Krakonoš
21.09.10,09:14
Dobrý deň,
prosím vás o radu a odporučenie dobrého ušného lekára v NR a okolí.
Manžel má od 40 rokov ťažkú stratu sluchu, niekoľko rokov sa mu to postupne zhoršovalo, nemal úraz.
Bol na vyšetrení u rôznych doktorov, všade ucho zvonku prezreli, audiometrom odmerali a konštatovali stratu sluchu. Ale nikto ho poriadne nevyšetril, nebol na žiadnom prístroji, ktorým by sa dalo vidieť vnútro ucha, nevie ktorá časť je poškodená.
Chcem sa poradiť, ako to robíte keď chcete poriadnejšie vyšetrenie a lekárovi sa do toho veľmi nechce?
Vymeniť lekára, ale za koho?
Ďakujem
JankaII
21.09.10,07:19
Ani RTG ucha a chrbtice mu nerobili?:eek:U mňa hneď ,ešte pred audiovyšetrením spravili snímky
Krakonoš
21.09.10,07:33
nie, vôbec nič také
katarina.j
21.09.10,07:44
najlepšie by bolo vypýtať si papier(výmenný poukaz) na CT vyšetrenie (ja som to tiež absolvovala pri mojich problémoch s ušami), tiež som predtým absolvovala asi 15 rôznych vyšetrení a nikto nikdy nič nezistil(napokon som vyzerala, že si to asi vymýšľam), ale stal sa hádam zázrak. V jednej nemenovanej nemocnici som absolvovala asi 10 rôznych vyšetrení-na ktorých sa toho veľa nepotvrdilo až na CT-bolo to náročné, lebo som musela zadržiavať dych často a dlho, ale bola som spokojná, že viem, na čom som. Aj keď sa to nedá vyliečiť a počujem, ale chronické ochorenie sa vraj vyliečiť nedá-proste bolesť a choroba príde, po liekoch čo to utlmia to prejde na určité obdobie, potom sa to vráti z ničoho nič, no čo už, trápim sa s tým 20 rokov, ale som rada, že som tu a mám krásne zdravé deti...
Krakonoš
21.09.10,07:48
U ušného lekára ste si svoju žiadosť vypýtali výmenný poukaz na CT vyšetrenie a on ho bez protestov vystavil?
katarina.j
21.09.10,07:56
no priznám sa, ked som bola v tej nemocnici, tak tam som v priebehu troch dní absolvovala všetko(nebola som hospitalizovaná, došla som ráno a do obeda obehala to čo som mala papiere na vyšetrenia)-mala som to vybavované cez známeho, ale váš ORL lekár by mal vystaviť výmenný poukaz-že žiada o kompletné CT vyšetrenie-t.z.,že nevyšetria len uši, ale komplet hlavu z pohladu ORL-uši,nos,hrdlo (aspon ja som to tak mala)-preto je dobré ak tak lekár zadá "kompletné CT vyšetrenie".
Krakonoš
21.09.10,08:20
Ďakujem za radu. Pokúsime sa u ORL lekára vypýtať výmenný poukaz.
Trochu sa bojím jeho reakcie. Lebo lekári asi neradi vidia keď pacient sám žiada nejaké vyšetrenie. Ale čo už.
JankaII
21.09.10,08:52
Ďakujem za radu. Pokúsime sa u ORL lekára vypýtať výmenný poukaz.
Trochu sa bojím jeho reakcie. Lebo lekári asi neradi vidia keď pacient sám žiada nejaké vyšetrenie. Ale čo už.

a v papieroch nemá napísanú diagnozu?(otoskleroza....?)
Krakonoš
21.09.10,16:37
Má napísané obojstranná percepčná strata sluchu. Ale čo konkrétne je poškodené, to nikto nezisťoval.
JankaII
21.09.10,17:14
V prípade poškodení sluchových kostičiek alebo bubienka (tj. oblasť stredného ucha) hovoríme o tzv. prevodovej (konduktívnej) nedoslýchavosti. Pri poškodení v oblasti slimáka je to percepčná nedoslýchavosť (vnútroušná). Postihnutie môže byť aj kombinované (zmiešaná nedoslýchavosť).

Percepčná porucha sluchu
– vzniká vtedy, keď nefunguje vnútorné ucho. Problém je najčastejšie s kochleou (slimákom) alebo sluchovým nervom.

Dá sa to vyliečiť?

Pravdepodobne nie. Percepčná porucha sluchu je zväčša permanentná (trvalá), pretože kochlea alebo sluchový nerv sú poškodené,
JankaII
21.09.10,17:15
používa aj strojček?
Krakonoš
22.09.10,06:01
áno používa ,digitálny typ
Hlasitosť to zvýšilo na celkom dobrú úroveň, ale bohužiaľ zrozumiteľnosť len čiastočne.
JankaII
22.09.10,07:10
ja mám tiež digitálny.ale závesný(veľká strata sluchu) a s ním počujem ceľkom dobre,mala som zvukovodný,no s tým bola zlá zrozumiteľnosť.pri mojej diagnoze je horšie rozonávanie reči aj keď zvuk počujem lepšie(cez strojček) A.ni vyšetrenie ladičkou mu nerobili?Pri tom sa zistí,či sa jedná o prevodovú poruchu.A čo sa týka strojčeka,ja som si musela dať nastaviť strojček u výrobcu,od foniatričky som ho mala zle nastavený a boli problémy s počutím.
Krakonoš
22.09.10,14:29
Aj on má závesný, nastavovali ho v Slovtóne.
Na základe akých vyšetrení vám vedeli stanoviť presnú diagnózu?
JankaII
22.09.10,17:40
audio,RTG,vyšetrenie ladičkou pri ktorej sa zisťuje či sa jedná o percepčnú ,alebo prevodovú poruchu,lekár vyslovoval určité slová podľa ktorých sa dalo zistiť vnímanie vysokých alebo nízkych tonov to je pri prevodovej poruche.Bola som 10 dní v nemocnici ,kde mi tieto vyšetrenia robili a brala som infúznú liečbu na posílenie sluchového nervu.Ja mám kombinovanú percepčnú poruchu,otosklerozu. Pri percepčnej poruche je poškodené vnútorné ucho a je horšia zrozumiteľnosť slov aj keď zvuk počujete.
Mne tiež strojček nastavovali v Slovtone v Blave a od vtedy to je celkom dobre,už som si zvykla,že určité slová proste nezačujem ,je to tou poruchou.
Krakonoš
23.09.10,07:53
Ďakujem za rady.