debee
11.11.05,14:13
Potreboval by som poradit ako zacat, resp. kedy je najprihodnejsi cas zacat.

Mam vyrobok, ktory je (podla mojho vedomia) lepsi, nez konkurencny, resp. sa na trhu nenachadza. Chcem vyrobit par modelov (prototypov) a tie ponuknut velkoodberatelom.
V sucasnosti nie som SZCO ani nemam sro.
Je mozne nastartovat podnikanie az po ziskani objednavok? Ide mi o to, ze ZL alebo sro nesie so sebou mnozstvo pravnych ukonov, a po pripadnom neuspechu (nebude zaujem) by som to zase musel vsetko utlmovat a rusit.
Je vobec mozne figurovat v obchodnom vztahu s odberatelom len ako sukromna osoba? Nejaky zaciatocny (startovaci) cas a potom sa uvidi...?

Dakujem za odpovede.
renča1
11.11.05,17:39
Pamätám si pred 3 rokmi, že jeden známy SZČO tiež mal taký problém, ako ty a nevedel, či mu to pôjde, alebo nepôjde. Popri tom bol zamestnaný. Zhodli sme sa na tom, že popri zamestnaní nech si otvorí živnosť ,nuž a cez víkend , po poobediach z roboty by podnikal-robil už od známych nazbierané zákazky. Prvý mesiac bol zárobok iba 10 000,00. Ked sme prevážali tovar cez hranice, podozrievali nás, že prečo toľko málo tovaru atd..., dali sa reklamy , vzorky boli k dispozícií a robilo sa 4 mesiace po víkendoch a popobediach. V priebehu 4 mesiacoch bol taký dobrý a vychválený, že bol doporučený iným ľudom. Nakoniec bolo toho toľko veľa, že bol nútený dať výpoved v robote a venovať sa len živnosť. Nedalo sa to stíhať fyzicky, ale hlavne psychicky, bol unaháňaný , nervózny, vyčerpaný. Nie je podľa mňa dobré pokiaľ to nemáš odskúšané ísť hned podnikať. Treba si prerátať hlavne náklady a ide o to či ten výrobok budeš robiť sám alebo budeš mať zamestnaných ľudí. Ak budeš mať zamestnaných ľudí, treba na nich zarobiť ale hlavne na odvody za zamestnávateľa a zamestnanca,výplaty,nákup materiálu, stroje atd...Treba to všetko prekalkulovať. V tejto dobe sa začína ťažko. Ja keby som mala tvoj problém,určite by som to riešila byť zamestnaná a popri tom začať na živnosť a zháňať si postupne zákazky. A postupom času uvidíš. Poznám aj takých, ktorý bezhlavo sa pustili do podnikania a po pol roku skrachovali. Dalo by sa to aj ináč skúsiť, ale verejne to tu nebudem rozoberať. Možno sa ti ešte ktosi ozve a poradí , prípadne povie svoj názor. Prajem šťastný začiatok podnikania. :)
debee
14.11.05,09:16
Pamätám si pred 3 rokmi, že jeden známy SZČO tiež mal taký problém, ako ty a nevedel, či mu to pôjde, alebo nepôjde. Popri tom bol zamestnaný. Zhodli sme sa na tom, že popri zamestnaní nech si otvorí živnosť ,nuž a cez víkend , po poobediach z roboty by podnikal-robil už od známych nazbierané zákazky...

Podobna je aj moja predstava.
Vytvorit vzorky, obaly, navod - komplet vyrobok vhodny pre predaj a ponuknut ho do malopredaja (sam by som asi nepredaval). Pokial by to boli stale male pocty kusov, tak by to mohlo ficat popri trvalom zamestnani.
V momente, ked zistim (budem sa domnievat ;-) ), ze podnikanie ma potencial na vacsi rast, a je ziskove (i ked tu clovek asi nikdy presne nevie, kolko si stat necha zaplatit), tak investovat do regulernej firmy (sro) a vyroby (priestor, stroje, zamestnanci). Mozno to zostane stale v prvej polohe, chcem znizit riziko tvrdeho dopadu na minimum.

A co neverejna verzia? niekde_na@yahoo.com
Dakujem.