katarinkakatka
21.09.10,14:22
Dobrý deň, prosím o radu...
V Číne pre nás budú vyrábať výrobky, ktoré budeme predávať našemu zákazníkovi z Nemecka.
Pred tým ako budú tieto výrobky vyrábať majú náklady s výrobou foriem a kupovaním nástrojov potrebných k výrobe. Zaslali nám faktúry za nástroje a formy. Skôr ako im tie faktúry vyplatíme musíme vystaviť zálohovú faktúru pre nášho zákazníka z Nemecka (obaja máme IČ-DPH). Keďže konečný majitelia foriem a aj nástrojov sú oni.
Neviem ako je to s ohľadom na DPH a cla
1.Platenie cla sa nás pravdepodobne netýka, keďže tovar z Číny nebude vyvezený?
2.Máme vystaviť daňový doklad po prijatí platby ZF od nemeckého zákazníka s vyčíslenou DPH, a následne odviezť DPH, keďže tovar nebude dodaný do Nemecka? A nemecký zákazník podá žiadosť o vrátenie DPH...

Mohli by ste mi prosím napísať aj § podľa ktorého je to správne?
katarinkakatka
22.09.10,05:11
Nikto ???
betka
22.09.10,19:57
Hmmm...
Zamotané.
Ak Vám Nemec poslal zálohu na účet, a ide o dodanie tovaru, tak po prečítaní zákona jasne vidíte, že zo zálohových FA pri dodaní tovaru, nevzniká Nemcovi DP, ani nárok na odpočítanie DPH.

AK však ide o dodanie tovaru s montážou, a NEmec Vám zaplatí zálohu, vzniká Vám dodávka, kt. je oslobodená od DPH, ale.... Nemec musí pri dodaní tovaru s montážou zo zálohovej platby odviesť DPH do ich ŠR, a nárok na odpočítanie mu vznikne až dňom kedy asi od Vás dostane FA, a tu sú dôležité fakty na FA, čo je i deˇn vystavenia. Ibaže náš zákon o DPH je sakra prísny a my musíme vystaviť k platbe Fa do 15 dní.

Opakujem ak sa jedná o zálohy len k dodávkam tovaru, nevznikajú nikomu žiadne povinnosti, ale ak sa jedná i o montáž, tak je zákon prísny. NEmec bude mať "menší" problém....
martinez
22.09.10,20:01
Dobrý deň, prosím o radu...
V Číne pre nás budú vyrábať výrobky, ktoré budeme predávať našemu zákazníkovi z Nemecka.
Pred tým ako budú tieto výrobky vyrábať majú náklady s výrobou foriem a kupovaním nástrojov potrebných k výrobe. Zaslali nám faktúry za nástroje a formy. Skôr ako im tie faktúry vyplatíme musíme vystaviť zálohovú faktúru pre nášho zákazníka z Nemecka (obaja máme IČ-DPH). Keďže konečný majitelia foriem a aj nástrojov sú oni.
Neviem ako je to s ohľadom na DPH a cla
1.Platenie cla sa nás pravdepodobne netýka, keďže tovar z Číny nebude vyvezený?
2.Máme vystaviť daňový doklad po prijatí platby ZF od nemeckého zákazníka s vyčíslenou DPH, a následne odviezť DPH, keďže tovar nebude dodaný do Nemecka? A nemecký zákazník podá žiadosť o vrátenie DPH...

Mohli by ste mi prosím napísať aj § podľa ktorého je to správne?

Neviem, ci som ta spravne pochopil.. ale tovar, ktory sa vyraba v Cine kupujete vy a nasledne ho predavate zakaznikovi do Nemecka, pricom tovar nikdy neopusti Cinu ? Ak je tomu tak, tak sa na vas nevztahuju ziadne colne povinnosti (tovar nebol dovezeny na uzemie EU) a ani DPH povinnosti (tovar nie je predmetom dane).. pozri §2
katarinkakatka
23.09.10,04:23
No lenže my už vieme, že tie formy a nástroje nebudú do Nemecka dodané. Preto som si myslela, že keď už pri prijatí zálohy vieme že dodanie nebude splnené mala by byť faktúra pre účely prijatej zálohy vystavená aj s DPH. A potom po vyrobení vystavený riadny daňový doklad tiež s DPH na ktorom bude odpočítaná záloha.
KEJKA
23.09.10,05:00
a z akého dôvodu chcete riešiť DPH?
Lubo44
23.09.10,05:04
Ja by som postupoval podľa § 13, ods. 1, pícm. c) - tam sa hovorí, že bez odoslania alebo prepravy je miesto dodania miesto, kde sa tovar nachádza. Vo vašom prípade Čína.

Ďalej by som teda bral § 47, ods. 12 - kde sa hovorí o dodaní mimo EU, v mene a na účet inej osoby, čo by mohlo spadať pod váš prípad.

Tým pádom by toto dodanie tovaru bolo oslobodené od DPH. Myslím, že by to tak mohlo byť, ale opravte ma ak sa mýlim.
katarinkakatka
23.09.10,12:24
Lubo, dakujem za super vycerpavajucu odpoved. Velmi ste mi pomohol. Uz v tom mam jasno.