shaza
20.09.10,17:50
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, ako mám objednať teplo na ÚK a TÚV pre bytový dom na nasledujúci rok, keď SVB vzniklo od 01.10.2009 a nepoznám spotrebu domu za predchádzajúce roky? Vyúčtovanie tepla od teplárne sme dostali za minulý rok za obdobie 10-12/2009. Vôbec neviem túto problematiku, len dodávateľ tepla nás vyzval na objednávku pre nasledujúci rok. A bývalý správca nám nedal nič zo starých rokov.
Ďakujem za odpoveď.
sito
20.09.10,16:04
Takto, od roku 2009 do roku 2011 sa už teplo neobjednáva. Na tieto roky sa vypočíta priemer za roky 2005 až 2007. To je povinnosť dodávateľa tepla. Výnos URSO 6/2008.
shaza
20.09.10,16:13
Teplárenská spoločnosť nás ale vyzvala, aby sme si objednali množstvo tepla pre vykurovanie a ohrev túv na nasledujuce obdobie...
sito
20.09.10,16:28
Tak požiadajte dodávateľa tepla nech vám dá skutočné spotreby tepla na vykurovanie a na výrobu teplej vody, každé zvlášť za roky 2005 až 2007 a vypočítame príkon, keď to nevie on.
shaza
20.09.10,16:37
Mám niečo takéto od nich: Regulačný príkon odberného miesta pre rok 2010 platný pre regulačné obdobie 2009-2011. Neviem, čo to znamená, ale za rok 2009 sú objednávky príkonu pre úk väčšie ako bola skutočná spotreba, ale nie je to veľký rozdiel - cca 5 kW. My si musíme u nich objednať teda koľko vecí - 1. teplo do úk, 2. teplo pre túv, 3. príkon pre úk, 4. príkon pre túv? Takže tieto štyri?
sito
20.09.10,16:56
Cenu za teplo schvaľuje dodávateľovi tepla URSO na príkon kW a spotrebu kWh. Vy s tým ako odberateľ tepla nemáte nič. Len dodávateľovi podľa schválených cien za kW a kWh uhradiť náklady. Č to je za dodávateľa?
shaza
20.09.10,17:33
Zajtra to všetko prezistím, o čo im vlastne ide, nakoľko mi to bolo len tlmočené predsedom SVB. Dám teda vedieť, čo chcú. Je to firma LMT a.s. Lipt. Mikuláš. Zatiaľ ďakujem veľmi pekne a určite sa ozvem s bližším info.
shaza
21.09.10,15:32
Dobry den, tak uz viem, co chcu. Je to vyzva na objednavku tepla pre rok 2011.
VEC: Výzva na objednávku tepla pre rok 2011

Vážený odberateľ tepla,
Dovoľujeme si Vás upozorniť na skutočnosť, že v zmysle par. 18 odst. 2 písm. c) zákona 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike súčasťou zmluvy o dodávke a odbere tepla je objednané množstvo tepla na príslušný kalendárny rok. V zmysle výnosu ÚRSO č. 6/2008 v znení výnosov č. 7/2008 a č. 6/2009 objednaným množstvom tepla je množstvo tepla v kWh dohodnuté v zmluve o dodávke a odbere tepla podľa skutočnej spotreby tepla v roku t-2 ak sa v zmluve o dodávke a odbere nedohodne inak.
Z uvedených dôvodov Vás žiadame o objednávku množstva tepla pre rok 2010 v termíne do 25. 09. 2010. Na základe objednaného množstva tepla bude určená variabilná zložka maximálnej ceny tepla.
Tak toto im prislo a teraz mi prosim poradte, ako to teda objednat. Dakujem pekne.
sito
21.09.10,16:27
Ja teda neviem, ale čo chce od vás dodávateľ na základe § 18, odsek 2, písmeno c

§ 18

(1) Dodávateľ je povinný
a) merať množstvo dodaného tepla určeným meradlom
spotreby tepla na každom dohodnutom odbernom
mieste a zabezpečiť overovanie určeného meradla
podľa osobitného predpisu,2)
b) zabezpečiť určené meradlo proti neoprávnenému zásahu,
c) oznámiť písomne odberateľovi termín výmeny určeného
meradla a zaznamenať údaje o vymieňanom
meradle,
d) vykonávať mesačné odpočty určených meradiel a
e) vykonávať mesačné bilancie výroby tepla a dodávky
tepla.

(2) Ak má odberateľ pochybnosti o správnosti merania
údajov určeným meradlom alebo zistí na určenom
meradle chybu, požiada dodávateľa o preskúšanie. Ten
je povinný do 30 dní od doručenia žiadosti zabezpečiť
preskúšanie meradla. V prípade zistenia chyby na určenom
meradle uhrádza náklady spojené s preskúšaním
a s výmenou meradla dodávateľ; ak neboli na určenom
meradle zistené chyby, hradí náklady spojené
s preskúšaním a výmenou meradla ten, kto požiadal
o preskúšanie určeného meradla.

