roobino
18.09.10,12:01
Poradíte mi prosím akým spôsobom by som našiel niekoho, kto by chcel pokračovať v mojom obchode na Malte? Mám sa len spoľahnúť na stránky o realitách?

Je to malá predajňa trdelníkov v dobrej lokalite na promenáde pri mori. 500 metrov od najbližšej pláže a ďalších 500 opačným smerom je pristav výletných lodí. Priamo pred predajňou je zastávka autobusov MHD. Prevádzka je súčasťou hotela s 200 izbami.

Háčik je v tom, že prevádzka je tesne pred otvorením a mne už odchádzajú prostriedky na zrealizovanie môjho plánu. Chybu som urobil v tom, že som podcenil "maňana" životný štýl tunajšieho obyvatelstva a zvlášť štátnych úradníkov, ktorí majú pracovnú dobu cca. 4 hodiny denne a z toho 2 hod. preleňošia :( Tak sa stalo, že od januára tohoto roku, kedy som si priestor prenajal, ešte stále nemám povolenie stavebného úradu na zmenu spôsobu užívania. Najnovší termín vydania povolenia je 30.9. kedy konečne zasadne komisia, ktorá uzavrie moju anabázu projektov, vyjadrení a prehlásení.

Pozerám, že som sa pekne rozpísal, tak ďalej to už len heslovite.

VÝHODY:
-dobra poloha
-na tunajšie pomery úžasne nízke nájomné 18€ na den. To je dôvod prečo som sa dal na ten dlhotrvajúci boj zo stavebným úradom. Prevádzky už s vydaným povolením majú 3x vyššie nájomné, je ich málo voľných.
-relatívne nízka počiatočná investícia
-velmi ale skutočne veľmi úžasný a ústretový majiteľ
-dohodnutý odber do kuchyne hotela - už beží aj keď nie veľmi na bielo.. dúfam, že miestni hygienici na tieto stránky nechodia :)
-je zariadená na 90% - treba len pultík, nejaké police a kasu
-trdelník tu skoro nikto nepozná, až na pár cudzincov - toto som zaradil medzi výhody pretože zvedavosť by mala lákať zákazníkov :)
-v okruhu 500metrov na promenáde od prevádzky nie je žiadna predajňa sladkého pečiva - lepšie povedané na celom ostrove okrem pár cukrární ani sladké pečivo nenájdete
-stroj na prípravu trdelníkov je unikátny, tak aby zákazníci videli ako sa pripravujú - vyzerá ako gril, čo by malo tiež prilákať zákazníkov
-leto tu trvá od maja do oktobra
-v zime sa prichádzajú ohriať dôchodcovia zo západnej europy a študenti angličtiny sú tu po celý rok
-krásne čisté more, pláže každého druhu, priateľskí domorodci a všetci hovoria anglicky... viem, že to s tým nesúvisí ale výhoda to je :)
-ak máte deti - Angl. škôlku-školu vybavím
-ak máte záujem to "roztočiť" vo veľkom, pomôžem aj so stánkom na leto na dobrom mieste na 2-3 mesiace investícia cc.5-6000€

NEVÝHODY
-odlúčenie od domova a priateľov - toto nezvláda moja anglicky nehovoria manželka a to je hlavný dôvod prečo to vzdávam. Druhý sú financie ako som spomínal.
-január a február sú najhoršie mesiace kedy všetky reštaurácie len pokrývajú náklady - letné mesiace to zas bohato vynahradia
-budem požadovať odstupné :)
-je treba ešte nainštalovať vzduchotechniku(dodávateľa mám) a vykachličkovať steny spolu cca.5000 € a spomínaný nábytok cca.500€ bez povolenia som ale nechcel investovať
-tu na infarkt asi nikto nezomrie takže budete si musieť zvyknúť na kliďo-piďo prístup každého okolo... :)

Prípadnému záujemcovi garantujem, že všetky údaje sú správne a pravdivé.
Fotky môžem poslať ale osobná návšteva bude asi nutná. (spiatočná letenka z Viedne alebo Budapesti 200€)

Dakujem za radu a priestor


Kontakt: +356 99056395
chimeycake@gmail.com
roobino
22.09.10,04:39
Doplnil som este video a fotky na stranke topreality.sk
ID inzeratu 717053

nemozem tu ale vlozit link...
hanelie
22.09.10,06:20
mimotemy ,
môžem sa spýtať - čo bolo počiatočným podnetom na podnikanie tak ďaleko od domova,
Stefan2005
22.09.10,06:37
Doplnil som este video a fotky na stranke...

