vierka.vieročka
20.09.10,08:58
Ahojte poraďáci! Ako zaúčtovať v PU nákup phl v Rumunsku? Ja by som to urobila asi nasledovne, len som si nie istá, tak prosím odsúhlaste, alebo opravte:

-výdavok v hotovosti z eur pokladne: 40,-eur : 261 / 211 100 (eurová pokl.)
- zámena týchto eur v zmenárni na rumunský lei: 168,40,- RON :
211 400 / 261 (valutová.pokl)
- nákup phl aj dialn.známky: 140,- RON: 501 / 211 100
- tam majú na bločkoch dph 24%, čo s tým??? Mám zaučtovať celú sumu do výdavku t.j. 140,- RON, alebo bez dph (ale táto sumu na bločku nie je uvedená, len suma dane z prid.hodnoty ) PROSÍM POMôŽTE MI S TÝM !
vierka.vieročka
20.09.10,07:39
prosííííím odpovedze mi niekto na moju otázku !
metis
20.09.10,08:59
O nákupe PHM účtuj v celkovej sume, t.j. vrátane DPH - predpokladám, že nemáte v Rumunsku registráciu a nebudete si uplatnovať vrátenie DPH.
PHM - 501/221 400 - valutová pokladňa RON
diaľničná známka - 518/221 400 valutová pokladňa RON
kurz - vyhlásený ECB v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. ak to bude účtované dnes použije sa včerajší kurz.
vierka.vieročka
20.09.10,10:32
O nákupe PHM účtuj v celkovej sume, t.j. vrátane DPH - predpokladám, že nemáte v Rumunsku registráciu a nebudete si uplatnovať vrátenie DPH.
PHM - 501/221 400 - valutová pokladňa RON
diaľničná známka - 518/221 400 valutová pokladňa RON
kurz - vyhlásený ECB v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. ak to bude účtované dnes použije sa včerajší kurz.
:):):) ďakujem ! :):):)
vierka.vieročka
20.09.10,10:38
O nákupe PHM účtuj v celkovej sume, t.j. vrátane DPH - predpokladám, že nemáte v Rumunsku registráciu a nebudete si uplatnovať vrátenie DPH.
PHM - 501/221 400 - valutová pokladňa RON
diaľničná známka - 518/221 400 valutová pokladňa RON
kurz - vyhlásený ECB v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. ak to bude účtované dnes použije sa včerajší kurz.

ale aký kurz? veď sme už zamenili v zmenárni na rumunské ROn - viď môj prvý príspevok! Tieto nákupy predsa platil v RON a aj bločky sú v RON, -teda by som mala správne účtovať z RON-pokladne 211 400 strana DAL? som z toho už zmagorená!
metis
21.09.10,04:49
Účtovníctvo na Slovensku sa vedie zásadne v mene euro, t.j. valutovú pokladňu RON musíte viesť v RON ale i v EUR a potom vyčísliť kurzový rozdiel. Ako inak by ste spravili súvahu?
viď §24 zákona o účtovníctve.
mlyn16
21.09.10,05:13
Kto menil € na RON, firma alebo zamestnanec? Ak menil zamestnanec, vyúčtovanie SC môžete žiadať tiež v €.
vierka.vieročka
21.09.10,09:59
Kto menil € na RON, firma alebo zamestnanec? Ak menil zamestnanec, vyúčtovanie SC môžete žiadať tiež v €.

eurá menil zamestnanec, ale z dôvodu nákupu pohonnej hmoty - a to je náklad firmy. tie bločky z nákupu budem účtovať ako výdavky firmy, nebudú súčasťou cestovného vyučtovania. ...ak na to myslíš mlyn16.
mlyn16
22.09.10,04:56
U nás keď zamestnanec dostane na ZSC Eurá, aj vyúčtovanie robí v Eurách, myslím vysporiadanie ZSC. Nemôže mi doniesť napr. RON, PZL, CZK alebo inú menu. Je na ňom, aby si menil peniaze tak, aby zbytočne nenosil cudziu menu. Čo by som v pokladni robila napr. s RON, keby sa viac taká ZSC nekonala. Je na zamestnancovi, nech si vyhľadá peňažný ústav, kde mu zmenia CM na EUR.
JAJA11
22.09.10,05:11
U nás keď zamestnanec dostane na ZSC Eurá, aj vyúčtovanie robí v Eurách, myslím vysporiadanie ZSC. Nemôže mi doniesť napr. RON, PZL, CZK alebo inú menu. Je na ňom, aby si menil peniaze tak, aby zbytočne nenosil cudziu menu. Čo by som v pokladni robila napr. s RON, keby sa viac taká ZSC nekonala. Je na zamestnancovi, nech si vyhľadá peňažný ústav, kde mu zmenia CM na EUR.

No ja ako zamestnanec by som nesúhlasila, aby mne zostali RON. :o
Ak by som dostala od firmy EUR a musela by som z dôvodu nákupu nafty a dialničnej nálepky meniť peniaze, to čo by mi zostalo by som doniesla do firmy. Nemenila som to kvôli sebe, ale kvôli firme. :o Čo by som s tými peniazmi robila ja? Prečo by som mala mať zbytočné náklady ja, keď ja som tie peniaze kvôli sebe nepotrebovala? :o Prečo by som ich mala meniť ja naspäť na EURá? Potom by som radšej ako zamestnanec požadovala potrebné peniaze na služobnú cestu v mene akú budem používať. :o Prípadne všetky náklady s výmenou peňazí na EURá by som vyúčtovala :o
vierka.vieročka
22.09.10,07:34
No ja ako zamestnanec by som nesúhlasila, aby mne zostali RON. :o
Ak by som dostala od firmy EUR a musela by som z dôvodu nákupu nafty a dialničnej nálepky meniť peniaze, to čo by mi zostalo by som doniesla do firmy. Nemenila som to kvôli sebe, ale kvôli firme. :o Čo by som s tými peniazmi robila ja? Prečo by som mala mať zbytočné náklady ja, keď ja som tie peniaze kvôli sebe nepotrebovala? :o Prečo by som ich mala meniť ja naspäť na EURá? Potom by som radšej ako zamestnanec požadovala potrebné peniaze na služobnú cestu v mene akú budem používať. :o Prípadne všetky náklady s výmenou peňazí na EURá by som vyúčtovala :o

presne ako píšeš, JAJA11, veď tú naftu ako aj poplatok za dialnicu predsa je výdavok firmy, jemu ako zamestnancovi sa budú vyúčtovávať jeho vlastné výdavky napr. strava, vreckové, ubytovanie a iné výdavky. NIE? Ak nemám pravdu tam ma poopravte.
mlyn16
22.09.10,07:43
Vo vnútropodnikovej smernici máme jasne napísané, že napr. ani drobné mince v cudzej mene (ktoré mimochodom ani banky nepreberajú) nemôže zamestnanec vrátiť. Zamestnanec si musí tieto peniaze minút v tom štáte, napr. ako diety. Zamestnanec sám musí uvážiť, koľko peňazí zmení v štáte, kde je vyslaný. Je to o zodpovednosti.
Asi ste ma nepochopili, vyúčtovanie nákladov zo služobnej cesty robí samozrejme v RON alebo inej mene, veď tam dá aj poplatky zo zmenárne. Tak tie poplatky budú hoci 3x, ale predsa nebudú pokladníčke trčať drobniaky grošov a iné. Čo s nimi? Zamestnanci sú oboznámení s vnútropodnikovou smernicou, je to v súlade so zákonom a nik nemá problémy.
Llívia
22.09.10,07:58
Vo vnútropodnikovej smernici máme jasne napísané, že napr. ani drobné mince v cudzej mene (ktoré mimochodom ani banky nepreberajú) nemôže zamestnanec vrátiť. Zamestnanec si musí tieto peniaze minút v tom štáte, napr. ako diety. Zamestnanec sám musí uvážiť, koľko peňazí zmení v štáte, kde je vyslaný. Je to o zodpovednosti.
Asi ste ma nepochopili, vyúčtovanie nákladov zo služobnej cesty robí samozrejme v RON alebo inej mene, veď tam dá aj poplatky zo zmenárne. Tak tie poplatky budú hoci 3x, ale predsa nebudú pokladníčke trčať drobniaky grošov a iné. Čo s nimi? Zamestnanci sú oboznámení s vnútropodnikovou smernicou, je to v súlade so zákonom a nik nemá problémy.

