delina15
21.09.10,12:07
Zdravím, prosím o radu ohladne antény do auta a poťahu na volant, resp. všeobecne poťahov. Myslíte,že patria do skupiny danovo uznatelných položiek, či skor danovo neuzn.???? Pretože šéf si to tam žiada dať no ja si istá velmi niesom, kedže to nie je potrebné pre chod toho auta....

ďakujem za radu.
vierka.vieročka
21.09.10,11:30
ale áno, môžeš to dať do nákladov, vo všeobecnosti, čo sa týka automobilu na podnikat.účely všetko ide do uznateľných nákladov. Dokonca aj vôňa.
delina15
21.09.10,12:08
hej, aj vona? no to som nevedela, a asi ako drobný nákup to mam zaradit, hej? ....

ďakujem ....
Andre1983
22.09.10,05:35
Nuž, mňa by zaujímalo, aký je predmet podnikania spoločnosti, pre ktorú účtuješ. Do daňových výdavkov sa dá napchať všeličo možné, ale podstatné je vedieť obhájiť súvislosť s dosahovaním daňových príjmov. Ak teda kúpiš napríklad poťah na volant, alebo vôňu do auta a šéf nie je napríklad taxikár, tak asi ťažko obhájiš, že tieto výdavky, ktoré vynaložil, mu dopomôžu dosiahnuť nejaké príjmy (napríklad, aby sa klienti v aute cítili pohodlnejšie pri počúvaní rádia - anténa, alebo aby sa cítili pohodlnejšie a uvoľnenejšie vo vyvoňanom aute - vôňa do auta, či aby šéf, čoby taxikár, mohol komfortnejšie, lepšie a bezpečnejšie ovládať auto počas riadenia - poťah na volant).
delina15
23.09.10,11:17
no ide o firmu s plastovými oknami...takže neviem teraz...a ide o auto, ktoré je používané pri montáži...
Andre1983
24.09.10,09:21
No, pozri ... ty si teraz medzi dvoma mlynskými kameňmi. Podľa zákona o dani z príjmov to pravdepodobne ako daňový výdavok neobhájiš. Ale zamestnávateľ ťa tlačí do toho, aby si tento výdavok uplatnila. Ja by som urobil takú vec, že by som ho minimálne ústne upozornil, že to nie je správne a že môže za to byť pokuta z DÚ pokiaľ by sa do toho opreli. Prípadne, ak si podpísala nejakú formu hmotnej zodpovednosti, tak to daj na papier ako jeho príkaz, aby bolo jasné, že on ti to dal príkazom. Týmpádom budeš krytá, keby niečo ... A všetko záleží aj na vzťahoch, aké máš so zamestnávateľom. Ty sama musíš uvážiť, či je to "sviňa", ktorá ťa potopí, alebo keby niečo, tak sa ťa zastane a uvedomí si, že je to jeho chyba, pretože on ti to prikázal.
delina15
26.09.10,10:36
velmi pekne dakujem za odpoved, ste mi pomohli...asi to tak vyriešim, že mu poviem jednoducho, že ak sa to tam dá tak danový urad mu to aj tak neakceptuje, a mohol by byt i pokutovaný a kedže ide fakt len o pár euro, tak si myslím, že dá na mna...ešte raz vdaka a prajem pekný zvyšok víkendu... :)