... mohol si priložiť aj nejaké to foto zo samotnej prevádzky, o tej sme sa nedozvedeli nič...
camozzi
22.09.10,10:44
Vyzera to dobre, rusna ulica. Bol robeny nejaky marketingovy prieskum pred tym, ako si sa pustil do celeho projektu? Mam na mysli napr. chodit medzi ludi s reklamnym trickom a ponukat na ochutnavku trdelnik? Lebo jedna vec je super miesto v zaujimavej lokalite a druha vec je poznat trh a jeho reakciu na novy produkt.
roobino
22.09.10,15:11
... mohol si priložiť aj nejaké to foto zo samotnej prevádzky, o tej sme sa nedozvedeli nič...
Ano to iste som si povedal ked som tam tie fotky daval. Cvaknem to a zajtra to doplnim.
roobino
22.09.10,15:27
Vyzera to dobre, rusna ulica. Bol robeny nejaky marketingovy prieskum pred tym, ako si sa pustil do celeho projektu? Mam na mysli napr. chodit medzi ludi s reklamnym trickom a ponukat na ochutnavku trdelnik? Lebo jedna vec je super miesto v zaujimavej lokalite a druha vec je poznat trh a jeho reakciu na novy produkt.
Dobre sa to predavalo na plazach. Napriek tomu, ze tu nie je zvykom aby sa na plazi nieco predavalo, celkom dobre to islo. Boli zvedavi aj turisti aj domaci.
Tiez som parkrat sedel na lavicke oproti cez cestu a robil som promotion. Zaujem mali hlavne mladi. Starsi su konzervativni.
Dalej je rozdiel ked to budu vidiet ako sa to pripravuje ako ked to vidia hotove. To by malo zaujem este zvysit. Nehovoriac o tom, ze s bednickou a napisom "Chimney cake - promotion" som vyzeral dost amatersky :-D (ak mas zaujem poslem ti fotku ale pysny na nu niesom :-) )
Kazdopadne zaujem o to je. Je tam ale ta faza okukovacia a to uvazovanie ako to moze asi chutit. Lenze tu sa nikto neponahla ani turisti ani domaci, takze na to maju casu dost.
roobino
22.09.10,15:34
mimotemy ,
môžem sa spýtať - čo bolo počiatočným podnetom na podnikanie tak ďaleko od domova,
Jednak pravidlo, ze ak prides s niecim novym na trh ako prvy je to zaklad uspechu a potom som si povedal, ze ak mozu turci s kebabom obehnut svet preco by nemohli slovaci s trdelnikmi. Je tolko peknych miest na svete ....
Potom manzelka sa chce uz roky naucit anglicky - vysledok skoro po roku - ziadny :-) este vacsi odpor k AJ ako predtym a navyse more je sice dobra vec ale uz ju to taha domov
Tiez sme dali syna do skolky a ten je tiez nejako voci cudzim jazykom imunny... ale uz sa to na neho lepi, aby som mu nekrivdil. Len som si myslel, ze to pojde rychlejsie.
Dantess
22.09.10,16:58
Jednak pravidlo, ze ak prides s niecim novym na trh ako prvy je to zaklad uspechu a potom som si povedal, ze ak mozu turci s kebabom obehnut svet preco by nemohli slovaci s trdelnikmi. Je tolko peknych miest na svete ....
Potom manzelka sa chce uz roky naucit anglicky - vysledok skoro po roku - ziadny :-) este vacsi odpor k AJ ako predtym a navyse more je sice dobra vec ale uz ju to taha domov
Tiez sme dali syna do skolky a ten je tiez nejako voci cudzim jazykom imunny... ale uz sa to na neho lepi, aby som mu nekrivdil. Len som si myslel, ze to pojde rychlejsie.
Znie to celé ako rozprávka. Podnikanie v raji :D Naozaj je mi ľúto, že ti to nevyšlo, no ja by som to v tvojom prípade nevzdával. Slovensko je pekné, ale úrady sú zlé, ľudia (nie všetci) sú nervózni, napätí. Proste toto bude obrat o 180stupňov a aby ste ešte neplakali za maltou.
rickman
22.09.10,17:42
Asi tak ako pise Dantess. Z toho, co som precital mi vychadza, ze do otvorenia uz nemas daleko.
misomiso
22.09.10,17:49
Jednak pravidlo, ze ak prides s niecim novym na trh ako prvy je to zaklad uspechu a potom som si povedal, ze ak mozu turci s kebabom obehnut svet preco by nemohli slovaci s trdelnikmi. Je tolko peknych miest na svete ....
Potom manzelka sa chce uz roky naucit anglicky - vysledok skoro po roku - ziadny :-) este vacsi odpor k AJ ako predtym a navyse more je sice dobra vec ale uz ju to taha domov
Tiez sme dali syna do skolky a ten je tiez nejako voci cudzim jazykom imunny... ale uz sa to na neho lepi, aby som mu nekrivdil. Len som si myslel, ze to pojde rychlejsie.

