zefgo
20.09.10,19:32
dobrý večer. chcel by som sa spýtat, či by mi niekto nevedel poradit. exekútor mi pred pár dnami zablokoval účty na stavebnom a súkromný účet. Z dôvodu, že vraj som v minulosti, v roku 2003 nezaplatil štvrtročné poistné za auto.(o čom pochybujem,ale na kolko nemám šek o zaplatení-nemám vraj dôkaz.) po vyvolávaní od poistovní cez bratislavu až po trenčín a nakoniec arogantnému exekútorovi som vlastne prišiel na to prečo a čo sa stalo. Pani z poistovne som povedal, že ak by som aj náhodou nezaplatil,prečo ma neoslovili, nevyzvali. vraj ma vyzvali v roku 2003,čo tiež neviem. exekútor mi vravel,že mi musel príst neaký list zo súdu,alebo také niečo. bývam už rok na novej adrese,nič som neprebral. nechcú to pochopit, vraj mám zaplatit alebo ešte je možnost ist nazriet do spisu na súde,či je to môj podpis, ak nie tak treba súdneho znalca a posudok,ktorý treba zaplatit. čo sa dá s tím robit?. zo sumy 2000sk, mi vyrrúbili 470euro. tažko pracujem,aby som uživil svoju rodinu a mám skoro svoj mesačný plat dat neakým ZDIERAČOM. Prosím o každú radu. Velmi pekne Dakujem.
VieraM
20.09.10,17:59
Obávam sa že pokiaľ nepreukážete že ste pohľadávku zaplatili, tak nezostane nič iné len zaplatiť. Muselo to prebehnúť súdnou cestou nakoľko exekútor môže vymáhať niečo len na základe súdneho rozhodnutia.
Ešte pokiaľ sa týka nerozhodnosti skúste si spomenúť či ste neuzatváral novú poistku na auto. Pretože pokiaľ by bola pravda že ste nezaplatil splátku poistného, poisťovňa by zrušila s vami poistnú zmluvu z dôvodu neplatenia a musel by ste uzatvoriť novú zmluvu s tou istou poisťovňou....
Dá sa s exekútorom dohodnúť na nejakých pravidelných mesačných splátkach.
Ice dive
20.09.10,18:07
Obávam sa že pokiaľ nepreukážete že ste pohľadávku zaplatili, tak nezostane nič iné len zaplatiť. Muselo to prebehnúť súdnou cestou nakoľko exekútor môže vymáhať niečo len na základe súdneho rozhodnutia.
Ešte pokiaľ sa týka nerozhodnosti skúste si spomenúť či ste neuzatváral novú poistku na auto. Pretože pokiaľ by bola pravda že ste nezaplatil splátku poistného, poisťovňa by zrušila s vami poistnú zmluvu z dôvodu neplatenia a musel by ste uzatvoriť novú zmluvu s tou istou poisťovňou....
Dá sa s exekútorom dohodnúť na nejakých pravidelných mesačných splátkach.
No poistenie s tou istou poisťovňou uzatvárať by nemusel, nakoľko toto je novela až z roku 2006 t.j. v tom čase sa na neho táto povinnosť uzatvárať s tou istou poisťovňou nemala prečo nevzťahovať...
Llívia
20.09.10,18:50
Aká dlhá je premlčacia lehota pri takomto poistení? Od r. 2003 prešlo 7 rokov a premlčacia lehota na pohľadávky je, ak sa nemýlim, 4 roky (predtým bola asi iba 3).
VieraM
20.09.10,19:01
No poistenie s tou istou poisťovňou uzatvárať by nemusel, nakoľko toto je novela až z roku 2006 t.j. v tom čase sa na neho táto povinnosť uzatvárať s tou istou poisťovňou nemala prečo nevzťahovať...

veď nie práve s tou istou poisťovňou, ale predpokladám že s nejakou poisťovňou to auto musel poistiť...
VieraM
20.09.10,19:06
Aká dlhá je premlčacia lehota pri takomto poistení? Od r. 2003 prešlo 7 rokov a premlčacia lehota na pohľadávky je, ak sa nemýlim, 4 roky (predtým bola asi iba 3).