Výnos 6/2008

§ 4
Postup a podmienky uplatňovania ceny
(1) Maximálna cena tepla sa skladá z variabilnej zložky maximálnej ceny tepla so spotrebnou
daňou24) z elektriny, uhlia, zemného plynu (ďalej len „daň“) a so spotrebnou daňou z minerálneho
oleja alebo bez dane a so spotrebnou daňou z minerálneho oleja a fixnej zložky maximálnej ceny
tepla s primeraným ziskom.
(2) Variabilná zložka maximálnej ceny tepla v eurách za kilowatthodinu sa určí na objednané
množstvo tepla. Fixná zložka maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom sa určí v eurách na
kilowatt celkového regulačného príkonu. Celkový regulačný príkon regulovaného subjektu je súčet
regulačných príkonov a pre potreby regulácie ceny tepla platí na celé regulačné obdobie, okrem
prípadu podľa § 5 ods. 5. Regulačný príkon sa vypočíta ako podiel aritmetického priemeru
množstva tepla dodaného na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v rokoch 2005 až 2007
v kWh do odberného miesta, do vlastných objektov dodávateľa, ktoré nesúvisia s regulovanou
činnosťou alebo tepla dodaného do objektov, v ktorých množstvo tepla dodávateľ rozpočítava
konečným spotrebiteľom a počtom hodín 5 300. Regulačný príkon v prípade vykurovania objektu,
ktorý bol zateplený alebo hydraulicky vyregulovaný v rokoch 2005 až 2008, je možné určiť aj
dohodou podľa predpokladanej spotreby tepla v roku 2008. Regulačný príkon technologickej
spotreby tepla vo vlastných výrobných procesoch v neregulovaných činnostiach a množstva tepla
na technologické procesy dodaného do odberného miesta sa určí z dohodnutého počtu
prevádzkových hodín podľa technologickej spotreby tepla v rokoch 2005 až 2007. Pri výpočte
regulačného príkonu u nových dodávateľov alebo odberateľov sa vychádza z objednaného
množstva tepla na regulačný rok t.

Vy ste nový odberateľ, ale nie nové odberné miesto. Aký dôvod majú k tomu, že vás žiadajú objednanie tepla? Len to že ste si založili SVB.

Ak budete objednávať, tak najmenšiu, najmenšie spotreby, aké ste mali pod správcom. Bude vám napočítaný aj menší príkon.
shaza
21.09.10,16:36
Nemam spotreby za predchadzajuce roky, podarilo sa mi zohnat celkovu spotrebu tepla len za rok 2009. Objednane mnozstvo tepla na rok 2009 bolo mensie ako je skutocna spotreba. Odporucate mi teda pouzit tie iste cisla na objednanie tepla pre rok 2011? Cely ten list od nich je cudny, nakolko ziadaju objednat teplo na rok 2011 a v texte pisu, ze mame objednat teplo pre rok 2010 do 25.09.2010, tak som z toho debil. Ci sa pomylili oni v texte? List len kopirovali a zabudli opravit rok?
sito
21.09.10,16:53
Nemam spotreby za predchadzajuce roky,

Na ročných vyúčtovaniach by ste mali mať skutočné spotreby na teplo a ohrev teplej vody.

podarilo sa mi zohnat celkovu spotrebu tepla len za rok 2009. Objednane mnozstvo tepla na rok 2009 bolo mensie ako je skutocna spotreba. Odporucate mi teda pouzit tie iste cisla na objednanie tepla pre rok 2011?

Nie! objednajte ešte o štiridsať, päťdesiat percent menej. Oni vyjdu s pravdou von. Váš príkon majú vypočítaný aj na rok 2011.

Cely ten list od nich je cudny, nakolko ziadaju objednat teplo na rok 2011 a v texte pisu, ze mame objednat teplo pre rok 2010 do 25.09.2010, tak som z toho debil. Ci sa pomylili oni v texte? List len kopirovali a zabudli opravit rok?

Nie, nepomýlili! Len, ak si objednáte náhodou viac tepla, napočítajú vám aj vyšší príkon ako majú napočítaný oni na rok 2011. Ošmeknu vás, teda vlastne vy, lebo vy si objednáte viac tepla. Preto len päťdesiat percent z roku 2009.
shaza
21.09.10,17:07
Ono je to tak, ze ja nie som vlastnikom bytu v tej bytovke, len im robim uctovnictvo a tato problematika mi vobec nic nehovori. Co sa tyka spotrieb z predchadzajucich KV, mozem zabudnut na to, ze by niekto doniesol na nazretie, nakolko vlastnici sa k tomu stavaju vlazne a dokonca som nemala ani len predpisy, ako platili u byvaleho spravcu, tak som ich len prisposobila tomu, co zaplatili na ucet... Takze naozaj nebudem mat k dispozicii nic ohladne byvalych rokov. No dobre, tak teda objednavam teplo pre rok 2011. V 2010 mame objednane 245000 kWh pre uk a 165169 kWh pre ohrev tuv. Skutocna spotreba v roku 2009 bola uk=270555,60 kWh a ohrev tuv=176852,97 kWh. Tak kolko mi teda odporucate objednat na rok 2011?
sito
21.09.10,17:16
UK 153 277 kWh, TV 88 426 kWh. na rok 2011. Podstatné je pre nich aby im vyšiel menší príkon ako mali podľa priemeru za roky 2005 až 2007. Ale ten príkon v kW by mal byť na vyúčtovaní za rok 2009.

