matildas
21.09.10,15:21
Dobry den,
chcem zacat podnikat hlavne cez internet, preto prosim o radu. Z mojho zaciatocnickeho uhla pohladu to vidim takto. Budem musiet kazdemu jednemu zakaznikovy vystavit fakturu a odhadujem, ze budu vacsinou fakturovane ceny cca 10EUR. Nech si danovaci z externej spolocnosti, ktora mi robi dane odpocitaju 2x1EUR za polozku na fakture. Banka si odpocita 0,20EUR za pripisanie platby, + musim ratat asi este s nejakymi poplatkami spojene s kazdou fakturou (priznam sa, zacinam podnikat, tak mi napadli len danovaci a banka).
T.j. z kazdych 10 EUR s DPH na fakture mi zostane len 7,8EUR z ktorych treba odpocitat DPH. Ma vobec zmysel vydavat tolko poplatkov kvoli fakturam na 10 EUR? Zda sa mi, ze na mojom podnikani sa nehorazne nabalia ine firmy, ktore vlastne aj tak nemusia mat vela zamestnancov, lebo dnes uz maju vsetko automatizovane. Trochu zdieraci, nie?

dakujem za prispevky
profesional
21.09.10,13:31
Zle polozena otazka. Tu nejde o to ci ti co tu pises nie su zzdieraci. Otazka je ci ma zmysel podnikat ak vystavis rocne iba zopar faktur po 10 Eur / faktura. Tu ide o to ze mas zjavne zly biznis model. Takze nei ti druhi su zli, ale ty zjavne nevies toho vela o podnikani.
KEJKA
21.09.10,13:32
neplatiteľovi DPH nie si povinný vystaviť faktúru - bude menej dokladov, zostanú pohyby na BU.
Dane - resp, účtovníctvo si rob sám, aspoň zistíš, že ani neušetríš.
Banku neovplyvníš, nájdi si takú, čo má najmenšie poplatky.
Gabi03
21.09.10,13:32
Alebo choď robiť ako tí zdierači - daňováci alebo bankári. :)
matildas
21.09.10,14:09
ďakujem všetkým za reakcie. áno, o podnikaní moc neviem a nebojím sa to priznať. nejako ale musím začať...
pre upresnenie, tých faktúr nebude pár za rok, skôr opačne, bude ich veľmi veľa (stovky, tisíce) avšak na nich budú malé čiastky.

prosím, čo sa povinnosti vystavovať faktúru týka, ako je to ak slovenská firma predá niečo do iného štátu, napr do ČR občanovi? resp je v tomto prípade rozdiel, ak predám niečo ako sročka alebo ako živnostník?

ďakujem
KEJKA
21.09.10,14:14
§7a
§15,16
zákon o DPH - preštuduj si, zarad sa
otázku si položil veeeeeeeeeľmi všeobecne.
tie tisícky faktúr môžeš predpripraviť na zaúčtovanie do zberného dokladu=tabuľky.
pri internetovom podnikanú existujú pomôcky - prevodníky, kdesi som to tu čítala, zainvestuješ a ono sa ti to vráti, ušetríš na účtovníkovi. MOžno...............