Tiež sa mi to zdalo nefér voči zamestnancovi, ale máš pravdu:

§ 36 Preddavky na náhrady a vyúčtovanie náhrad

9) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v eurách pri pracovnej ceste alebo pri inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto zákona vyšší, ako je celkový nárok zamestnanca (ďalej len "preplatok v eurách"), vracia zamestnanec zamestnávateľovi v eurách; po dohode so zamestnávateľom môže zamestnanec pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu a pri vyslaní do štátu Európskej únie preplatok v eurách alebo jeho časť vrátiť v cudzej mene.
mlyn16
22.09.10,09:02
Vôbec to nie je nefér. Skús vrátiť drobniaky v cudzej mene do banky, nepochodíš. Čo by si robila, ako majiteľka firmy, s takouto hotovosťou v pokladni?
a_je_to
22.09.10,10:00
nooo .... pozor na ten kurz .... !


Ahojte poraďáci! Ako zaúčtovať v PU nákup phl v Rumunsku? Ja by som to urobila asi nasledovne, len som si nie istá, tak prosím odsúhlaste, alebo opravte:

-výdavok v hotovosti z eur pokladne: 40,-eur : 261 / 211 100 (eurová pokl.)
- zámena týchto eur v zmenárni na rumunský lei: 168,40,- RON :
211 400 / 261 (valutová.pokl)
- nákup phl aj dialn.známky: 140,- RON: 501 / 211 100
- tam majú na bločkoch dph 24%, čo s tým??? Mám zaučtovať celú sumu do výdavku t.j. 140,- RON, alebo bez dph (ale táto sumu na bločku nie je uvedená, len suma dane z prid.hodnoty ) PROSÍM POMôŽTE MI S TÝM !



kurz - vyhlásený ECB v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. ak to bude účtované dnes použije sa včerajší kurz.

§ 24 zákona o účtovníctve :

(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky .....

(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za menu euro použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) v deň predchádzajúci dňu vysporiadania obchodu.
Llívia
22.09.10,10:07
Vôbec to nie je nefér. Skús vrátiť drobniaky v cudzej mene do banky, nepochodíš. Čo by si robila, ako majiteľka firmy, s takouto hotovosťou v pokladni?
Napísala som: Tiež sa mi to ZDALO nefér... čiže minulý čas. Ale tvoj príspevok ma donútil k tomu pozrieť do zákona o cestovných náhradách a zistiť, ako to vlastne je (aj keď to teraz nepotrebujem pri svojej práci, aspoň viem do budúcna). :)
(Čo by som robila? Neviem. V bývalom zamestnaní mi predchodkyňa nechala v pokladni asi stovku 10- a stovku 20-halierových CZK mincí. Tiež som nevedela, 1. prečo ich nedala ešte v čase platnosti zamestnancom, aby ich minuli, keďže do ČR chodili pomaly každý druhý týždeň, 2. čo s nimi mám spraviť, či vyhodiť alebo čo?:rolleyes:
mlyn16
22.09.10,10:27
Ak pôjde niekto do Čiech, tak zmeniť v ich národnej banke, ak ešte vôbec menia. Pokiaľ nie, je to čistá škoda, lebo ani v majetku firmy vykazovať nemá význam, sú neplatné.
Llívia
22.09.10,10:39
Ďakujem za radu, ale už tam nepracujem.
JAJA11
22.09.10,10:42
Vôbec to nie je nefér. Skús vrátiť drobniaky v cudzej mene do banky, nepochodíš. Čo by si robila, ako majiteľka firmy, s takouto hotovosťou v pokladni?

A čo mám s tým robiť ja ako zamestnanec. :o Ak tie peniaze nepotrebujem, nič si nechcem kúpiť.... Som v tej istej pozícii ako zamestnávateľ. Je jasné, že sa budem snažiť vymeniť len toľko, čo naozaj potrebujem, pri tankovaní budem brať tak, aby som zaplatil celé číslo, ale môže sa stať situácia, že aj zostanú papierové bankovky. Čo potom s nimi? :o
My máme bežne v pokladni aj mince (CZK), ale do Čiech chodievame, takže sa nebojím, že zostanú.
Zostaté 10 a 20 halierové české mince svedčia o nezodpovednosti pokladníčky, pretože bolo dosť času na ich použitie alebo výmenu.
JAJA11
22.09.10,10:46
presne ako píšeš, JAJA11, veď tú naftu ako aj poplatok za dialnicu predsa je výdavok firmy, jemu ako zamestnancovi sa budú vyúčtovávať jeho vlastné výdavky napr. strava, vreckové, ubytovanie a iné výdavky. NIE? Ak nemám pravdu tam ma poopravte.

Ja by som si na mieste zamestnanca vyúčtovala len stravné. Všetky ostatné výdavky - výmenu peňazí, nákup nafty, dialničnej nálepky by som si dala preplatiť bločky zamestnávateľovi, veď som konala v jeho mene, nie pre seba.
Čo sa týka mincí a prevyšujúcej sumy, bolo by dobré zamestnancom poradiť, aby sa snažili minúť hlavne mince, aby nevznikal problém s mincami :o Hlavne ak sa do tých štátov nejazdí pravidelne :o
mlyn16
23.09.10,05:13
Všetky ostatné výdavky sú predsa zahrnuté vo vyúčtovaní ZSC (výmena peňazí, nákup nafty, diaľničné nálepky, účet za ubytovanie a pod.) v tej mene, v akej sú vystavené. Napríklad tieto náklady predstavujú 400 RON, ale pri výmene 100 € sme dostala 426,68 RON, tak som zašla do obchodu a nakúpila drobnosti, lebo som vedela, že pri vyúčtovaní mi ich pokladíčka nezoberie. No tak som nedostala diety 43 € ale len 40 €. To len ako príklad. Myslím, že takto robí každý dovolenkách pri dovolenke do krajiny, kde tak skoro znova nepôjde.
miriza
23.09.10,05:30
Ahojte, ako by ste zaúčtovali nákup PHM a dialničnej známky v Čechách. Všetko to bolo zaplatené na jeden bloček platobnou kartou. PHM je v hodnote 2227,30 Kč a dialničná známka 250 Kč z účtu bolo stiahnuté 99 EUR.
miriza
23.09.10,06:21
Nikto neporadí :( ?
ekopo
23.09.10,06:39
Ahojte, ako by ste zaúčtovali nákup PHM a dialničnej známky v Čechách. Všetko to bolo zaplatené na jeden bloček platobnou kartou. PHM je v hodnote 2227,30 Kč a dialničná známka 250 Kč z účtu bolo stiahnuté 99 EUR.
nákup PHM, DN: 501,518/261
výpis BU : 261/221
pravdepodobne vznikne na 261 rozdiel, ten sa zúčtuje cez ID ako KR
Llívia
23.09.10,06:43
nákup PHM, DN: 501,518/261
výpis BU : 261/221
pravdepodobne vznikne na 261 rozdiel, ten sa zúčtuje cez ID ako KR
Prečo účet 261?
V iných témach, kde bolo rozoberané účtovanie platieb kartou, sa odporúča účtovať cez účty 335 alebo 365 355 (podľa toho, či kartou platil zamestnanec alebo spoločník).
JAJA11
23.09.10,07:05
Prečo účet 261?
V iných témach, kde bolo rozoberané účtovanie platieb kartou, sa odporúča účtovať cez účty 335 alebo 365 (podľa toho, či kartou platil zamestnanec alebo spoločník).

