zlatica76
20.09.10,10:05
Máme nový problém so starým dodávateľom.
Naša firma "vyrába" kovový odpad, ktorý posielame do slovenskej firmy na "pretavenie", t.j. vyrobí sa z neho znovu použiteľný materiál.
Zmluvu máme uzavretú s nórskou firmou, ktorá má pridelené slovenské IČ DPH.
Naša firma = A
nórska firma so slovenským IČ DPH = B
slovenská firma = C
Medzi B a C (pravdepodobne) existuje zmluva o poskytnutí služby pretavenia.
Medzi A a B existuje zmluva o poskytnutí služby.
Materiál ide priamo z A do C (odpad neopustí územie Slovenska).
Otázky:
1. Kde je miesto zdaniteľného plnenia? (podľa mňa Slovensko).
2. Je možné, že nám nórska firma fakturuje bez DPH? Akú to má oporu v zákone o DPH?
3. Ak nám to fakturuje bez DPH, pravdepodobne nejde o samozdanenie (keďže Nórsko nepatrí do EÚ).
4. Ako sa postaviť k faktúram, keď do augusta 2010 nám fakturovali s DPH (a teda sme si uplatňovali odpočet) a teraz od septembra nám to fakturujú bez DPH? Ako sa takýto nákup prejaví na daňovom priznaní? Nemali by oni (nóri) potom opraviť všetky faktúry z r. 2010? Keďže v mailovej komunikácii sa odvolávajú na zákon platný od 1.1.2010....
zlatica76
20.09.10,09:01
posúvam.... asi toto nie je zaujímavý problém, napriek tomu by ma potešili názory ostatných poraďákov.
zlatica76
20.09.10,10:59
posúvam
ja*nka
20.09.10,15:14
a co tak § 69 ods. 12 zakona o DPH ???
tzv. tuzemske sektorove samozdanenie pri kovovom srote?

ak je to obchod na slovensku medzi dvoma platitelmi tak sa danova povinnost prenasa na kupujuceho. cize dodavatel by ti vystavil fakturu bez DPH a ty mas povinnost to samozdanit.
zlatica76
20.09.10,15:46
Ale tento paragraf hovorí len o odovzdaní kovového odpadu.

Kovový odpad, o ktorom hovorím, ostáva stále náš, my platíme len za službu, že z kúskov sa stane 1 kus.

Nemyslím si, že sa na toto dá použiť tento paragraf.

A ešte otázočka - čo keď nám dodávateľ doteraz fakturoval s DPH? Vzniká pre neho povinnosť nejako opraviť tieto faktúry? Mohli sme si my vôbec z takejto služby odpočítať DPH? (ak bola uvedená nesprávne?)
ja*nka
21.09.10,06:51
mas pravdu, ked ide o "spracovanie" kovoveho odpadu, tak nemozes pouzit § 69/12 ZDPH.

pokial je predmetom medzi A a B spracovanie kovoveho odpadu, podla mna ide o prace na hnutelnom hmot majetku a tam ma byt fakturacia v zmysle § 15 / 1 ZDPH a teda so slovenskou DPH.

jedine ak by vam to fakturovali z norskeho IC DPH ale to sa mi zda divne. nie je to nahodou tak?
zlatica76
21.09.10,07:14
Určite nám to fakturujú so slovenským IČ DPH.

Ale zjavne ani dodávateľ nevie, kde je sever :) Lebo zo štyroch nových faktúr dve sú bez DPH (pričom sa odvolávajú na § 43), dve sú s DPH.

Skúsim ich ešte osloviť, snáď budú mať lepšiu náladu. :)

Ale ešte stále by som prijala nejaké nové názory na túto tému.
zlatica76
21.09.10,16:05
posúvam
zlatica76
22.09.10,06:14
posúvam