avelka
17.09.10,12:17
Ahojte, mám otázku.
V auguste sme mali krádež nejakých nástrojov na stavbe.
DPH vrátim v auguste/ kedy bola zistená krádež/,
účtujem 548/343. Ide mi ale o iné:
je to daňový náklad? alebo pripočitateľná položka? Ide mi len o DPH,
nie o zostatkovú cenu, lebo to nebol odpisovaný majetok ale DKP.
KEJKA
17.09.10,10:29
549/343
je to škoda.
Ak budeš mať papier z polície-páchateľ neznámy, tak je to daňový náklad.
avelka
17.09.10,10:54
Diky moc.
martinez
17.09.10,13:44
549/343
je to škoda.
Ak budeš mať papier z polície-páchateľ neznámy, tak je to daňový náklad.

Ja by som si dovolil nesuhlasit...DPH mozno uplatnit v danovych vydavkoch iba v dvoch pripadoch, ktore su vymenovane v §19,3,k). Nikdy inokedy. K DPH nemozno pristupovat ako k majetku, na ktorom vznikla skoda.

Z uvedeneho dovodu zastavam nazor, ze DPH, ktora sa odviedla z titulu kradeze podla §53,5 ZoDPH je vzdy nedanovka. Ziadne oznamenie od policie tu nehra ulohu.
KEJKA
17.09.10,17:24
Ak by ten ukradnutý predmet bol DM so zostatkovou cenou, alebo zásoby na sklade, účtovalo by sa o škode
549/ 08x.............DM a k tomu 549/343
alebo
549/132.......tovar a k tomu 549/343
poistený majetok by sa uplatnil voči poisťovni v akej výške?
podľa mňa výška škody je suma na 549 a tak sa požaduje náhrada.
Ak vzniknutá škoda je odpočitateľná, tak v plnej výške, alebo toto zDP nejako rieši osobitne? Nevšimla som si.
avelka
18.09.10,16:40
No ja sa teda ešte k tomu vyjadrím.
Ďakujem Kejke za odpoveď, ale tiež mám zmiešané pocity z DPH.
Preto som sa na to pýtala konkrétne, že to nie je ZC ale DPH.
Už som taký prípad mala, DPH som dala ako pripočitateľnú položku, ale pravda je, že dodnes nemám papier od polície, že páchateľ neznámy, takže v tom konkrétnom roku je to pripočítané a mala by som byť v suchu.
No a keďže to v tomto roku znova riešim, tak preto sa pýtam či sa DPH správa ako ZC odpisovaného majetku alebo nie? Ja by som povedala, že nie.
Radšej by som to pripočítala /je to 130 €/, takže nič hrozné "za menších hriechov", či???????
KEJKA
18.09.10,16:58
ja netvrdím, že DPH sa má správať ako ZC.
Ja som vyššie vyčíslila škodu a ZDP hovorí
g) škody nezavinené daňovníkom

1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,
a podľa mňa, sa do výšky škody zakalkuluje aj povinný odvod DPH, takže postupujem podľa g2

či?
avelka
19.09.10,09:15
Máš pravdu Kejka, keď to takto čítam, tak je to absolútne jasné a zrozumiteľné. Ja vždy hľadám za tým nejaký "zádrhel", že to proste nemôže byť len také jednoduché. Ešte raz ďakujem.
Jajina
23.02.11,06:07
Prosím o Váš názor o zaúčtovanie krádeže nafty.

Vedieme JÚ a sme platci DPH.
v 12/2010 nám násilne neznámy páchateľ vnikol do objektu, poškodol uzáver a z nádrže nákladného auta ukradol 200 litrov nafty.
V policajnom zápise je uvedené, že páchateľ je neznámy.

Môže DPH z nákupu nafty zostať odpočítaná alebo ju treba opraviť a vrátiť štátu ??
Môže byť nákupná cena za naftu v nákladoch ovplyvňujúcich ZD ??
KEJKA
23.02.11,07:39
Môže DPH z nákupu nafty zostať odpočítaná ...áno
ale treba ju vrátiť štátu z dôvodu krádeže
Môže byť nákupná cena za naftu v nákladoch ovplyvňujúcich ZD
nemôže - len do výšky náhrady škody.