andreah1
21.09.10,16:03
ahojte, účtujem spoločnosť, ktorá vykonáva zváračské a hydraulické práce v EÚ avšak táto firma si tieto práce fakturuje slovenskému odberateľovi pretože on si ich objednal,
teda Slovák platca DPH fakturuje Slovákovi platcovi DPH práce na nehnuteľnosti v EU MA BYŤ FAKTURA S DPH čI BEZ?
ĎAKUJEM
Lubo44
22.09.10,13:27
čítal som tento príspevok včera a nevedel som ako postupvať. dnes som ale čítal článok v jednom periodiku - DPH Aktuálne, kde je presne tento istý pípad vysvetlený.

Aby som dodržal autorské právo, uvázdam autora: J. Mintál, DPH Aktuálne, 19/2010, str. 5, vyd. Verlag Dashofer

V článku sa hovorí, že podľa §10 českého zákona o DPH je miesto plnenia služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza (tak ako v našom zákone). Fakturovať teda musí firma s českou DPH - 20%.

Podľa českého zákona o DPH, každý platiteľ DPH z iného členského štátu ktorý uskutční zdaniteľné plnenie s miestom plnenia v ČR (okrem dopravy a oslobodených plnení) a nemá tam sídlo ani prevádzkareň, automaticky sa stáva platiteľom dane v ČR. To znamená, že slovenský dodávateľ sa musí zaregistrovaťv ČR pre DPH a potom po vyfakturovaní služieb s českou DPH odviezť daň do českého ŠR. A netreba zabudnúť na to, že hodnotu faktúry treba pre české potreby prepočítať kurzom ČNB na České koruny.
Lubo44
22.09.10,15:20
Ešte doplním, že takéto pravidlo by mala mať každá krajina EU. Takže si to treba naštudovať podľa zákona platného v krajine, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza a postupovať podľa toho (registrácia, sadzba a pod.)
betka
22.09.10,20:16
Doplním, ak sa naozaj tieto práce uskutočnili na nehnuteľnosti:

§ 16


(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
andreah1
23.09.10,06:54
Ďakujem za odpovede, čiže nemám riešiť to že ja to fakturujem slovenskému odberateľovi jemu to vyfakturujem bez DPH a ja si DPH riešim v krajine do ktorej som to dodala.
Lubo44
23.09.10,07:36
Ďakujem za odpovede, čiže nemám riešiť to že ja to fakturujem slovenskému odberateľovi jemu to vyfakturujem bez DPH a ja si DPH riešim v krajine do ktorej som to dodala.
No pozor. Fakturovať musíš s DPH platnou v krajine, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Predtým by sa ale mala firma v tej krajine zaregistrovať ako platca DPH a následne potom vystaviť faktúru s IČ DPH danej krajiny. Ale ako vravím, treba si zistiť postup v konktrétnom štáte. Princíp by mal byť v EU ten istý, ale nejaké odlišnosti tam môžu byť.
mikumi
23.09.10,13:30
Dobrý deň, neviem či som zaradila otázku správne, ale skúsim:
Dostala som faktúru od českého dodávateľa, bez DPH (je platiteľom v Českej republike) s poznámkou plne oslobodené od DPH s nárokom na odpočet DPH podľa zákona 235/2004 Sb.,§63,odstavec 1bod a.
Na faktúre je k úhrade je 275,- EUR a kurz EUR/CZK dňa 14.9.2010 - kedy bola faktúra vystavená je 24,079.
Teraz sa chcem poradiť ako by ste to zaúčtovali Vy.
Ako zahraničnú faktúru, 501 / 321 AE - zaúčtovať v EUR, alebo to riešiť cez CZK kurzom banky zo dňa 13.9.2010 (deň pred prijatím faktúry) 24,672 EUR/CZK, tu mi vzniknú kurzové rozdiely.
A následne nato spraviť samozdanenie.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne a ďakujem za každú radu.
KEJKA
23.09.10,16:26
ked máš faktúru vystavenú v EUR, platíš budeš v EUR, aj účtuješ v EUR.
Kurz tam má nastavený dodávateľ pravdepodobne kvôli svojmu účtovaniu - prepočtu na CZK.
ESTER
23.09.10,18:20
Ako je to v prípade, že firma sa musí zaregistrovať v ČR len na účely DPH pri fakturácii prác vzťahujúcich sa k nehnuteľnosti, t.j. nemá tam prevadzkáreň ani nič podobné len tú registráciu na IČ DPH CZ. Vedie potom len jedno účtovníctvo na Slovensku alebo ako to potom vyzerá? Podáva len jedno daňové priznanie na daň z príjmov PO na Slovensku? Má s tým niekto skúsenosť?
mikumi
24.09.10,07:03
Ďakujem za odpoveď, už som to zaúčtovala len v EUR.
Ešte posledná otázka, musím spraviť aj samozdanenie?