Evelyn
22.09.10,06:20
Ahojte,

je potrebné vystavovať E101 aj ked je zamestnanec vyslany na sluzobnu cestu?

Dakujem

Evelyn
Daniela12345
22.09.10,06:10
Áno. Každý, kto prekročí hranice SR musí mať vystavený formulár E101.(zamestnanec, konateľ ...)
hanelie
22.09.10,06:10
pozri aj tému : formulár E 101

áno aj pri jednom dni je potrebné požiadať o E 101 / našťastie však má retroaktívny účinok, čiže ak nestíhate 45 dňovú lehotu nič sa nedeje
Ajuška
22.09.10,06:28
Áno. Každý, kto prekročí hranice SR musí mať vystavený formulár E101.(zamestnanec, konateľ ...)
...s takoutou formuláciou si dovolím nesúhlasiť... ;) ...služobná cesta je podľa mňa niečo iné, ako vyslanie zamestnanca...
Inštitút vyslania podľa článku 12 (1) základného nariadenia je možné uplatniť ak zamestnanec, ktorý zvyčajne vykonáva činnosť pre zamestnávateľa na území vysielajúceho členského štátu, je dočasne vyslaný svojím zamestnávateľom na územie iného členského štátu, aby v ňom vykonával prácu pre vysielajúceho zamestnávateľa, pričom očakávané trvanie tejto práce nepresahuje 24 mesiacov a zamestnanec nie je vyslaný, aby nahradil iného zamestnanca.
(citácia z www.socpoist.sk)
hanelie
22.09.10,06:38
Daniela12345
22.09.10,13:32
Konateľ našej firmy musí tiež mať vystavený formulár E101 ak ide na služobnú cestu do zahraničia. Musí dokonca doložiť doklad zo zdr. poisťovne. Konzultované s pracovníčkou SP.
Lianka
22.09.10,13:40
Konateľ našej firmy musí tiež mať vystavený formulár E101 ak ide na služobnú cestu do zahraničia. Musí dokonca doložiť doklad zo zdr. poisťovne. Konzultované s pracovníčkou SP.

Aky doklad zo ZP, ak firma za neho ZP neplati?
Ajuška
22.09.10,13:58
ZP aj tak nemá s formulárom E101 zo SP vôbec nič spoločné...
Daniela12345
22.09.10,14:44
Konateľ našej firmy nie je zamestnancom firmy, ale za firmu chodí na služobné cesty. ZP doloží doklad, ako ho ona vedie /SZČO/ a podľa toho SP vystavuje doklad.
TROYA
23.09.10,12:45
- čo je pre nás poraďákov tiež "zaujímavé" na dnešnom školení som sa dozvedela, že SC ako výkon práce v inom štáte EU sme povinní hlásiť ako zmenu na RLFO aj začiatok aj jej koniec do 8 dní od jej uskutočnenia.
?!?
Magma
27.09.10,13:36
????
sobica
30.09.10,07:58
Ahojte,
no my zmenu štátu hlásime už asi rok a to prostredníctvom RLFO zmena. Táto povinnosť platí od 1.1.2009.
Pokiaľ ide o formulár E 101 prikladám vyjadrenie poradne. Zdá sa mi celkom zrozumiteľné, tak možno pomôže.
Otázky boli nasledovné:

1. Je zamestnávateľ povinný prostredníctvom RLFO oznámiť Sociálnej poisťovni zmenu štátu, na území ktorého sa vykonáva práca aj v prípade, ak ide o krátkodobú služobnú cestu v trvaní napríklad 5 hodín, t.j. začne aj skončí v ten istý deň?

