simbata
21.09.10,12:40
Ahojte poraďáci, viem, že slovko "reklamácia" sa tu skloňovalo už veľa krát, avšak čo by som potrebovala vedieť som nejako nevedela nájsť.

Jedná sa o to, že som si kúpila jesenné topánky a hneď po prvom obutí, 2 dni po nákupe , sa mi nad palcom topánka ako by prelomila, predavačka to nazvala tuším zlomenou tužinkou či ako. Predajca mi však reklamáciu zamietol, čo ma maximálne vytočilo, lebo v tých topánkach som prešla asi 400 metrov dokopy a sú na h... mám vôbec nejakú šancu s nimi niečo vybojovať, keď som to bola reklamovať 3-tí deň od nákupu???

ďakujem a osparvedlňujem sa ak to tu už niekde je, nepodarilo sa mi však nájsť.
31Jankal
21.09.10,10:48
Podľa zákona do jedného roka máte nárok na to aby to dal predávajúci do skúšobne na vlastné náklady. Len neviem ako ho donútiť k tomu aby to tam dal.
simbata
23.09.10,04:26
Podľa zákona do jedného roka máte nárok na to aby to dal predávajúci do skúšobne na vlastné náklady. Len neviem ako ho donútiť k tomu aby to tam dal.

Ďakujem za radu "Jankal", mne skôr išlo o to, že ak sa mi vec poškodí a už 3-tí deň od nákupu ju musím reklamovať, či je vôbec možné aby mi reklamáciu zamietli, pričom bolo na topánkach viditeľné, že som v nich viac ako pár metrov nemohla prejsť.
Predpokladám, že mi asi ostáva možnosť si to dať sama posúdiť, takže predajca zasa vyhral... a ja môžem investovať znova do nových topánok. :mee:
ivantt
23.09.10,05:11
Ked bol pedajca svina, skus byt svina aj ty a pospekuluj o TV. Trebárs lamparen. Mne nechcel uznat reklamaciu vietnamec ci cinan alebo co zac je to tak som zacal telefonovat do markízy ( nie skutocne, volal som kamaratovi a ten hned vedel kolka bije tak mi nahraval ) a cuduj sa svete, sikmooký mi vzal topanky na reklamaciu. Dokonca po 2 týdnosch som si mohol vybrat dalsie. Zial, aj tie boli na H... tak som ich reklamoval a on ma uz poznal, vyreklamoval ich hned. Ked sa znicili po dvoch mesiacoch, ten žltý mužíček mi vrátil peniaze a uz ma nechce ani do obchodu pustit :-))))
simbata
10.10.10,17:09
no neviem či by pomohla medializácia, nakoľko sa jedná o sieť predajní danej značky a predavačke bude maximálne jedno, čím sa jej tam ja budem vyhrážať.
V piatok som si bola na pošte vyzdvihnúť tie topánky s vyjadrením a bolo tam napísané, že reklamáciu mi zamietajú z dôvodu mechanického poškodenia obuvi pri jej nosení. No by som bola zvedavá kedy som ju ako mala mechanicky poškodiť, keď som v nej v podstate ani nechodila.
Mám teda vôbec možnosť ešte raz im to tam zaniesť? v reklamácii nie je posudok zo skúšobne, len sa tam na neho ako odvolávajú. Veľmi sa mi nezdá, že by to v nejakej skúšobni bolo, nakoľko mi volali po dvoch týždňoch, že reklamáciu mi zamietajú.
arizona
10.10.10,17:49
Obráť sa na ŠOI. Topánky musia vydržať viac ako 3 dni. Predajca nie je povinný Ti pribaliť výsledok z testu. Ale ja by som na Tvojom mieste šla osobne do predajne, nech mi ho ukážu.Ak majú čisté svedomie, tak ti ho ukážu.
simbata
11.10.10,15:41
Obráť sa na ŠOI. Topánky musia vydržať viac ako 3 dni. Predajca nie je povinný Ti pribaliť výsledok z testu. Ale ja by som na Tvojom mieste šla osobne do predajne, nech mi ho ukážu.Ak majú čisté svedomie, tak ti ho ukážu.

Arizona, skúsila som teda podnet na ŠOI. Neviem či niečo vyriešia, úprimne som dosť skeptická v tomto smere, že by niekto stál na strane zákazníka. Mala by som chuť ísť tie topánky otrieskať o hlavu pánovi zo skúšobne, keď mi na drzovku napíše, že som topánky poškodila pri užívaní obuvi a pritom som ich mala jeden jediný deň obuté aj to viac v autobuse ako peši.