V konečnom dôsledku je to jedno. Ale účet 335 a 365 tiež nie je úplne správny. Pretože to nie je pohľadávka alebo záväzok zamestnanca alebo spoločníka. Predpokladám, že platil firemnou bankovou kartou. Tá 261 je pre mňa prijateľnejšia, lebo tie peniaze sú niekde "na ceste" medzi zaplatením a odčítaním z účtu.
Ja účtujem dokonca na 321 analytika - ako môj záväzok, ktorý je uhradený až za pár dní. Tak sa mi najlepšie vedie evidencia a spája úhrada z účtu v rámci evidencie. :o
lenka_bodorova
23.09.10,07:05
Ja tiež účtujem platbu kartou cez 261, a aj v knihe od Cenigovej je písané, že sa to tak môže robiť. 335 a 365 ti to zbytočne zkomplikuje, si myslím.
Llívia
23.09.10,07:24
V konečnom dôsledku je to jedno. Ale účet 335 a 365 tiež nie je úplne správny. Pretože to nie je pohľadávka alebo záväzok zamestnanca alebo spoločníka. Predpokladám, že platil firemnou bankovou kartou. Tá 261 je pre mňa prijateľnejšia, lebo tie peniaze sú niekde "na ceste" medzi zaplatením a odčítaním z účtu.
Ja účtujem dokonca na 321 analytika - ako môj záväzok, ktorý je uhradený až za pár dní. Tak sa mi najlepšie vedie evidencia a spája úhrada z účtu v rámci evidencie. :o
335 som uviedla správne - pohľadávky voči zamestnancom
365 som opravila - správne to má byť účet 355.
Keď použije kartu zamestnanec alebo spoločník, tak musia - dokladom o nákupe - preukázať, čo kartou platili. Pokiaľ to nepreukážu, tak má firma voči ním pohľadávku. Keby sa "sekli" a omylom zaplatili nákup pre vlastnú potrebu, ako by si to účtovala?
Llívia
23.09.10,07:26
Ja tiež účtujem platbu kartou cez 261, a aj v knihe od Cenigovej je písané, že sa to tak môže robiť. 335 a 365 ti to zbytočne zkomplikuje, si myslím.
Je tu veľa tém, kde je účtovanie kartou takým či onakým spôsobom rozoberané. Treba pohľadať. V niektorých je spomínaná aj Cenigová (prečo sa tak nemá účtovať).
Llívia
23.09.10,07:32
Ahojte, ako by ste zaúčtovali nákup PHM a dialničnej známky v Čechách. Všetko to bolo zaplatené na jeden bloček platobnou kartou. PHM je v hodnote 2227,30 Kč a dialničná známka 250 Kč z účtu bolo stiahnuté 99 EUR.
Koho to bola platobná karta? Firemná? Súkromná?
miriza
23.09.10,08:00
Karta je firemná platil konateľ
Llívia
23.09.10,09:35
Karta je firemná platil konateľ
Účtujem to takto:
VBÚ - 355/221
ID - 501,518/355
Ale skús si pozrieť aj iné témy = iné názory o platbe kartou.
miriza
23.09.10,09:39
Ďakuje a ešte jedna otázka. Konateľ zaplatil minulý rok životnú poistku svojho dieťaťa z firemného účtu zrejme sa pomýlil. Prišla som na to až tohto roku lebo som prevzala účto po niekom inom ako to mám dať teraz do poriadku. Doteraz je to naúčtované na účte 379.
Llívia
23.09.10,10:19
Konateľ je súčasne aj spoločník?

Ak je len konateľ a zatiaľ nevrátil peniaze, nechala by som to na účte 379.
Ak je aj spoločníkom a zatiaľ nevrátil peniaze, preúčtovala by som to na 355/379.
Ak už vrátil peniaze, tak podľa toho, ako ich vrátil 211/379
alebo 221/379.
ekopo
23.09.10,12:40
Prečo účet 261?
V iných témach, kde bolo rozoberané účtovanie platieb kartou, sa odporúča účtovať cez účty 335 alebo 365 355 (podľa toho, či kartou platil zamestnanec alebo spoločník).
Príde bankový výpis, je potrebné ho zaúčtovať, avšak doklady o úhrade kartou stále nie sú k dispozícii. Kartou platil spoločník, konateľ aj zamestnanec/zamestnanci. Neviem, kto čo a za čo platil. Tak použijem účet 261, zo zápisom 261/221 . Ak sa doklady objavia, a chcem predsa len pracne triediť, je možné ich roztriediť a použiť následne zápisy 335,355,379/261 a doklady zaúčtovať ako 5xx/335,355,379.....
Stefan2005
23.09.10,14:50
Prečo účet 261?....

áno, aj ja sa pýtam. Pohyb na BU je splátka záväzku, inkaso pohľadávky, výber-vklad peňazí, úhrada bankových poplatkov...
Čo je operácia platobnou kartou ? Okamžitá úhrada záväzku voči dodávateľovi tovaru a služieb, alebo výber peňazí v hotovosti...
Úhradou záväzku mi jeden zanikne, druhý vznikne. Preto 335, 355.
Ak si zamestnanec zoberie zálohu v hotovosti na nákup alebo cestu, tiež to účtujete na 261 ? Ja nie. No a ak miesto zálohy v hotovosti na nákup, cestu, službu mu dám platobnú kartu a túto použije, prečo by som mal v tomto prípade použiť účet 261 ?
Nevidím dôvod...
ekopo
23.09.10,16:53
účet 261 okrem použitia na účely prevodu peňazí medzi bankovými účtami a pokladňou, bankovými účtami navzájom.....atď, umožňuje preklenúť vzniknutý časový nesúlad, resp. umožňuje účtovať jednotlivé účtovné doklady....

príklad zo zamestnancom ktorý zoberie zálohu nie je vhodne vybraný, nakoľko tu je jednoznačné účtovanie na 335 (dostal fyzicky hot.)

