bea
20.09.10,15:02
V priebehu tohto roka som nadobudla do vlastníctva nehnuteľnosť súdnym rozhodnutím. Nehnuteľnosť prenajímam a o nej účtujem. Predchádzajúci vlastník podal daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti za tento rok a 1. splátku dane zaplatil. Požaduje, aby som mu uhradila alikvótnu časť zaplatenej dane. Môj názor je taký, že na to nemá nárok, lebo platiteľom zo zákona v tomto roku je on. Ja by som do daňových výdavkov nemohla túto daň premietnuť, kým on daň zaplatil v súlade so zákonom a je to jeho daňový náklad. Máte niekto skúsenosti s takýmto alebo podobným prípadom?
Lianka
20.09.10,13:06
Nasla som k tvojmu pripadu toto:

Vznik a zánik daňovej povinnosti

Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.

http://www.upvs.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=929
bea
20.09.10,13:10
Veď práve, v zmysle zákona je to jasné, že platiteľom dane je predchádzajúci vlastník. Lenže on tvrdí, že je to nelogické, aby platil za celý rok, lebo od apríla nie je vlastníkom a chce, aby som ja uhradila zostatok. Ja ho chápem, že sa mu to zdá nespravodlivé, ale operujem práve tým, že pre mňa by to nebol daňový výdavok, kým pre neho áno. A preto to ani nechcem zaplatiť.
Lianka
20.09.10,13:14
Na tvojom mieste by som dan za neho neplatila. V pripade, ze by dan neuhradil, mal by nedoplatok na dani a ten bude urad vymahat od neho, nie od teba. Argument o logike nema oporu, zakon hovori jasne.
bea
20.09.10,13:20
Ďakujem za podporu môjho názoru. Zatiaľ neustúpim :-)