Treba im to poslať v termíne a veci sa pohnú.
shaza
21.09.10,17:24
Príkon bol skutocny za rok 2009 uk=59,25 kW a na ohrev TUV=38,73 kW. Objednany na rok 2010 je uk=65 kW a tuv=35,0045 kW. Ale myslim, ze toto po mne nechcu, chcu len, aby som objednala teplo pre kalendarny rok a ten prikon ostane este na rok 2011 taky isty, nie? Na bytovke sa nic nerobilo, ani nezateplovali, ani neregulovali, skratka nic.
sito
21.09.10,17:40
Príkon bol skutocny za rok 2009 uk=59,25 kW a na ohrev TUV=38,73 kW.

Ako s chlpatej deky? Ten dom tam stál a bol vykurovaný aj v roku 2005 až 2007. Ten príkon na rok 2009 bol vypočítaný za tie roka a na roky 2009 až 2011. Príkon sa neobjednáva.

Objednany na rok 2010 je uk=65 kW a tuv=35,0045 kW.

A toto vám nejako oznámili, že aký máte príkon na rok 2010?

Ale myslim, ze toto po mne nechcu, chcu len, aby som objednala teplo pre kalendarny rok a ten prikon ostane este na rok 2011 taky isty, nie?

Mal by byť po tri uvedené roky.

Na bytovke sa nic nerobilo, ani nezateplovali, ani neregulovali, skratka nic.

Taký dom, kde sa nič nerobí vyhovuje kdekomu.
shaza
21.09.10,17:54
Tie objednane hodnoty tepla a prikon na rok 2010 som vycitala zo zmluvy o dodavke a odbere tepla (nakolko sa robila pre SVB), ale neviem, podla akeho klucu k tomu prisli oni... predseda SVB ju podpisal taku, ako mu ju naserviroval dodavatel tepla.
Ja som velmi rada, ze ste mi pomohli s tou objednavkou, poslem ju taku, ako ste mi poradil. Naozaj Vam dakujem velmi pekne. Verim, ze nebude problem s tym. Prajem pekny vecer. :)
Kvaka
22.09.10,10:28
Tie objednane hodnoty tepla a prikon na rok 2010 som vycitala zo zmluvy o dodavke a odbere tepla (nakolko sa robila pre SVB), ale neviem, podla akeho klucu k tomu prisli oni... predseda SVB ju podpisal taku, ako mu ju naserviroval dodavatel tepla.
Ja som velmi rada, ze ste mi pomohli s tou objednavkou, poslem ju taku, ako ste mi poradil. Naozaj Vam dakujem velmi pekne. Verim, ze nebude problem s tym. Prajem pekny vecer. :)
To, čo od SVB pýtajú, je uvedené v zákone 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike, ale v § 19 ods. 2 písm. c), citujem:
§ 19 Zmluva o dodávke a odbere tepla
(1) Dodávka tepla sa uskutočňuje na základe písomnej zmluvy o dodávke a odbere tepla medzi dodávateľom a odberateľom.
(2) Zmluva o dodávke a odbere tepla okrem všeobecných náležitostí zmluvy15) musí obsahovať
a) dohodnuté odberné miesto alebo odberné miesta,
b) požadovaný maximálny tepelný príkon na odbernom mieste,
c) objednané množstvo tepla na príslušný kalendárny rok,
d) technické parametre teplonosnej látky,
e) vykurovaciu krivku,
f) odberový diagram, ak sa neurčuje vykurovacia krivka,
g) podmienky dodávky tepla na prípravu teplej úžitkovej vody alebo podmienky dodávky tepla v teplej úžitkovej vode,
h) schválenú alebo určenú cenu tepla14) a spôsob platby za dodané teplo vrátane výšky a termínu zálohových platieb,
i) náhradný spôsob určenia množstva dodaného tepla, ak dôjde k poruche určeného meradla,
j) termín, lehoty a dôvody na zmeny a doplnenie zmluvy o dodávke a odbere tepla,
k) podmienky vypovedania zmluvy a podmienky pre jednostranné odstúpenie od zmluvy zo strany dodávateľa i odberateľa,
l) podmienky skončenia odberu tepla podľa § 20.


Vzhľadom na to, že sa uzatvorila nová zmluva, medzi dodávateľom tepla a SVB, tak to požadujú.