No veď posúdte sami podľa priloženého obrázka či je toto nositelné, lebo podľa pána zo skúšobne je obuv funkčná a asi plne nositeľná.
arizona
11.10.10,16:26
Priznám sa, nie som obuvník, neviem to posúdiť ani podľa fotky. Aj ked vidím preliačinu. Skús sa spýtať nejakého obuvníka v okolí, čo môže byť príčinou, aspoň budeš vedieť argumentovať...

ŠOI aspoň zistí, či obuv bola naozaj v skúšobni,alebo si predajca uľahčil a reklamáciu zamietol neoprávnene.

Ak si presvedčená o svojej pravde nedaj sa! Aj pri obuvi je dôležitý vzhľad a preliačina môže omínať, či ničiť punčochy.

mimotemyja som v lete reklamovala 2.týždňový bazén. Začal sa postupne prevažovať na jeden bok, až sa prelial celkom:(. Podala som reklamáciu, opísala som podrobne závadu. Po 3. týždňoch mi volali z predajne, nech si prídem pre bazén,reklamáciu zamietli, ukázali mi vyjadrenie zo skúšobne.
Skoro ma porazilo!:mad:
Našťastie som mala to čudo prevaľujúce sa na jeden bok nafotené. Bazén som odmietla prevziať,žiadala som o opätovné prehodnotenie a priložila som fotky, s tým, že to tak nenechám, lebo som presvedčená, že to bola chyba materiálu a šitia.
O dva dni mi volali, nech si prídem pre peniaze.

Takže neviem, čo si o tom myslieť:eek::confused:...bolo to v skúšobni? Nebolo? Kontrolovali to vôbec? Alebo??? :cool:

Držím palce, daj vedieť:)
simbata
11.10.10,16:50
Priznám sa, nie som obuvník, neviem to posúdiť ani podľa fotky. Aj ked vidím preliačinu. Skús sa spýtať nejakého obuvníka v okolí, čo môže byť príčinou, aspoň budeš vedieť argumentovať...

ach Arizona, keď na to vlastne ani netreba byť ani moc obuvník, aby človek vedel, že taká preliačina na bote asi aj dosť tlačí :mee: Inak dnes z práce som mala takú tvorivú myšlienku, že si obuvníkovi odnesiem vymeniť opätky a popri tom sa ho na to spýtam, že čo by na to povedal :D

ŠOI aspoň zistí, či obuv bola naozaj v skúšobni,alebo si predajca uľahčil a reklamáciu zamietol neoprávnene.

Ak si presvedčená o svojej pravde nedaj sa! Aj pri obuvi je dôležitý vzhľad a preliačina môže omínať, či ničiť punčochy.

Inak normálne mám chuť, ak mi to zamietnu , že to budem riešiť cez skúšobňu, pracujem na súde, takže by som sa poradila a uvidím, lebo ma dosť rozčuluje prístup obchodníkov tu na SVK. Je ozaj málo takých, ktorí si priznajú chybu a vybavia veci bez toho aby sa ťa silou mocou snažili ošklbať. Môj bývalý zamestnávateľ, ak sa zákazník ozaj oprávnene sťažoval, tak mu max. vyšiel v ústrety a ver mi, že ten človek sa k nám vrátil aj napriek predchádzajúcej chybe ešte radšej, lebo vedel, že ak sa aj vyskytne problém, vieme ho vyriešiť