2. Je zamestnávateľ povinný žiadať Sociálnu poisťovňu o vystavenie formulára E 101 aj v prípade krátkodobých služobných ciest do štátov EÚ? /školenia, rokovania, odber tovaru/
Rovnako by sme chceli vedieť, či táto povinnosť platí aj v tomto konkrétnom prípade:
Nakoľko máme zahraničného majiteľa, v prípade jeho návštevy zabezpečujeme jeho odvoz a dovoz z letiska vo Viedni, našimi zamestnancami.Reálny čas, ktorý zamestnanci v rámci toho strávia na území Rakúska je cca. 3 hodiny. Je zamestnávateľ povinný aj v tomto prípade žiadať o menovaný formulár?
Ester plus
30.09.10,08:23
Takže z tej odpovede na 2. otázku mám tomu rozumieť tak, že pri pracovných cestách ako (rokovania, školenia, veľtrh..) nemusím žiadať o formulár E101, len ak by v danom štáte pracoval. V SP mi povedali, že ako náhle podám RL budú odo mňa žiadať formulár E101.
sobica
30.09.10,08:41
No ono je to asi tak, že každá SP má na to svoj názor. My sa držíme toho vyjadrenia, ktoré nám dala poradna. Posielam RLFO o zmene veeeľmi často aešte nikdy odo mňa formulár E 101 nežiadali.
Ajuška
30.09.10,09:06
No ono je to asi tak, že každá SP má na to svoj názor...
...náaš národný šport...:D...legislatíva postavená tak, že jej ani svätý nerozozumie...tobôž inštitúcie súvisiace...:cool:... už by som len chcela vidieť k čomu že je SP potrebné hlásenie, že som pred týždňom bola 3 hodiny v Rakúsku... :rolleyes: ...naozaj nemám slov......
zuzana
23.10.10,12:29
ja som do sociálnej volala a tam mi povedali, ze formular E101 je potrebny aj ked ide na sluzobnú cestu-isli na vystavu aj na jeden den a riadne mi ten formular i poslali:)
7lienka
11.11.10,11:07
prosím Vás ako oznamujete na RL zmenu štatu keď je to menej ako 1 deň.
Zam-c je 3 hodiny v Rakusku - čo tam napíšem? Alebo lepšie povedané, kde to napíšem?

A druhá otázka sa týka tej E101. Aké údaje o mieste vyslania napíšem - išiel kúpiť do metra dubáky, lebo sú lepšie. (bez srandy, chodí ich tam jeden kupovať, má reštiku).
nieje to trošku prehnané papierovanie?
7lienka
11.11.10,12:33
prosím Vás ako oznamujete na RL zmenu štatu keď je to menej ako 1 deň.
Zam-c je 3 hodiny v Rakusku - čo tam napíšem? Alebo lepšie povedané, kde to napíšem?

A druhá otázka sa týka tej E101. Aké údaje o mieste vyslania napíšem - išiel kúpiť do metra dubáky, lebo sú lepšie. (bez srandy, chodí ich tam jeden kupovať, má reštiku).
nieje to trošku prehnané papierovanie?

poprosím o pomoc
Nutricia
12.11.10,12:24
prosím Vás ako oznamujete na RL zmenu štatu keď je to menej ako 1 deň.
Zam-c je 3 hodiny v Rakusku - čo tam napíšem? Alebo lepšie povedané, kde to napíšem?

A druhá otázka sa týka tej E101. Aké údaje o mieste vyslania napíšem - išiel kúpiť do metra dubáky, lebo sú lepšie. (bez srandy, chodí ich tam jeden kupovať, má reštiku).
nieje to trošku prehnané papierovanie?

My oznamujeme zmenu prostredníctvom EZU na RLFO dole uvedieš miesto výkonu práce AT a dátum zmeny kedy začala prac.cesta napr 1.10.2010 a následne druhý RLFO miesto výkonu práce SK a zmena dátum 2.10.2010.

