Schmidtova
19.09.10,16:25
Dobrý deň poprosila by som o radu kedy živnostníčka /prevádzkuje masérske služby/ dostala od UPSVaR príspevok na sam.zárob.činnosť. Podľa môjho názoru by sa tento príspevok mal zaúčtovať do zdaniteľného príjmu a výdavky,ktoré boli uskutočnené taktiež účtovať do daňových výdavkov. Chcela by som sa o tom usvedčiť, nakoľko mi bolo povedané, že príspevok je nezdaniteľný príjem a výdavky treba taktiež považovať za výdavky nedaňové. Je to predsa podľa mňa jednoznačné nakoľko z týchto fin.prostriedkov si môže hradiť aj výdavky do SP a ZP. :confused: Ďakujem pekne a pekný zvyšok zamračenej nedeli.
KEJKA
19.09.10,14:29
áno daňové, ale príjem a výdaj by mal dávať nulu, teda nemala by si zdaniť nevyčerpanú časť dotácie - ak nejaká zostane.
Spôsob zaúčtovania neriešim, keby to bolo v tých nedaňových, tak je tá podmienka automaticky splnená a ešte máš prehľad o čerpaní dotácie.
Dotácia ide do príjmu pre registráciu na SP.
Schmidtova
19.09.10,14:48
Kejka ďakujem veľmi pekne:):):)
veronikasad
19.09.10,14:51
Dobrý deň poprosila by som o radu kedy živnostníčka /prevádzkuje masérske služby/ dostala od UPSVaR príspevok na sam.zárob.činnosť. Podľa môjho názoru by sa tento príspevok mal zaúčtovať do zdaniteľného príjmu a výdavky,ktoré boli uskutočnené taktiež účtovať do daňových výdavkov. Chcela by som sa o tom usvedčiť, nakoľko mi bolo povedané, že príspevok je nezdaniteľný príjem a výdavky treba taktiež považovať za výdavky nedaňové. Je to predsa podľa mňa jednoznačné nakoľko z týchto fin.prostriedkov si môže hradiť aj výdavky do SP a ZP. :confused: Ďakujem pekne a pekný zvyšok zamračenej nedeli.
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť je nedaňovým príjmom v čase pripísania na účet.
Záleží od spôsobu zdanenia, či ho zdaníš celý v prvom roku podnikania (ak si uplatňuješ paušálne výdavky), alebo vo výške vyčerpanej sumy (pri vedení účtovníctva).
Použitie dotácie v zmysle podnikatelského plánu je výdavkom ovpl.základ dane.