v príspevku 35 som vlastne zdôvodnil prečo na 261

podľa môjho názoru je to jedna z tém 50:50

jedna z tém: http://www.porada.sk/t130122-platby-kartou-261-a.html
Llívia
23.09.10,18:21
Príde bankový výpis, je potrebné ho zaúčtovať, avšak doklady o úhrade kartou stále nie sú k dispozícii. Kartou platil spoločník, konateľ aj zamestnanec/zamestnanci. Neviem, kto čo a za čo platil. Tak použijem účet 261, zo zápisom 261/221 . Ak sa doklady objavia, a chcem predsa len pracne triediť, je možné ich roztriediť a použiť následne zápisy 335,355,379/261 a doklady zaúčtovať ako 5xx/335,355,379.....
Nevieš, kto čo a za čo platil, takže nevieš, či platba bola oprávnená alebo či niekto firemné peniaze nezneužil pre vlastnú potrebu. Takže vznikla pohľadávka voči niekomu (kto je známy, lebo kartou asi nemôže platiť len tak hocikto) a táto pohľadávka bude vyrovnaná, až keď zamestnanec, konateľ, spoločník predložia doklady o kúpe.
A ak sa doklady neobjavia? Potom preúčtuješ 335,355,379/261?
Stefan2005
23.09.10,18:47
účet 261 okrem použitia na účely prevodu peňazí medzi bankovými účtami a pokladňou, bankovými účtami navzájom.....atď, umožňuje preklenúť vzniknutý časový nesúlad, resp. umožňuje účtovať jednotlivé účtovné doklady....

postupy účtovania PÚ - §46
(6) Účtová skupina 26 – Prevody medzi finančnými účtami sa používa na preklenutie časového nesúladu medzi vkladmi, výbermi peňazí, šekov a iných hotovostí a prijatím príslušných bankových výpisov účtovnou jednotkou. Obdobne sa tu účtujú účtovné prípady, pri ktorých dochádza k časovému nesúladu pri prevodoch medzi účtami účtovnej jednotky v bankách. Na účtoch účtovej skupiny 26 sa vklady alebo výbery peňazí v hotovosti a šekov účtujú podľa pokladničných dokladov alebo výpisov z účtov v bankách a účtov úverov.

.... no ja do tohoto § účtovanie jednotlivých účtovných dokladov, a teda ani platieb platobnými kartami vtesnať neviem.

P.S. možno mnohých evokuuje postup z JU, kde je daný postup účtovania cez priebežné položky - teda prekleňovací účet. Ale v podvojnom účtovníctve podľa môjho názoru to nemožno vztiahnuť na 261-tku...
JAJA11
24.09.10,05:04
335 som uviedla správne - pohľadávky voči zamestnancom
365 som opravila - správne to má byť účet 355.
Keď použije kartu zamestnanec alebo spoločník, tak musia - dokladom o nákupe - preukázať, čo kartou platili. Pokiaľ to nepreukážu, tak má firma voči ním pohľadávku. Keby sa "sekli" a omylom zaplatili nákup pre vlastnú potrebu, ako by si to účtovala?

No z môjho pohľadu je to inak. U nás z účtu platí len spoločník a ten mi vždy dá doklad skôr ako mi príde výpis z účtu. (Máme v tej banke len mesačné výpisy). Takže ja mám doklady o spotrebovaní peňazí a chýba mi výpis- doklad o ich úhrade. Preto ten účet 321, pretože mi vznikol krátkodobý záväzok voči tomu u koho som nakúpila. :rolleyes:
Takže si myslím, že každý najlepšie vidí, ako najľahšie usleduje správne zaúčtovanie dokladov a platieb kartou :o
Llívia
24.09.10,05:25
Síce máme tiež mesačný výpis, ale mne chodia z banky každý deň e-mailom pohyby na účte, takže u nás je to naopak - najskôr výpis, potom doklady (niekedy aj po viac ako týždni).
Či je v tvojej situácii účtovanie cez 321 správne, neviem.
mondes
24.04.12,15:25
Prosím Vás, ako správne zaúčtujem nákup PHM v Poľsku platobnou partou? Na bank. výpise je suma v Eur, ale mám bloček v PLN. Ako vysporiadam DPH? Ďakujem.

P.S. Som síce v Podvojnom účtovníctve aj keď účtujem v JU, ale táto téma je podobná môjmu problému, tak sa ospravedlňujem za nesprávne zaradenie.
JAJA11
25.04.12,04:54
Prosím Vás, ako správne zaúčtujem nákup PHM v Poľsku platobnou partou? Na bank. výpise je suma v Eur, ale mám bloček v PLN. Ako vysporiadam DPH? Ďakujem.

P.S. Som síce v Podvojnom účtovníctve aj keď účtujem v JU, ale táto téma je podobná môjmu problému, tak sa ospravedlňujem za nesprávne zaradenie.

Ja by som bloček prijala do evidencie záväzkov, medzi zahraničné záväzky. A pri úhrade z účtu sa to vysporiada, dopočíta kurzový rozdiel.
Nákup účtujem zvlášť základ a zvlášť DPH. Ak DPH z toho istého štátu za rok nepresiahne 50 EUR, dám ju do nákladov, ak presiahne, je povinnosť si ju vyžiadať a nemôže byť nákladom. :o
mondes
26.04.12,19:59
Je povinnosť si vyžiadať DPH aj keď nie je registrovaná pre IČ DPH v Poľsku? Vďaka.
tictac7
26.04.12,20:04
Je povinnosť si vyžiadať DPH aj keď nie je registrovaná pre IČ DPH v Poľsku? Vďaka.

práve preto, že nie je registrovaná, tak je tam tá podmienka 50 EUR za rok.... Inak, týka sa to každého jedného štátu....už za rok 2011.... Alebo nemusíš žiadať DPH späť, ale potom Ti výška DPH nejde do VOZD v JÚ, resp. do daňovo uznaných nákladov v PÚ
Adula
26.04.12,20:06
Vy sa neregistrujete pre DPH v Poľsku. Nám vracia dph zo zahraničia za províziu externá spoločnosť, mám nákladnú dopravu. Na internete tu nájdeš limity pre jednotlivé krajiny, a keď tu sumu v jednotlivých krajinách nepresiahneš za kalendárny rok, tak dph dáš do nákladov.
mlyn16
27.04.12,11:36
Prosím o link, kde nájdem podmienku výšky DPH pre jednotlivé krajiny
Žabinka
27.04.12,12:11
Prosím o link, kde nájdem podmienku výšky DPH pre jednotlivé krajiny
http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&mala_mapa=1
mlyn16
27.04.12,12:28
Ďakujem veľmi pekne.
mondes
27.04.12,13:25
Ja by som bloček prijala do evidencie záväzkov, medzi zahraničné záväzky. A pri úhrade z účtu sa to vysporiada, dopočíta kurzový rozdiel.
Nákup účtujem zvlášť základ a zvlášť DPH. Ak DPH z toho istého štátu za rok nepresiahne 50 EUR, dám ju do nákladov, ak presiahne, je povinnosť si ju vyžiadať a nemôže byť nákladom. :o


Ja by som bloček prijala do evidencie záväzkov, medzi zahraničné záväzky. A pri úhrade z účtu sa to vysporiada, dopočíta kurzový rozdiel.
Nákup účtujem zvlášť základ a zvlášť DPH. Ak DPH z toho istého štátu za rok nepresiahne 50 EUR, dám ju do nákladov, ak presiahne, je povinnosť si ju vyžiadať a nemôže byť nákladom. :o

Prosím Vás, pri zadávaní bločka do záväzkov postupujem tak, ako so zaevidovaním zahraničnej faktúry? A typ dokladu dám iný? A dám tam cenu takú ako je na bločku v PLN? A keď budem účtovať banku, tak sumu tohto bločka na BU v eurách spárujem s tým bločkom v záväzkoch? A čo ďalej? Ďakujem.