Ja som volala niekolkokrát do SP v Bratislave a pani mi povedala že tie E101 nemusím žiadať ale ak chcem tak ku každej prac.ceste 1 žiadosť, oni ju vybavia za 45 dní a väčšinou sú zamestnanci poistení na PC komerčne.Ak by sa v zahraničí stal nejaký prac. úraz tak sa E101 vybaví dodatočne a má retroaktívny účinok.Ja som jej vravela že by som jej posielala mesačne asi 30 žiadostí a aj tie E101 vystavia vtedy ak sú splnené všetky podmienky napr. zaplatené poistné apod.
ondrejvla
08.12.10,18:05
Prosím o radu, firma, kde účtujem, ide od 12.12.2010 vykonávať stavebné práce v Nemecku, s tým, že tam vysiela živnostníkov, s ktorými sú uzatvorené rámcové zmluvy. Od zajtra ide zamestnať zamestnanca, ktorý bude vykonávať úlohu tlmočníka v Nemecku. Keďže som doteraz nevybavovala žiadnu E101, ani neviem, kde nájdem tlačivo, prosím o radu, kde všade nahlásim tieto zmeny zamestnanca, či na RL ale ako - odhláška?... Treba niečo nahlásiť aj do ZP? Táto zmena mi bola oznámená teraz v podvečer a ja sa idem zmyšiť... Skutočne som ešte nemala tento problém, pri ZSC vo firme, kde som do začiatku roku 2009 pracovala sa vystavovali bez toho, aby mzodfvá účtovníčka hlásila nejaké zmeny do SP.
Prosím, ak má niekto polopatické informácie, ako mám postupovať, nech mi pomôže. Vopred ďakujem.
durisovad
08.12.10,19:41
Toto by nepomohlo? Nemam skusenost ani vedomost, len som vygooglila
http://www.socpoist.sk/vzory-tlaciv-suvisiacich-s-vydanim-e-formularov/1168s
ondrejvla
08.12.10,21:01
Toto by nepomohlo? Nemam skusenost ani vedomost, len som vygooglila
http://www.socpoist.sk/vzory-tlaciv-suvisiacich-s-vydanim-e-formularov/1168s


Dáška ďakujem, posťahovala som si tlačivá, len neviem, či sa dá prihlásiť aj elektronicky a či zamestnanec musí mať E101 pri sebe.
lenkak
08.12.10,21:17
ondrejvla
08.12.10,21:20
žiadosť
http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=25806
pozri aj
http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s#vyslanie-zamestnancov

Lenka ďakujem toto mi poslala v tejto téme aj Dáška. Ale aj tak ďakujem za ochotu.
lenkak
08.12.10,21:35
ja som ešte pridala ďalšie linky.
ondrejvla
09.12.10,18:07
Lenka ďakujem. Ale aj tak mám ešte v tom nejasno...:mee:
marleau
09.12.10,18:16
Mám v tom hokej.Vyšlem ako živnostník iných živnostníov do zahraničia.Aké papiere potrebujú so sebou?Táto administratíva ma zabije,vobec jej nerozumiem,čo je čo a na čo.
ondrejvla
09.12.10,20:45
Dostala som od priateľky tip na túto stránku :
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-rakusko/21-Formulare-E106-a-E101

