sattelitka
20.09.10,09:44
čaute! Prosím, potrebujem veľmi súrne vyriešiť tento problém:
zamestnanec mi doniesol zo zahraničnej pracovnej cesty - zo SRBSKA lístok zo zmenárne, je tam uvedené že zamenil (ak to dobre rozumiem z toho papiera) 100 eur a dostal 10548,20 DIN (zrejme dinárov). Môže to takto byť? Neviem totiž na žiadnom kurzovnom lístku nájsť dináre ani Srbsko. Prosím pomôžte čo s tým!
Chobot
20.09.10,07:56
čaute! Prosím, potrebujem veľmi súrne vyriešiť tento problém:
zamestnanec mi doniesol zo zahraničnej pracovnej cesty - zo SRBSKA lístok zo zmenárne, je tam uvedené že zamenil (ak to dobre rozumiem z toho papiera) 100 eur a dostal 10548,20 DIN (zrejme dinárov). Môže to takto byť? Neviem totiž na žiadnom kurzovnom lístku nájsť dináre ani Srbsko. Prosím pomôžte čo s tým!

Neviem, na čo to potrebuješ, veď nárok pre krajinu Srbsko je daný v mene EUR. A čo spravil zamestnanec s tými euráčmi, čo dostal, je jeho vec. Je jedno, kde ich zamenil a na akú menu. Teba to nemusí trápiť. Vyúčtovanie bude v mene EUR, ten lístok zo zmenárne si môže nechať, ty ho nepotrebuješ.

Ak by aj mal nejaký doklad (napr. diaľničný poplatok) v mene RSD (Srbský Dinár), tak ten prepočítavaš na EUR kurzom prvého dňa mesiaca, v ktorom prac. cesta začala. A ten kurz nájdeš na stránke NBS v sekcii kurzové lístky.

Od 2.9.2010 bol kurz pre srbský dinár 104,919 RSD/EUR.
sattelitka
20.09.10,08:07
Neviem, na čo to potrebuješ, veď nárok pre krajinu Srbsko je daný v mene EUR. A čo spravil zamestnanec s tými euráčmi, čo dostal, je jeho vec. Je jedno, kde ich zamenil a na akú menu. Teba to nemusí trápiť. Vyúčtovanie bude v mene EUR, ten lístok zo zmenárne si môže nechať, ty ho nepotrebuješ.

Ak by aj mal nejaký doklad (napr. diaľničný poplatok) v mene RSD (Srbský Dinár), tak ten prepočítavaš na EUR kurzom prvého dňa mesiaca, v ktorom prac. cesta začala. A ten kurz nájdeš na stránke NBS v sekcii kurzové lístky.

Od 2.9.2010 bol kurz pre srbský dinár 104,919 RSD/EUR.

Aha, dobre ďakujem chobot!
No ešte mi prosím ťa vysvetli prečo kurz z prvého dňa mesiaca v ktorom pr.cesta začala? Ona bola dňa 31.7.2010. Myslela som si, že dňom predchádzajúcim dňu nákupu dialn.známky. .....:mee: a to som tu toľľľkooo študovala zahr.prac.cesty! :mee::mee::mee:
Chobot
20.09.10,09:16
Aha, dobre ďakujem chobot!
No ešte mi prosím ťa vysvetli prečo kurz z prvého dňa mesiaca v ktorom pr.cesta začala? Ona bola dňa 31.7.2010. Myslela som si, že dňom predchádzajúcim dňu nákupu dialn.známky. .....:mee: a to som tu toľľľkooo študovala zahr.prac.cesty! :mee::mee::mee:

Ak bola cesta uskutočnená 31.7.2010, tak v tento deň aj tak platil kurz ECB (alebo NBS) , ktorý bol vyhlásený dňa 1.7.2010 - kurzy pre tieto meny sa vyhlasujú 1x mesačne a platia pre celý mesiac:

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/kurzovy-listok-vybranych-cudzich-mien-voci-eur/_htm/klvcm-20100701/g
sattelitka
20.09.10,11:26
[QUOTE=Chobot;1511064]Ak bola cesta uskutočnená 31.7.2010, tak v tento deň aj tak platil kurz ECB (alebo NBS) , ktorý bol vyhlásený dňa 1.7.2010 - kurzy pre tieto meny sa vyhlasujú 1x mesačne a platia pre celý mesiac:Je určené pre ktoré meny konkrétne? Tieto vybraté meny sa stále určujú len 1xmesačne?
Chobot
20.09.10,11:50
[QUOTE=Chobot;1511064]Ak bola cesta uskutočnená 31.7.2010, tak v tento deň aj tak platil kurz ECB (alebo NBS) , ktorý bol vyhlásený dňa 1.7.2010 - kurzy pre tieto meny sa vyhlasujú 1x mesačne a platia pre celý mesiac:Je určené pre ktoré meny konkrétne? Tieto vybraté meny sa stále určujú len 1xmesačne?