mimotemyja som v lete reklamovala 2.týždňový bazén.
tak k takémuto úspechu, že ti to vyšlo gratulujem :)
Držím palce, daj vedieť:)
počkám až sa ozve ŠOI a uvidíme, určite sa ozvem ako veci dopadli :)
ja.nus.ka34
11.10.10,18:47
ja som mala so SOI dobré skúsenosti,boli tam velmi milí ludia a všetko vybavili za mna...a to na základe nafotenej obuvi,nafoteného dokladu a poslaného mailom...za týžden mi volali že si možem íst na danú predajnu po peniaze...tak hádam to vyjde aj tebe,držím palce :-))
simbata
12.10.10,02:44
ach, to ma nenapadlo im dať do prílohy doklad.... dala som aspoň fotografie a číslo reklamácie pod akou sa to vybavovalo, všetky moje iniciály, tak uvidíme. Sama som zvedavá.
ja.nus.ka34
13.10.10,07:44
no a ja som nemala pre SOI ani blok o zakúpení,lebo mi ho v predajni stratili...asi si mysleli,že ked ho nebudem mat,tak nepochodím na SOI...ale boli na omyle,stačil im doklad o reklamácií...
simbata
13.10.10,16:23
a môžem sa ťa spýtať ako rýchlo ti odpovedali? aspoň, že evidujú od teba nejaký mail?
ubka
13.10.10,16:42
Arizona, skúsila som teda podnet na ŠOI. Neviem či niečo vyriešia, úprimne som dosť skeptická v tomto smere, že by niekto stál na strane zákazníka. Mala by som chuť ísť tie topánky otrieskať o hlavu pánovi zo skúšobne, keď mi na drzovku napíše, že som topánky poškodila pri užívaní obuvi a pritom som ich mala jeden jediný deň obuté aj to viac v autobuse ako peši.

No veď posúdte sami podľa priloženého obrázka či je toto nositelné, lebo podľa pána zo skúšobne je obuv funkčná a asi plne nositeľná.
Práve minulý týždeň som čítala, že ŠOI to nerieši, treba sa obrátiť na úrad pre ochranu spotrebiteľa, skús teda súbežne v tvojom obvode, kde bývaš. Bolo to v SME minulý utorok myslím, ale určite pochodíš, tomu ver, presne to som mala aj ja vlani na lodičkách, trepali sa trepali /v NR/, nakoniec i napriek tomu, že topánky boli v zľave museli mi vrátiť mnou zaplatenú čiastku, je pravdou, že po 5-tich intervenciách, ale na nesprávnom mieste.
ja.nus.ka34
14.10.10,06:26
o tom že evidujú moj mail mi vobec neodpovedali,ale asi o 9 dní mi prišla odpoved že je všetko vyriešené a že si možem íst na predajnu po peniaze...a o tom čo písala ubka,že sa treba obrátit na úrad pre ochranu spotrebitela ti možem povedat iba tolko,že aj tam som písala mail,ale oni mi poslali znenie paragrafov a reklamačný poriadok a vraj im to mám v predajni ukázat...no ale ich to vobec v obchode nezaujímalo,potom som bola na tomto úrade aj osobne sa poradit čo dalej...a ich odpoved znela,že mám íst rovno na SOI,že oni viac pre mna urobit nemožu...
ubka
14.10.10,09:10
Ja som túto informáciu získala z dennej tlače minulý týždeň, preto som to považovala za smerodajné, ..ale určite to nevzdávaj, aj za cenu, že to dáš posúdiť znalcovi
simbata
14.10.10,17:38
ubka, ja.nus.ka34
ďakujem za rady :), zatial nebudem skúšať ten úrad na ochranu spotrebiteľa, keď som to poslala na tú SOI-ku. Uvidím ako sa vyjadria. Ja nie som ten typ, čo sa rád dohaduje a silou mocou si musí dokázať pravdu, ale ak mám jeden jediný krát obuté topánky za nie málo peňazí a hneď sú pokazené, tak ma reakcia obchodníka skutočne vytočila až do nebies.

