libuš
21.09.10,14:14
Dobrý deň,
už hodnú chvíľu študujem tému o DDS, ale nenašla som príspevok, kde by boli vysvetlené podrobné informácie o povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca.

Dnes mi jeden zamestnanec nášho klienta doniesol podpísanú zamestnávateľskú zmluvu s Axou na DDS, nejaké účastnícke zmluvy a dohody o zrážkach zo mzdy - výška príspevku 6 % zo mzdy (my sme účtovnícka firma, ktorá spracováva mzdy klientom).
Ešte som sa s tým nestretla, mohli by ste mi niekto poradiť, čo všetko z toho vyplýva mne ako mzdovej účtovníčke? Aké doklady by som mala mať?
V účastníckej zmluve má uvedenú výšku príspevku 1 EURO a zmluvu má podpísanú od 1.8.2010. Ja som však už mzdy za august urobila, už som zaniesla aj výkazy...:eek:

Zatiaľ som zistila, že zamestnávateľ môže prispievať max. 6 percent zo mzdy a že príspevok na DDS zamestnávateľa sa zdaňuje a zahŕňa sa aj do vym. základu pre zdrav. poisťovňu.
Ale čo ďalej...? Tých informácií mám žalostne málo...
Mohli by ste mi to niekto vysvetliť?
Ďakujem za odpovede.
uct2007
21.09.10,12:23
Zamestnancovi zadáš do výplaty jeho zrážku, neviem v akom programe spracovávaš mzdy, ale program čo mám ja to na základe toho spracuje, zadávam tam aj zrážku za zamestnávateľa aj zrážku zamestnanca na základe dohody s Axou. Potom po spracovaní výplat posielam výkaz - rozpis príspevkov do DDS-ky, zároveň spravím a pošlem odvod príspevkov spolu aj za zamestnancov aj za zamestnávateľa na ich účet. Výkaz posielam elektronicky cez ich portál. Už ma ani nič nenapadá, čo by som zabudla. A hej, zdaňuje sa to samozrejme a je to VZ na zdravotné poistenie- to presne ako píšeš.
mzdarka renca
21.09.10,12:39
mimotemy

síce aj ja spracovávam mzdy aj dodávateľským spôsobom, preto si dovolím tvrdiť, že najlepší spôsob spracovania miezd je ten, kde máte priamy kontakt so zamestnancami, a verte, viem o čom hovorím.
londay
01.02.11,08:12
Dobrý deň,
vie tu niekto výsledné stanovisko, či sa z príspevku zamestnávateľa na DDS budú platiť odvody do SP? Ďakujem.
veronikasad
01.02.11,08:15
Dobrý deň,
vie tu niekto výsledné stanovisko, či sa z príspevku zamestnávateľa na DDS budú platiť odvody do SP? Ďakujem.
podla včerajšej informácie zo SW firmy KROS - nebude. Zamestnávatel platí odvody iba z príspevku na životné poistenie a účelové sporenie.
londay
01.02.11,10:10
podla včerajšej informácie zo SW firmy KROS - nebude. Zamestnávatel platí odvody iba z príspevku na životné poistenie a účelové sporenie.
Už neviem čo je platné, všade píšu niečo iné...z príspevku zamestnávateľa na DDS sa platí tak ako doteraz daň a odvody do ZP ?
Ivana 1511
02.02.11,06:04
ano, len do ZP
katka s.
02.03.11,06:28
Dobrý deň. Mohli by ste mi pomôcť? Klientka mi doniesla potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, keďže má aj príjmy z prenájmu DP si robí sama. Na potvrdení má uvedené riadok 09 zrazené príspevky na DDS. Podľa mňa by mala mať aj potvrdenie od správcovskej spoločnosti o odvedených príspevkoch. Na potvrdení je uvedená celá suma príspevkov (príspevok zamestnávateľa + čo si platí sama zrážkou zo mzdy)? Z tejto celkovej sumy mám odrátať sumu čo má uvednú na potvrdení o príjme a rozdiel uviesť v DP ako odpočítateľnú položku? Ďakujem moc.
katka50
02.03.11,06:31
Dobrý deň. Mohli by ste mi pomôcť? Klientka mi doniesla potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, keďže má aj príjmy z prenájmu DP si robí sama. Na potvrdení má uvedené riadok 09 zrazené príspevky na DDS. Podľa mňa by mala mať aj potvrdenie od správcovskej spoločnosti o odvedených príspevkoch. Na potvrdení je uvedená celá suma príspevkov (príspevok zamestnávateľa + čo si platí sama zrážkou zo mzdy)? Z tejto celkovej sumy mám odrátať sumu čo má uvednú na potvrdení o príjme a rozdiel uviesť v DP ako odpočítateľnú položku? Ďakujem moc.
Na potvrdení v riadku 09 máš uvedené príspevky, ktoré si platí zamestnankyňa a túto výšku uvedieš v DP.
katka s.
02.03.11,06:45
Na potvrdení v riadku 09 máš uvedené príspevky, ktoré si platí zamestnankyňa a túto výšku uvedieš v DP.


