Miska 1
22.09.10,05:12
Moji rodičia majú dom postavený na pozemku ktorý nieje ich. Žijú tam už 50 rokov - teraz pri dedičstve sa zistilo že pozemok na ktorom majú postavený dom nieje ich ( starý rodičia sa ústne dohodli o výmene pozemku ale nikde sa to nezapísalo ) .Spojili sme sa teda s terajším vlastníkom pozemku - ale ten nás začal vydierať s výstrahou že ak mu nesplníme jeho podmienky že nám dá dom zbúrať lebo je na jeho pozemku - jeho podmienky sú nesplniteľne - ponúkli sme mu aj celkom slušnú cenu ale on odmieta predaj. Čo máme robiť ?
220870
22.09.10,03:43
Tuším je tam premlčacia lehota .
Miska 1
22.09.10,08:47
Moji rodičia majú dom postavený na pozemku ktorý nieje ich. Žijú tam už 50 rokov - teraz pri dedičstve sa zistilo že pozemok na ktorom majú postavený dom nieje ich ( starý rodičia sa ústne dohodli o výmene pozemku ale nikde sa to nezapísalo ) .Spojili sme sa teda s terajším vlastníkom pozemku - ale ten nás začal vydierať s výstrahou že ak mu nesplníme jeho podmienky že nám dá dom zbúrať lebo je na jeho pozemku - jeho podmienky sú nesplniteľne - ponúkli sme mu aj celkom slušnú cenu ale on odmieta predaj. Čo máme robiť ?


Pomôže mi niekto ?
Mária27
22.09.10,08:57
Ak sa vám nepodarí vydržanie pozemku, môžete vydržať vecné bremeno, t.j. vlastník pozemku musí strpieť vašu stavbu na jeho pozemku, nemôže ju dať zbúrať. Môže však od vás vyžadovať odplatu (nájom, najviac však 3 roky dozadu).

Stálo by aj za to, zohnať svedkov a podať na súd určovaciu žalobu - na rozhodnutie, kto je vlastníkom pozemku. Ak sa dokáže, že vaši starí rodičia pozemok získali výmenou, zruší sa jeho vlastníctvo v katastri.

§ 151o obč.zák.
(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
Miska 1
22.09.10,09:14
ďakujem - veľmi ste mi pomohli - viem o dvoch ešte žijúcich svedkov- skúsim teda ten súd.Ešte raz Vám ďakujem
doktor23
22.09.10,11:07
ako píše Mária27, vydržaním to nepôjde, keďže vlastník nesúhlasí. Určovacia žaloba je tá správna cesta, aj keď trošku dlhá :-(
Odporúčam to riešiť cez advokáta.