malliza
20.09.10,10:47
Obávam sa, že keď dám prať klasickú veľkú deku zničí mi jej váha práčku keď nasiakne vodou. Nemá síce 6 kg ako odporúča výrobca ale aj tak mám obavu...
Prosím poraďte.

Ďakujem Vám za odpovede. Dala som deku prať a zatiaľ vyzerá všetko v poriadku. 6 kg je údaj pre suché prádlo. Práčku mám praveže úplne novú preto by ma to veľmi mrzelo. Som zvedavá čo sa stane keď ju vytiahnem. Určite Vám dám vedieť.
Úprava č.2
Deka opratá na 40-tke. Použitý gelový prací prášok. Práčka funguje aj naďalej. Ďakujem za vaše rady.
Chobot
20.09.10,08:51
Obávam sa, že keď dám prať klasickú veľkú deku zničí mi jej váha práčku keď nasiakne vodou. Nemá síce 6 kg ako odporúča výrobca ale aj tak mám obavu...
Prosím poraďte.

Manželka bežne perie aj deku v práčke. Síce to trochu pri žmýkaní zahrkoce, ale potom sa to rozbehne.
zanetth
20.09.10,09:05
Vyskúšaj, po napustení vody budeš vidieť, či sa ti bubon pretočí alebo nie. Napr. ja som v starej pračke nemohla prať - deka sa síce vošla do práčky ale keď napustila vodu ani sa nepohla. Teraz mám už novú práčku a v nej periem deky v pohode.
danushka
20.09.10,09:12
Vyskúšaj si nastaviť práčku len na polovičné dávkovanie vody...
Veď deky nebývajú špinavé, skôr len zaprášené, s polovičnou dávkou vody ju aj operieš, aj nebudeš riskovať pokazenie práčky.
adi11
20.09.10,09:17
Obávam sa, že keď dám prať klasickú veľkú deku zničí mi jej váha práčku keď nasiakne vodou. Nemá síce 6 kg ako odporúča výrobca ale aj tak mám obavu...
Prosím poraďte.
Ja bych to neriskovala, radsej operiem rucne vzdy vo vani.
Martin Mocko
20.09.10,09:28
Kľudne oper, práčku nepokazíš. Iba odporučím nedávať veľa pracieho prostriedku. Deka funguje podobne ako špongia a dokáže dosť napeniť. Aspoň nám raz práčka vypísala chybovú hlášku pri deke a na nete som zistil, že to znamenalo "zapenená práčka".
katarina.j
20.09.10,09:50
Ja tiež periem deku v práčke, zatiaľ sa nič nestalo-teda práčka funguje. To čo uvádzaš-že pranie prádla (mokrého) 6 kg, tak podla mňa to mysleli do 6 kg. Ale určite neexistuje človek na zemi, čo si váži presnú hmotnosť prádla....Teda aspoň nepoznám nikoho, kto by to fakt vážil na kg a pod. Asi ako každá zaneprázdnená žena, nahádže-naplní práčku, naprogramuje a je to-perie sa....
AlaNR
20.09.10,11:05
tiež som prala aj veľkú "larisu", fakt si treba dať pozor na prášok, resp. dávať radšej trošku perwollu alebo nejakého iného prostriedku na vlnu.
ivantt
20.09.10,11:09
To by si sa čudovala čo všetko vyprala naša práčka a stále funguje. Keď si to vezmeš a dáš do práčky 6 kg suchého prádla tak koľko bude vážiť ked bude mokré ? A keď nedáš žiadne prádlo a natečie tam 5l vody, myslíš že tam môže byť max. 1 kg prádla ? Ten bubon na práčke je prispôsobený možnosti zvládnutia prania takže keď daš 3 kg deku a napustíš 5 kg vody, spolu to bude 8 kg a práčka to bude schopná oprať. Iba že by si mala tatramatku ( nemyslím tým matku spod tatier ale práčku čo sa kedysi vyrábali ) a tam by sa ti to namotalo na vrtulu. Nedajbože máš ešte staršiu práčku, tam je taký porcelánový slimák kde by sa to mohlo tiež namotať ale na druhej strane to bola práčka nezmar. Takže bez obáv môžeš prať deku a kľudne môžeš prihodiť aj uterák :-)
Valcake
20.09.10,12:31
Určite môžeš. Ja som tiež prala nedávno a prala som aj larisu. Súhlasím s tým, že pozor na prášok. Na chate máme tenké paplóny, tak po jednom som aj to už prala. Prala som aj v starej práčke a periem aj v novej. Veď na čo iné by vymysleli práčku.:D
misoft
20.09.10,15:04
malliza: smelo do toho! Pokiaľ máš modernejšiu práčku, kľudne to tam vraz, 1/2 dávka vody, menej pracieho prostriedku a ideš. Dnešné práčky sú natoľko "inteligentné" (nádherný to výraz pre kopu železa, plastov, drôtov a elektroniky :---:---:---:---:---), že si sami nastavia rýchlosť otáčania bubna pri žmýkaní a ani sa nezapotí. Moja takto perie deky z ovčej vlny - napchá ju tam, nastaví a potom už len vyťahuje. Práčka trochu poskáče, rozloží si hmotnosť a potom už len vrčí.
evaj63
20.09.10,15:59
Nič sa nestane, roky som prala deky v automatickej pračke Tatramat mini, a larisa je podstatne l'ahšia ako klasická deka.
JaDo
21.09.10,19:01
Vždy záleží z akého materiálu je deka.
Väčšinou je zo syntetických materiálov, niekedy z prírodných.
Každý materiál sa k vode chová inakšie.
Syntetické sú skôr hydrofóbne - vodoodpudivé, t.j. nenasiaknu vodou a nezaťažia práčku prílišnou váhou.
Prírodné sú skôr hydrofilné - nasiakave, t.j. pohltia viac vody a sú pak ťažšie.

