Efendi
17.09.10,10:57
Dobry den prajem, hladam odpoved na nasledovne:

Som zamestnany na trvaly pracovny pomer. Popri tom mam zalozenu zivnost.

Moja 1. otazka je: Ak som tento rok v oblasti zivnosti neaktivny (ziadny prijem), mam za zivnost platit odvody? Ake? Nestaci ze za mna odvody plati zamestnavatel, kde som na TPP?

Moja 2. otazka: Ak som v minulom roku mal okrem TPP aj prijem cez zivnost, mam za zivnost platit odvody? Ake? Tiez za mna min. rok platil odvody zamestnavatel, ako za pracovnika na TPP.

Vopred dakujem

S pozdravom

Marian
Lianka
17.09.10,09:44
Zdravotne poistenie:
Ak si SZCO prvy rok, preddavok na zdravotne poistenie ako SZCO platit nemusis. Po skonceni roka podas rocne zuctovanie zdravotneho poistenia, v ktorom si zaroven vypocitas aj preddavky na zdravotne poistenie na dalsie obdobie. Vypocitane preddavky ako SZCO budes platit od 1.7. dalsieho roka (2011).

Socialne poistenie:
Pokial nedosiahnes isty obrat (za rok 2009 to bolo 3 834,90 EUR, aktualne cisla este nemam nastudovane), poistne do Socialnej poistovne platit nemusis.

Doplnenie:
Ak si podnikal uz v minulom roku, mal si podat RZZP a od 1.7.2010 platit vypocitane preddavky, ak nejake vysli.
Ak si v r. 2009 prekrocil obrat 3 834,90 EUR, mal si povinnost sa registrovat do Socialnej poistovne a od 1.7.2010 platit socialne poistenie aj napriek tomu, ze si/bol si zaroven aj zamestnany.