AnitaMartinska
22.09.10,07:37
K zalozeniu novej temy ma viedlo to, ze nam pan Mihal uz nebude radit ako a kde usetrit,lebo on / oni/ potrebuje vela usetrit. Preto sa chysta vela zmien. Mozno by bolo dobre, keby sme sem dali nejake pripomienky a navrhy a mozno by nieco aj zabralo. Ved ako citam tie ich navrhy, tak na jednej strane velmi setria, no na druhej strane rozdavaju, viac, ako je treba.
Zacnem:
1. Naco subeh zarobku a rodicovskeho prispevku?
Nie je rodicovsky prispevok ako nahrada za usly zarobok?
2. Zrusit subeh vsetkych starobnych dôchodkov a prijmu. Niet z coho vyplacat dôchodky a aj nadalej chcu terajsim dôchodcom ponechat pracu.A preco nie aj tam novym? Treba pristupovat jednotne k problemu. nie stale vynimky. Viem o vela pripadoch, ktori sa vzdaju dôchodku a budu radsej pracovat. Uz za jeden mesiac by videli,kolko by zostalo v kase.
Stanislav 1975
22.09.10,05:39
K zalozeniu novej temy ma viedlo to, ze nam pan Mihal uz nebude radit ako a kde usetrit,lebo on / oni/ potrebuje vela usetrit. Preto sa chysta vela zmien. Mozno by bolo dobre, keby sme sem dali nejake pripomienky a navrhy a mozno by nieco aj zabralo. Ved ako citam tie ich navrhy, tak na jednej strane velmi setria, no na druhej strane rozdavaju, viac, ako je treba.
Zacnem:
1. Naco subeh zarobku a rodicovskeho prispevku?
Nie je rodicovsky prispevok ako nahrada za usly zarobok?
2. Zrusit subeh vsetkych starobnych dôchodkov a prijmu. Niet z coho vyplacat dôchodky a aj nadalej chcu terajsim dôchodcom ponechat pracu.A preco nie aj tam novym? Treba pristupovat jednotne k problemu. nie stale vynimky. Viem o vela pripadoch, ktori sa vzdaju dôchodku a budu radsej pracovat. Uz za jeden mesiac by videli,kolko by zostalo v kase.

Anitka,síce pekne od teba, že chceš ovplyvniť veci, ale je to zbytočné- určite ťa tu nikto nebude počuť a nič nevyriešime- toto niesú prioritné veci pre vládu- z tohto niesú provízky a zákazky...:cool:
Martin Mocko
22.09.10,05:53
Stanley má pravdu..nikto ťa nebude bohužiaľ počúvať. Ale k tvojim dvom otázkam sa vyjadriť viem i ja:

1. Neviem z profilu vydedukovať, koľko máš asi rokov a či máš deti. Ale si mzdár, takže vieš, koľko cca ľudia okolo teba zarábajú. Rodičovský príspevok nie je náhrada príjmu. Materská dovolenka možno. Ale určite nie RP. Zamysli sa nad tým, že by si bola slobodná mamička a mala by si uhradiť všetky svoje základné náklady (bývanie+strava) z 164,22€ (prípadne 256€) - teraz abstrahujem úplne od dávky v hmotnej núdzi. A zdôrazniť musím, že ak od otca budeš vyžadovať výživné 200€, tak takým istým dielom by si mala prispievat na dieta i ty...

2. K dôchodcom sa vyjadrovať nebudem. Raz som to na porade urobil a diskusia bola dĺháááá. Zákaz súbehu predčasného dôchodku a práce plne schvaľujem.
AnitaMartinska
22.09.10,05:55
To je pravda, ze z toho nie su provizie, ale potom nech neplacu vo verejnopravnych instituciach, ako nie su peniaze.
Myslela som / asi naivne /, ze sa do svojej " Porady " este pan Mihal obcas pozrie a poradi, alebo si bude vsimat problemy obycajnych ludi.
Dobry napad sa moze objavit nielen v hlave politikov.
Stanislav 1975
22.09.10,05:57
To je pravda, ze z toho nie su provizie, ale potom nech neplacu vo verejnopravnych instituciach, ako nie su peniaze.
Myslela som / asi naivne /, ze sa do svojej " Porady " este pan Mihal obcas pozrie a poradi, alebo si bude vsimat problemy obycajnych ludi.
Dobry napad sa moze objavit nielen v hlave politikov.

