Holder Miro
17.09.10,09:16
Dobrý deň.

Rád by som sa opýtal, aká má byť šírka verejnej cesty III.kategorie,resp. ktorý zákon to stanovuje.

Mám totiž ohĺadom širky tejto cesty so susedom spor,lebo povedľa mojho pozemku ide obecná cesta do poĺa,ktorá je zaznamenaná aj v územnom pláne.

Cesta sa veĺmi nevyužíva, nakoĺko ak prší tečie voda po celej ceste, a následkom dažďa a stekajúcej vody sa na tejto ceste vytvorili vymole niekde až 1meter hlboké.

Prednedávnom sa vrámci protipovodńových úprav prehlboval tento jarok,pričom sused tvrdí,že ja som dal odkopať z jeho pozemku, aby mne zostala celácesta.
Ako to vyriešiť ? Ako možem argumentovať ?
H.M.
Mária27
17.09.10,17:03
Dajte si to vymerať. Zistiť treba rozmery a polohu vašich pozemkov, nie hľadať zákon o šírke cesty.
Erika686
18.09.10,05:26
My sme si (7 vlastnici) urobili (dali vymerat) "cestu" siroku 4m. V tej sirke a dlzke cca100m mame vsetci podiel. Kazdy dal zo svojho pozemku cast.
Holder Miro
18.09.10,12:00
Ja žijem v tom,že šírka cesty má byť 6 metrov.
Holder Miro
18.09.10,12:02
My sme si (7 vlastnici) urobili (dali vymerat) "cestu" siroku 4m. V tej sirke a dlzke cca100m mame vsetci podiel. Kazdy dal zo svojho pozemku cast.

Prečo by som ja mal dávať nejakú časť zo svojho pozemku, predsa existuje územný plán, kde je táto cesta vyznačená a vymeraná.
Ja nemusím ustupovať zo svojho pozemku.
Petra Nová
18.09.10,12:19
Ja žijem v tom,že šírka cesty má byť 6 metrov.
Ono to asi závisí od typu cesty. Viem, že existuje STN, týkajúca sa výstavby ciest, mala som ju pred niekoľkými rokmi v rukách. Myslím, že pri tých úplne najjednoduchších cestách, napr. poľných, obecných je minimálna šírka 3 m, čo je úplne nepostačujúce, ak takáto cesta je napr. medzi oplotenými pozemkami. Aj také poznám. Ak by si teda chcel vedieť niečo viac o cestách, treba sa pozabávať a nájsť príslušné STN, aj keď ony sú v súčasnosti nezáväzné.
Erika686
19.09.10,08:33
Prečo by som ja mal dávať nejakú časť zo svojho pozemku, predsa existuje územný plán, kde je táto cesta vyznačená a vymeraná.
Ja nemusím ustupovať zo svojho pozemku.
Ano, ale my sme vlastnici-rodina a svagor ma pozemok za nasim a jediny pristup ma len cez nas. Tak sme sa proste dohodli, ze pocelej dlzke parciel si urobime sukromnu cestu- na prejazd autom a pesi. Cize sa nejedna o cestnu komunikaciu- taku tu klasicku.
Takze to je nas pripad.
marjankaj
19.09.10,08:50
Prečo by som ja mal dávať nejakú časť zo svojho pozemku, predsa existuje územný plán, kde je táto cesta vyznačená a vymeraná.
Ja nemusím ustupovať zo svojho pozemku.

No to máš pekné predstavy. Narábať s cudzím majetkom a robiť si na ňom, čo sa ti zapáči.
Radíš ostatným ako majú vygoogliť, tak prečo to neurobíš aj ty?

http://sk.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:Kateg%C3%B3rie_ciest

http://sk.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:Kateg%C3%B3rie_ciest

Návrh cestných komunikácií podlieha normám STN.