matterio
19.09.10,23:05
Som študent a chcem začať pracovať ako podriadený finančný agent, teda zapíšem sa do registra NBS, čo mi z toho vyplýva? Budem musieť založiť živnosť, alebo len odvádzať odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne + daň zo zisku? Resp. koľko?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Lianka
20.09.10,06:38
Je to podnikanie podla osobitneho predpisu, t. j. nezakladas si k nemu uz ziadnu zivnost.

Mala som taky pripad a vysporiadala som sa s nim takto:
Dnom vydania rozhodnutia NBS sa podla mojho nazoru stavas podnikatelom. Nasledne sme poziadali Statistisky urad SR o pridelenie ICO (poplatok myslim 3 EUR). Dalej si povinny sa zaregistrovat na Danovom urade, kde ti pridelia DIC.

Odovdy platis ako SZCO, t. j. pokial nie si zaroven aj zamestnany, platis si poistne za zdravotne poistenie od 1. dna podnikania. Po skonceni kalendarneho roka podas Rocne zuctovanie zdravotvneho poistenia a od 7/2011 budes platit preddavky podla vypocitaneho RZZP.

Socialne poistenie zatial platit nemusis, budes ho platit az po dosiahnuti urciteho obratu za rok 2010 (neviem aktualnu sumu, za rok 2009 bola hranica 3 834,96 EUR). Po dosiahnuti stanoveneho obratu za rok 2010 bude platit poistne od 7/2011. Kolko - zavisi od vymeriavaciaho zakladu (o tom by bola dalsia tema).

Po skonceni kalendarneho roka podas danove priznanie, kde uvedies vsetky prijmy dosiahnute v roku 2010 (nielen z tejto cinnosti) a vypocitas zaklad dane a vysku dane.

Je vhodne si najst osobu, ktore ti bude tieto zalezitosti spravovat, nakolko agenda a povinnosti SZCO su dost rozsiahle a za ich porusenie hrozia pokuty.