Na tych cudzich jazykoch je blbe to, ze pokym nedosiahnes urcity moment (uroven) je to velmi demotivujuce. Stale investujes energiu a stale mas pocit, ze nic nerozumies. Kedze nic nerozumies a nie si schopny komunikovat, nastava efekt zacarovaneho kruhu - akykolvek kontakt z tym jazykom ta vycerpava a ani ho nevyhladavas. Potom pride zlom. Odrazu si schopny porozpravat sa, vypocut si radio, telku, precitat casopis. Kedze sa tymto cinnostiam prestanes branit, odrazu je proghes este rychlejsi.

Mozno tvojej manzelke chyba k bodu zlomu len par tyzdnov.
profesional
23.09.10,08:03
Ale ved banky ma malte pozicaju money na takmer cokolvek. Sup sup do niektorej z tamojsich bank a peniaze ti pozicaju. Do 10.000 Eur nepytaju ani nijake podstatne zaruky.

Skor rozmyslam nad business planom.
Ak 1 kus predas za 3 Eur. Ak kazdu hodinu predas 3 kusy. Tak pri 8 hodinovej pravadzke (hluche hodiny neratam) mas trzbu 72 Eur. Z toho denny najom 18 Eur, naklady na spotrebovane energie 12 Eur, materialove vstupy 12 Eur. Takze denny zisk pred zdanenim predstavuje 30 Eur. Takze mesacne pred zdanenim zarobis cca. 900 Eur. Ak si pozicias povedzme od banky 5500 Eur na dokoncenie a dohodnes si splatnost 4 roky, tak mesacna splatka pri 8 % uroku bude 133,30 Eur bez ostatnych poplatkov. Teraz si este odrataj dan z prijmu. A zistis, ze ti ostane mesacne tak 500 Eur. Nechcem byt hnusny, ale takyto biznis nie je nic moc. To nie je na Malte dost ani na naklady spojene s ubytovanim. Aby si zarobil aspon tych 2000 Eur mesacne po zdaneni a odratani nakladov, tak to by si sa musel poriadne obracat. To by si musel behom 8 hodin predat jeden trdelnik kazdych 5 minut, povedane inak, musel by si tam mat ludi SUSTAVNE. A to podla mojho nazoru nehrozi. Co tak zamysliet sa nad nejakym inym planom?

Ja viem, povodna predstava ze clovek bude zit v krajine kde ma kusok od domu more, kde je pokojny zivony styl, kde nebude od nikoho zavisly je krasny. Ale matematika nepusti.

Uz ak by si sa mal do niecoho takeho pustit, tak by si mal automaticky nahodit na viditelne meisto tabulku "Great franchising opportunity for sale". A dufat ze aspon raz za rok najdes niekoho kto si povie ze by kupil od teba franchisingovu licenciu aby mohol taky stanok s trdelnikmi otvorit niekde inde.
rickman
23.09.10,15:03
Ale ved banky ma malte pozicaju money na takmer cokolvek. Sup sup do niektorej z tamojsich bank a peniaze ti pozicaju. Do 10.000 Eur nepytaju ani nijake podstatne zaruky.

