misomiso
19.09.10,17:43
Prepacte, ale vhodnejsi chlievik som nenasiel - do Uctovnictvo Dane Pravo ma nepustilo - vraj Porada tam neprijma nove prispevky...

Vedel by sa niekto z vas zamysliet nad nasledovnym problemom? Eserocka ma dvoch majitelov, ktori su sucasne konatelmi. Inych konatelov nema. Tito dvaja (manzelia) casto spolu cestuju - okrem ineho aj lietadlom.

Maju deti, jedno je uz dospele. V pripade, ze by napr. majitelia (sucasne aj konatelia) prisli o zivot, aj tak firmu dedi (spoludedi). Vzhladom na to, ze dieta je dospele a sikovne, mohlo by firmu v takom pripade teoreticky aj prevziat - riadit.

Lenze pokial neprebehne dedicske konanie, predpokladam, ze nebude moct disponovat s uctami. Co sa stane s firmou v takomto pripade? Vlasntne nebude mat kto ani zaplatit faktury dodavatelom a mzdy zamestnancom.

Mozem splnomocnit potomka na disponovanie s firemnym uctom s.r.o., ak nema k firme ziaden vztah (nie je majitel, ani konatel)?
misomiso
20.09.10,05:42
Nikto nenapise, ako by to riesil?

Nemate skusenosti s dedenim? Pomoze dietatu v takom pripade dispozicne pravo? Bude moct disponovat s uctom po smrti rodicov z pravneho hladiska? V podstate - ta ista otazka sa tyka aj sukromnych uctov.
misomiso
20.09.10,06:32
Nikto neporadi? Vsetci ma mate na salame?
hanelie
20.09.10,06:39
uvedený problém rieši § 175 e odsek 4 , obč. súd.poriadku
súd ustanoví správcu - vydá doklad o tom, že správca /vo väčšine je to oprávnený dedič /je oprávnený konať v mene firmy a takisto môže disponovať s firemným /podnikateľským účtom
Zita5
20.09.10,06:43
misomiso , určite to tak nie je(že Ťa majú všetci na saláme) , ale ja si myslím, že Tvoja otázka patrí skôr do rúk právnika a nie je odvaha na otázku odpovedať .Ale zasa ak by sa doriešila , bola by prínosom pre Poradu .

Určite som toho názoru , že pokiaľ potomok nie je angažovaný nejakou formou v s.r.o. napr. ako spoločník, tak dispozičné právo k BU s.r.o. by nemal mať .

Ale na druhej strane dať dispozičné právo k bežným účtom s.r.o......tak banka musí vôľu s.r.o. rešpektovať .Lenže ako by to bolo ďalej , to netuším ....Jedno čo si myslím , že dispozičné právo nie je kontrolované napr. zo strany DU .To by už musel byť veľký prešľap.
hanelie
20.09.10,07:07
predmetom dedenia u FO je celá firma, u PO je to obchodný podiel -
čisto hypoteticky u uvedeného problému / smrť obidvoch konateľov/ dispozičné právo syna konateľa nenahrádza výkon správcu povereného súdom, t.j. ten musí byť ustanovený bez ohľadu na to, že má kto platiť firemné účty
misomiso
20.09.10,07:17
Diky, ja viem, ze je to pravnicka otazka, no sem chodia aj pravnici a navyse spoliehal som sa na to, ze by sa mohol najst aj niekto, kto takyto pripad pozna aj z praxe.

Neviete, ako dlho moze trvat ustanovenie spravcu sudom?
Zita5
20.09.10,08:35
Občiansky súdny poriadok

§ 175e

(1) Ak to vyžaduje všeobecný záujem alebo dôležitý záujem účastníkov, urobí súd aj bez návrhu neodkladné opatrenia, najmä zabezpečí dedičstvo, zverí veci osobnej potreby manželovi poručiteľa alebo inému členovi domácnosti, postará sa o predaj vecí, ktoré nemožno uschovať bez nebezpečenstva škody alebo nepomerných nákladov, prípadne ustanoví správcu dedičstva alebo jeho časti (ďalej len "správca").

(2) Zabezpečenie dedičstva sa vykoná najmä jeho uložením na súde alebo u uschovávateľa, zapečatením v poručiteľovom byte alebo na inom vhodnom mieste, zákazom výplaty u dlžníka poručiteľa alebo súpisom na mieste samom.

(3) Pri predaji hnuteľných vecí postupuje súd primerane podľa ustanovení o výkone rozhodnutia predajom hnuteľných vecí, ibaže by prikročil k inému spôsobu predaja.

(4) Správcu ustanoví súd najmä z okruhu dedičov alebo z okruhu osôb blízkych poručiteľovi; za správcu môže byť ustanovený aj notár, pokiaľ v tomto konaní nie je súdnym komisárom. Ak je predmetom dedenia podnik, ustanoví súd za správcu osobu, ktorá má skúsenosť s vedením podniku. Za správcu možno ustanoviť iba toho, kto s ustanovením súhlasí.

(5) Neodkladné opatrenia môže vykonať podľa možnosti a potreby ktorýkoľvek súd.




