fox77
17.09.10,16:55
Ahojte. Mám takýto dotaz. Platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) prenajal nehnuteľnosť neziskovej organizácií (nie je zdaniteľnou osobou, nie je platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)). Majú uzatvorenú nájomnú zmluvu, na základe ktorej raz mesačne prenajímateľ urobí faktúru na jednu sumu, kde v popise je táto suma rozčlenená na nájom, elektrinu, plyn, vodu a vývoz smetia. Prenajímateľ z elektriny, plynu, vody a vývozu smetia neuplatňuje odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), v prípade nedoplatku jednotlivých energií, tento nedoplatok prefakturuje. Je to správne, alebo je potrebné zvoliť iný postup. Ďakujem.
martinez
17.09.10,15:23
Ahojte. Mám takýto dotaz. Platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) prenajal nehnuteľnosť neziskovej organizácií (nie je zdaniteľnou osobou, nie je platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)). Majú uzatvorenú nájomnú zmluvu, na základe ktorej raz mesačne prenajímateľ urobí faktúru na jednu sumu, kde v popise je táto suma rozčlenená na nájom, elektrinu, plyn, vodu a vývoz smetia. Prenajímateľ z elektriny, plynu, vody a vývozu smetia neuplatňuje odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), v prípade nedoplatku jednotlivých energií, tento nedoplatok prefakturuje. Je to správne, alebo je potrebné zvoliť iný postup. Ďakujem.
1/ nájom musi byt bez dph, lebo sa fakturuje nezdanitelnej osobe... pozor, vplyva ti to na koeficient.
2/ elektrina, plyn, voda je podla zakona o DPH tovarom, ktory sa pouziva na cinnosti oslobodene podla §38 (najom) a preto neuplatnis DPH na vstupe.. nie je to teda fakturovane ako samostatny tovar, ale ako sucast najomneho.... z uvedeneho dovodu mozes nasledne vyuzit §42 a dodavky tychto medii oslobodit od DPH

podla mna je tvoj postup ok.
globalpartner
17.09.10,15:44
1/ nájom musi byt bez dph, lebo sa fakturuje nezdanitelnej osobe... pozor, vplyva ti to na koeficient.
2/ elektrina, plyn, voda je podla zakona o DPH tovarom, ktory sa pouziva na cinnosti oslobodene podla §38 (najom) a preto neuplatnis DPH na vstupe.. nie je to teda fakturovane ako samostatny tovar, ale ako sucast najomneho.... z uvedeneho dovodu mozes nasledne vyuzit §42 a dodavky tychto medii oslobodit od DPH

podla mna je tvoj postup ok.

A Ja som si myslel a myslím, že plátca DPH musí vystaviť daňový doklad vždy s DPH /pravda ak predmet faktúracie nie je oslobodený od DPH/ bez rozdielu či je odberatel plátca alebo nie.
To , ze odberatel nepllátca si nemôze DPH odpočítať je už o inom
fox77
17.09.10,15:59
Ahoj. Ďakujem za odpoveď. Už som spokojnejší. Pekný víkend.
martinez
20.09.10,12:59
A Ja som si myslel a myslím, že plátca DPH musí vystaviť daňový doklad vždy s DPH /pravda ak predmet faktúracie nie je oslobodený od DPH/ bez rozdielu či je odberatel plátca alebo nie.
To , ze odberatel nepllátca si nemôze DPH odpočítať je už o inom

to nie je pravda... prenajom nehnutelnosti je apriori oslobodeny od DPH... platitel dane sa vsak moze rozhodnut, ze ak ho fakturuje zdanitelnej osobe, nebude oslobodeny, a zatazi ho DPH.. pozri §38,5
fox77
21.09.10,16:02
to martinez: Ahoj. Tvoj názor beriem, ale v mojej otázke uvádzam, že nájom sa faktúruje neplatiteľovi DPH, pričom nie je ani zdaniteľná osoba. Pekný deň.
Janinkaaa
23.09.10,07:37
Je to téma : Fakturácia nájmu neplatiteľovi DPH, ale myslím, že nie som mimo témy.

