Pit13
18.09.10,11:01
Dobry den.

potreboval by som poradit, ale prosim, zrozumitelne, fakt som magor z toho vsetkeho.

Mam zivnost na PC sluzby, zriadil som si IC DPH pre neplatcov ale som neplatca DPH.

1. Chcem na moje stranky umiestnit google adsense / alebo inu reklamu od zahranicnej firmy.

- Musim byt platcom DPH?
- Musim podavat suhrny vykaz
- Musim odfakturovat
+ Ake dalsie povinosti mam, ako to funguje v praxi.


2. Preco vzniklo IC DPH pre neplatcov a preco je vsetko take zlozite.

- Bude sa to v najblisom obdobi zlepsovat? Kedze mame novu vladu.
- V ostatnych statoch je jednoduchsi system?
- V ktorych...

3. Ked ja odfakturujem firme, ktora sidli v cesku

- ked oni su tiez neplatci DPH : nikto neplati DPH?
- ked oni su platci DPH - oni platia DPH?
- fakturujem tiez bez DPH? Len celkovu sumu? Co potom oznamujem DU na ten vykaz.


4. Pouzivate program Wimstrom flexibee? Ake mate s tym programom skusenosti?

5. Budem na mojej stranke platit 7€ za jeden clanok.

- Potrebuju mat moji autori zivnost?
- Musim im kazdu sumu fakturovat?
+ ake mam dalsie povinosti?

6. Ked mam na stranke paypal donate

- Musim to uctovat?
- musim z toho odviest dan, kedze je to prijem?

:) Asi tolko. Myslim ze som to zhrnul vsetko co som chcel. Ako vidite mam v tom nejasno a dufam ze to pomoze dalsim ludom.

Velmi pekne dakujem za vas cas a za odpovede.
Pit13
19.09.10,20:55
staci ked budete odpisovat aspon jedna odpoved za rok.
Lianka
20.09.10,06:48
Otazky su rozsiahle, na prvu cast odpoveda http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html.

1. Zo zadania som vyrozumela, ze ste registrovany na DPH podla § 7a (osoba registrovana pre dan). Platitelom DPH (podla § 4) musite byt az v pripade, ze presiahnete obrat 49 790 EUR za 12 po sebe iducich mesiacov, v inom pripade nemate povinnost byt platitelom DPH, avsak treba si zvazit, ci sa Vam neoplati byt platitelom DPH a ak ano, poziadat o registraciu podla § 4. (Rozdiely, suhrnny vykaz, fakturacia - to by bola dalsia tema. Su tu take temy, skuste pohladat.)

2. DPH je harmonizovana v ramci EU, nie je teda v komeptemcii slovenskej vlady urcovat si vlastne pravidla. Od 1.1.2010 prisla do platnosti velka smernica o DPH, pricom ju do svojich pravnych systemov prijali vsetky krajiny EU. Z toho vyplyva, ze podobny system ohladom DPH (registracia, vykazovanie) plati aj v inych clenskych statoch EU.

Problematika DPH, najma vo vztahu k zahraniciu, je dost zlozita. Odporucam najst si osobu v tejto veci zdatnu, aby ste sa mohli naplno venovat vasej hlavnej podnikatelskej cinnosti a eliminovali pripadne nesplnenie si danovych ci inych povinnosti.