Pána Mihála taký obyčajný človek ako si ty , alebo ja- vobec nezaujíma...
AnitaMartinska
22.09.10,06:00
Stanley má pravdu..nikto ťa nebude bohužiaľ počúvať. Ale k tvojim dvom otázkam sa vyjadriť viem i ja:

1. Neviem z profilu vydedukovať, koľko máš asi rokov a či máš deti. Ale si mzdár, takže vieš, koľko cca ľudia okolo teba zarábajú. Rodičovský príspevok nie je náhrada príjmu. Materská dovolenka možno. Ale určite nie RP. Zamysli sa nad tým, že by si bola slobodná mamička a mala by si uhradiť všetky svoje základné náklady (bývanie+strava) z 164,22€ (prípadne 256€) - teraz abstrahujem úplne od dávky v hmotnej núdzi. A zdôrazniť musím, že ak od otca budeš vyžadovať výživné 200€, tak takým istým dielom by si mala prispievat na dieta i ty...

2. K dôchodcom sa vyjadrovať nebudem. Raz som to na porade urobil a diskusia bola dĺháááá. Zákaz súbehu predčasného dôchodku a práce plne schvaľujem.
No patrim ku tym "stastlivcom", ktorym predlzili odchod do dôchodku.
Ale ked sa vo velkom prepustalo v stanych podnikoch a ja som mala 2 synov na VS, nik mi nepodal pomocnu ruku. Nemali sme ani na jogurt.
Nas prijem bol 40,- Sk nad hranicu zivotneho minima pre 4 ludi, co bolo okolo 9000,- Sk / uz neviem presne /.
Stanislav 1975
22.09.10,06:00
mňa by inak zaujímalo, čo tam ešte robia páni Švejna a Chren ešte- neviem, kydali na Fica,že je v jeho vláde korupcia ale toto je ešte horšie všetko- najma SaS, katastrofa- najprv kauza Dom, potom chren, a to nehovorím o ministrovi obrany- to je najhorší minister za posledných x-rokov...
A Iveta sa nechá tlačiť k múru- však musí, vie,že bez nich politicky nevyžije...
Danila
22.09.10,06:05
Pána Mihála taký obyčajný človek ako si ty , alebo ja- vobec nezaujíma...Stanko, obyčajný človek je len jeden, preto už radšej používam spojenie bežný občan. Ale máš pravdu, toho ani ten, ani ten nezaujíma......Možno pred voľbami sa opäť prihlási k starým, dobrým poraďákom....Vydal novú knihu.....čítaj.....;)
Stanislav 1975
22.09.10,06:11
Stanko, obyčajný človek je len jeden, preto už radšej používam spojenie bežný občan. Ale máš pravdu, toho ani ten, ani ten nezaujíma......Možno pred voľbami sa opäť prihlási k starým, dobrým poraďákom....Vydal novú knihu.....čítaj.....;)

