marecek123
19.09.10,09:12
Dobry den.Poradili by ste mi prosim vas,ci je mozne ak som majitelom bytu a chcem dat byt do uzivania bezodplatne mojej matke,prehlasit platby energii na nu?Da sa to urobit aj na bytovom podniku,ze ostanem majitelom, ale platby budu stahovat z jej uctu?ide mi o to,zeby to bolo komplikovane ak by mi kazdy mesiac nosila peniaze,ja by som ich daval na ucet,z uctu by stiahli za platby atd.Cital som tu aj o dani z prenajmu,myslite ze by sa ma to tykalo,ak by som jej byt dal do uzivania bezodplatne a bez najomnej zmluvy?dakujem
verkaz
19.09.10,07:47
Energie sa nedajú prehlásiť na nájomcu, zmluvy s dodávateľmi musia byť uzatvorené len s vlastníkom bytu. Čo sa týka platenia dane z prenájmu - urob zmluvu o bezodplatnom prenájme a dolož ju ako doklad k daňovému priznaniu. Nájomnú zmluvu urob v každom prípade a ešte ti radím dať mame aj splnomocnenie na hlasovanie na rozhodovanie o správe domu (musí byť overené na u notára lebo na matrike).
linko1
19.09.10,08:00
Dobry den.Poradili by ste mi prosim vas,ci je mozne ak som majitelom bytu a chcem dat byt do uzivania bezodplatne mojej matke,prehlasit platby energii na nu?Da sa to urobit aj na bytovom podniku,ze ostanem majitelom, ale platby budu stahovat z jej uctu?ide mi o to,zeby to bolo komplikovane ak by mi kazdy mesiac nosila peniaze,ja by som ich daval na ucet,z uctu by stiahli za platby atd.Cital som tu aj o dani z prenajmu,myslite ze by sa ma to tykalo,ak by som jej byt dal do uzivania bezodplatne a bez najomnej zmluvy?dakujem


dá sa to, máme prevádzku kde nie sme majitelia nehnuteľnosti ale všetky elektriku aj vodu si platíme my aj nám chodia faktúry na naše meno....
veronikasad
19.09.10,08:11
Dobry den.Poradili by ste mi prosim vas,ci je mozne ak som majitelom bytu a chcem dat byt do uzivania bezodplatne mojej matke,prehlasit platby energii na nu?Da sa to urobit aj na bytovom podniku,ze ostanem majitelom, ale platby budu stahovat z jej uctu?ide mi o to,zeby to bolo komplikovane ak by mi kazdy mesiac nosila peniaze,ja by som ich daval na ucet,z uctu by stiahli za platby atd.Cital som tu aj o dani z prenajmu,myslite ze by sa ma to tykalo,ak by som jej byt dal do uzivania bezodplatne a bez najomnej zmluvy?dakujem
Pokial ti ide len o to, z akého účtu budú platby za energie, ak tento účet nahlásiš do zmluvy, dodávatelom je úplne jedno, na koho meno je účet vedený. Faktúry však budú chodiť na tvoje meno a adresu, príp. nedoplatky môžeš riešiť povolením inkasa z matkinho účtu.
buchač
19.09.10,08:44
Oponujem ...

Majiteľom bytu som ja ...
Moja mama platí všetky náklady spojené s užívaním bytu ...
Všetky šeky a platby sú na jej meno ...

No na druhej strane je fakt , že tieto okolnosti sú podchytené aj u dodávateľa energií ...
verkaz
19.09.10,08:52
Oponujem ...

Majiteľom bytu som ja ...
Moja mama platí všetky náklady spojené s užívaním bytu ...
Všetky šeky a platby sú na jej meno ...

No na druhej strane je fakt , že tieto okolnosti sú podchytené aj u dodávateľa energií ...
Práve o to ide, že je to na Tvoje meno a dotaz bol o prehlásení u dodávateľov energií na nie majiteľa bytu.
marecek123
19.09.10,09:05
Praveze buchac pise,ze on je majitel a na jeho mamu chodia platby za energie a o to mi ide.Mozes mi buchac napisat blizsie ako si to vybavil,co bolo k tomu treba?dakujem
buchač
19.09.10,09:09
Praveze buchac pise,ze on je majitel a na jeho mamu chodia platby za energie a o to mi ide.Mozes mi buchac napisat blizsie ako si to vybavil,co bolo k tomu treba?dakujem
...nič zvláštne ...prehlásenie o tom , že si majiteľ bytu ...
Ale lepšie bude , ak pôjdeš k dodávateľom energií ...viacej údajov poskytnú ...predsa len , už je to pár rokov , čo som ja tieto veci dával dokopy ...
A keď už , tak dotiahni vec do úplného konca ...choď aj ku správcovi bytov ...
A aj na SIPO zabehni a tam tiež daj veci do poriadku ...
Už zopár rokov to takto funguje , nema problema ...;)

