cloe
21.09.10,16:22
Poprosím Váš názor na nasledovný problém:
Mám klienta - autobazár, ktorý nakupuje vozidlá z ČR od platiteľa, ktorý uplatňuje osobitný režim /obdoba nášho §66/ a následne ich predáva na SK.
Živnosť si založil v 8/2008 a platiteľom DPH sa stal v 1/2009.
Jeho obrat do konca roku nepresiahol 1500 tis. Sk, no z Čiech doviezol vozidlá za 2000 tis. Sk.
Teraz moja otázka:
Mal povinnosť sa zaregistrovať na DPH pred dovezením vozidla, ktorým suma presiahla 420 tis.Sk /§ 7, ods.1/?
Totižto:
Podľa § 66 ods. 14 slov.zákona o DPH sa kúpa ojazdeného osobného automobilu z iného členského štátu od predávajúceho, ktorý pri predaji použil osobitnú ppravu uplatňovania dane-zdanenie prirážky, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11.
Keďže nejde o nadobudnutie tovaru, tak sa podľa mňa na neho nevzťahuje ani § 7 ods.1., kde sa píše:
Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom.... nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná dodať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň...

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne a ďakujem za príspevky.
cloe
21.09.10,15:32
Nenájde sa aspoň jeden názor?;)
a_je_to
28.09.10,20:24
Podľa mňa z nadobudnutia podľa § 66, ods. 2, písm. c, vyššieho než 420 tis. Sk určite nevyplývala povinnosť registrácie podľa § 7, ods. 1. K čomu by to aj bolo. Oslobodiť u predajcu pre dodanie do inej krajiny sa to nedá, nevyplýva teda ani možnosť prenosu daňovej povinnosti do krajiny spotreby ... a navyše u § 7 ani povinnosť zdaniť predaj. Do priznania DPH by ani nemal čo uviesť.
Nejedná sa o nadobudnutie v tuzemsku podľa § 11, u ktorého je možný prenos daňovej povinnosti z predávajúceho na kupujúceho do inej krajiny EÚ a iného miesta spotreby. Daňový režim sa považuje za ukončený v mieste predaja. Táto daň sa na vydanom doklade o predaji sa ani nesmie viditeľne uviesť a je u kupujúceho súčasťou nákladov.
Obchodník podľa § 66, ods. 2 sa registruje pri prekročení hranice podľa § 4, ods. 1, ZoDPH, nie podľa § 7, ods. 1.
cloe
28.09.10,20:35
Podľa mňa z nadobudnutia podľa § 66, ods. 2, písm. c, vyššieho než 420 tis. Sk určite nevyplývala povinnosť registrácie podľa § 7, ods. 1. K čomu by to aj bolo. Oslobodiť u predajcu pre dodanie do inej krajiny sa to nedá, nevyplýva teda ani možnosť prenosu daňovej povinnosti do krajiny spotreby ... a navyše u § 7 ani povinnosť zdaniť predaj. Do priznania DPH by ani nemal čo uviesť.
Nejedná sa o nadobudnutie v tuzemsku podľa § 11, u ktorého je možný prenos daňovej povinnosti z predávajúceho na kupujúceho do inej krajiny EÚ a iného miesta spotreby. Daňový režim sa považuje za ukončený v mieste predaja. Táto daň sa na vydanom doklade o predaji sa ani nesmie viditeľne uviesť a je u kupujúceho súčasťou nákladov.
Obchodník podľa § 66, ods. 2 sa registruje pri prekročení hranice podľa § 4, ods. 1, ZoDPH, nie podľa § 7, ods. 1.

Veľmi pekne ti ďakujem za príspevok, ktorým si potvrdil aj môj názor.