No práve, treba ísť na súd a zistiť kedy vlastne došlo k súdnemu rozhodnutiu. Ťažko polemizovať o premlčacej lehote, keďže určite to prebehlo upomienkami a súdnym rozhodnutím, to že si dotyčný neprevzal poštu neznamená že by súd neprebehol.
Určite treba zistiť podrobnosti a to len nahliadnuť do súdneho spisu, kedy bola pohladávka uplatnená na súde, kedy súd rozhodol a kedy sa to dostalo do rúk exekútora
Llívia
20.09.10,19:26
No práve, treba ísť na súd a zistiť kedy vlastne došlo k súdnemu rozhodnutiu. Ťažko polemizovať o premlčacej lehote, keďže určite to prebehlo upomienkami a súdnym rozhodnutím, to že si dotyčný neprevzal poštu neznamená že by súd neprebehol.
Určite treba zistiť podrobnosti a to len nahliadnuť do súdneho spisu, kedy bola pohladávka uplatnená na súde, kedy súd rozhodol a kedy sa to dostalo do rúk exekútora
Premlčacia lehota plynie od dátumu splatnosti pohľadávky, nie od dátumu zaslania, resp. doručenia upomienky a nepredlžuje sa, iba ak by došlo zo strany dlžníka k jej uznaniu, tak začína plynúť nová premlčacia lehota.
Aj tak je divné, že zo súdu mu nič neprišlo (nemohlo byť doručené, keďže zmenil adresu - súd asi nemá prístup do registra obyvateľov, aby si zistil novú adresu :rolleyes:) a aj tak súd vydal platobný rozkaz.
zefgo
21.09.10,04:22
čo treba ktomu aby mi dali nazriet do spisu? stačí im op? ako dokážem sa v tom orientovat ako človek ktorý sa tomu nerozumiem?
zefgo
21.09.10,04:25
ak ba to prebral niekto miesto mna, čo by musel predpokladám aj podpísat-dá sa to riešit? a s tou premlčanou dobou 3-4roky, je to pravda? ak by mi v roku 2003 poslali neaku upomienku, a zo súdu dajme tomu že v 2 roku 2009-ráta sa to? rok už nebývam na tej adrese takže to hádam bolo vtedy.
Llívia
21.09.10,05:22
čo treba ktomu aby mi dali nazriet do spisu? stačí im op? ako dokážem sa v tom orientovat ako človek ktorý sa tomu nerozumiem?
Skús si zavolať na príslušný súd, čo k nahliadnutiu potrebuješ, a či si nahliadnutie musíš dopredu dohodnúť (neviem, či súdy umožňujú nahliadnuť do spisov "na počkanie").
Llívia
21.09.10,05:31
Toto je z Občianskeho zákonníka:

Ôsma hlava PREMLČANIE
§ 100
(1) Právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto zákone ustanovenej (§ 101 až 110). Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať.
(2) Premlčujú sa všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho práva. Tým nie je dotknuté ustanovenie § 105. Záložné práva sa nepremlčujú skôr, než zabezpečená pohľadávka.
(3) Nepremlčujú sa takisto práva z vkladov na vkladných knižkách alebo na iných formách vkladov a bežných účtoch, pokiaľ vkladový vzťah trvá.

Premlčacia doba § 101
Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.


§ 102

Pri právach, ktoré sa musia najprv uplatniť u fyzickej alebo právnickej osoby, začína plynúť premlčacia doba odo dňa, keď sa právo takto uplatnilo.


§ 103

Ak bolo dohodnuté plnenie v splátkach, začína plynúť premlčacia doba jednotlivých splátok odo dňa ich zročnosti. Ak sa pre nesplnenie niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť premlčacia doba odo dňa zročnosti nesplnenej splátky.

§ 104
Pri právach na plnenie z poistenia začína plynúť premlčacia doba za rok po poistnej udalosti.

§ 105
Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.

§ 106
(1) Právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá.
(2) Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla; to neplatí, ak ide o škodu na zdraví.
(3) Právo na náhradu škody spôsobenú niektorým trestným činom korupcie podľa osobitného zákona sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti odsudzujúceho rozhodnutia súdu o spáchaní niektorého trestného činu korupcie, najneskôr za desať rokov odo dňa spáchania tohto trestného činu.

§ 107
(1) Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil.
(2) Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.
(3) Ak sú účastníci neplatnej alebo zrušenej zmluvy povinní navzájom si vrátiť všetko, čo podľa nej dostali, prihliadne súd na námietku premlčania len vtedy, ak by aj druhý účastník mohol premlčanie namietať.

§ 108
Práva z prepravy sa premlčujú za jeden rok s výnimkou práv na náhradu škody pri preprave osôb.

§ 109
Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo.

§ 110
(1) Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.

(2) Rovnaká premlčacia doba platí aj pre jednotlivé splátky, na ktoré bolo plnenie v rozhodnutí alebo v uznaní práva rozložené; premlčacia doba sa pri jednotlivých splátkach začína odo dňa ich zročnosti. Ak sa nesplnením niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť desaťročná premlčacia doba od zročnosti nesplnenej splátky.

(3) Úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú v troch rokoch; ak však ide o práva právoplatne priznané alebo písomne uznané, platí táto premlčacia doba, len pokiaľ ide o úroky a opakujúce sa plnenia, zročnosť ktorých nastala po právoplatnosti rozhodnutia alebo po uznaní.

Plynutie premlčacej doby § 111
Zmena v osobe veriteľa alebo dlžníka nemá vplyv na plynutie premlčacej doby.

§ 112
Ak veriteľ v premlčacej dobe uplatní právo na súde alebo u iného príslušného orgánu a v začatom konaní riadne pokračuje, premlčacia doba od tohto uplatnenia po dobu konania neplynie. To platí aj o práve, ktoré bolo právoplatne priznané a pre ktoré bol na súde alebo u iného príslušného orgánu navrhnutý výkon rozhodnutia.