maria.cikova
20.09.10,11:26
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať ako je to s priznaním dane za prenájom bytu v osobnom vlastníctve.
Moja mama a otec vlastnia spolu byt, ktorý prenajímajú. Na daňový úrad nahlásili že byt sa prenajíma a na moju mamu vystavili Dič, lebo môj otec je živnostník.
Chcem sa len spýtať, či by si môj otec mohol priznať byt vo svojom daňovom priznaní, alebo daňové priznanie musí podať aj mama. Otcovi by sa viac oplatilo, keby si to mohol priznať on, lebo mama je nezamestnaná a mohol by si na ňu uplatniť odpočitateľnú položku. Inak otec má uvedené vo svojej živnosti aj prenájom.
Ďakujem.
Lianka
20.09.10,09:38
Otec bol povinny oznamit tuto skutocnost Danovemu uradu, vid. aj tema: http://www.porada.sk/t147320-oznamovacia-povinnost-szco-prenajom.html.

Rodicia sa mozu dohodnut, v akom pomere si rozdelia prijmy z prenajmu a kto z nich aky podiel uvedie vo svojom danovonom priznani. Moze si vsetky prijmy uplatnit aj jeden z nich.

Odporucala by som z hladiska optimalizacie (nebudem sa blizsie rozpisovat) uplatnit prijmy z prenajmu na mamu, nakolko podla uvedeneho nemala ziaden prijem. Odpocitatelnu polozku na seba si moze uplatnit.

Je rozdiel, ci otec prenajima ako SZCO alebo ako obcan - to musite vediet by, ci ma nehnutelnost zaradenu v obchodnom majetku, uctuje o nej, alebo ju vlastni a prenajima ako obcan.