Sarolta
17.09.10,14:54
Dobry den prajem, ak uctujem naklady buducich obdobi na 3-ky a faktura mi pride az dalsi rok = v dalsom uctovnom obdobi, Mozem fakturu zuctuvat do noveho roka alebo musim spravit opravne danove priznanie ? Dakujem
KEJKA
17.09.10,18:28
a na základe čoho účtuješ NBO, ak nie na základe faktúry?
betka
22.09.10,21:18
Účtovníkom dám hlúpu odpoveď.

-účtujem a vykazujem účtovné prípady v období, s kt. časovo a vecne súvisia.
- ak mi nevznikne náklad, kt. súvisí s bežným obdobím nemám o čom účtovať, a účtujem až v budúcnosti, keď budem mať FA, zmluvu..... proste všetko, kedy som o tomto povinná
Sarolta Valent
05.10.10,15:14
NBO sa uctuju na zaklade predfaktury bez DPH a vyuctovanie je niekedy az o rok neskor !!! Naklad vznikne, ale nevedno ci je skutocny naklad , cize az o rok budem vediet presne a prave preto to je NBO. Cize, vyuctovanie je az o rok neskor, ked sa pocita aj dan, preplatok alebo nedoplatok. Takze opravne danove priznanie alebo iba vyrovnanie uctu z 3jek na 5ky?
Gabi03
05.10.10,15:43
NBO sa uctuju na zaklade predfaktury bez DPH a vyuctovanie je niekedy az o rok neskor !!! Naklad vznikne, ale nevedno ci je skutocny naklad , cize az o rok budem vediet presne a prave preto to je NBO. Cize, vyuctovanie je az o rok neskor, ked sa pocita aj dan, preplatok alebo nedoplatok. Takze opravne danove priznanie alebo iba vyrovnanie uctu z 3jek na 5ky?

Náklady budúcich období sa neúčtujú len na základe prefaktúr, ale aj na základe zmlúv a iných plnení, keď nastáva finančný výdavok, ale ešte náklad nesúvisí s rovnakým obdobím výdavku. Opravné daňové priznanie nemá opodstatnenie, nakoľko náklad v žiadnom prípade nebude súvisieť s minulým obdobím (kedy sa platilo). V nasledujúcich rokoch sa vyrovná iba aktívny trojokový účet.
Sarolta Valent
05.10.10,15:55
Prave o to tu ide, ze naklad suvisi so starym obdobim. Moj pripad je dlhorocnejsi, ale jednoduchy priklad je napr. elektrina ked sa plati a az neskor je vyuctovanie. V mojom pripade platim platby a az o rok dostavam vyuctovania.
Gabi03
05.10.10,16:07
Prave o to tu ide, ze naklad suvisi so starym obdobim. Moj pripad je dlhorocnejsi, ale jednoduchy priklad je napr. elektrina ked sa plati a az neskor je vyuctovanie. V mojom pripade platim platby a az o rok dostavam vyuctovania.

Tak poďme radšej na konkrétny príklad...

V roku 2010 odoberáte elektrinu, za ktorú platíte preddavky. Vyúčtovanie príde však až v roku 2011.
Pokiaľ nemáš faktúry, účtuješ preddavky na pohľadávky voči dodávateľovi (hoci ich môžeš účtovať aj na náklady).
Na konci roka k 31.12.2010 si odčítaš stav, a na základe zmluvy a cenníkov si vieš vypočítať spotrebu v Eurách. A túto sumu (ak si preddavky neúčtovala na nákladový účet) zaúčtuješ na krátkodobé rezervy voči nákladom. Žiadne náklady budúcich období. Na účty rezerv účtujeme také budúce záväzky, ktorých hodnotu vieme "kvalifikovane odhadnúť".

Takže žiadne NBO! ;):D