lenka_bodorova
21.09.10,14:51
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať či si môžem ako živnotstník prenajať prívesný vozík sám od seba :), samozrejme zadarmo. Šéf si ho kupoval súkromne ale chcel by ho používať aj v podnikaní, s tým zrejme bude súviesieť aj daň z motorových vozidiel a musel by dokupovať diaľničné známky, to si potom môžme dať do nákladov. Je niečo také možné? Ďakujem
lenka_bodorova
22.09.10,03:41
:confused: Stretol sa s tým už niekdo? Veľmi by ste mi pomohli. Ďakujem
lenka_bodorova
23.09.10,06:59
Prosím nestretol sa s tým už niekto, ako by som to mohla riešiť????????????????????
Ester plus
23.09.10,08:27
Nájomná zmluva živnostníka samého so sebou nie je možná. Ale môže využívať svoj súkromný majetok pri podnikaní.
Ester plus
23.09.10,08:33
Podľa § 85 písm. c) zákona 582/2004 je povinný používateľ zaplatiť daň za používanie prívesného vozíka.
lenka_bodorova
23.09.10,09:06
A o tom využití súkromného majetku sa píše v živonost.zák. alebo kde?
Daň za tie dni keď sa použiľ či za celý rok? A keď budeme kupovať dialničné známky k vozíku pri preprave pre firmu je to daňový doklad, môžem si uplatniť DPH?
Ďakujem
Ester plus
23.09.10,09:20
Súkromý majetok vložený do podnikania sa nazýva obchodným majetkom. O tom či zaradíš niečo do obchodného majetku je len na tvojom rozhodnutí. Dialničná známka sa osobitne na vozík nekupuje ale len na auto. O aute nič nepíšeš.
betka
23.09.10,20:17
Podmienkou uplatnenia výdavkou na zabezbečenie, dosiahnutie a udržanie príjmov je, aby vozík bol súčasťou obchodného majetku, aby som ho mala v evidencii, aby som mala kartu, kde si určím ROC..
hanelie
24.09.10,09:16
dialničná známka sa samostatne na prívesný vozík nepredáva -
lenka_bodorova
27.09.10,12:16
no s tou dialničnou známkou je to trošku inak. Auto aj s prívesným vozíkom má nad 3,5 tony, ale toto je vyňaté z mýta, takže sa musí dokupovať dialničná známka. Takže bez toho aby to zaradil do obchodného majetku to nejde?
a_je_to
27.09.10,17:14
Podmienkou uplatnenia výdavkou na zabezbečenie, dosiahnutie a udržanie príjmov je, aby vozík bol súčasťou obchodného majetku, aby som ho mala v evidencii, aby som mala kartu, kde si určím ROC..

Súhlasím bez výhrad, ak by sa jednalo napr. o nákup náhradných žiaroviek, pneumatiky, pneuservisu, PZP .... Ale domnievam sa, že DzMV a diaľničná známka za jazdnú súpravu nad 3,5 tony /os.auto + príves + náklad/ patrí do daňových výdavkov ... nie na príves, ale na samotnú zabezpečovanú činnosť. Nevstupujú do hodnoty prívesu, ani do jeho údržby, ale priamo do činnosti na zabezpečenie príjmov, ako jej súvisiace povinné výdavky. Okrem toho ich platenie vyplýva iba z použitia na podnikanie, pri osobnom využívaní povinnosť ich platenia nevzniká.
a_je_to
27.09.10,18:00
no s tou dialničnou známkou je to trošku inak. Auto aj s prívesným vozíkom má nad 3,5 tony, ale toto je vyňaté z mýta, takže sa musí dokupovať dialničná známka. Takže bez toho aby to zaradil do obchodného majetku to nejde?

Podľa mňa pre uznanie DzMV a diaľničnej známky do daňových výdavkov aj odpočtu DPH na túto jazdnú súpravu nad 3,5 tony nie je nutné, aby príves bol obchodným majetkom. Prečo, to som uviedol v predchádzajúcej odpovedi Betke. DzMV sa platí iba za mesiace, v ktorých sa príves použil čo aj jediný deň /§91, ods.6 ZoMD/, diaľničné známky tiež existujú za kratšie obdobia.
Obchodným majetkom je iba to, o čom živnostník účtuje v svojom účtovníctve podľa § 2, písm. m ZoDP. V širšom kontexte § 6, ods. 1 Obch.z. je obchodným majetkom všetko, čo podnikateľovi patrí a slúži, alebo je určené na podnikanie. V § 21, ods. 1, písm. i, ZoDP nedovoľuje iba výdavky na ochranu majetku, ktorý nie je obchodným majetkom, o inom obmedzení .... neviem .
hanelie
25.10.10,11:10
dialničná známka sa samostatne na prívesný vozík nepredáva -
od budúceho roka minulosť :mee:
od roku 2011 sa budú predávať známky samostatne aj na prívesy poplatky budú tak ako na osobné autá