blazonko
17.09.10,12:10
Ahojte. Mám trošku polemiku pri vyplácaní cestovného.
Jedna časť KK (Pradiareň) je všade vedená ako ulica. Problém je v tom, že žiaci z tejto časti sú nútený do školy dochádzať autobusmi (patria do nášho šk. obvodu). Čo myslíte, malo by sa im preplácať dopravné, alebo nie?:confused:
kunkelovaa
17.09.10,11:21
Pozri si dohody o vytvorenom školskom obvode. Ja ich mám uzavreté so susednými obcami. Deti z "našej" obce, ktoré dochádzajú autobusom, podľa mňa nárok na dopravné nemajú. Myslím, že sme sa už o tom bavili aj na týchto stránkach.
blazonko
17.09.10,11:35
Patria do nášho školského obvodu. A síce je to jedna obec, inú možnosť, ako cestovať, nemajú. Je iné, ak deti môžu prejsť bezpečne po chodníku a iné, keď musia kráčať 4 km po frekventovanej ceste.
eva212
17.09.10,11:48
tieto deti nemajú nárok na dopravné. Ak patria pod vášu obec alebo mesto - čiže patria do vášho obvodu nikoho nezaujíma ako cestujú do školy. My máme v obci pod obecným úradom 2 menšie obce vzdialené 3-4 km a tieto deti nemajú nárok na preplácanie dopravného. /Deti som mala uvedené v zozname a na KŠU mi ich vyškrtli - patria do nášho šk.obvodu.
susann2
18.09.10,04:14
tieto deti nemajú nárok na dopravné. Ak patria pod vášu obec alebo mesto - čiže patria do vášho obvodu nikoho nezaujíma ako cestujú do školy. My máme v obci pod obecným úradom 2 menšie obce vzdialené 3-4 km a tieto deti nemajú nárok na preplácanie dopravného. /Deti som mala uvedené v zozname a na KŠU mi ich vyškrtli - patria do nášho šk.obvodu.
Ak ide o samostatné obce a v obci nie je ZŠ, tak deti majú zo zákona nárok na dopravné. Dopravné sa netýka žiakov cestujúcich do školy v mieste bydliska obce alebo mesta.

Zákon 596/2003 Z.z.
§ 8, ods. 1,2,6
Školský obvod základnej školy
(1) Obec určí svojím všeobecne záväzným nariadením školský obvod základnej školy zriadenej obcou. Školský obvod základnej školy tvorí územie obce alebo jej časť. Ak je obec zriaďovateľom viacerých základných škôl, obec svojím všeobecne záväzným nariadením určí školské obvody pre jednotlivé základné školy.
(2) Ak obec nezriadi základnú školu, môže sa dohodnúť so susednými obcami na spoločnom školskom obvode základnej školy. Ak sa takáto dohoda neuzatvorí a bude ohrozené plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov, rozhodne o spoločnom školskom obvode základnej školy krajský školský úrad.
(6) Ak si obec na účel zabezpečenia povinnej školskej dochádzky nezriadi základnú školu, základnú školu s materskou školou, je škola v obci, s ktorou má obec zriadený spoločný školský obvod a v ktorej bude žiak plniť povinnú školskú dochádzku, povinná z prostriedkov štátneho rozpočtu uhradiť zákonnému zástupcovi žiaka cestovné náklady na dopravu žiaka do tejto školy vo výške ceny hromadnej dopravy, ak nezabezpečí dopravu žiaka inak.
blazonko
20.09.10,04:15
Ja viem, že je to tak. No zdá sa mi to voči tým deťom nespravodlivé. Rovnako od nás je vzdialená obec, a len preto, že je samostatná, deti nárok na prepravu majú. A pritom tie sú na oveľa kľudnejšej ceste, čiže by skôr mohli prejsť pešo ako tie druhé.
susann2
20.09.10,04:25
Aj u nás je to tak, ale bohužial nič s tým nenarobíme, zákon zneje jednoznačne.