zuzulad
21.09.10,21:12
Dobrý deň. Poraďte mi prosím: Manžel pracuje v prašnom prostredí - nemajú to na papieri z istých dôvodov. Chceme vedieť, či má nárok na nejaký čas na umytie po práci.
Kazu
21.09.10,19:33
Dobrý deň. Poraďte mi prosím: Manžel pracuje v prašnom prostredí - nemajú to na papieri z istých dôvodov. Chceme vedieť, či má nárok na nejaký čas na umytie po práci.

Myslíš tým, či nemajú nárok skôr skončiť aby sa stihli umyť v pracovnom čase? Nie, nemajú.
zuzulad
22.09.10,09:24
Ďakujem. A viete mi poradiť aj ktorý zákon to rieši? Pretože v ZP sme to nenašli.
Kazu
22.09.10,11:44
§ 85
Pracovný čas
(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.
rodina1
22.09.10,19:25
ZP však tiež v § 90

(10) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť čas potrebný na osobnú očistu po skončení práce, ktorý sa zamestnancovi započíta do pracovného času.

Podľa mňa by bolo možné v tomto prípade použiť aj uvedený § ZP.
Kazu
22.09.10,19:48
To je len taká možnosť ale nie povinnosť. A keďže im to umožnené nie je, zrejme zamestnávateľ nemá záujem. A ktovie, či aj majú zástupcu zamestnancov. Myslím, že skôr nie ako áno.
willma
22.09.10,20:52
... nemajú to na papieri z istých dôvodovžeby im zamestnávateľ musel zaplatiť za zhoršené podmienky na prácu:rolleyes: Je to veľká či malá firma? A čo na to bezpečnostný technik? A teplý bonz na hygienu? A prípadne inšpektorát práce? Už som tu onoho času písala, že viem, že ľudia sa o pracovné miesta obávajú, ale len potiaľ bude zamestnávateľ s nimi vyje babrávať, pokiaľ si to nechajú. A stále platí jedno heslo "V jednote je sila"
Laco-monter
22.09.10,20:59
Dobrý deň. Poraďte mi prosím: Manžel pracuje v prašnom prostredí - nemajú to na papieri z istých dôvodov. Chceme vedieť, či má nárok na nejaký čas na umytie po práci.

Nerozumiem ,

znamená to,že za každú cenu musí stihnuť autobus o 14:15 a teda, nemá čas sa umyť ??? :confused:
buchač
22.09.10,21:33
...možno aj ten musí stíhať , ktorý ide o 14 : 17 ...;)
Ja som onehdá musel chodiť povinne každý deň oholený , podľa predpisu ...to znamenalo , že som sa mal holiť v robote ??? :rolleyes:
Laco-monter
22.09.10,21:44
Práve s takými som mal kedysi najväčšie problémy v práci, pretože som bral "robotu" od nich, teda ja som robil "nasledujucu operaciu", dá sa tak povedať.

Kým oni prisposobovali svoju prácu a vykon aby dodržali povinne prestavky v práci, prestavku na obed a okrem toho aj fajčiarske prestavky , a hlavne o 14:07 čakať na nastupišti na autobus.

Kým mne bola šichta krátka, vzhľadom na množstvo práce, ktoré som musel stihnuť.
zuzulad
23.09.10,09:13
No ďakujem vám. Ide o malú firmu majú asi 10-12 zamestnancov, robia krmne zmesi. Merania na prašnosť sa robili, ale počas merania nariadilo vedenie vypnutie strojov, všetko muselo byť vyzametané, žiaden prach a potom samozrejme výsledky boli OK. Keďže z prácou v našom regione je dosť ťažko, báli sa ozvať aby o ňu neprišli. Nejde o to či stihne autobus alebo nie, ale berú im príplatky na ktoré by mali nárok a už im začínajú brániť aj v tom umytí po práci.
Laco-monter
30.09.10,18:40
Keďže z prácou v našom regione je dosť ťažko, báli sa ozvať aby o ňu neprišli. , ale berú im príplatky na ktoré by mali nárok a už im začínajú brániť aj v tom umytí po práci.

Naozaj ?

Tak zlé nebolo ani za feudalizmu. :D