Skor rozmyslam nad business planom.
Ak 1 kus predas za 3 Eur. Ak kazdu hodinu predas 3 kusy. Tak pri 8 hodinovej pravadzke (hluche hodiny neratam) mas trzbu 72 Eur. Z toho denny najom 18 Eur, naklady na spotrebovane energie 12 Eur, materialove vstupy 12 Eur. Takze denny zisk pred zdanenim predstavuje 30 Eur. Takze mesacne pred zdanenim zarobis cca. 900 Eur. Ak si pozicias povedzme od banky 5500 Eur na dokoncenie a dohodnes si splatnost 4 roky, tak mesacna splatka pri 8 % uroku bude 133,30 Eur bez ostatnych poplatkov. Teraz si este odrataj dan z prijmu. A zistis, ze ti ostane mesacne tak 500 Eur. Nechcem byt hnusny, ale takyto biznis nie je nic moc. To nie je na Malte dost ani na naklady spojene s ubytovanim. Aby si zarobil aspon tych 2000 Eur mesacne po zdaneni a odratani nakladov, tak to by si sa musel poriadne obracat. To by si musel behom 8 hodin predat jeden trdelnik kazdych 5 minut, povedane inak, musel by si tam mat ludi SUSTAVNE. A to podla mojho nazoru nehrozi. Co tak zamysliet sa nad nejakym inym planom?

Ja viem, povodna predstava ze clovek bude zit v krajine kde ma kusok od domu more, kde je pokojny zivony styl, kde nebude od nikoho zavisly je krasny. Ale matematika nepusti.

Uz ak by si sa mal do niecoho takeho pustit, tak by si mal automaticky nahodit na viditelne meisto tabulku "Great franchising opportunity for sale". A dufat ze aspon raz za rok najdes niekoho kto si povie ze by kupil od teba franchisingovu licenciu aby mohol taky stanok s trdelnikmi otvorit niekde inde.

Alebo odchytit niekoho, kto by mal zaujem o catering trdelnikov. Vtedy by to zacalo davat zmysel.
cloe
23.09.10,15:58
Znie to celé ako rozprávka. Podnikanie v raji :D Naozaj je mi ľúto, že ti to nevyšlo, no ja by som to v tvojom prípade nevzdával. Slovensko je pekné, ale úrady sú zlé, ľudia (nie všetci) sú nervózni, napätí. Proste toto bude obrat o 180stupňov a aby ste ešte neplakali za maltou.

Roobino, tiež by som ťa chcela podporiť, aby si to predsa len skúsil.
Malta je pre mňa úžasné miesto, veľmi, veľmi sa mi tam páčilo a sú tam
neskutočne milí ľudia.
Mám priateľa, ktorý vyrába stroje na výrobu trdelníkov a podľa mojich info, už ich predal 2 ks aj na Maltu, taktiež do US, Kanady a tiež do Ázie.
Takže záujem určite je.
Držím palce a skús si to ešte zvážiť, je škoda toľkej vynaloženej energie.:)
roobino
23.09.10,18:16
Ale ved banky ma malte pozicaju money na takmer cokolvek. Sup sup do niektorej z tamojsich bank a peniaze ti pozicaju. Do 10.000 Eur nepytaju ani nijake podstatne zaruky.

Skor rozmyslam nad business planom.
Ak 1 kus predas za 3 Eur. Ak kazdu hodinu predas 3 kusy. Tak pri 8 hodinovej pravadzke (hluche hodiny neratam) mas trzbu 72 Eur. Z toho denny najom 18 Eur, naklady na spotrebovane energie 12 Eur, materialove vstupy 12 Eur. Takze denny zisk pred zdanenim predstavuje 30 Eur. Takze mesacne pred zdanenim zarobis cca. 900 Eur. Ak si pozicias povedzme od banky 5500 Eur na dokoncenie a dohodnes si splatnost 4 roky, tak mesacna splatka pri 8 % uroku bude 133,30 Eur bez ostatnych poplatkov. Teraz si este odrataj dan z prijmu. A zistis, ze ti ostane mesacne tak 500 Eur. Nechcem byt hnusny, ale takyto biznis nie je nic moc. To nie je na Malte dost ani na naklady spojene s ubytovanim. Aby si zarobil aspon tych 2000 Eur mesacne po zdaneni a odratani nakladov, tak to by si sa musel poriadne obracat. To by si musel behom 8 hodin predat jeden trdelnik kazdych 5 minut, povedane inak, musel by si tam mat ludi SUSTAVNE. A to podla mojho nazoru nehrozi. Co tak zamysliet sa nad nejakym inym planom?

