viera004
17.09.10,18:44
Mám problem v zaúčtovaní ako aj spravne vystavit výkaz DPH:
Vystavili sme faktúru s DPH v mesiaci marec, ale v auguste sme zistili, že miesto dodania služby nie je predmetom dane v tuzemsku,(faktúra mala byť bez DPH) čiže sme vystavili v auguste dobropis na úpravu sadzby dane tak, že sme uviedli len mínusom polozku DPH. Mám problém v tom,aby mi r.04 vo výkaze DPH prislúchal k základu dane uvedeného v r.03, keďže som dobropisovala len sumu DPH. ( základ dane budem teraz účtovat cez účet napr.395????)
Dakujem za pomoc v mojom probléme.
KEJKA
17.09.10,16:57
podľa mňa to dbp. nerieši, lebo ste urobili chybu. Malo by sa podať dodatočné DP DPH za marec - je to bez pokuty.
Ako to riešiť s riadkami - základ dane neúčtuješ, len tú DPH. Ako to program dosadí do výkazu - na to je potrebné poznať softvér a systém riešenia DPH.
Vzhľadom na to, že aj tak má byť dodatočné, tak by som ho vypísala ručne.
JankaO
17.09.10,17:06
Neviem, ale v takomto prípade neplatí že....?
§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(5) Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň. ?

lebo..
(§ 25
Oprava základu dane
(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby. )
KEJKA
17.09.10,17:19
oni tú daň odviedli, takže všetko je dodržané.
Tu však nejde o §25, lebo nastala chyba na strane dodávateľa. Svoju chybu má napraviť dodatočným DP - podľa mňa.
viera004
17.09.10,17:26
ano, myslím si, že naozaj bude správne vystavit dodatočné DP DPH za mesiac marec.
Dakujeeem!!!
cloe
17.09.10,17:27
Mám problem v zaúčtovaní ako aj spravne vystavit výkaz DPH:
Vystavili sme faktúru s DPH v mesiaci marec, ale v auguste sme zistili, že miesto dodania služby nie je predmetom dane v tuzemsku,(faktúra mala byť bez DPH) čiže sme vystavili v auguste dobropis na úpravu sadzby dane tak, že sme uviedli len mínusom polozku DPH. Mám problém v tom,aby mi r.04 vo výkaze DPH prislúchal k základu dane uvedeného v r.03, keďže som dobropisovala len sumu DPH. ( základ dane budem teraz účtovat cez účet napr.395????)
Dakujem za pomoc v mojom probléme.

Podľa môjho názoru, treba v DDP zohľadniť mínusom okrem riadku 03 aj riadok 04, keďže toto plnenie tu vôbec nepatrilo.
Dodanie služby s oslobodením od dane do sa daňového priznania neuvádza vôbec. Takže ani ten základ dane na riadok 03 nepatrí.
viera004
05.10.10,12:58
Prosím o pomoc, kde zaúčtujem odkúpnu cenu pri riadnom ukončení leasingu , kedže nebola uvedena v leasingovom spl.kalendári. Jedná sa o sumu bez DPH 0,03 €. Mala by som teraz zvyšiť sumu v evidencii majetku a doodpisovať, alebo to zaúčtovať priamo na účet 541.
Ďakujem.
Jana Acsová
05.10.10,13:34
Podľa môjho názoru, treba v DDP zohľadniť mínusom okrem riadku 03 aj riadok 04, keďže toto plnenie tu vôbec nepatrilo.
Dodanie služby s oslobodením od dane do sa daňového priznania neuvádza vôbec. Takže ani ten základ dane na riadok 03 nepatrí.Súhlasím s opravou ... nezahrnutím dodávky na riadky 03 a 04 (nie mínusom v záznamoch). Pomyselný matematický mínus pre účely správneho vyčíslenia súm v DP sa v záznamoch podľa § 70 ZDPH v tuzemských dodávkach neuvedie ani plusom, ani mínusom. Oproti riadnemu DP dôjde k zníženiu čiastok na riadku 03 a 04 z dôvodu nezahrnutia predmetného plnenia.

No a nerozumiem úplne komentáru k oslobodeným službám. Tie samozrejme do DP patria na riadok 15, s osobitným rozpísaním intrakomunitárnych dodávok do EÚ na riadku 16 a osobitných oslobodení podľa § 46, 47 a 48.
Jana Acsová
05.10.10,13:37
Prosím o pomoc, kde zaúčtujem odkúpnu cenu pri riadnom ukončení leasingu , kedže nebola uvedena v leasingovom spl.kalendári. Jedná sa o sumu bez DPH 0,03 €. Mala by som teraz zvyšiť sumu v evidencii majetku a doodpisovať, alebo to zaúčtovať priamo na účet 541.
Ďakujem.mimotemy... z vlastnej skúsenosti viem, že predmetná čiastka často vyjde aj zo zaokrúhľovacích rozdielov. Neoperujte žiadnou 541 a podobne. Nie je dôvod vzhľadom k významnosti sumy. Úhradu zaúčtujte 474/221 a riešte zostatok na účte 474 s možnosťou drobných rozdielov zo zaokrúhlenia.
viera004
05.10.10,14:04
Ďakujem, za radu... myslím si, že to bude dobre, nakoľko ide o halierovú sumu.!!!!
cloe
06.10.10,07:32
Súhlasím s opravou ... nezahrnutím dodávky na riadky 03 a 04 (nie mínusom v záznamoch). Pomyselný matematický mínus pre účely správneho vyčíslenia súm v DP sa v záznamoch podľa § 70 ZDPH v tuzemských dodávkach neuvedie ani plusom, ani mínusom. Oproti riadnemu DP dôjde k zníženiu čiastok na riadku 03 a 04 z dôvodu nezahrnutia predmetného plnenia.

No a nerozumiem úplne komentáru k oslobodeným službám. Tie samozrejme do DP patria na riadok 15, s osobitným rozpísaním intrakomunitárnych dodávok do EÚ na riadku 16 a osobitných oslobodení podľa § 46, 47 a 48.

Opravila som svoj pôvodný príspevok.
Áno, oslobodené služby patria na riadok 15.