podľa toho mi vychádza, že ak bude vysielajúca firma zo SR, ktorá má so živnostníkmi uzatvorené zmluvy a odmena za ich práce bude fakturovaná slovenskému odberateľovi, tak toto asi nepotrebujú. Ale možno sa mýlim...
Skús pozrieť tento link.
Ja mám skôr problém, ako dať žiadosť na E101 zamestnancovi, ktorý bude zajtra prijatý do zamestnania a v nedeľu odchádza so živnostníkmi z našej firmy ako tlmočník. Veď ja o tom zamestnancovi ešte ani neviem, ako sa vôbec volá...Ja sa asi zmyším.:mee:
ondrejvla
10.12.10,10:54
Ďakujem veľmi pekne za radu. Len mám problém v tom, že slovenský SZČO má uzatvorenú zmluvu o dielo so slovenským subjektom na celý rok a na každú zákazku ide objednávka. Odmenu za faktúru bude mať vyplatenú v SR, nie v zahraničí, teda príjem bude mať doma. Myslím si, že aj tak by mal mať E101, ale živnostníci, ktorí idú pracovať na základe tejto zmluvy, sa boli pýtať na SP a tam im povedali, že keď majú zmluvu so slovenským subjektom, tak nemusia mať... Tak ja neviem...
marleau
16.12.10,13:26
A keď má kartičku poistenia platnú v celej EÚ?
Mikky22
18.01.11,17:30
Prosim takisto o radu k tejto teme,
uzatvoril som zmluvu o dielo s klientom ktoremu budem vykonavat kontrolu dielov, jedna sa o slovenku firmu ta ma ale na zaklade zmluvy pravo urcit miesto a cas kde sa tato kontrola vykona. Na zaklade toho mi urci ako miesto vykonu prace nemecko kde ma moj klient svoju zakazku. Tym padom vykonavam pracu sice pre slovensku firmu ale v zahranici.
ako to bude s E101? Potrebuju ho moji zamestnanci ked vlastne nemam zahranicneho partnera?
AdrianaA
24.01.11,10:34
Toto by mohla byť nominácia na byrokratický čin roka. Kto toto vymyslel, si musel asi obhájiť svoje teplé miestečko.
Podľa toho, čo som naštudovala, tak by som pri každej prac.ceste mala robiť zmenu RLSZ a následne žiadať o vystavenie E 101. Pri šiestich pracovníkoch, ktorí vycestujú do mesiaca cca 10x do štátou EU je to 60 žiadostí. Sú to všetko pracovníci, ktorí chodia na rokovania, riešiť reklamácie, zúčastňujú sa školení, výstav a pod. Sú to len 1-3 dňové cesty. Neexistuje nejaký zjednodušený systém ?ˇAké sankcie hrozia zamestnávateľovi, keď nič z toho nebude robiť ?
Ajuška
24.01.11,10:50
Toto by mohla byť nominácia na byrokratický čin roka. Kto toto vymyslel, si musel asi obhájiť svoje teplé miestečko.
Podľa toho, čo som naštudovala, tak by som pri každej prac.ceste mala robiť zmenu RLSZ a následne žiadať o vystavenie E 101. Pri šiestich pracovníkoch, ktorí vycestujú do mesiaca cca 10x do štátou EU je to 60 žiadostí. Sú to všetko pracovníci, ktorí chodia na rokovania, riešiť reklamácie, zúčastňujú sa školení, výstav a pod. Sú to len 1-3 dňové cesty. Neexistuje nejaký zjednodušený systém ?ˇAké sankcie hrozia zamestnávateľovi, keď nič z toho nebude robiť ?
...ja sa domnievam, že stačí len použiť zdravý sedliacky rozum a nepodliehať davovej psychóze...;)...tu http://www.porada.sk/1512861-post4.html som použila citáciu...podľa môjho vnímania, sa služobných ciest typu - rokovania, výstavy, nákupy... určite netýka... klasickým modelom podľa mňa je, ak mám so zahraničným odberateľom zmluvu trebárs na vykonanie stavebných prác na jeho stavbe v zahraničí a pošlem tam svojich murárov... formulárom E101 sú krytí, že celý systém zákonného poistenia majú zabezpečený podľa našich predpisov... kdyby-coby...:rolleyes:...vtedy mi to papierovanie dáva logiku... inak?...hlavné je zdravie...:cool:...
AdrianaA
24.01.11,11:31
...ja sa domnievam, že stačí len použiť zdravý sedliacky rozum a nepodliehať davovej psychóze...;)...tu http://www.porada.sk/1512861-post4.html som použila citáciu...podľa môjho vnímania, sa služobných ciest typu - rokovania, výstavy, nákupy... určite netýka... klasickým modelom podľa mňa je, ak mám so zahraničným odberateľom zmluvu trebárs na vykonanie stavebných prác na jeho stavbe v zahraničí a pošlem tam svojich murárov... formulárom E101 sú krytí, že celý systém zákonného poistenia majú zabezpečený podľa našich predpisov... kdyby-coby...:rolleyes:...vtedy mi to papierovanie dáva logiku... inak?...hlavné je zdravie...:cool:...