Ja viem, povodna predstava ze clovek bude zit v krajine kde ma kusok od domu more, kde je pokojny zivony styl, kde nebude od nikoho zavisly je krasny. Ale matematika nepusti.

Uz ak by si sa mal do niecoho takeho pustit, tak by si mal automaticky nahodit na viditelne meisto tabulku "Great franchising opportunity for sale". A dufat ze aspon raz za rok najdes niekoho kto si povie ze by kupil od teba franchisingovu licenciu aby mohol taky stanok s trdelnikmi otvorit niekde inde.
Tak podme na business plan. Viem ze ste tu na tejto stranke zvyknuti ratat obraty na miliony ale toto nie je obchodik o tom. Toto je kseftik pre obycajeneho cloveka ktory si nieco nasetril a chce si zmenit zivot. Nie je to firma pre investora, uz predtym obabral 5 spolocnikov v 4 firmach a potrebuje zmenit podnebie :-)

Pan profesional ste verny svojmu nicku ale predsa len opravil by som nasledovne:
-naklady na vyrobu jedneho trdelnika su 0,3€ vratane evergii, pretoze stroj ide na plyn nie na elektrinu
-otvorene musi byt denne 12hod - 7 dni v tyzdni
-voda a elektrina sa zmesti do 100€ mesacne a aj to som prehnal

dalej odhad trhu - z blockov konkurencie viem:
300 metrov nalavo od obchodu je palancikaren, ktora ma mimo sezony 120 zakaznikov denne, priemerna cena palacinky je 2,5€ to je 300€ denna trzba - 2 zamestnanci
150 metrov napravo zas je mieste "fornetti" cize pecivo vsetkeho druhu ale vsetko na slano a ti maju mimo sezony cca 280 zakaznikov, priemerne platia ludia za jeden nakup cca. 1,5€ cize 420€ maju vecer v kase - su tam traja zamestnanci

cize u mna ak zoberieme 5kusov na hodinu pri 10 hodinach denne to je 50 zakaznikov na den co je 150€ obrat za den - minus naklady na vyrobu 18€ -minus najom dalsich 18€ co je nazvyme to hruby zisk 114€ x 30 dni = 3420€ mesacne
- minus jeden zamestnanec 1000€ (aj ked chlapik zo Sudanu bude makat za 700€ ako sip) zostava 2420€
dalej - odvody za mna su 26€ na tyzden a 10% za zamestnanca z jeho platu.
stale zostava 2316€ - minus elektrina 2216€ -minus 50€ uctovnicka 2260€
dan tu je 15% do prijmu 14500€ rocne minus 1720€ nejaka odratatelna polozka do toho sa v pohode zmestim pretoze dalsi zamestnanec bude samozrejme manzelka a keby sa to az velmi rozbehlo tak z najmu za byt sa stane najom za kancelariu.
to by robilo cca 1800€ cisteho na mesiac s tym ze budem makat 15 dni do mesiaca 12 hodin denne(aj ked som to ratal iba pre 10hod) - ked bude Ibrahim zdravy :-) samozrejme

Aby so objektivne priznal tento plan by mal platit len pre mesiace
-3,4,5,6,9,10,11
- 1,2 by som klesol urcite na tvoje 3 kusy za hodinu co bo bola fakt bieda... cca 800€ cisteho na mesiac - to by som sa radsej lyzoval na slovensku :-)
- ale pozor! mesiace jul a august mozeme 1800€ dat x 2 minimalne, pretoze cez tieto mesiace Malta ztrojnasobi pocet obyvatelstva a to uz maju spominani konkurenti rady az na ulicu a to neprehanam.