A máš pokoj svätý ...aj vlk sýty a aj baran napasený ...:rolleyes:
marecek123
19.09.10,09:17
vdaka,skusim obehat a uvidim co a ako.Mozem sa ta este opytat ci podavas danove priznanie ohladom dane z prenajmu?ja som tu na porade cital,ze ak je to rodinny prislusnik a je to bezodplatne,nie je potreba a takisto neviem ci mam dat urobit nejaku zmluvu
veronikasad
19.09.10,09:32
...nič zvláštne ...prehlásenie o tom , že si majiteľ bytu ...
Ale lepšie bude , ak pôjdeš k dodávateľom energií ...viacej údajov poskytnú ...predsa len , už je to pár rokov , čo som ja tieto veci dával dokopy ...
A keď už , tak dotiahni vec do úplného konca ...choď aj ku správcovi bytov ...
A aj na SIPO zabehni a tam tiež daj veci do poriadku ...
Už zopár rokov to takto funguje , nema problema ...;)

A máš pokoj svätý ...aj vlk sýty a aj baran napasený ...:rolleyes:
zálohové platby za energie nemusia isť cez SIPO, samotní dodávatelia dnes preferujú priame platby - cez inkaso ...
buchač
19.09.10,09:34
vdaka,skusim obehat a uvidim co a ako.Mozem sa ta este opytat ci podavas danove priznanie ohladom dane z prenajmu?
Nie ...
Bola to totiž darovacia zmluva , ktorou som k bytu prišiel , s " ťarchou "...
Takže žiaden prenájom sa nekoná a ani nemôže ...
ja som tu na porade cital,ze ak je to rodinny prislusnik a je to bezodplatne,nie je potreba a takisto neviem ci mam dat urobit nejaku zmluvu

...sorry ...

Ale zmluvu s mamkou o prenájme , podnájme ???...mojou ???...:eek:

NEEXISTUJE ...v našej rodine slovo platí ...alebo ruky podanie...;)

Hanba by ma fackovala ...nakladačku dala ...:rolleyes:
marecek123
19.09.10,09:56
Ani mne tu zmluvu netreba,dokonca sa mi to zda hlupe a vyhodenie penazi za nejaku zmluvu.Ale zijeme v SR a preto som zalozil toto vlakno,aby som vedel ako a ci sa to da urobit.Takisto Verkaz pisala,ze to mam prilozit k danovemu priznaniu.Chcem aby vsetko bolo v poriadku v sulade zo zakonom.Musim zistit este blizsie info ohladom danoveho priznania,lebo velmi sa mi to nechce robit.Tu sa informacie rozchadzali.
veronikasad
19.09.10,10:06
Ani mne tu zmluvu netreba,dokonca sa mi to zda hlupe a vyhodenie penazi za nejaku zmluvu.Ale zijeme v SR a preto som zalozil toto vlakno,aby som vedel ako a ci sa to da urobit.Takisto Verkaz pisala,ze to mam prilozit k danovemu priznaniu.Chcem aby vsetko bolo v poriadku v sulade zo zakonom.Musim zistit este blizsie info ohladom danoveho priznania,lebo velmi sa mi to nechce robit.Tu sa informacie rozchadzali.
Nájomnú zmluvu neprikladáš k DP, ale k registrácii daňovníka na DU. Choď osobne na DU, tam ti povedia, či registrácia je potrebná alebo nie
.
Príjem z prenájmu nehnutelností je súčasťou príjmu FO, žiadne samostatné DP by si robiť nemusel. (zrejme ti teraz robí zamestnávatel RZD).
buchač
19.09.10,10:06
zálohové platby za energie nemusia isť cez SIPO, samotní dodávatelia dnes preferujú priame platby - cez inkaso ...

...ešte raz si prečítaj môj príspevok ...;)

Slovíčka by som pozornejšie čítal ...:rolleyes:


ak pôjdeš k dodávateľom energií ...viacej údajov poskytnú ...predsa len , už je to pár rokov , čo som ja tieto veci dával dokopy ...
A keď už , tak dotiahni vec do úplného konca ...choď aj ku správcovi bytov ...
A aj na SIPO zabehni a tam tiež daj veci do poriadku ...
...netvrdil som , že všetky platby idú tak alebo onak ...
verkaz
19.09.10,10:13
Dodávateľom energií je naozaj jedno, kto im za odber platí, hlavná vec, že platí.
sito
19.09.10,11:02
Správne verkaz, a nie len dodávateľom energii! Aj v krčme, je jedno kto pije, hlavne že platí. A na sekeru nedávame. V prípade energii, odpoja, aj cele domy. A potom kto mi?
Mária27
19.09.10,11:58
Ak prenecháš byt bezplatne mame na užívanie a nezmeníš vlastníctvo bytu, ide o výpožičku v zmysle § 659-662 obč. zákonníka. Takáto zmluva (dohoda) nemusí byť písomná. Keďže nemáš z výpožičky príjem ako býva z nájmu, neplatíš ani daň z príjmu a nepodávaš k tomu daňové priznanie. Daň z nehnuteľnosti (raz ročne)platíš ty, ak sa nedohodnete inak.