My sme platcovia DPH. Nájom nehnuteľnosti (bytu) faktúrujem tiež platcovi DPH. V obidvoch prípadoch ide o sro.
Rozhodli sme sa, že nájom budeme faktúrovať bez DPH.
V zmluve o nájme je len uvedená suma za nájom a nikde nie je uvedené, napr., že k dohodnutej cene sa bude uplatňovať DPH.

Vystavila som faktúru za nájom nehnuteľností za mesiac september 2010.
Dátum vystavenia 01. 08. 2010
Dátum dodania : 30.09.2010
Cena : 100,00 EUR
Program mi "hodil" na faktúre v rozpise DPH sumu 100,00 EUR medzi oslobodené.

Môžeme účtovať bez DPH a uvedené dátumy na faktúre sú správne ?

Ďakujem.
KEJKA
23.09.10,07:48
myslím, že v zmluve má byť jasne uvedené Vaše rozhodnutie - aj kvôli neskorším možným dokazovaniam.
ide o oslobodené príjmy z hľadiska DPH.
Vzniká ti povinnosť počítať koeficient, t.j.krátiť nárok na odpočítanie DPH, resp. musíš členiť faktúry a iné vstupy na dve kôpky - či sa týkajú oslobodených, či neoslobodených príjmov.
Janinkaaa
23.09.10,07:56
Ďakujem Kejka.
V tejto firme účtujem len ten nájom. Nič iné tu nemám.
Všetky nákupy - náklady sa týkajú len nájmu.
Keď mi príde faktúra za službu, alebo tovar, tak celú sumu aj s DPH účtujem do nákladov.
Nepočítam s koeficientom.

A môžem sa spýtať, či tie dátumy na faktúre uvádzam správne ?
KEJKA
23.09.10,08:04
tak v poriadku. Platiteľ DPH je zrejme len z dôvodu obratu a podávaš nulové DPH priznania /myslím žiadna DP či NO/.
Dátumy, hm,
osobne ma irituje dátum vystavenia faktúry PRED dodaním služby.
preto sa k tomu radšej nevyjadrujem, na Porade sú o tom rozsiahle diskusie, môj názor to však nemení.
Ešteže od budúceho roka sa to vráti do starých koľají.
Janinkaaa
23.09.10,08:06
Áno podávam nulové DPH.
Si zlatá Kejka.