P.S. Ešte Vás prosím o vysvetlenie tohto článku z vyššie uvedeného linku.

Poľsko Sadzba DPH: 22 %

Minimálna čiastka na vrátenie:



ročne 100,- EUR v DPH
štvrťročne: 400,- EUR v DPH

Doklady potrebné na podanie žiadosti: (http://www.cesmad.sk/page.php?kat=297) (klikni tu) (http://www.cesmad.sk/page.php?kat=297)

Hotovostné platby: Neakceptujú sa, pri hotovostnej platbe treba vyžiadať "Fakturu VAT"

Výdaje, z ktorých nemožno nárokovať vrátenie DPH:


zábava a suveníry
prenájom osobných vozidiel
PHM (diesel) pre osobnú prepravu
ubytovanie (hotely)

Daňový úrad v Poľsku neakceptuje žiadosti za obdobia, ktoré sa prekrývajú. Ak podáme žiadosť za prvý kvartál, nie je možné podať faktúry za toto obdobie v inej žiadosti! Preto od vás vyžadujeme vyhlásenie na každé obdobie, že ste nám poslali všetky faktúry za toto obdobie.

To znamená, že z nákupov PHM v Poľsku si nemôžem nárokovať na vrátenie DPH. Takže v tomto prípade ide celá suma bločku aj s DPH do N alebo bez DPH? Veľmi pekne Vás prosím o vysvetlenie. Srdečná vďaka.
Žabinka
27.04.12,15:32
Skús si pozrieť aj túto tému,tu sa dosť rozoberá aj DPH z PHM :
http://www.porada.sk/t161492-uctovanie-zahr-dph-r-2010-a-2011-a.html
Tiež mi nebolo jasné, ako je to s nárokom na vrátenie:
http://www.porada.sk/t161492-p8-uctovanie-zahr-dph-r-2010-a-2011-a.html#post2004407
mondes
27.04.12,18:38
Hmm, aj tak nie som o nič múdrejšia. Prosím tých, ktorý tomu chápu o nejaké laickejšie vysvetlenie na môj príspevok vyššie. Mám nárok na odpočet DPH za tankovanie v Poľsku alebo nie? Ako zaúčtujem takýto bloček za nákup PHM v Poľsku celý do VOZD, alebo len bez DPH? Vďaka.
mondes
29.04.12,18:18
Hmm, aj tak nie som o nič múdrejšia. Prosím tých, ktorý tomu chápu o nejaké laickejšie vysvetlenie na môj príspevok vyššie. Mám nárok na odpočet DPH za tankovanie v Poľsku alebo nie? Ako zaúčtujem takýto bloček za nákup PHM v Poľsku celý do VOZD, alebo len bez DPH? Vďaka.

Posúvam.
JAJA11
30.04.12,05:22
Prosím Vás, pri zadávaní bločka do záväzkov postupujem tak, ako so zaevidovaním zahraničnej faktúry? A typ dokladu dám iný? A dám tam cenu takú ako je na bločku v PLN? A keď budem účtovať banku, tak sumu tohto bločka na BU v eurách spárujem s tým bločkom v záväzkoch? A čo ďalej? Ďakujem.

P.S. Ešte Vás prosím o vysvetlenie tohto článku z vyššie uvedeného linku.

Poľsko

Sadzba DPH: 22 %

Minimálna čiastka na vrátenie:



ročne 100,- EUR v DPH
štvrťročne: 400,- EUR v DPH
Doklady potrebné na podanie žiadosti: (http://www.cesmad.sk/page.php?kat=297) (klikni tu) (http://www.cesmad.sk/page.php?kat=297)

Hotovostné platby: Neakceptujú sa, pri hotovostnej platbe treba vyžiadať "Fakturu VAT"

Výdaje, z ktorých nemožno nárokovať vrátenie DPH:


zábava a suveníry
prenájom osobných vozidiel
PHM (diesel) pre osobnú prepravu
ubytovanie (hotely)
Daňový úrad v Poľsku neakceptuje žiadosti za obdobia, ktoré sa prekrývajú. Ak podáme žiadosť za prvý kvartál, nie je možné podať faktúry za toto obdobie v inej žiadosti! Preto od vás vyžadujeme vyhlásenie na každé obdobie, že ste nám poslali všetky faktúry za toto obdobie.

To znamená, že z nákupov PHM v Poľsku si nemôžem nárokovať na vrátenie DPH. Takže v tomto prípade ide celá suma bločku aj s DPH do N alebo bez DPH? Veľmi pekne Vás prosím o vysvetlenie. Srdečná vďaka.

Polská DPH nemá nič spoločné s našou. Faktúru príjmeme ako bežný doklad, nie do evidencie DPH. Sumu je dobré rozdeliť na základ a DPH. Ak suma všetkých DPH z príslušnej krajiny presiahne (podľa priložené linku 100 EUR ), tak je povinnosť si DPH vyžiadať cez DÚ Bratislava I. Pritom musí byť splnená podmienka, že uvedený subjekt nie je registrovaný pre DPH v krajine, z ktorej si DPH žiada. Ak túto sumu nepresiahne, tak si DPH nemôže vyžiadať a aj DPH je potom súčasťou nákladov.

úhrada dokladu z banky sa zaúčtuje ako bežná úhrada záväzku, vrátane kurzových rozdielov.... Úhradou sa doklad považuje za vysporiadaný a už potom riešim len to, či s i z neho mám vyžiadať DPH, alebo je celý považovaný za náklad ....
mondes
01.05.12,07:40
QUOTE=JAJA11;2051459]Polská DPH nemá nič spoločné s našou. Faktúru príjmeme ako bežný doklad, nie do evidencie DPH. Sumu je dobré rozdeliť na základ a DPH. Ak suma všetkých DPH z príslušnej krajiny presiahne (podľa priložené linku 100 EUR ), tak je povinnosť si DPH vyžiadať cez DÚ Bratislava I. Pritom musí byť splnená podmienka, že uvedený subjekt nie je registrovaný pre DPH v krajine, z ktorej si DPH žiada. Ak túto sumu nepresiahne, tak si DPH nemôže vyžiadať a aj DPH je potom súčasťou nákladov.

úhrada dokladu z banky sa zaúčtuje ako bežná úhrada záväzku, vrátane kurzových rozdielov.... Úhradou sa doklad považuje za vysporiadaný a už potom riešim len to, či s i z neho mám vyžiadať DPH, alebo je celý považovaný za náklad ....[/QUOTE]

Ďakujem veľmi pekne. Ibaže ja nemám faktúru, ale bloček z natankovania v PL. Aj ten sa berie ako faktúra? A ak si sumu rozdelím na základ a DPH, tak tú DPH kde zaúčtujem? Do VNZD? A potom na konci napr. štvrťroka si sčítam DPH z PL a ak nepresiahne 100 Eur, tak ju preúčtujem do VOZD? Prosím Vás, potvrďte mi, či to takto robíte, resp. či môžem takto postupovať. Vďaka.