Veď tie, ktoré sú v tom zozname (kurzovom lístku).
sattelitka
20.09.10,12:15
chobot, ďakujem, si super ! už som zasa o niečo múdrejšia!
sattelitka
22.09.10,08:21
Neviem, na čo to potrebuješ, veď nárok pre krajinu Srbsko je daný v mene EUR. A čo spravil zamestnanec s tými euráčmi, čo dostal, je jeho vec. ale ak nedostal dopredu zálohu na prac.cestu? Vlastne ich (tie eurá) nebude mať predtým! ? Je jedno, kde ich zamenil a na akú menu. Teba to nemusí trápiť. Vyúčtovanie bude v mene EUR, ten lístok zo zmenárne si môže nechať, ty ho nepotrebuješ. Vyúčtovanie bude v mene eur- ano, ale len stravné a vreckové.

Ak by aj mal nejaký doklad (napr. diaľničný poplatok) v mene RSD (Srbský Dinár), tak ten prepočítavaš na EUR kurzom prvého dňa mesiaca, v ktorom prac. cesta začala. Ale ak on vyúčtováva na cesťáku len stravne a vreckové - ten doklad o platení dialničného poplatku ja účtujem do výdavkov (účtovníctva) zvlášť - nie v cesťáku. Je to výdavok pre firmu. A on je zamestnanec- aj spoločník a konateľ zároveň. A ten kurz nájdeš na stránke NBS v sekcii kurzové lístky.

Od 2.9.2010 bol kurz pre srbský dinár 104,919 RSD/EUR.

Chobot, ešte sa spýtam k tomuto prípadu. Otázky v oranžovom.
Chobot
22.09.10,14:04
Chobot, ešte sa spýtam k tomuto prípadu. Otázky v oranžovom.

ale ak nedostal dopredu zálohu na prac.cestu? Vlastne ich (tie eurá) nebude mať predtým!

Tak ich dal zo svojho a vo vyúčtovaní ich dostane vyplatené. Inak podľa správnosti by ste mali dávať na každú zahraničnú cestu preddavok, aby zamestnanec nemusel míňať svoje peniaze.


Ale ak on vyúčtováva na cesťáku len stravne a vreckové - ten doklad o platení dialničného poplatku ja účtujem do výdavkov (účtovníctva) zvlášť - nie v cesťáku. Je to výdavok pre firmu. A on je zamestnanec- aj spoločník a konateľ zároveň.

A prečo to účtuje zvlášť? Veď to má priamy súvis s pracovnou cestou a ja to nevyhnutný vedľajší náklad na pracovnej ceste. Oveľa jednoduchšie je to zahrnúť do vyúčtovania a vyplatiť pracovníkovi.

Navyše - ak to dáš do nákladov firmy, ako preukážeš, ako vznikol ten náklad. Zrazu len budeš mať v pokladni nákup diaľničnej známky - ak sa kontrola spýta, na čo firma kupovala srbskú diaľ. známku, čo povieš? AKo to zdôvodníš? Kto si bude pamätať za rok, s akou cestou má tá známka súvis?

Ak by to bolo na vyúčtovaní prac. cesty, tak je nad slnko jasné, že niekto vykonal prac. cestu do Srbska (veď bude vyúčtovanie z cesty) a v rámci toho kúpil diaľničnú nálepku. Bude to na jednom doklade a nikoho nenapadne pochybovať o oprávnenosti nákupu diaľ. známky.

Z akého dôvodu to chceš účtovať cez pokladňu? Aj na vyúčtovaní prac. cesty je to výdavok pre firmu, dokonca presne definovaný - cest. náhrady!

Či budeš kvôli tomu jednému dokladu otvárať účet - zahraničnú pokladňu v dinároch?
sattelitka
26.09.10,15:42
veľmi pekne ďakujem za dôkladné vysvetlenie, teraz to už chápem, Chobot, cením si to !:)