Ďakujem.
ada159
23.09.10,11:54
Mňa by zaujímalo, či je správny postup v tomto prípade. Platca DPH ako prenajímateľ fakturuje platcovi DPH nájomcovi služby za spotr. elektrinu, vodu, plyn. Prenajímateľ si uplatňuje DPH z týchto služieb a následne nájomcovi fakturuje tieto služby taktiež s DPH, za ktoré následne odvádza daň. Nájom je zmluvne dohodnutý bez DPH, pričom faktúry za služby spojené s nájmom kráti koeficientom. Neviem či sa vyjadrujem presne a zrozumitelne.
Adiks
23.09.10,12:13
to nie je pravda... prenajom nehnutelnosti je apriori oslobodeny od DPH... platitel dane sa vsak moze rozhodnut, ze ak ho fakturuje zdanitelnej osobe, nebude oslobodeny, a zatazi ho DPH.. pozri §38,5 Prenájom nehnuteľností nie je teda vôbec apriori oslobodený od DPH, dokonca v niektorých prípadoch podlieha DPH VŽDY, bez možnosti rozhodnutia, že bude oslobodený od DPH, viď § 38 ods.3 zákona o DPH.
ada159
23.09.10,12:39
AKý má byť správny dátum zdan.plnenia, pokiaľ nájomcovi fakturujem služby spojené s nájmom paušálom zmluvne dohodnuté mesiac pred začiatkom štvrťroka na nas.štvrťrok. Teda dátum vystavenia je 30.09.a fakturujem za 10,11,12.Pričom raz ročne prefakturujem skutočnú spotrebu
zuzanask
01.12.10,08:43
Je potrebné na faktúru za prenájom miestnosti napísať Oslobodenie od dane podľa §38 ods. 5?
KEJKA
01.12.10,08:55
skôr áno, viď § 71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.
zuzana164
12.07.12,18:36
ak majitel budovy - polikliniky, bude fakturovať lekárom nájom v zložení dve položky na fakture:
položka 1: nájomné za m2..... bez dph
položka 2: energie+režij. náklady (teda mzdy, upratovanie, udržba, servis.... ) to všetko s DPH....
týka sa nás koeficient?
dakujem
KEJKA
12.07.12,18:55
ak majitel budovy - polikliniky, bude fakturovať lekárom nájom v zložení dve položky na fakture:
položka 1: nájomné za m2..... bez dph
položka 2: energie+režij. náklady (teda mzdy, upratovanie, udržba, servis.... ) to všetko s DPH....
týka sa nás koeficient?
dakujem
áno, aj................závisí od ďalších vstupov,
zuzana164
12.07.12,18:57
fíha.... teraz čo? ako sa tom vyhnúť? ja som to pochopila tak že ked si uplatnujem vstupy - nakup. kac. papiera napr s dph, plus všetky služby s dph a následne nato na výstupe tieto služby tiež zaťažím dph, tak sa ma koeficient netýka a nájom je čisto iba nájom...
KEJKA
12.07.12,20:01
ty budeš všetku réžiu spojenú s budovou a prípadnou ďalšou činnosťou firmy fakturovať nájomcovi?
netvrdím, že naisto budeš mať koeficient, ale isto sa budeš musieť s ním zaoberať. A prípadné vstupy s plným odpočtom vedieť obhájiť.
zuzana164
13.07.12,06:08
tak robíme teraz rozpočet každej z ambulancii zvlášť a bude tam viac položiek, nájom - bez dph, voda,elektrina,plyn,teplo s dph a potom ostatné režijne a prevádzkové náklady a tam rozpočítavame, mzdy upratovačiek, čistiace prostr., mzdy udržbarov + naklady na udržbu, servis výťahov, mzdy ekonomky.... čiže podľa mňa všetko. No hej, ked dôjde k nejakej rekonštrukcii budovy, čo bude časom tak to najomníci znášať nebudú, aj výmery vodomerov a elektromerov ide na naše triko - tak z toho vyplýva asi ten koeficient tak? kde mám hľadať ako mám postupovať pri určení koeficientu, od začiatku... dakujem
KEJKA
13.07.12,06:30
podľa popisu, a ak ten nájom budovy je jediná činnosť, tak síce koeficient musíš mať na mysli a neustále prehodnocovať - napr. v budúcnosti, ale reálne to vidím na 100%.ný odpočet pri všetkých súvisiacich nákladoch, ktoré sú predmetom fakturácie s DPH a nulový nárok na odpočet pri všetkých nákladoch typu rekonštrukcie, ale ja pri výmene meračov, aj ak to bude nákladová položka.
viera_j
02.08.12,05:58
sme platci dph v čr a prenajímame nebytové priestory, ktoré fakturujeme s dph neplátcovi dph podla zmluvy o najme.... po roku nás upozornili, že dle §56 to máme fakturovat bez dph. Co teraz musíme urobit? dodatočné priznanie k dph za r. 2011 a tiez v tomto roku? Alebo staci upravit zmluvu a fakturovat bez dph? Dakujem velmi pekne
účtovník 007
02.08.12,07:20
Pre Zuzana 164.

aktuálne znenie
§38 ods.5 Zákona o DPH:
5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Staré znenie §38 ods.5
5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Chcem upozorniť, že je tam riadny rozdiel. Iný platiteľ bola osoba registrovaná za plátcu DPH, zdaniteľná osoba je definovaná v §3 Zákona o DPH a nemá nič spoločné s plátcovstvom DPH. Takže pozor!!!


Z týchto dvoch rozdielnych pojmov po novom vyplýva, že ak prenajímate nehnuteľnosť alebo jej časť osobe, ktorá nie je registrovaná za platiteľa DPH, ale je podnikateľ napr.živnostník, tak je zrejmé, že táto osoba je podľa nového znania zákona zdaniteľnou osobou a vy sa môžete rozhodnúť, či nájom bude s alebo bez DPH. Pre vás je však výhodnejšie s DPH, pre nájomcu bez DPH, lebo DPH ušetrí. Postup je už na vás.