Ale zasa čo treba SaS uznať bola taktika pred voľbami-to spravili rozumne( z ich pohladu)- naslubovali homosexuálom a mladým,čo si občas radi dajú trávu a vyšlo im to- majú tolko %, kolko majú- ale dobre sa na nich vykašlali po volbách, úplne elegantne...
Stanislav 1975
22.09.10,06:12
Stále tvrdím, že mala byť vláda Smer+ Kdh- ale Kdh sa rozhodlo ako sa rozhodlo...,ich vec...
Llívia
22.09.10,06:17
K zalozeniu novej temy ma viedlo to, ze nam pan Mihal uz nebude radit ako a kde usetrit,lebo on / oni/ potrebuje vela usetrit. Preto sa chysta vela zmien. Mozno by bolo dobre, keby sme sem dali nejake pripomienky a navrhy a mozno by nieco aj zabralo. Ved ako citam tie ich navrhy, tak na jednej strane velmi setria, no na druhej strane rozdavaju, viac, ako je treba.
Zacnem:
1. Naco subeh zarobku a rodicovskeho prispevku?
Nie je rodicovsky prispevok ako nahrada za usly zarobok?
2. Zrusit subeh vsetkych starobnych dôchodkov a prijmu. Niet z coho vyplacat dôchodky a aj nadalej chcu terajsim dôchodcom ponechat pracu.A preco nie aj tam novym? Treba pristupovat jednotne k problemu. nie stale vynimky. Viem o vela pripadoch, ktori sa vzdaju dôchodku a budu radsej pracovat. Uz za jeden mesiac by videli,kolko by zostalo v kase.
1. Možnosť pracovať by som nechala, ale obmedzila by som výšku zárobku, napr. na 200 EUR - nad túto hranicu by potom nebol nárok na rodičovský príspevok.
2. Tiež by som nechala možnosť pracovať, ale zase s nejakou ohraničenou výškou zárobku.
katarina.j
22.09.10,06:28
K zalozeniu novej temy ma viedlo to, ze nam pan Mihal uz nebude radit ako a kde usetrit,lebo on / oni/ potrebuje vela usetrit. Preto sa chysta vela zmien. Mozno by bolo dobre, keby sme sem dali nejake pripomienky a navrhy a mozno by nieco aj zabralo. Ved ako citam tie ich navrhy, tak na jednej strane velmi setria, no na druhej strane rozdavaju, viac, ako je treba.
Zacnem:
1. Naco subeh zarobku a rodicovskeho prispevku?
Nie je rodicovsky prispevok ako nahrada za usly zarobok?
2. Zrusit subeh vsetkych starobnych dôchodkov a prijmu. Niet z coho vyplacat dôchodky a aj nadalej chcu terajsim dôchodcom ponechat pracu.A preco nie aj tam novym? Treba pristupovat jednotne k problemu. nie stale vynimky. Viem o vela pripadoch, ktori sa vzdaju dôchodku a budu radsej pracovat. Uz za jeden mesiac by videli,kolko by zostalo v kase.
1) No ak by rodič.príspevok dosiahol aspon výšku minim.mzdy, tak by som to neriešila....ale vyživovať dieťa z tak mála peňazí, tak to je hrozné....ty asi nemáš skúsenosti ako matka-dieťa a rodič.príspevok....potom by si rozmýšľala trochu ako my-mamy na rodič.dovolenke (mna sa to síce už netýka, ale som matka a budem bojovať za ostatné maminy).
2) tak mali urobiť už dávno- bud jeden alebo druhý príjem. Potom, že mladí nemajú prácu a vysoká nezamestnanosť a nedostatok na dôchodky....a pod. keby mládež robila (ich je viac ako dôchodcov) tak by boli aj peniaze na dôchodky....ved si len vezmime štatisticky-na každom štátnom úrade sa nájde kancelária-kde otvoríš dvere a - dôchodca za stolom....ak neuvolnia miesta mladším, tak by som sa nečudovala, že predlžia ešte hranicu-pracovať do 80-tky. Nie som proti pracujucim dôchodcom, ale fakt nech maju jeden prijem. Inak tento druhý bod je tak rozsiahly, všetko na seba nadväzuje....príjmy by sa mali v tomto dôsledku patrične zvýšiť(mzdy)-ale paradoxom sú - odvody...a odvodové zaťaženie-tiež téma večná....a takto by sa našlo dalších xxxx tém o príjmoch a výdavkoch nás a štátu....
