tinaro
17.09.10,18:39
ahoj chcem sa opýtať čo to znamená ak mám veľmi nízku hodnotu ALT v krvnom obraze.Okrem toho ma niečo tlačí v boku, viem ak by to bolo zvýšené je to niečo s pečeňou.mohlo by aj to niečo znamenať.ďakujem
Stina
17.09.10,17:08
ALANÍNAMINOTRANSFERÁZA (ALT)



Medicínsky význam:

Alanínaminotransferáza (ALT), starší názov je glutamátpyruváttransamináza (GPT), patrí medzi aminotransferázy. Tieto prenosom aminoskupiny katalyzujú premenu aminokyseliny na α-ketokyselinu. Tým je zabezpečený vzťah medzi metabolizmom bielkovín a sacharidov. Je to cytoplazmatický enzým. Najvyššie koncentrácie sú v pečeni, nižšie sú v kostrovom svalstve, myokarde, obličkách, podžalúdkovej žľaze, slezine, pľúcach.

Zvyšená katalytická aktivita ALT sa zisťuje predovšetkým pri hepatopatiách rôzneho typu. Zvýšené hodnoty ALT korelujú s rozsahom poškodenia pečene. Približne 15-násobné zvýšenie oproti norme sa vyskytuje pri akútnej nekróze pečeňových buniek rôzneho pôvodu: akútna vírusová hepatitída, alkohol - toxická hepatitída, toxické poškodenie (intoxikácia hubami, chemikáliami, liekmi, stavy spojené s kongesciou v pečeni (pravostranná insuficiencia srdca), biliárna kolika.

Zvýšené hodnoty sa vyskytujú aj pri primárnych a metastatických nádoroch pečene, pri cholecystitíde, extrahepatálnej cholestáze a cholangitíde, pri infekčnej mononukleóze, pri akútnej pankreatitíde, infarkte myokardu (venostáza pečene), sarkoidóze, šoku, pri svalovom poškodení spôsobenom úrazom, zápalom alebo degeneratívnym procesom.

Znížené hodnoty katalytickej aktivity ALT sa vyskytujú pri zlyhaní obličiek, u dialyzovaných pacientov, pri deficite vitamínu B6 .



Interferencia:

Stanovenie katalytickej aktivity ALT:

a) Falošne zvyšuje hemolýza (hemoglobín nad 3g/l zvyšuje ALT približne o 10%).V erytrocytoch sa nachádza 7-krát vyššia koncentrácia ALT ako v plazme.

b) Falošne zvyšuje lipémia ( pri koncentrácií triacylglycerolov nad 11,4 mmol/l.

c) Falošne zvyšujú liečivá s hepatotoxickým a cholestatickým účinkom.

d) Falošne zvyšuje hmotnosť a telesná námaha. Stanovenie ovplyvňuje vek a požitie alkoholu.

e) Falošne znižuje ikterus (pri koncentrácií bilirubínu nad 1000 μmol/l).

Významná je aj intraindividuálna variácia ( zo dňa na deň sa môže koncentrácia meniť o 30%).



Biologická vzorka - materiál - sérum

Odber biologického materiálu - odber krvi za štandardných podmienok

Frekvencia vyšetrenia - denne

Statim - denne



Referenčné hodnoty:

Stanovenie ALT bez prídavku pyridoxál 5-fosfátu.

Jednotka: μkat/l

Vek Muži Ženy

Do 6 týždňov 0 - 0,7 0 - 0,7

Do 1 roka 0 - 0,85 0 - 0,85

Do 15 rokov 0 - 1,0 0 - 1,0

Viac ako 15 rokov 0 - 0,7 0 - 0,6

určite Ti lepšie a odbornejšie vysvetlenie povie lekár
ivantt
17.09.10,17:13
ALANÍNAMINOTRANSFERÁZA (ALT)



Medicínsky význam:

Alanínaminotransferáza (ALT), starší názov je glutamátpyruváttransamináza (GPT), patrí medzi aminotransferázy. Tieto prenosom aminoskupiny katalyzujú premenu aminokyseliny na α-ketokyselinu. Tým je zabezpečený v................................

Do 15 rokov 0 - 1,0 0 - 1,0

Viac ako 15 rokov 0 - 0,7 0 - 0,6

určite Ti lepšie a odbornejšie vysvetlenie povie lekár

Tak, ja som teraz paf.... ty nie si lekar/ka ?
Stina
17.09.10,17:35
Nie, len sa o tieto oblasti zaujímam. Raz pri CTF mi zistili mierne zvýšené ALT a tak ma zaujímalo o čo vlastne ide a čím je to spôsobené.
buchač
17.09.10,17:41
Nie, len sa o tieto oblasti zaujímam. Raz pri CTF mi zistili mierne zvýšené ALT a tak ma zaujímalo o čo vlastne ide a čím je to spôsobené.

Radšej nižšie ako vyššie hodnoty ..
Čo sa týka pečene ...tak sú ešte kritéria AST a GGTM ...ale to sú len tie základné ...
Potom je dobré mať aj v pohode bilirubin ..
tinaro
18.09.10,10:28
Radšej nižšie ako vyššie hodnoty ..
Čo sa týka pečene ...tak sú ešte kritéria AST a GGTM ...ale to sú len tie základné ...
Potom je dobré mať aj v pohode bilirubin ..

Ďakujem,mám aj trochu zvýšený bilirubín,ale to tlačenie,asi je niečo s obličkou,mám ísť na ultrazvuk, bojím sa čo to zas bude,ďakujem:o
buchač
18.09.10,11:35
Ďakujem,mám aj trochu zvýšený bilirubín,ale to tlačenie,asi je niečo s obličkou,mám ísť na ultrazvuk, bojím sa čo to zas bude,ďakujem:o

Bol by som zvedavý , na ktorej strane Ťa to tlačí ...a presnejšie , že kde ...
Zvyšok potom ...;)
tinaro
18.09.10,17:25
Bol by som zvedavý , na ktorej strane Ťa to tlačí ...a presnejšie , že kde ...
Zvyšok potom ...;)

to si zo mňa robíš srandu? tlačí ma na pravej strane niekde v oblasti boku,no niečo tam bude
marjankaj
18.09.10,17:56
Buchač si síce robí srandu z kde koho, ale teraz mu môžeš veriť.:)
buchač
18.09.10,18:04
marjankaj....he , kde ma nechcú ...keď ma nechcú ...;):rolleyes:
Kto neverí , nebude ...
Ivana Š
19.09.10,11:54
Čo sa zdravia týka, tam tinaro, Jurajovi Buchačovi ver, tam nesranduje
tinaro
20.09.10,13:04
neviem čo mi tým chcel povedať...
tinaro
21.09.10,10:25
Už som bola na ultrazvuk, nič mi nenašli , stále to tlačí, čo to môže byť ale som rada:)