Larisa je deka z PAN - polyakrylonitril (Akryl, Acryl), perie sa preto v automatickej práčke ľahko. Treba dať pozor na teplotu, ktorá musí byť nižšia (30º, 40ºC) a na množstvo pracieho prostriedku, ktorý sa s vodou nevstrebá do vlákna a je ho treba menej (aby práčka nevypenila:)).
bikam
22.09.10,10:41
Z vlastných skúseností odporúčam prať na 30° a s polovičnou dávkou ale tekutého pracieho prášku - gélu. Normálny prací prášok sa pri 30 nedokáže celkom dobre rozpustiť, môžu na deke ostať drobné bodky. (alergici s tým môžu mať problém)
veronat
17.10.10,20:28
Ja som sa bala prat deky v pracke, preto som prala rucne. Raz som uz nemala chut dvihat tu tazku vodou nasiaknutu deku tak som ju smarila do pracky a hotovo. Odvtedy periem deky len v pracke
spider man
21.12.15,20:10
určite môžeš. Ja vždy periem naraz deku 150x200 prehoz 200x200 a komplet posteľnú bielizeň ( plachtu, návliečku na paplón, vankúš , 3malé vankúše). Všetko som dal na program bavlna 75'C 2000 otáčok a nebol žiaden problém ani pri odstreďovaní. Všetko bolo krásne vypraté. Práčka GORENJE na 6kg prádla!!!
buchač
21.12.15,20:19
Hm...keď pozriem na dátum ???
20.09.10 11:47


1. Deka je vypraná už dávno
2. Možno je už aj deravá
3. Možno ju má nejaký bezdomovec...
4. To "vypraté" teda musí teda vyzerať...samá pavučina ostala v ňom...:D :D :D
ALE HLAVNE
5. Reklama na Gorenje...

...dáš aj link ??? ;)
misoft
21.12.15,20:54
Veď je to poraďácky holub.... nekuká, rovno rubne od veci a navyše neskoro....
Anika61
21.12.15,20:57
Ty ''brďo''to nebude spider man-ale David Copperfield:-) :-) :-) to prádlo by som chcela vidieť:-) :-) :-)
Žabinka
21.12.15,21:01
ja len toľko, že to musí byť zázračná práčka.. lebo keď sa perie deka, a myslím tým ozajstnú deku a nie tie tenké látočky, čo sa teraz predávajú pod názvom deka, nič iné z menovaného by už do práčky nevošlo..
Anika61
21.12.15,21:05
A ešte deku na 75st.C:-) :-) :-) :-) :-)
misoft
21.12.15,21:12
Bodaj by to dobre neodstreďovalo, keď sa scvrkla......:D
korela
22.12.15,07:49
larisa sa necvrkne
kopretinka
22.12.15,08:58
ani keď ju dal na program bavlna 75stupňov?? to z nej bude deka tak do detskej postieľky
lujza.j
22.12.15,09:07
"deky" z ikea...fuknem aj na 90 a ziju....ale staru klasiku....by som si netrufla....
mareko
22.12.15,12:52
Nebude z nej deka do postieľky, ale plech či doska do postieľky, taká bude umlátená :D