Ešte k úhrade z banky: Na bank. výpise mám sumu - 53,50 Eur, t.j. za tankovanie v PL, už prepočítaná na Eurá. Ak nedávam DPH do VOZD, tak z tejto sumy odrátam 22% DPH?(taká je v PL). Potom sumu 53,5 zaúčtujem v banke dvomi zápismi. Však? Aj tu Vás prosím o radu, ako zaúčtovať tú úhradu poľského bločka z PHM. Srdečná vďaka.
mondes
02.05.12,15:46
QUOTE=JAJA11;2051459]Polská DPH nemá nič spoločné s našou. Faktúru príjmeme ako bežný doklad, nie do evidencie DPH. Sumu je dobré rozdeliť na základ a DPH. Ak suma všetkých DPH z príslušnej krajiny presiahne (podľa priložené linku 100 EUR ), tak je povinnosť si DPH vyžiadať cez DÚ Bratislava I. Pritom musí byť splnená podmienka, že uvedený subjekt nie je registrovaný pre DPH v krajine, z ktorej si DPH žiada. Ak túto sumu nepresiahne, tak si DPH nemôže vyžiadať a aj DPH je potom súčasťou nákladov.

úhrada dokladu z banky sa zaúčtuje ako bežná úhrada záväzku, vrátane kurzových rozdielov.... Úhradou sa doklad považuje za vysporiadaný a už potom riešim len to, či s i z neho mám vyžiadať DPH, alebo je celý považovaný za náklad ....

Ďakujem veľmi pekne. Ibaže ja nemám faktúru, ale bloček z natankovania v PL. Aj ten sa berie ako faktúra? A ak si sumu rozdelím na základ a DPH, tak tú DPH kde zaúčtujem? Do VNZD? A potom na konci napr. štvrťroka si sčítam DPH z PL a ak nepresiahne 100 Eur, tak ju preúčtujem do VOZD? Prosím Vás, potvrďte mi, či to takto robíte, resp. či môžem takto postupovať. Vďaka.

Ešte k úhrade z banky: Na bank. výpise mám sumu - 53,50 Eur, t.j. za tankovanie v PL, už prepočítaná na Eurá. Ak nedávam DPH do VOZD, tak z tejto sumy odrátam 22% DPH?(taká je v PL). Potom sumu 53,5 zaúčtujem v banke dvomi zápismi. Však? Aj tu Vás prosím o radu, ako zaúčtovať tú úhradu poľského bločka z PHM. Srdečná vďaka.[/QUOTE]

Posúvam.
JAJA11
03.05.12,05:16
Ďakujem veľmi pekne. Ibaže ja nemám faktúru, ale bloček z natankovania v PL. Aj ten sa berie ako faktúra? A ak si sumu rozdelím na základ a DPH, tak tú DPH kde zaúčtujem? Do VNZD? A potom na konci napr. štvrťroka si sčítam DPH z PL a ak nepresiahne 100 Eur, tak ju preúčtujem do VOZD? Prosím Vás, potvrďte mi, či to takto robíte, resp. či môžem takto postupovať. Vďaka.

Ešte k úhrade z banky: Na bank. výpise mám sumu - 53,50 Eur, t.j. za tankovanie v PL, už prepočítaná na Eurá. Ak nedávam DPH do VOZD, tak z tejto sumy odrátam 22% DPH?(taká je v PL). Potom sumu 53,5 zaúčtujem v banke dvomi zápismi. Však? Aj tu Vás prosím o radu, ako zaúčtovať tú úhradu poľského bločka z PHM. Srdečná vďaka.

Posúvam.[/QUOTE]

Ja aj bločky, ktoré sú hradené z účtu evidujem v osobitnej evidencii medzi faktúrami. Zdá sa mi to tak ľahšie a prehľadnejšie. Pri ukladaní takéhoto bločku, treba dať pozor a evidovať ho ako doklad bez DPH, tento bloček do slovenskej DPH nevstupuje.
Ak sa to týka jednoduchého účtovníctva, tak potom pri zaúčtovaní úhrady by som si sumu rozdelila na základ a DPH a DPH by som dala do VNZD, a ešte by som si to rozdelila na analytiku podľa štátov. Ak tá suma bude vyššia ako 100 EUR / rok, mám povinnosť vyžiadať si DPH a potom to musí zostať vo VNZD. Ak to bude menej, preúčtujem cez ID do VOZD. :)
mondes
03.05.12,11:49
Posúvam.

Ja aj bločky, ktoré sú hradené z účtu evidujem v osobitnej evidencii medzi faktúrami. Zdá sa mi to tak ľahšie a prehľadnejšie. Pri ukladaní takéhoto bločku, treba dať pozor a evidovať ho ako doklad bez DPH, tento bloček do slovenskej DPH nevstupuje.
Ak sa to týka jednoduchého účtovníctva, tak potom pri zaúčtovaní úhrady by som si sumu rozdelila na základ a DPH a DPH by som dala do VNZD, a ešte by som si to rozdelila na analytiku podľa štátov. Ak tá suma bude vyššia ako 100 EUR / rok, mám povinnosť vyžiadať si DPH a potom to musí zostať vo VNZD. Ak to bude menej, preúčtujem cez ID do VOZD. :)[/QUOTE]

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte ma zaujíma, že ak mám na bank. výpise úhradu za PHM v Poľsku, doklad mám v PLN, úhrada z bank. výpisu je po prepočte napr. 53,50, tak z tejto sumy odrátam DPH. Ale v akej výške? V takej, ktorá je v Poľsku? Čiže 22%? Vďaka.
JAJA11
04.05.12,04:54
áno, DPH si treba prepočítať tým istým kurzom, aký použijeme na bločku...
mondes
06.07.12,17:41
QUOTE=JAJA11;2051459]Polská DPH nemá nič spoločné s našou. Faktúru príjmeme ako bežný doklad, nie do evidencie DPH. Sumu je dobré rozdeliť na základ a DPH. Ak suma všetkých DPH z príslušnej krajiny presiahne (podľa priložené linku 100 EUR ), tak je povinnosť si DPH vyžiadať cez DÚ Bratislava I. Pritom musí byť splnená podmienka, že uvedený subjekt nie je registrovaný pre DPH v krajine, z ktorej si DPH žiada. Ak túto sumu nepresiahne, tak si DPH nemôže vyžiadať a aj DPH je potom súčasťou nákladov.

úhrada dokladu z banky sa zaúčtuje ako bežná úhrada záväzku, vrátane kurzových rozdielov.... Úhradou sa doklad považuje za vysporiadaný a už potom riešim len to, či s i z neho mám vyžiadať DPH, alebo je celý považovaný za náklad ....



Ešte sa k tomu vrátim. Prosím Vás, k tej zvýraznenej vete. Mám doklad o nákupe PHM v Poľsku v zlotych, ale úhrada bola platobnou kartou, takže na BV je suma v eurách. Takže tú sumu v eurách rozdelím na základ a DPH. Ale v akej výške DPH? V našej alebo v poľskej? Ďakujem.
avalik
06.07.12,17:46
Ešte sa k tomu vrátim. Prosím Vás, k tej zvýraznenej vete. Mám doklad o nákupe PHM v Poľsku v zlotych, ale úhrada bola platobnou kartou, takže na BV je suma v eurách. Takže tú sumu v eurách rozdelím na základ a DPH. Ale v akej výške DPH? V našej alebo v poľskej? Ďakujem.

z akeho dovodu chces pouzit nasu DPH ???
mondes
06.07.12,17:56
z akeho dovodu chces pouzit nasu DPH ???