Mama je navyše rodinný príslušník, osoba blízka, môže mať užívacie právo k bytu aj z tohto dôvodu.
Energie môže mama platiť sama, veď tak platia napr. aj všetci nájomcovia družstevných bytov. Len jej sprostredkuj zmluvy s dodávateľmi podľa ich požiadaviek.
bettylou
19.09.10,14:36
áno dá sa, mala som nájomníka, ktorý mal el. aj plyn na seba, ale teplo voda... boli na prenajímateľa, teda na mňa
buchač
19.09.10,14:58
Dobry den.Poradili by ste mi prosim vas,ci je mozne ak som majitelom bytu a chcem dat byt do uzivania bezodplatne mojej matke,prehlasit platby energii na nu?Da sa to urobit aj na bytovom podniku,ze ostanem majitelom, ale platby budu stahovat z jej uctu?ide mi o to,zeby to bolo komplikovane ak by mi kazdy mesiac nosila peniaze,ja by som ich daval na ucet,z uctu by stiahli za platby atd.Cital som tu aj o dani z prenajmu,myslite ze by sa ma to tykalo,ak by som jej byt dal do uzivania bezodplatne a bez najomnej zmluvy?dakujem

Ani mne tu zmluvu netreba,dokonca sa mi to zda hlupe a vyhodenie penazi za nejaku zmluvu.Ale zijeme v SR a preto som zalozil toto vlakno,aby som vedel ako a ci sa to da urobit.Takisto Verkaz pisala,ze to mam prilozit k danovemu priznaniu.Chcem aby vsetko bolo v poriadku v sulade zo zakonom.Musim zistit este blizsie info ohladom danoveho priznania,lebo velmi sa mi to nechce robit.Tu sa informacie rozchadzali.


Oponujem ...

Majiteľom bytu som ja ...
Moja mama platí všetky náklady spojené s užívaním bytu ...
Všetky šeky a platby sú na jej meno ...

No na druhej strane je fakt , že tieto okolnosti sú podchytené aj u dodávateľa energií ...
...hm , teraz trochu som na pochybách ...čo je na tom mojom zábavné (1) ,ak v podstate tvrdím to isté , čo je nižšie ...či sa mýlim ....či ...???

Ak prenecháš byt bezplatne mame na užívanie a nezmeníš vlastníctvo bytu, ide o výpožičku v zmysle § 659-662 obč. zákonníka. Takáto zmluva (dohoda) nemusí byť písomná. Keďže nemáš z výpožičky príjem ako býva z nájmu, neplatíš ani daň z príjmu a nepodávaš k tomu daňové priznanie. Daň z nehnuteľnosti (raz ročne)platíš ty, ak sa nedohodnete inak.

Mama je navyše rodinný príslušník, osoba blízka, môže mať užívacie právo k bytu aj z tohto dôvodu.
Energie môže mama platiť sama, veď tak platia napr. aj všetci nájomcovia družstevných bytov.
Len jej sprostredkuj zmluvy s dodávateľmi podľa ich požiadaviek.
A čo sa zadávateľa témy týka , neviem sa zbaviť dojmu , že mu ani tak nejde o tie energie ...tie bude jeden alebo druhý zaplatiť ...tak alebo onak ...
O iné tu ide podľa mňa ...o dane , o obídenie ich platieb , respektíve o odpisy , nakoľko zatiaľ neviem , ako sa k bytu dostal ...ale darovanie to rozhodne nebude ...ej veru , to nie ...
marecek123
19.09.10,16:55
Buchac,neviem o co ti ide.Moj dovod som uz pisal,citaj pozorne.a o akych daniach tu hovoris?ze sa chcem vyhnut?Ked som kupil byt,tak asi tazko z toho mam povinnost platit nejake dane.
marecek123
19.09.10,17:02
či mas na mysli tu dan z prenajmu?ved aj to som pisal,ze zijeme v byrokratickej krajine a neviem ci mam povinnost podavat priznanie kedze byt bude uzivat moja mama bezodplatne.
buchač
19.09.10,17:03
Mne ???
O nič predsa ...
Ak som Ťa niečim urazil , sorry ...zámysel v tom nebol a ani nemám prečo ...
Moje dedukcie sú , aké sú ...nezvyknem sa ale mýliť ...ale aj to sa už stalo ...
buchač
19.09.10,17:04
Nerieš , nechaj tak ...nemá význam ...
Nepokračujem v polemike ...
marecek123
19.09.10,17:08
myslis umysel ze?mne sa nevidi ze nemas dovod.Tvoj dovod je,ze si utvoris asi mienku podla neviem coho a potom ju tu prezentujes a nemyslis na to ze mozes tym niekomu ublizit,poskodit jeho meno atd.Ak sa nemas k teme ako vyjadrit tak sa nevyjadruj.Myslel som ze porada je pre ludi,sa chcu nieco dozvediet,popripade ak vedia tak aj poradit.