mackoleri
17.09.10,20:48
Pozdravujem, mam otazocku, uvital by som info ak niekto s tym ma skusenost pripadne mi vie poradit.

12.3.2007 ma prijali do zamestnania, dostal som zmluvu na dobu urcitu t.j. do konca roka 2007. Nasledne na to mi bola kazdy rok zmluva obnovovana na dobu urcitu a stale na rok, trvalo to az do konca roka 2009. Ale v 10. mesiaci 2009 som isiel na PN z ktorej poberam davku este stale. Od oktobra tohto roku uz budem mat PN ukoncenu a chcel by som ist pracovat dalej. Mam narok na podporu v nezamestnanosti aj ked mi prac zmluva skoncila minuly rok a ja som bol cely ten cas na PN alebo nema ani zmysel ist nieco riesit na UP ? ? Popri zamestnani som mal aj zivnost, ta je momentalne od roku 2009 pozastavena. Dakujem za rady a informacie. M
veronikasad
17.09.10,18:59
Pozdravujem, mam otazocku, uvital by som info ak niekto s tym ma skusenost pripadne mi vie poradit.

12.3.2007 ma prijali do zamestnania, dostal som zmluvu na dobu urcitu t.j. do konca roka 2007. Nasledne na to mi bola kazdy rok zmluva obnovovana na dobu urcitu a stale na rok, trvalo to az do konca roka 2009. Ale v 10. mesiaci 2009 som isiel na PN z ktorej poberam davku este stale. Od oktobra tohto roku uz budem mat PN ukoncenu a chcel by som ist pracovat dalej. Mam narok na podporu v nezamestnanosti aj ked mi prac zmluva skoncila minuly rok a ja som bol cely ten cas na PN alebo nema ani zmysel ist nieco riesit na UP ? ? Popri zamestnani som mal aj zivnost, ta je momentalne od roku 2009 pozastavena. Dakujem za rady a informacie. M
Ak tvoj pracovný pomer skončil 31.12.2009, má zmysl isť sa evidovať na UP a vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti (za predpokladu, že máš prerušenú živnosť). Od 1.9.2010 platí novela zákona o službách zamestnanosti - pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti stačí 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch - čo splňaš.
mackoleri
17.09.10,19:03
Zivnost bola prerusena resp pozastavena v juli v roku 2009, kedze mi to spravili na rok tak v juli 2010 som bol podat znovu ziadost o pozastavenie opat na rok. Viete mi niekto povedat ako si vyratam sumu ktoru by som mohol poberat ako podporu ?
veronikasad
17.09.10,19:06
Zivnost bola prerusena resp pozastavena v juli v roku 2009, kedze mi to spravili na rok tak v juli 2010 som bol podat znovu ziadost o pozastavenie opat na rok. Viete mi niekto povedat ako si vyratam sumu ktoru by som mohol poberat ako podporu ?
Máš potvrdenie o príjme od zamestnávatela pre účely dávky v nezamestnanosti ?
mackoleri
17.09.10,19:16
nie nemam nic zo zamestnania a obavam sa ze ani nebudem mat..je to problem ?
brčko
17.09.10,21:46
nie nemam nic zo zamestnania a obavam sa ze ani nebudem mat..je to problem ?

k žiadosti o dávku v nezam. to budeš potrebovať. Nemám skúsenosť, či sa dá aj inak preukázať.
veronikasad
17.09.10,23:31
nie nemam nic zo zamestnania a obavam sa ze ani nebudem mat..je to problem ?
K výpočtu dávky v nezamestnanosti potrebuješ, aby ti zamestnávael vyplnil takéto tlačivo.

http://www.socpoist.sk/ext_dok-potvrdenie-ziadatela--dvn/13533c


Ako krajné riešenie - ak zamestnávatel zanikol a nie je možné potvrdenie o príjme zohnať inak, ti možno sociálna poisťovňa pomôže výpočtom z príjmu, ktorý je uvedený na mesačných výkazoch zamestnávatela. Konkrétnu skúsenosť s takýmto náhradným riešením nemám.

Dávka v nezamestnanosti sa vypláca za kal. dni a je cca 50 % tvojho hrubého príjmu mesačne (stanovené sú však max. vymer.základy-ak ti mal vysoký príjem, môže to byť aj menej).

K evidencii na UP potrebuješ zápočtové listy zamestnávatela (ov) a doklad o vzdelaní.
mackoleri
18.09.10,08:54
dakujem pekne za info ... zamestnavatel sice nezanikol zatial ale nasa pobocka skoncila financne nie velmi dobre a dnes tam uz figuruje ako zamestnanec len jej sef ... vsetkych ludi postupne prepustil ... ja som odisiel sam na pn, zdalo sa mi to vzhladom na mesacne vysky odvodov ktore isli z mojej mzdy ako najrozumnejsie riesenie kedze som v roku 2008 zarabal pomerne slusne.
veronikasad
18.09.10,15:11
dakujem pekne za info ... zamestnavatel sice nezanikol zatial ale nasa pobocka skoncila financne nie velmi dobre a dnes tam uz figuruje ako zamestnanec len jej sef ... vsetkych ludi postupne prepustil ... ja som odisiel sam na pn, zdalo sa mi to vzhladom na mesacne vysky odvodov ktore isli z mojej mzdy ako najrozumnejsie riesenie kedze som v roku 2008 zarabal pomerne slusne.
Ak firma funguje, niekto robí aj účtovníctvo (možno externe). Bez priloženého potvrdenia ti dávku v nezamestnanosti nevyplatia.

Obdobie PN počas trvania prac.pomeru je vylučitelná doba, neznižuje výšku dávky v nezamestnanosti.
Po skončení prac.pomeru sa už toto obdobie do poistenia v nezamestnanosti nepočíta.
mackoleri
20.09.10,10:47
Pozdravujem .. tak podarilo sa mi zohnat od byvaleho zamestnavatela Mzdovy list na roky 2008 a 2009 a takisto potvrdenie o zamestnanosti. Este sa chcem opytat, to tlacivo zo socialnej poistovne na vypocet davok si mozem vyplnit aj sam podla cisel z tych mzdovych listov alebo je potrebne aby ho vyplnil a podpisal byvaly zamestnavatel ? Dakujem
Tweety
20.09.10,10:48
Pozdravujem .. tak podarilo sa mi zohnat od byvaleho zamestnavatela Mzdovy list na roky 2008 a 2009 a takisto potvrdenie o zamestnanosti. Este sa chcem opytat, to tlacivo zo socialnej poistovne na vypocet davok si mozem vyplnit aj sam podla cisel z tych mzdovych listov alebo je potrebne aby ho vyplnil a podpisal byvaly zamestnavatel ? Dakujem
Vyplní a podpíše ho bývalý zamestnávateľ.
ivka70
20.09.10,10:49
Pozdravujem .. tak podarilo sa mi zohnat od byvaleho zamestnavatela Mzdovy list na roky 2008 a 2009 a takisto potvrdenie o zamestnanosti. Este sa chcem opytat, to tlacivo zo socialnej poistovne na vypocet davok si mozem vyplnit aj sam podla cisel z tych mzdovych listov alebo je potrebne aby ho vyplnil a podpisal byvaly zamestnavatel ? Dakujem

Musi ti to podpisat a potvrdit zamestnavatel.