A ESTE JEDNA PODSTATNA VEC PANI!!
pre tych ktori to ratali s nami :-) zabudli ste na napoje, kavu, frappe a caj podla obdobia. Trufam si povedat ze od juna do septembra mi len chladene napoje zaplatia najom. V horucavach nad 30 stupnov,ktore tu vtedy su, na to dam krk. Tu jednoducho v lete niesu skarede dni. Na tejto ulici su obchodiky, ktore nepredavaju nic ine len napoje a sladkosti a su otvorene cely rok.

Co sa tyka ten pozicky v banke to ma priznam sa vobec nenapadlo. Vzhladom na to, ze ani osobny ucet mi tu nechceli otvorit az na pisomne vyjadrenie mojej slovenskej banke ze som OK. Teraz mam status nezamestany pretoze moja firma este oficialne neexistuje. Velmi silne pochybujem, ze ma budu vitat z otvorenou penazenkou. Skusit to mozem aspon sa tetka pri okienku zasmeje.

Pravdu mas ale s drahym zivotom ktory tu je.. vsetko je tu skoro dvakrat take drahe ako u nas. Ale zas ze sa tu neda byvat za 500€ nie je pravda. Mame tu 4izbovy byt s vyhladom na more 2 kupelne 2 balkony, pračovna a vsade klimy. Cele do stoji 465€ mesacne +100€ elektrina a voda +25€ vytah+ kurenie 0 :-)
Da sa tu byvat aj za 300€ mesacne uplne v pohode.

Takze tak, nie je vsetko o milionoch .... toto je skutocny pribeh... skutocneho nestastnika, ktory skutocne nevie ako dalej :-(
Aby to nebolo zas take jednoduche vcera som sa dozvedel ze komisia na stavebnom urade sa preklada na koniec oktobra a moja milovana manzelka, ktora je do januara na materskej, dostala info od svojho zamestnavatela ze na nu caka post veducej oddelenia ked sa vrati. A teraz budte mudri :-( pokazim sen jej alebo sebe? ...

Viem, ze si myslite, ze som si to cele vymyslel a snazim sa zbavit obchodu ktory na beton nepojde, lebo fungujuceho sa malokto zbavi.
roobino
24.09.10,17:14
Doplnil som este video a fotky na stranke topreality.sk
ID inzeratu 717053

nemozem tu ale vlozit link...
Doplnil som tam aj fotky obchodu z vnutra a aj stroj je tam.
Dantess
24.09.10,18:54
roobino je jedna česká webstránka, kde sa viac kupuje a predáva, než tu na porade. Tu sa väčšinou diskutuje a tá česká stránka sa viac orientuje na obchod. Obchodujú tam rôzni ľudia, preto si radšej daj pozor. Ak chceč dám ti na to link, ale sem ho nedám, aby som nerobil reklamu, atd.
roobino
25.09.10,06:04
roobino je jedna česká webstránka, kde sa viac kupuje a predáva, než tu na porade. Tu sa väčšinou diskutuje a tá česká stránka sa viac orientuje na obchod. Obchodujú tam rôzni ľudia, preto si radšej daj pozor. Ak chceč dám ti na to link, ale sem ho nedám, aby som nerobil reklamu, atd.
Dakujem za pomoc Dantess.
Mozes mi to prosim ta poslat na mail? A ako si to myslel s tym, ze si mam davat pozor?
Dantess
25.09.10,07:19
Dakujem za pomoc Dantess.
Mozes mi to prosim ta poslat na mail? A ako si to myslel s tym, ze si mam davat pozor?
No tak, že všade sa nájdu podvodníci, alebo ľudia, ktorí chcú chcú, ale keď príde k platbe, tak sa neozvú a podobne. tu nejde priamo o tú web stránku, ale o mentalitu ľudí.
roobino
25.09.10,10:53
No tak, že všade sa nájdu podvodníci, alebo ľudia, ktorí chcú chcú, ale keď príde k platbe, tak sa neozvú a podobne. tu nejde priamo o tú web stránku, ale o mentalitu ľudí.
Nezabudol si mi poslat ten mail? dik.
Dantess
25.09.10,15:33
Nezabudol si mi poslat ten mail? dik.
maš to na nastenke v profile, kedže tvoj mail neviem
roobino
26.09.10,05:43
maš to na nastenke v profile, kedže tvoj mail neviem
Dakujem za pomoc