No to neviem, ďakujem pekne. Takže si to zhrniem:
Mám bloček z tankovania PHM v Poľsku v sume 331,74 PLN. Platba bola uskutočnená kartou, takže z banky odišlo 80,04 Eur. Z tých 80,04 odpočítam 22% DPH (poľskú) a výsledok zaúčtujem do VOZD. Tú DPH do VNZD. Ak na konci roka sčítam tú DPH a nepresiahne 100 Eur, tak ju cez ID preúčtujem do VOZD. Ak presiahne, tak mám povinnosť si ju vyžiadať. OK? Ďakujem pekne.:)
yvica
16.07.12,15:59
ja nerobím pri zahraničných bločkoch nič s dph, zaúčtujem celkovú sumu na bločku na 501, dočítala som sa to tu na porade
mondes
16.07.12,16:31
ja nerobím pri zahraničných bločkoch nič s dph, zaúčtujem celkovú sumu na bločku na 501, dočítala som sa to tu na porade


No pokiaľ ti výška zahr. DPH nepresiahne limit tej ktorej krajiny, tak to máš ok. Pozri tu:



http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&mala_mapa=1
JAJA11
17.07.12,05:11
No pokiaľ ti výška zahr. DPH nepresiahne limit tej ktorej krajiny, tak to máš ok. Pozri tu:



http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&mala_mapa=1


ja účtujem zahraničné bločky na príslušný účet nákladov a DPH z nich na 548 analyticky podľa krajín. Na konci roka si už len preverím, či som splnila podmienku na vrátenie DPH a podľa toho sa rozhodnem. Minulý rok, keď mi mali vrátiť 70 EUR DPH, som nakoniec DPH ani nežiadala, pretože vybavenie zaručeného podpisu bolo drahšie ako vrátená DPH. Dala som DPH do daňového priznania ako pripočítateľnú položku....
mondes
24.10.12,01:08
Zdravím Vás. Opäť sa vrátim k téme účtovania bločku za nákup PHM v zahraničí. Napadla ma taká vec, že vlastne prečo sa účtuje samostatne bloček za nákup PHM. Ak mám medzi dokladmi bloček z PHM v zahraničí, tak v rámci vyúčtovania pracovnej cesty si ho dám do N. Či? Resp. ktorý postup je správny?
Ak mám doklad o kúpe PHM napr. z Poľska tak:
1. Z bločka si odčítam poľskú DPH, ktorú zaúčtujem do VNZD a zvyšok do VOZD (tak, ako sme to preberali vyššie), alebo
2. Urobím vyúčtovanie PC a bloček tam zahrniem.



.....veď predsa keď bol v Poľsku napr. na služobke, tak si spraví vyúčtovanie a hotovo. Či?


Netýka sa to, o čom sme vyššie písali len bločkov za nákup napr. nejakého materiálu alebo tovaru?

.....a nakoniec, vyššie som čítala, že DPH za nákup PHM v zahraničí vraj sa nedá vrátiť. Prosím Vás o ujasnenie. Vďaka.
mondes
24.10.12,09:34
Zdravím Vás. Opäť sa vrátim k téme účtovania bločku za nákup PHM v zahraničí. Napadla ma taká vec, že vlastne prečo sa účtuje samostatne bloček za nákup PHM. Ak mám medzi dokladmi bloček z PHM v zahraničí, tak v rámci vyúčtovania pracovnej cesty si ho dám do N. Či? Resp. ktorý postup je správny?
Ak mám doklad o kúpe PHM napr. z Poľska tak:
1. Z bločka si odčítam poľskú DPH, ktorú zaúčtujem do VNZD a zvyšok do VOZD (tak, ako sme to preberali vyššie), alebo
2. Urobím vyúčtovanie PC a bloček tam zahrniem.



.....veď predsa keď bol v Poľsku napr. na služobke, tak si spraví vyúčtovanie a hotovo. Či?


Netýka sa to, o čom sme vyššie písali len bločkov za nákup napr. nejakého materiálu alebo tovaru?

.....a nakoniec, vyššie som čítala, že DPH za nákup PHM v zahraničí vraj sa nedá vrátiť. Prosím Vás o ujasnenie. Vďaka.

Nikto sa nevyjadrí k tomu?
Účtovanie bločku zo zahraničia sa týka aj nákupu PHM? Napr. mám bloček z PL o kúpe kabelky, ten účtujem tak, že si tú sumu rozdelím a poľskú DPH zaúčtujem do VNZD a nakonci roka podľa výšky buď preúčtujem, alebo nie.
Avšak ak mám bloček z PHM z Poľska, tak urobím vyúčtovanie PC. Nie?


Ďakujem pekne.
yvica
24.10.12,11:49
a kabelky sa môžu dávať do nákladov??????
kn-alka
24.10.12,11:58
.... len ak by ich kupovala ako tovar a predávala ďalej :)
mondes
24.10.12,13:01
a kabelky sa môžu dávať do nákladov??????

To som povedala ako príklad, ale požičovňa svadobných a spoločenských šiat môže dať do N aj kabelku, ktorú požičiava zákazníkom. :-))
JAJA11
25.10.12,04:36
Nikto sa nevyjadrí k tomu?
Účtovanie bločku zo zahraničia sa týka aj nákupu PHM? Napr. mám bloček z PL o kúpe kabelky, ten účtujem tak, že si tú sumu rozdelím a poľskú DPH zaúčtujem do VNZD a nakonci roka podľa výšky buď preúčtujem, alebo nie.
Avšak ak mám bloček z PHM z Poľska, tak urobím vyúčtovanie PC. Nie?


Ďakujem pekne.