Úplne s tebou súhlasím. Len som volala aj do Sp. a oni považujú za vykonávanie práce pre zamestnávateľa v EUaj rokovania( aj keby trvali len 40 minút v Hainburgu ),výstavy a pod . Podľa mňa SP ako úrad sam nevie čo s tým, tak to pre istotu vykladajú tak, ako to vykladajú. V podstate im to je jedno, lebo nenesú za nič zodpovednosť.
Ajuška
24.01.11,12:06
...tak si otoč úvahy opačne... čo by sa muselo stať? ...aby sa vyslaný ZC domáhal svojich práv na základe E101 v cudzine...a podľa toho sa riaď...;):---...
AdrianaA
24.01.11,12:37
Ak by mal napr. nehodu, tak to riešime cez ZP a komerčné poistenie služ.ciest v zahraničí.
E 101 slúži podľa mňa len nato, aby sa zamestnanec v prípade potreby vedel obhájiť, že tam nepracuje na čierno, ale je tam vyslaný zamestnávateľom zo SR a teda sa riadi zákonmi SR.
Takto tomu rozumiem ja .
Ajuška
24.01.11,13:17
Ak by mal napr. nehodu, tak to riešime cez ZP a komerčné poistenie služ.ciest v zahraničí.
E 101 slúži podľa mňa len nato, aby sa zamestnanec v prípade potreby vedel obhájiť, že tam nepracuje na čierno, ale je tam vyslaný zamestnávateľom zo SR a teda sa riadi zákonmi SR.
Takto tomu rozumiem ja .
...to sme už minimálne dve...;):---...stretla som sa s tým v "teréne" a odvtedy si nedám svoj názor vziať...:D...//rakúske úrady kontrolovali pracovníkov na stavbe... akou formou majú zabezpečené sociálne, nemocenské a dôchodkové poistenie... ktorí, pod režim ktorého štátu spadajú...E101 je nevyhnutnou súčasťou k vybaveniu pracovných povolení a pokiaľ viem, aj SP má podmienky, ktoré musí ZĽ pri ich žiadaní spĺňať...// ...v opačnom prípade sú ZĽ povinní registrovať svojich ZC vo vyslanej krajine... k tomu ja fakt nemám čo viac dodať...:rolleyes:...
AdrianaA
24.01.11,13:39
...to sme už minimálne dve...;):---...stretla som sa s tým v "teréne" a odvtedy si nedám svoj názor vziať...:D...//rakúske úrady kontrolovali pracovníkov na stavbe... akou formou majú zabezpečené sociálne, nemocenské a dôchodkové poistenie... ktorí, pod režim ktorého štátu spadajú...E101 je nevyhnutnou súčasťou k vybaveniu pracovných povolení a pokiaľ viem, aj SP má podmienky, ktoré musí ZĽ pri ich žiadaní spĺňať...// ...v opačnom prípade sú ZĽ povinní registrovať svojich ZC vo vyslanej krajine... k tomu ja fakt nemám čo viac dodať...:rolleyes:...
heh až dve :---. Škoda, že si to nemyslia aj kompetentní na úradoch.
Ajuška
24.01.11,14:09
heh až dve :---. Škoda, že si to nemyslia aj kompetentní na úradoch.
...neviem ako Ty... ale ja som nedostala relevantnú odpoveď na otázku: k čomu je SP potrebná informácia, že som včera bola dve hodiny v rakúsku... napr... ;):---...
AdrianaA
24.01.11,14:28
...neviem ako Ty... ale ja som nedostala relevantnú odpoveď na otázku: k čomu je SP potrebná informácia, že som včera bola dve hodiny v rakúsku... napr... ;):---...
ja som dostala odpoveď, že to tak je a hotovo :o. Už bola pracovníčka so mňa mierne vytočená. :o Vraj sa zaoberám nepodstatnými vecami a či mám problém tých pár žiadosti mesačne vypísať? No keby mala na starosti agendu celej firmy, tak by ináč hovorila. Som ale zarazená, koľko ľudí to už robí.
Ajuška
24.01.11,14:50
ja som dostala odpoveď, že to tak je a hotovo :o. Už bola pracovníčka so mňa mierne vytočená. :o Vraj sa zaoberám nepodstatnými vecami a či mám problém tých pár žiadosti mesačne vypísať? No keby mala na starosti agendu celej firmy, tak by ináč hovorila. Som ale zarazená, koľko ľudí to už robí.
...stádovitosť???...:cool:...ako a kde si vedia skontrolovať plnenie tejto obludnosti... mhmm??? ...rob ako uznáš za vhodné... každý máme svoju pravdu... ja si ju obhájiť viem...;)...
LUBY
11.04.11,10:53
Inštitút vyslania je popísaný tu http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=4406&LngID=0