§ 175f

(1) Správca robí po dobu konania o dedičstve úkony nevyhnutné na uchovanie majetkových hodnôt patriacich do dedičstva, a to v rozsahu vymedzenom súdom. Správca je povinný pri výkone funkcie postupovať s odbornou starostlivosťou a zodpovedá za škodu, ktorá vznikla porušením povinností, ktoré mu ukladá zákon alebo mu uloží súd. Ak to súd uloží, predkladá mu správca priebežné správy o svojej činnosti.

(2) Z dôležitých dôvodov môže súd zbaviť správcu funkcie. Podľa potreby ustanoví nového správcu. Zbavením funkcie nezaniká správcova zodpovednosť podľa odseku 1. Správca, ktorý bol funkcie zbavený, je povinný riadne informovať nového správcu a dať mu k dispozícii všetky doklady.

(3) Po skončení konania o dedičstve správca predloží dedičom prostredníctvom súdu konečnú správu o svojej činnosti. Súd potom rozhodne o odmene a náhrade hotových výdavkov správcu, ktoré platí dedič, ktorý nadobudol dedičstvo, ktoré nie je predlžené; ak je dedičov niekoľko, platia tieto trovy podľa vzájomného pomeru čistej hodnoty ich dedičských podielov. V ostatných prípadoch platí tieto trovy štát.


§ 175n

Na návrh dedičov vydá súd uznesenie, v ktorom vyzve veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky v lehote, ktorú v uznesení určí, a poučí ich o tom, že dedičia nezodpovedajú veriteľom, ktorí svoje pohľadávky včas neoznámili, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov vyčerpaná cena dedičstva, ktoré dedičia nadobudli. Uznesenie súd uverejní vyvesením na úradnej tabuli súdu.






Kúsok citácie , avšak nedopátrala som sa do koľkých dní treba požiadať súd o určenie správcu dediča a koľko môže tento proces trvať .
misomiso
20.09.10,10:07
Diky moc, privital by som, ak by mal niekto aj prakticku skusenost s cinnostou sudu v takychto pripadoch. Kazdopadne v banke mi povedali, ze oni nemaju ziaden problem s tym, aby som splnomocnil k firemnemu uctu aj dieta - co sa tyka sukromnych penazi - tam uz by to nemal byt vobec ziaden probelm. Banka zablokuje ucet az po oznameni umrtia, teda ak im to neoznami dieta, tak moze vybrat a nasledne banka ucet zablokuje az po oznameni notara.
Ajuška
20.09.10,10:15
.. Kazdopadne v banke mi povedali, ze oni nemaju ziaden problem s tym, aby som splnomocnil k firemnemu uctu aj dieta...
...banka ani nemá prečo mať problém... všetko je to na zodpovednosti konateľa voči s.r.o... nikomu inému nie je čo zdôvodňovať... tak to vnímam ja (skúsenosť s tým ale nemám)...
misomiso
20.09.10,15:17
...banka ani nemá prečo mať problém... všetko je to na zodpovednosti konateľa voči s.r.o... nikomu inému nie je čo zdôvodňovať... tak to vnímam ja (skúsenosť s tým ale nemám)...

Ano, ved prave, ja to vnimam ako zodpovednot a preto sa o to chcem postarat. Pripada mi nezodpovedne nespravit vsetko pre to, aby ludia, ktori v pripade mojej smrti na tometo svete ostanu (tym myslim aj zamestnancov firmy, aj obchodnych partnerov, aj moje deti) mali co najmensie problemy. Neviem si velmi predstavit dalsi chod firmy, ak by jedneho dna nebolo nikoho, kto pa pristup k uctom. Neviem, ako to riesia ini, mozno sa nad tym vela ludi nezamysla.
Katy a R
21.09.10,18:04
ja len tak laicky ... čo tak spraviť so syna prokuristu :confused::confused::confused:
misomiso
21.09.10,18:51
ja len tak laicky ... čo tak spraviť so syna prokuristu :confused::confused::confused:

Prokuristu, alebo prokuratora? Co je to prokurista?
Katy a R
21.09.10,20:08
misomiso
21.09.10,20:31
... nie som si istá, či nesranduješ ..;):confused::confused: http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CBkQFjAB&url=http%3A%2F%2Fsk.wikipedia.org%2Fwiki%2FProk%25 C3%25BAra&ei=7x2ZTJ_ROI7aOI2zlI0P&usg=AFQjCNG3OKFSPvAhQleNGVhJkIXBdumStg

No nevidim v podstate ziaden rozdiel oproti konatelovi. Ale myslim ze nie je potrebne kvoli tomu behat na sud. Mne islo iba o zabezpecenia situacie sucasnej smrti oboch konatelov - do doby, ked bude situacia lagalne poriesena dedicstvom, alebo aspon ustanovenim spravcu. Pravdepodobnost vzniku takejto situacie nie je taka velka, aby som kvoli tomu nejako extra behal, no zasa na druhej strane je dost velka na to, aby som to uplne ignoroval.

Takze som to vyriesil tak, ze som splnomocnil dieta na disponovanie s uctom v banke, co trvalo 5 minut. Verim, ze som tym ziaden zakon neporusil.
Katy a R
21.09.10,20:58
..
No nevidim v podstate ziaden rozdiel oproti konatelovi.

v podstate hej ... ibaže ti predať firmu nemôže .. :D;)

Ale zase napr ak budete obaja v zahraničí .. a bude treba niečo súrne osobne riešiť - môže sa zísť:confused::confused: