok/mzdové zvýhodnenie/ za prácu vo sviatok.
katka50
17.09.10,10:42
Áno, prináležia všetky uvedené príplatky, ale iba vtedy ak si uvedené hodiny zamestnanec nebude čerpať v náhradom voľne.
Nie.Ten príplatok za nedeľu mu nepatrí - má príplatok/mzdové zvýhodnenie/ za prácu vo sviatok.
Magma
17.09.10,10:46
..ale bola aj nedeľa, aj sviatok, u nás sa platí všetko.
katka50
17.09.10,10:51
..ale bola aj nedeľa, aj sviatok, u nás sa platí všetko.

Zákonník práce §122
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(1)Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

§ 121Mzda za prácu nadčas
(1)Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
uct2007
17.09.10,10:52
..ale bola aj nedeľa, aj sviatok, u nás sa platí všetko.


presne tak, u nás sa tiež platí všetko.
Magma
17.09.10,11:07
Zákonník práce nestanovuje príplatok za prácu v sobotu a nedeľu, ale v kolektívnych zmluvách sa dá dohodnúť aj o takomto mzdovom zvýhodnení.
Ak elmajka spomína tento príplatok, zrejme ho majú v mzdovom predpise dohodnutý. V tom prípade sa platia všetky príplatky..
Nutricia
17.09.10,12:34
takýto príplatok len ak je dohodnutý v kol.zmluve príp. v pracovnej zmluve
Krtko
09.11.10,08:00
Chcem poprosit o rychlu radu, nenasla som mzdove zvyhodnennie za pracu v popoludnajsej zmene.
Nie je to dojzmenna prevadzka, len niektori zamestnanci v pripade potreby pracuju na dve zmeny.
Tiez je to tak, ze to musi byt v kolektivnej zmluve alebo pisomne dohodnute so zastupcami rady zamestnancov:confused:
Tweety
09.11.10,08:05
Chcem poprosit o rychlu radu, nenasla som mzdove zvyhodnennie za pracu v popoludnajsej zmene.
Nie je to dojzmenna prevadzka, len niektori zamestnanci v pripade potreby pracuju na dve zmeny.
Tiez je to tak, ze to musi byt v kolektivnej zmluve alebo pisomne dohodnute so zastupcami rady zamestnancov:confused:
Áno, je to takto možné upraviť.
mzdarka renca
09.11.10,23:31
takýto príplatok len ak je dohodnutý v kol.zmluve príp. v pracovnej zmluve

alebo ak ide o zamestnancov, bez ohľadu na to, či majú, alebo nemajú KZ, alebo to je, alebo nie je v PZ, ktorí sú napr. odmeňovaní v zmysle zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme č.553/2003 Z.z. vtedy mu patria všetky príplatky.
btt12
08.12.10,17:46
Dobry vecer, ak zamestnanec pracoval v sobotu, patri mu teda stanovena mzda v prac.zmluve + priplatok za pracu nadcas (podla zakona 25 %)? Co sa myslelo priplatkom za nedelu?
mzdarka renca
08.12.10,17:54
Zákonník práce nestanovuje príplatok za prácu v sobotu a nedeľu, ale v kolektívnych zmluvách sa dá dohodnúť aj o takomto mzdovom zvýhodnení.
Ak elmajka spomína tento príplatok, zrejme ho majú v mzdovom predpise dohodnutý. V tom prípade sa platia všetky príplatky..

.....alebo sú to zamestnanci napr, odmeňovaní v zmysle zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme č.553/2003 a v tomto prípade sa neriadia ZP, ale týmto zákonom a tam patria zamestnancom všetky príplatky.
mzdarka renca
08.12.10,17:56
Dobry vecer, ak zamestnanec pracoval v sobotu, patri mu teda stanovena mzda v prac.zmluve + priplatok za pracu nadcas (podla zakona 25 %)? Co sa myslelo priplatkom za nedelu?

ZP nepozná príplatok za nedeľu, ale ak má zamestnávateľ KZ, alebo je to zamestnávateľ v štátnej, alebo verejnej správe, tak im tieto príplatky patria, nakoľko pre týchto zamestnancov platia iné zákony, ako v súkromnom sektore.
btt12
08.12.10,17:58
ZP nepozná príplatok za nedeľu, ale ak má zamestnávateľ KZ, alebo je to zamestnávateľ v štátnej, alebo verejnej správe, tak im tieto príplatky patria, nakoľko pre týchto zamestnancov platia iné zákony, ako v súkromnom sektore.
Dakujem za rychlu odpoved, cize ak nie je inak v KZ, tak praca cez vikend je chapana ako praca nadcas.
mzdarka renca
08.12.10,18:11
Dakujem za rychlu odpoved, cize ak nie je inak v KZ, tak praca cez vikend je chapana ako praca nadcas.

ak je to nad rámec fondu prac. času, ide o prácu nadčas v každom sektore, len s tým, že v súkromnom zamestnancom patrí len príplatok za nadčas a ak by bol sviatok, tak aj príplatok za sviatok.