ja som sa rovnako zamýšľala nad ubytovaním.... Keďže som chcela dostať aj DPH do nákladov, pripla som to k vyúčtovaniu cestovného... ako je to s PHM neviem, hlavne ak sa to týka firemného auta..... to by zaujímalo aj mňa.... :o
yvica
25.10.12,05:52
no včera som sa dozvedela, že dph zo zahraničných bločkov by sa mala dávať na účet 548 (na tento účet dávam neuplatnenú dph slovenskú) s analytikou, a ak presiahne hranicu - ktorú sa neviem nikde dočítať, tak je to nedaňový náklad a ak nepresiahne môže ísť do nákladov? môžete mi poradiť či je to dobre alebo nie?
grammatika
26.10.12,09:23
no včera som sa dozvedela, že dph zo zahraničných bločkov by sa mala dávať na účet 548 (na tento účet dávam neuplatnenú dph slovenskú) s analytikou, a ak presiahne hranicu - ktorú sa neviem nikde dočítať, tak je to nedaňový náklad a ak nepresiahne môže ísť do nákladov? môžete mi poradiť či je to dobre alebo nie?
Bloček z PHM z EU:
501/211
548/211 (je suma DPH)
V prípade, že suma prekročí 50 Eur za rok, máš nárok žiadať o vrátenie DPH z člesnkých štátov. V prípade, že nepožiadaš o vrátenie DPH, tak ide suma na 548 (DPH) ako pripočitateľná položka v DPPO.
yvica
26.10.12,18:20
ďakujem, a ak mám dialničnú nálepku českú kupovanú na slovenskú je tam suma 13,- nie je vyčíslená dph,účtujem celú na 518, podkladovú časť nemám aj keby som mala tak nemôžem odpočítať, slovenskú ak nemám podklad. čast dávam na 518,548/211 ak mám 518,343/211? dík
yvica
27.10.12,20:08
ďakujem, a ak mám dialničnú nálepku českú kupovanú na slovenskú je tam suma 13,- nie je vyčíslená dph,účtujem celú na 518, podkladovú časť nemám aj keby som mala tak nemôžem odpočítať, slovenskú ak nemám podklad. čast dávam na 518,548/211 ak mám 518,343/211? dík
prosím poradiť aj s citovaným príspevkom a ako riešite platbu kartou v napr. čechách, kde z účtu sa odpočíta v eurách, bločik ale cez id, ktorý účtujem je v czk, zaúčtovala som v eurách na základe platby z účtu ale čo s dph dať na 548 ale keď bločik je v czk prepočítavam???? dík
alusa783
05.04.13,02:55
zdravím
tiež by sa mi žišla odpoved na poslednu otazku, ako je to ked je nákup phl v ČR cez kartu, ako to zaučtujem můžem použit ten istý kurz ako banka alebo musím den pred tým NBS? a ak by mi tam vyšli centy to hned zaučtujem ako kurzový rozdiel?
alusa783
08.04.13,07:40
Zdravím, po prečítaní celej témi som z toho zmetená ešte viac,
nakup phm v CR z karty
z karty bolo odratané 61,16e,
blok z nakupu prepočítam kurzom 1 den pred nákupom podla nbs.
zaokruhlim matematicky
vznikne mi KR a ten rovno zaučtujem môžem tak?
5xx/221 ZD
5xx/221 DPH CZ
563/221 KR (cez ID)
alusa783
08.04.13,07:50
ohladom toho ID a KZ, nemôžemt o zaučtovat priamo na zaklade dokladu z ERP? musím cez id? pre mne by to bolo prehladnejšie mat na jednom mieste...
a_je_to
09.04.13,19:07
Zdravím, po prečítaní celej témi som z toho zmetená ešte viac,
nakup phm v CR z karty
z karty bolo odratané 61,16e,
blok z nakupu prepočítam kurzom 1 den pred nákupom podla nbs.
zaokruhlim matematicky
vznikne mi KR a ten rovno zaučtujem môžem tak?
5xx/221 ZD
5xx/221 DPH CZ
563/221 KR (cez ID)

Lepšie je počkať s účtovaním, kým nie je suma, ktorú odpísala banka z BÚ. Potom treba cez ID zaúčtovať zápis :
501/231 - ZD
548/231 - česká DPH spolu všetky tri riadky = suma, odpísaná z BÚ
563/231 - kurzový rozdiel ... ten sa v mnohých programoch dá účtovať iba k záväzkovému /pohľ./ účtu, nie bankovému
Úhradu z BÚ účtovať iba na 231/221. V účtovnom okruhu Banka sa majú účtovať iba sumy z výpisu na pohľadávkové a záväzkové účty. Aj preto interný doklad, nie priamo. Z nákladových sa v Banke účtuje iba 568, 591 a z výnosových iba 662. Nie je to žiadne nariadenie, ale účtovníctvo je prehľadnejšie. Okolo účtovania na 231 tu už bolo toho viac nafilozofované, napríklad aj tu : http://www.porada.sk/t209981-platby-kartou-dobry-den-potrebovala-by-som-poradit.html#post2264703 Bol tam názor, že na 231 podľa § 47/4 PÚP iba ak ide o kreditku, nie iné platobné karty, tie idú údajne cez 261, ale PÚP to neuvádzajú. Ja zastávam názor, že na 231 patrí účtovanie nie preto, že by šlo o kreditku. Ale preto, lebo predaj na "úver" poskytla pumpa, nie banka. Ale ... môžeš použiť inú alternatívu, ak sa Ti bude pozdávať viac ...
Tá 548 je pripočítateľnou iba ak Ti vznikne nárok na vyžiadanie DPH z ČR a neuplatníš si ho. Ak nevznikne pre nedosiahnutie hranice pre vyžiadanie, tak je uznaným nákladom.
alusa783
10.04.13,06:57
:( dakujem za odpoveď vrátim sa nazad, sumy prepočítam kukrzom platným 1 den pred nákupom. zaokruhlim matematicky a zvyšné peniaze ktoré sa odrátali z BU je KR ano?
s tou 231 si ma trošku zaskočil, už davnejšie mi niekto povedal že to napr. učtuje cez 261, a vela iných ludí to učtuje rovno na nákladový učet... (berem to čo si napísal že v okruhu banky by sme mali učtovat len pohl a zavaz. plus tie 3 učty ak sa da napíš kde si to našiel)
môj osobný nazor je že 261 je lepšia ako 231 ale ako už bolo vo vela temach rozoberané každy to učtuje inak.. (čo ma dost zaráža že to postupy uč. nedefinuju presne)
a nakoniec dodam k tomu učtovaniu zahraničnej DPH aj o tom som našla vela článkov niektoré hovoria o 548 niektoré o vytvorení dalšieho ana. učtu pri učte kde bol zaučtovaný ZD ... :(
​prosím o odsuhlasenie toho prepoštu na začiatku..
a_je_to
11.04.13,09:17
:( dakujem za odpoveď vrátim sa nazad, sumy prepočítam kukrzom platným 1 den pred nákupom. zaokruhlim matematicky a zvyšné peniaze ktoré sa odrátali z BU je KR ano? áno, veď som napísal, že všetky tri riadsky spolu sú rovné sume, odpísanej z BÚ, to Ťa nepustí.
s tou 231 si ma trošku zaskočil, už davnejšie mi niekto povedal že to napr. učtuje cez 261, /dávnejšie bolo dávnejšie, od 1.1.12 platí § 47/4 postupov, veď si ho pozri/ a vela iných ludí to učtuje rovno na nákladový učet... (berem to čo si napísal že v okruhu banky by sme mali učtovat len pohl a zavaz. plus tie 3 učty ak sa da napíš kde si to našiel /nenašiel som to nikde, ale keď máš jeden mesačný výpis, tak sa to lepšie organizuje aj dokladuje. Ak máš interný doklad, tak k sume úhrady iba pripíšeš č. ID a máš. Ale ak účtuješ na výpise, tak príloha sa horšie hľadá./)
môj osobný nazor je že 261 je lepšia ako 231 ale ako už bolo vo vela temach rozoberané každy to učtuje inak.. (čo ma dost zaráža že to postupy uč. nedefinuju presne ... pozri si predsa len ten § 47/4 PÚP )
a nakoniec dodam k tomu učtovaniu zahraničnej DPH aj o tom som našla vela článkov niektoré hovoria o 548 niektoré o vytvorení dalšieho ana. učtu pri učte kde bol zaučtovaný ZD ... obidve alternatívy sú správne, ale jedna z nich bude správnejšia. Treba na to ísť logicky, podľa pravdepodobnosti. Ak nárok na vrátenie vznikne, tak je správnejšia 548. Lebo v uzávierkových operáciách musíš zaúčtovať nárok na vrátenie na 648, čo je párový účet k 548 a obidva sú vo VZS pod sebou. Ak nárok na vrátenie nevznikne, tak je správnejšie, ak nenárokovateľná daň bola účtovaná na ten účet, čo aj základ. .. :(
​prosím o odsuhlasenie toho prepoštu na začiatku.. je správny .
alusa783
11.04.13,09:37
velmi pekne dakujem :)