Ďakujem veľmi pekne.
tina.mm
09.03.11,07:26
Na ktorom mieste sa uvádza táto suma na DDP v daňovom priznaní?
Paula
09.03.11,08:01
Na ktorom mieste sa uvádza táto suma na DDP v daňovom priznaní?



V "A" na r. 39 + 42 + 43, v "B" na r. 72 + 75 + 76....je to napísané v prísl riadkoch na tlačive.
ekofin
04.05.11,05:14
Dobrý deň, prosím o radu. Dnes mi jedna zamestnankyňa doniesla zamestnaneckú zmluvu s Axou na DDS. My ako zamestnávateľ už máme zmluvu, ale s inou DDS, kde prispievame zamestnancom. Môže zamestnávateľ uzavrieť zamestnávateľskú zmluvu s viacerými DDS-kami? Ďakujem veľmi pekne.
Mária27
04.05.11,11:05
Môže
ANDRE TOPIC
26.05.11,10:03
Prosím Vás, ak ma zamestnanec životné poistenie a zamestnávateľ mu prispieva určitú časť vstupuje to do VZ sociálnej poisťovne? Nie je to doplnkové dôchodkové sporenie.
janaGT
08.09.11,10:23
poprosím o radu, ako v PÚ zaúčtujem predpis platby na doplnkové dôchodkové poistenie pre zamestnanca a zamestnávateľa, ďakujem
Tweety
08.09.11,10:26
poprosím o radu, ako v PÚ zaúčtujem predpis platby na doplnkové dôchodkové poistenie pre zamestnanca a zamestnávateľa, ďakujem
525/336 zamestnáv.
331/336 zamestnanec, úhrada 336/221
Zuzka2510
14.12.11,10:28
Dobrý deň
Ja by som sa chcela opýtať, ak je zamestnanec celý mesiac PN a príjem má len za 10 dní PN-ky môže sa z tejto sumy zraziť príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie? Prispieva zamestnávateľ aj zamestnanec. A ešte jedna otázočka zasielajú sa nejaké výkazy do DDS keď sa spracúvavajú výplaty? Ďakujem
janber
19.01.12,11:30
Zamestnávateľ prispieva zamestnancom na DDS. So zamestnancom ukončil PP v 05.08.2011. Za 08/2011 zamestnávateľ odviedol príspevok na DDS 15.09.2011. Zamestnanec si ale DDS 15.08.2011 zrušil o čom zamestnávateľa neinformoval...Až keď DDS-ka 27.12.2011 vrátila príspevok zamestnanca aj zamestnávateľa na účet zamestnávateľa sme zistili, že zmluva bola v auguste
zrušená....tzn. nesprávny odvod za 08/2011 do ZP a nesprávna daň.

Môžem uvedené opraviť nasledovne :

1) príspevok zamestnanca + ZP z príspevku zamestnávateľa pošlem zamestnancovi na účet
2) z nákladov vylúčim príspevok zamestnávaľa
3) do ZP pošlem opravný výkaz za 08/2011
2) Daň vysporiadam v RZD za rok 2011...uvedený pán požiadal o vykonanie RZD

Za odpoveď vopred ďakujem.
rrrrr
24.10.12,16:25
Nema niekto skusenosti s čakacou dobou, ktora bola pôvodne v zakone o DDS. resp. je zamestnavatel povinny prispieva zamestnancovi do 3. piliera od prveho mesiaca zamestnania? mame uzatvorenu zamestnavatelsku zmluvu, kde bola este cakacia doba, ktora bola totozna zo skušobnou dobou. ale teraz v zakone nic nie je. dakujem za pomoc
rennka
25.10.12,07:51
Dobry den, chcem sa spytat skusenejsich. Klient si zalozil vlastnu s.r.o., v ktorej je aj zamestnancom. Doteraz si platil DDS sukromne a ked to zakon umoznoval, si poistenie uplatnoval v DP. Oplati sa mu teraz uzavriet zamestnavatelsku zmluvu s DDS a prispievat si aj ako zamestnavatel? Velmi nechce, lebo z toho sa plati dan aj ZP. Na jednej strane si sice znizi danovy zaklad, ale na druhej zaplati viac ako ked si to plati sukromne. A tym ze je firma jeho, vraj vlastne na tom ani neusetri, ani neziska. Ja neviem, este som DDS nerobila, tak prosim o radu co je prenho vyhodnejsie. Dakujem.
rennka
25.10.12,09:40
nikto nevie poradit prosim??
druzstvo81
16.01.13,08:43
aký je prosím Vás minimálny a maximálny odvod na DDS za zamestnanca a zamestnávateľa?
druzstvo81
16.01.13,12:07
poradí mi niekto? našla som len, že maximálna výška príspevku na DDS za zamestnávateľa je 6%, nič o min mzde som nenašla...