Inga6
21.09.10,13:49
Ahojte, prosim o radu:

Predali sme nakladny automobil k datumu 15.8.2010 a k tomuto datumu by sme ho mali aj vyradit z evidencie HIM. To je mi jasne.

Ale dane auto bolo na policii odhlasene az 20.9.2010 a tym padom aj oznamenie na DU kvoli dani bolo az po jeho odhlaseni. Dovodom na to bol argument majitela, ze dokial auto nebude zaplatene, nebude ani prepisane.

Viete mi preto prosim poradit, ci ho mam z evidencie HIM vyradit k datumu predaja?
Bude mat odhlasenie auta vplyv napr. na dan z motorovych vozidiel za dane auto? Mozeme za to auto platit dan, ked ho uz nebudeme mat v majetku?

S tymto som sa este nestretla, preto si neviem rady.
Dakujem velmi pekne za pomoc :).
marjankaj
21.09.10,13:57
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
GabrielaM
22.10.10,13:20
Z pohladu odhlasenia na DU to znamená, že auto nemusí byť prepisané na iného majiteľa a možem ho odhlasiť na DU?????:rolleyes:
Tweety
22.10.10,13:21
Z pohladu odhlasenia na DU to znamená, že auto nemusí byť prepisané na iného majiteľa a možem ho odhlasiť na DU?????:rolleyes:
Áno, znamená.
GabrielaM
22.10.10,14:44
A platí to aj pri nahlasení ??? Nemám ho prepísané ako majiteľ, ale ho už používam, tak ho prihlásim a DU???

Dakujeeeeeem
Tweety
22.10.10,15:26
A platí to aj pri nahlasení ??? Nemám ho prepísané ako majiteľ, ale ho už používam, tak ho prihlásim a DU???

Dakujeeeeeem
ÁNo, prihlásiš ho dátumom začatia používania na podnikanie.
benefin
05.01.11,19:19
Ahojte, poraďte mi prosím.
Podnikateľ už nechce používať vozidlo na podnikanie, ale chce ho preradiť do osobného užívania k 31.12.2010.
V odhlásení na DÚ uvediem, že sa vyraďuje z obchodného majetku dňom 31.12.2010. Znamená to, že si ešte môže uplatniť odpis, pretože v majetku bolo k 31.12.2010? Alebo už nebolo?
Ak ho vyradím dňom 1.1.2011, tak zas bude musieť znova podať priznanie k dani z mot.voz. za rok 2011?
Ďakujem ak poradíte.
Tweety
05.01.11,19:59
Ahojte, poraďte mi prosím.
Podnikateľ už nechce používať vozidlo na podnikanie, ale chce ho preradiť do osobného užívania k 31.12.2010.
V odhlásení na DÚ uvediem, že sa vyraďuje z obchodného majetku dňom 31.12.2010. Znamená to, že si ešte môže uplatniť odpis, pretože v majetku bolo k 31.12.2010? Alebo už nebolo? Odpis si už neuplatní.
Ak ho vyradím dňom 1.1.2011, tak zas bude musieť znova podať priznanie k dani z mot.voz. za rok 2011? Nie, za rok 2011 už nie, za predpokladu, že ho nebude používať na podnikanie.
Ďakujem ak poradíte.
Odpovede v texte.
benefin
05.01.11,20:13
Ďakujem, tzn. deň vyradenia uz nie je dňom používania na podnikanie. Takže formulácia: dňom 1.1.2011 vyraďujeme vozidlo ... bude znamenať že odpis za 2010 môže byť, ale už 1.1.2011 nebolo použité na podnikanie a teda nepodávam priznanie k dani z MV za rok 2011. A teoreticky - odpis za rok 2010 keď by neuplatnil - odložil, už ho aj tak nemôže uplatniť neskôr, keďže auto už nie je v obchodnom majetku. Iba ak pri predaji auta ako súčasť daňovej zost.ceny. Tak?
A ďakujem za odpoveď :)
Tweety
05.01.11,20:15
Ďakujem, tzn. deň vyradenia uz nie je dňom používania na podnikanie. Takže formulácia: dňom 1.1.2011 vyraďujeme vozidlo ... bude znamenať že odpis za 2010 môže byť, ale už 1.1.2011 nebolo použité na podnikanie a teda nepodávam priznanie k dani z MV za rok 2011. A teoreticky - odpis za rok 2010 keď by neuplatnil - odložil, už ho aj tak nemôže uplatniť neskôr, keďže auto už nie je v obchodnom majetku . Iba ak pri predaji auta ako súčasť daňovej zost.ceny. Tak? Tak.
A ďakujem za odpoveď :)
V texte.
kajab
09.01.11,11:31
ÁNo, prihlásiš ho dátumom začatia používania na podnikanie.

A nie je tam náhodou podmienka byť zapísaný ako držiteľ auta v osvedčení? A potom ho môžeš nahlásiť na DÚ?