IvetaH
17.09.10,09:38
Dobrý deň,
mám takýto prípad a už ma z neho bolí hlava.
Klient mal záväzok v r.2008, nezaúčtovaný, neuhradený. V roku 2010 bolo vydané súdne uznesenie, že musí zaplatiť 8 tis eur, t.j.suma faktúra + úroky. Klient to zaplatil a nevie pochopiť, že z toho nemá DPH. On chce stále uplatniť DPH, lenže on tú faktúru nemá v účtovníctve.
Tak som rozmýšľala, že ak zoženie tú faktúru z roku 2008 od dodávateľa, či si môže potom uplatniť DPH.
Podľa mňa aj by mohol, faktúru bude mať iba teraz, zaúčtovaná bude teraz a použitá bola na zdaniteľné plnenia. A ten rok neplatí v tomto prípade.
Prosím, poraďte mi.
Ďakujem
KEJKA
17.09.10,07:58
bude mať asi nedaňové náklady, ale rozhodnutie súdu v jeho neprospech vlastne potvrdzuje oprávnenosť faktúry. Takže tú DPH by som odpočítala - ak teda zoženie opis faktúry.
Na druhej strane, kedže sa súdil, tak nemôže poprieť, že tú faktúru mal podstatne skôr, ved súd dáva podklady na vyjadrenie.
Podľa mňa by prichádzalo dodatočné DP DPH do obdobia, ked sa skutočne dozvedel o tej faktúre - čo tak začiatok súdneho procesu?
Zita5
17.09.10,08:06
Dobrý deň,
mám takýto prípad a už ma z neho bolí hlava.
Klient mal záväzok v r.2008, nezaúčtovaný, neuhradený. V roku 2010 bolo vydané súdne uznesenie, že musí zaplatiť 8 tis eur, t.j.suma faktúra + úroky. Klient to zaplatil a nevie pochopiť, že z toho nemá DPH. On chce stále uplatniť DPH, lenže on tú faktúru nemá v účtovníctve.
Tak som rozmýšľala, že ak zoženie tú faktúru z roku 2008 od dodávateľa, či si môže potom uplatniť DPH.
Podľa mňa aj by mohol, faktúru bude mať iba teraz, zaúčtovaná bude teraz a použitá bola na zdaniteľné plnenia. A ten rok neplatí v tomto prípade.
Prosím, poraďte mi.
Ďakujem

Ak sa súdil z dôvodu neuhradenia predmetnej faktúry, tak predsa uvedenú faktúru musel mať .Však nie je to zanedbateľná čiastka . Ak ste mu robili účtovníctvo v roku 2008 tak by ste mali vedieť , či fa v skutočnosti mal zaevidovanú , ak nemal , vyžiadať opis faktúry a odpočet uplatniť to jedine cez DDP DPH za týkajúce sa zdaniteľné obdobie v roku 2008.
IvetaH
17.09.10,08:10
Keď to máš ťažké s tými chlapmi. V roku 2008 ani zmienka o takom nejakom záväzku, ani do rezervy ani do nevyfakturovaných, nič. Celý rok 2009 ani ň, konateľ mi tvrdí, že on žiadnu takú faktúru nemá ani nemal, dokonca ani zmluvu nemá ani jeden ani druhý, tak možno aj nebola faktúra. Lebo mi je divné, prečo ten dodávateľ nekomunikuje s ním. Veď ak niekto odo mňa žiada opis faktúry, nemám problém.
Ešte rozmýšľam, či by sa nedalo dostať k tej faktúre cez daňový úrad.
KEJKA
17.09.10,08:11
reagovala som na príspevok od ZITA5
nie celkom súhlasím. Klient tú faktúr nemusel akceptovať, preto ju do účtovníctva nedal a vrátil ju dodávateľovi ako neuznanú. nemuselo to tak byť, uvádzam len ako možnosť.
Dodávateľ sa s tým neuspokojil a rozhodol sa celú vec dať na súd.
Na základe podania súd vydal platobný rozkaz, klient napísal odpor, pojednávalo sa. Klient mohol mať dôvody, pre ktore veril že to dodanie nebolo zrealizované a súd dopadne v jeho prospech. Rozhodnutie však napovedá, že súd uznal oprávnenosť nárokov žalobcu.
preto by som dodatočné DP dala do obdobia, v ktorom klient podával odpor, prípadne iný vhodný dátum, nemusí to byť nutne rok 2008.
Zita5
17.09.10,08:17
Môžem sa spýtať , čo bolo predmetom fakturácie ?
IvetaH
17.09.10,09:14
Sorry, trochu som sa vypla.
Ide o prenájom hnuteľného majetku - nejaká maxi gardenparty a k tomu grily, záhradný nábytok, a výčapy a prístrešky a rôzne.
metis
17.09.10,09:24
Nakoľko ide o veľkú sumu doporučujem si obdobie odpočtu overiť na DÚ.
Mala som totiž opačný prípad. Klient sa súdil o nezaplatenú faktúru z roku 2006. Nakoniec v roku 2009 súd rozhodol v jeho neprospech - neuznal faktúru v celej výške. Bolo treba vystaviť dobropis. Ja som ho samozrejme vystavila so zdaniteľným plnením do obdobia, ktorého sa faktúra týka. Ale nebolo to správne. Po konzultácii s kontrolórom na DÚ sme sa dozvedeli, že na základe ich nejakého interného nariadenia treba dať dobropis do obdobia, v ktorom nadobudlo právoplatnosť uznesenie súdu.