som zástanca toho, že pracovník, ktorý ide na krátkodobú SC do zahraničia - pár hodín, príp. dní kôli jednaniam nespadá pod inštitút vyslania do zahraničia... Pracovníčky SP sa kryjú všetkými možnými spôsobmi, ale oporu v zákone a v európskej legislatíve som nenašla

Tiež robíme krátkodobé SC do zahraničia, konateľ lieta na jednania po EU každý týždeň, je komerčne poistený, ešte akú byrokraciu treba rešpektovať? E101 im nerobím...
LUBY
11.04.11,10:55
...s takoutou formuláciou si dovolím nesúhlasiť... ;) ...služobná cesta je podľa mňa niečo iné, ako vyslanie zamestnanca...
Inštitút vyslania podľa článku 12 (1) základného nariadenia je možné uplatniť ak zamestnanec, ktorý zvyčajne vykonáva činnosť pre zamestnávateľa na území vysielajúceho členského štátu, je dočasne vyslaný svojím zamestnávateľom na územie iného členského štátu, aby v ňom vykonával prácu pre vysielajúceho zamestnávateľa, pričom očakávané trvanie tejto práce nepresahuje 24 mesiacov a zamestnanec nie je vyslaný, aby nahradil iného zamestnanca.
(citácia z www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk))

Takže súhlasím s týmto:)

V Rozhodnuti http://www.socpoist.sk/rozhodnutie-c-a2-z-12-juna-2009-o-vyklade-clanku-12-nariadenia--es--c-883-2004/33934s
sa o jednodnovej sluzobnej ceste nic nepise, institut vyslania si prevysvetlovala SP tak, ze do tohto vykladu na svojich strankach
http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s#vyslanie-zamestnancov vlozili text "
Inštitút vyslania sa uplatní aj v prípade krátkodobého vyslania, ktoré môže trvať aj jeden deň. Podotýkame, že v prípade ak nie je možné z objektívnych dôvodov požiadať o vystavenie formulára E 101 z dôvodu vyslania v dostatočnom časovom predstihu pred vyslaním, formulár E 101, ak sú splnené podmienky vyslania a ak je ich možné preskúmať, je možné vystaviť aj počas doby vyslania aj po jej ukončení. V tomto prípade má formulár E 101 retroaktívny účinok."
???????????????

tento text sa vo výklade cl. 12 nariadenia Eur. parlamentu nenachadza....
Čl. 12
Osobitné pravidlá
1. Osoba, ktorá vykonáva činnosť ako zamestnanec v členskom štáte
v mene zamestnávateľa, ktorá zvyčajne tam vykonáva svoju činnosť
a ktorá je svojim zamestnávateľom vyslaná do iného členského štátu,
aby tam vykonávala prácu v mene zamestnávateľa, naďalej podlieha
právnym predpisom prvého členského štátu za predpokladu, že očakávané
trvanie takejto práce nepresahuje 24 mesiacov a ak daná osoba tam
nie je vyslaná, aby nahradila inú osobu.
2. Osoba, ktorá zvyčajne vykonáva činnosť ako samostatne zárobkovo
činná osoba v členskom štáte a ktorá chodieva do iného členského
štátu vykonávať podobnú činnosť, naďalej podlieha právnym predpisom
prvého členského štátu za predpokladu, že očakávané trvanie takejto
činnosti nepresahuje 24 mesiacov.
byrokracia v SP kvitne, ide o to, ci je nepoziadanie o E101nejako financne postihnutelne alebo nie - upresnujem, v pripade kratkodobej sluzobnej cesty...
LUBY
15.04.11,11:00
Prosim, mate niekto nejake nove skusenosti s touto problematikou? Treba vybavovat pri kratkodobej SC do zahranicia - jednanie s partnerom... E101:confused:


Doplnam, ze vsetky diskusie o tejto teme na Porade som prestudovala, nazory sa rôznia a hlavne nie su cerstve:-)
day
08.08.12,12:59
... este stale potrebujeme E101?
TROYA
09.08.12,05:06
E 101 áno, RLFO do SP od marca 2012 už nie.
EcoTransSRO
08.10.12,10:37
A ako sa po novom vystavuje formulár E101 pre s. r. o.? Keďže on ( majiteľ ) bude pravdepodobne dlhodobo pracovať v zahraničí ( Rakúsko ), na SR ani tak nebude ( len sídlo firmy tu má ). Aké sú potrebné doklady k tomu? Alebo ako postupuje, či podáva najprv nejakú žiadosť alebo ako? Prosím poraďte mi.
TROYA
09.10.12,05:33
treba mat zmluvu o vykonávaní prác prelozenu do slovenciny, ak je to na dlhsie obdobie ak nie stačí vyplnená žiadosť o vydanie formulára E 101 - formuláre su na stránke sociálnej poistovne - tlačivá. Stačí poslať do sociálnej poistovne a za 30 dni vám pride odpoved.
anithocka
23.11.12,19:57
ahojte, preštudovala som si poradu a tak správne chápem RLFO už pre zamestnancov netreba iba požiadame o E101?? v stredu odchádzajú a ide sa to riešiť v pondelok nebude po termíne?... a aké sú povinnosti voči zdravotnej poisťovni? nenašla som nič k tomu, prosím poraďte tlačí ma čas a nedarí sa mi nájsť :( ...
sobica
10.04.13,10:04
Ahojte,
aj ja by som ptrebovala poradiť. Dvaja naši zamestnanci odchádzajú na tri týždne na služobnú cestu do Bosny. Aké máme povinnosti ako zamestnávateľ v súvislosti so zdravotnou a sociálnou pisťovňou? Formulár E 101 platí len pre služobné cesty v krajinách EU? Či nie?
sobica
11.04.13,04:30
Prosím, potrebovala by som poradiť :)
anka-s
17.04.13,08:37
Dobry den - aj ja by som potrebovala cerstve informacie :D
neo_22
13.05.14,05:41
Áno. Každý, kto prekročí hranice SR musí mať vystavený formulár E101.(zamestnanec, konateľ ...)
...s takoutou formuláciou si dovolím nesúhlasiť... ;) ...služobná cesta je podľa mňa niečo iné, ako vyslanie zamestnanca...
Inštitút vyslania podľa článku 12 (1) základného nariadenia je možné uplatniť ak zamestnanec, ktorý zvyčajne vykonáva činnosť pre zamestnávateľa na území vysielajúceho členského štátu, je dočasne vyslaný svojím zamestnávateľom na územie iného členského štátu, aby v ňom vykonával prácu pre vysielajúceho zamestnávateľa, pričom očakávané trvanie tejto práce nepresahuje 24 mesiacov a zamestnanec nie je vyslaný, aby nahradil iného zamestnanca.
(citácia z www.socpoist.sk)
Súhlasím, veď E101 nijako zamestnancovi neuľahčí v zahraničí život. A ako píšte: vyslanie a služobná cesta sú dve rozdielne veci. E 101 je aj tak vystavená v SK jazyku a nie v jazyku krajiny, do ktorej vysielate človeka, takže pre kontrolné orgány danej krajiny je nepoužiteľný.
bodliak
13.05.14,06:03
E 101 je aj tak vystavená v SK jazyku a nie v jazyku krajiny, do ktorej vysielate človeka, takže pre kontrolné orgány danej krajiny je nepoužiteľný.

1. formulár má presnú štruktúru, rovnakú všade. Takže si len vezmú svoj a rozumejú, čo je kde napísané.

2. Vie mi ale niekto povedať, načo vlastne toto lajstro je ? Teda okrem kŕmenia byrokratického draka...
Podľa mňa to pre človeka, čo ide na pár-dňovú služobku, nemá vôbec žiadny význam.
neo_22
13.05.14,10:19
E 101 je aj tak vystavená v SK jazyku a nie v jazyku krajiny, do ktorej vysielate človeka, takže pre kontrolné orgány danej krajiny je nepoužiteľný.

1. formulár má presnú štruktúru, rovnakú všade. Takže si len vezmú svoj a rozumejú, čo je kde napísané.

2. Vie mi ale niekto povedať, načo vlastne toto lajstro je ? Teda okrem kŕmenia byrokratického draka...
Podľa mňa to pre človeka, čo ide na pár-dňovú služobku, nemá vôbec žiadny význam.
Veď toto bola moja ďalšia poznámka? Na čo slúži? K náhradám v prípade zdravotných problémov sa použiť nedá a keď vysielam človeka na zahr.služ.cestu, rieši to zákon o CN a navyše, naši zamestnanci majú komerčné cestovné poistenie pri každej ceste do zahraničia.
bombosko
13.05.14,12:21
Odpoveď zo Sociálnej poisťovne:

Pravidlo určenia príslušných právnych predpisov v prípade vyslania zamestnanca zo strany zamestnávateľa do iného členského štátu EÚ za účelom výkonu práce v mene tohto zamestnávateľa upravuje článok 12 ods. 1 Nariadenia (ES) Európskeho parlamentu a Rady 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia.

