ivni
17.09.10,10:24
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s účtovaním budovy. Budovu máme zaradenú v obchodnom majetku, odpisuje sa už 10 rokov. Teraz majiteľ zdvihol jednu stenu , čiže s podkrovia urobil celé izby. Čiže nemenilo sa nič len tá jedna stena, troška krytiny sa dokúpilo, krovu a nové okná, ale aj tak sa suma vyšplhala na 15000 Eur. Ako mám zaradiť dané opravy, môžem dať všetko na opravy, jednotlivé faktúry a do navýšenia budovy len náklady na tú jednu stenu, krytinu a krov?
Poraďte niekto nemá takúto skúsenosť?
Ďakujem.
Lubo44
17.09.10,08:32
Ak sa zvýšila úžitková hodnota budovy tak by to malo byť technické zhodnotenie. Ak to bola pred tým len povala a teraz je to obývateľný priestor, tak si myslím že ide technické zhodnotenie.
ivni
17.09.10,08:39
Nie povala tam nebola, je tam hore byt podnikateľa, čiže obývaný priestor, ktorý využíva.
Lubo44
17.09.10,08:43
Nie povala tam nebola, je tam hore byt podnikateľa, čiže obývaný priestor, ktorý využíva.
Tak potom by sa to dalo brať aj ako oprava. Nová strecha, krov, atď. To by spadalo pod opravu.

Treba to ale pozorne posúdiť. Či napr. nevznikola nová izba, alebo iný priestor alebo niečo čo by zvyšovalo úžitok z tej budovy. Ale ak ste len zvidhli stenu a dali novú krytinu na strechu tak by to malo samozrejme prejsť ako oprava.
ivni
17.09.10,08:51
A náklady na tú novú stenu a krov tiež na opravu?
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše odpovede, pomohli mi.
Pekný deň prajem.
Lubo44
17.09.10,09:39
A náklady na tú novú stenu a krov tiež na opravu?
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše odpovede, pomohli mi.
Pekný deň prajem.
Tiež by som to dal do nákladov. Veď ak ste zdvihli stenu, tak tomu zákonite musíte prispôsobiť aj strechu.
katarinqua
24.09.10,11:01
Máme faktúru na cca 20 tisíc EUR na opravu strechy, financovať ju bude zriaďovateľ - on však môže poslať fin. prostriedky v takej výške len ako kapitálové.
Mohlo by sa to riešiť ako opravy?
Na faktúre je napísané: Oprava strechy.
Stefan2005
24.09.10,11:13
Máme faktúru na cca 20 tisíc EUR na opravu strechy, financovať ju bude zriaďovateľ - on však môže poslať fin. prostriedky v takej výške len ako kapitálové....

... nie ste náhodou rozpočtová organizácia? Potom by bolo vhodnejšie zadať otázku tam...
adi11
24.09.10,11:49
Máme faktúru na cca 20 tisíc EUR na opravu strechy, financovať ju bude zriaďovateľ - on však môže poslať fin. prostriedky v takej výške len ako kapitálové.
Mohlo by sa to riešiť ako opravy?
Na faktúre je napísané: Oprava strechy.

opravy sa financuju z bežných výdavkov
katarinqua
25.09.10,12:52
Sme príspevková organizácia, bežný transfer nemôžu poslať vo výške 20 tisíc EUR - to už musí byť s klasifikáciou kapitálového.
adi11
25.09.10,15:42
Sme príspevková organizácia, bežný transfer nemôžu poslať vo výške 20 tisíc EUR - to už musí byť s klasifikáciou kapitálového.

Kapitalove vydavky vo vyske 20 tisic eur ste dostali na rekonstrukciu strechy, tak aj faktura ma byt vystavena na rekonstrukciu a bude to technicke zhodnotenie budoby.