Ešte vám napíšem ako som nedávno pochodila s okuliarmi. Kúpila som si pred tromi rokmi rám v jednej Bratislavskej optike (bol ozaj dosť drahý), asi po roku sa mi pokazil chybou materiálu, tak som to tam dala reklamovať, pekne mi ich opravili a okuliare slúžili ďalej, Tento rok sa mi tá istá chyba stala znova (a to okuliare nosím iba do školy na prednášky), tak som to niesla do tej istej predajne, lebo ak boli kupované u nich, som myslela, že to pôjde aj jednoduchšie opraviť. Mala som ich tam takmer 3 týždne a majiteľ sa max. snažil nájsť spôsob ako ich opraviť ale nešlo to. Zrazu mi jeden piatok volá jeho zamestnankyňa, že mi tie okuliare uznali ako reklamáciu a že si mám prísť vybrať nové! Som myslela, že zle rozumiem. Takže nakoniec som tam šla, vybrala okuliare a mohli mi to teda spraviť tak, že za zostatkovú cenu mi ich aspoň predať, takže okuliare som tam niesla rok po záruke a vybavili to tak, že mám nový 160-eurový rám za 49 eur. Ani sa mi nechce veriť, že niečo takéto sa mohlo na Slovensku udiať. Normálne by som majiteľovi danej predajne nalepila na to výkladové sklo veľkú hviezdu za predajňu roka.
ubka
15.10.10,06:36
Vidíš, akí sme my ľudia, keď je niečo normálne, teda tak ako má byť, my by sme už odmeňovali..je to preto, že obyčajne sa zatiahneme do kúta, keď sa dožadujeme svojho práva a nie je nám vyhovené. Chápem Ťa, že si bola unesená správaním, ale vôbec si nemysli, že si dostala niečo naviac-tak by to malo byť aj v iných prevádzkach.
Držím palce s topánkami a určite sa nevzdávaj, iba dožadovaním sa svojho práva môžeme "naučiť" obchodníkov, na čo máme prirodzené právo.
ja.nus.ka34
15.10.10,18:21
Ubka tak neuveríš,ale s okuliarmi sme mali aj my skúsemost...a tiež možem povedat že dobrú...dcéra mala nové okuliare asi pol roka a nechtiac si na ne sadla,na posteli...no a samozrejme sa jej odlomila nožička...a tak som isla do optiky,že či jej to opravia....lenže taký nahradný diel nemali a pani povedala že to bude objednávat...že do 30 dni to určite bude...malá až ozelenela,lebo na okuliare je už zvyknutá a ked ich nemá tak je celá nesvoja....a o dva dni mi pani volala,ze dodávatel nemá nožičku v takej farbe,ale že ked súhlasím,tak jej vymenia cely ram,ale inej farby....a ze to bude mat na druhy den...jasné že som súhlasila...na druhý den sme išli po okulire,a neplatili sme ani cent,lebo to vyreklamovali....a o dva mesiace sme tam boli znova,lebo si zas na ne sadla....a to už jej vymenili tu nožičku,lebo ju mali :-))....a zas to uznali ako reklamáciu...ale možem povedat,že to som sa už hanbila tam íst....malej som pohrozila,že ešte raz,tak tam pojde sama :-)) no a prešiel rok a chvalabohu sú okuliare OK....tak nech sa ti darí.....
ubka
17.10.10,13:23
a to sa mi vidí prirodzené, je to vždy o ľudskom prístupe
nech teda okuliarky slúžia účelu :) :)
veronat
17.10.10,19:08
So SOI som mala taktiez len dobru skusenost. Netreba sa dat!
simbata
20.10.10,10:04
Tak takáto mi prišla odpoveď zo SOI.

Vazena spotrebitelka,

Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa č. 250/2007 Z. z. v znení neskorších predpisov, je predávajúci povinný pri zamietnutí reklamácie zaslať výrobok na vlastné náklady na odborné posúdenie, ktoré preukáže charakter prejavených chýb a predávajúci vybaví reklamáciu v súlade so závermi vykonaného posudzovania. Lehota vybavenia reklamácie nesmie prekročiť 30 dní. Odborné posúdenie znamená vyjadrenie súdneho znalca alebo stanovisko oprávnenej skúšobne alebo stanovisko osoby oprávnenej výrobcom na vykonávanie záručných opráv, prípadne stanovisko výrobcu.
V prípade, že reklamácia bola odborne posudzovaná niektorým z uvedených postupov a bola vybavená do 30 dní, je možné považovať reklamáciu za vybavenú v súlade so zákonom. Ak nešlo vo Vašom prípade o opravnenu osobu , pravdepodobne nebolo vykonané odborné posúdenie a predajca nepostupoval podľa zákona o ochrane spotrebiteľa.
Ak reklamácia nebola vybavená v zmysle zákona môžete žiadať o prešetrenie postupu vybavena reklamačného konania u miestne prislusneho inspektoratu. K podnetu je potrebné doložiť kópie dokladov o kúpe , uplatnenej reklamácii, prípadne iných dokladov týkajúcich sa reklamačného konania.
Viac informácií ohľadom postupu vybavenia reklamácie ako aj kontakty nájdete na www.soi.sk (http://www.soi.sk/).

Takže teraz asi môžem len skúsiť u predajcu, či mi dá k nahliadnutiu odborné posúdenie a ak ho bude mať , ostáva mi len sa s ním súdiť??? :(