Uplatnenie inštitútu vyslania zamestnanec preukazuje formulárom PD A1. Ak je zamestnanec vyslaný na pracovnú služobnú cestu do členskej krajiny EÚ za účelom napríklad školenia, konferencie a atď. v mene svojho slovenského zamestnávateľa, trvanie tohto vyslania nepresahuje 24 mesiacov a medzi vysielajúcim zamestnávateľom a vyslaným zamestnancom existuje priamy vzťah a vysielajúci zamestnávateľ spĺňa podmienku realizácie podstatných činností na Slovensku, v takomto prípade sú splnené podmienky vyslania v zmysle uvedeného nariadenia a vyslaný zamestnanec je aj naďalej povinný platiť poistné na sociálne zabezpečenie podľa slovenských právnych predpisov a je oslobodený od platenia príspevkov podľa legislatívy iného členského štátu EÚ. Z uvedeného vyplýva, že ustanovenia o vyslaní sa vzťahujú aj na zamestnancov počas krátkodobej pracovnej cesty (aj 1 deň) na územie iného členského štátu.

Ak zamestnávateľ splní podmienky vyslania, pobočka Sociálnej poisťovne vystaví formulár PD A1 SK, ktorý potvrdzuje, že vyslaný zamestnanec podlieha slovenským právnym predpisom sociálneho zabezpečenia (sociálne a zdravotné poistenie) a teda nepodlieha právnym predpisom štátu, na území ktorého vykonáva činnosť. Osoby nie sú povinné žiadať o formulár PD A1, avšak v prípadoch, kedy ho na požiadanie nepredložia, zahraničné inštitúcie sociálneho zabezpečenia postupujú v zmysle právnych predpisov EÚ. V prípade uplatnenia si nárokov na dávky (nemocenské alebo úrazové dávky) zo Sociálnej poisťovne z dôvodu úrazu v zahraničí je potrebné predložiť formulár PD A1 za zamestnanca, ktorému sa úraz stal.

Za predpokladu, ak Vaši zamestnanci zvyčajne a často vykonávajú prácu v mene zamestnávateľa ( obchodné rokovania, konferencie, porady a atď..) v rozličných členských štátoch EÚ je možnosť podať pri takomto striedavom výkone činností zamestnanca v rozličných členských štátoch EÚ ,, Žiadosť na posúdenie a určenie príslušnosti k právnym predpisom u osoby zvyčajne vykonávajúcej činnosť ako zamestnanec v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ ‘’( http://www.socpoist.sk/ext_dok-03012013_03_ziadost-o-urcenie-uplatnitelnej-legislativy-u-osoby-zvycajne-vykonavajucej-cinnost-ako-zamestnanec/54716c ). V takomto prípade sa môže formulár vystaviť na dlhšie obdobie (napr. na obdobie 1 roka) a nie len na obdobie konkrétnej pracovnej služobnej cesty.
neo_22
15.05.14,04:39
@bombosko: Áno toto je odpoveď od SP, ktorá však vôbec nereflektuje na originálny text článku 12, odst.1 nariadenia 883/2004, ktoré nič nehovorí o krátkodobých služobných cestách. A čo zákonník práce, par. 7 a zákon a zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách. Ak ste si preštudovali tlačivo E101/A1 je vám jasné, že neslúži pre zamestnanca, ktorý cestuje do zahraničia na SC, ale pre kontrolu SP a ďalší byrokratický krok. Tlačivo E 101 slúži na dlhodobé vyslania zamestnancov do zahraničia, kedy za nich odvody stále odvádza slovenská firma. V praxi som vystavoval E101 zamestnancovi, ktorý s týmto tlačivo išiel na ZP, kde mu vydali tlačivo E106 a s tým si mohol uplatniť rovnaké zdravotné poistenie v členskom štáte EU, do ktorého bol vyslaný, tzn. tam reálne pracoval v mene firmy a nie tam išiel na ZSC. Veď pre zamestnanca a ani pre zamestnávateľa nemá toto tlačivo žiadny praktický význam. Keď niekto ide na služobnú cestu, je zrejmé, že ho tam vyslal zamestnávateľ, ktorý za neho aj platí odvody, takže stále nerozumiem významu vystavovania E101/ po novom A1....sorry.