BXLmiami
22.09.10,06:44
mňa by inak zaujímalo, čo tam ešte robia páni Švejna a Chren ešte- neviem, kydali na Fica,že je v jeho vláde korupcia ale toto je ešte horšie všetko- najma SaS, katastrofa- najprv kauza Dom, potom chren, a to nehovorím o ministrovi obrany- to je najhorší minister za posledných x-rokov...
A Iveta sa nechá tlačiť k múru- však musí, vie,že bez nich politicky nevyžije...
Tak z môjho pohľadu bol Galko dobrý ťah.Vo vojsku sa síce nevyzná,ale to stačí,ked sa vyzná jeho zástupca.On sa veľmi dobre vyzná v obchodných zmluvách.Na veľkú zlosť ľudí,ktorí boli doteraz pekne nasosnutí na armádu.Galko môže byť.
AnitaMartinska
22.09.10,07:03
1) No ak by rodič.príspevok dosiahol aspon výšku minim.mzdy, tak by som to neriešila....ale vyživovať dieťa z tak mála peňazí, tak to je hrozné....ty asi nemáš skúsenosti ako matka-dieťa a rodič.príspevok....potom by si rozmýšľala trochu ako my-mamy na rodič.dovolenke (mna sa to síce už netýka, ale som matka a budem bojovať za ostatné maminy).
2) tak mali urobiť už dávno- bud jeden alebo druhý príjem. Potom, že mladí nemajú prácu a vysoká nezamestnanosť a nedostatok na dôchodky....a pod. keby mládež robila (ich je viac ako dôchodcov) tak by boli aj peniaze na dôchodky....ved si len vezmime štatisticky-na každom štátnom úrade sa nájde kancelária-kde otvoríš dvere a - dôchodca za stolom....ak neuvolnia miesta mladším, tak by som sa nečudovala, že predlžia ešte hranicu-pracovať do 80-tky. Nie som proti pracujucim dôchodcom, ale fakt nech maju jeden prijem. Inak tento druhý bod je tak rozsiahly, všetko na seba nadväzuje....príjmy by sa mali v tomto dôsledku patrične zvýšiť(mzdy)-ale paradoxom sú - odvody...a odvodové zaťaženie-tiež téma večná....a takto by sa našlo dalších xxxx tém o príjmoch a výdavkoch nás a štátu....
Ja mam skusenosti, ako matka a za nasej doby sme nemali ani korunu, ked si musela byt do 3 rokov doma pri dietati.
Ale o to nejde, co sme mali my.
Ja som sem chcela prilepit cast textu /bohuzial ho neviem teraz najst/, ktory ma poburil.
Tam bolo napisane, ze k platu sa bude vyplacat 300 eur na jasle, alebo skôlku. Tak je urcite rozdiel, ked niekto zarobi nad 500 eur a ktomu este dostane 300 eur. Samozrejme, ze uznavam, ze to dnes maju mladi tazke. Ale si mysli, ze by to nemalo byt jednotne pri kazdom zarobku.
Prave sa mi podarilo najst podobny text, ktory prikladam:
Navrhovaná novela zákona o rodičovskom príspevku má rodičom umožniť vykonávanie zárobkovej činnosti popri poberaní rodičovského príspevku. Ministerstvo práce súčasne navrhuje zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa z maximálnej sumy 164,11 eura na 300 eur mesačne.
Martin Mocko
22.09.10,07:19
mňa by inak zaujímalo, čo tam ešte robia páni Švejna a Chren ešte- neviem, kydali na Fica,že je v jeho vláde korupcia ale toto je ešte horšie všetko- najma SaS, katastrofa- najprv kauza Dom, potom chren, a to nehovorím o ministrovi obrany- to je najhorší minister za posledných x-rokov...
A Iveta sa nechá tlačiť k múru- však musí, vie,že bez nich politicky nevyžije...

Stanley..nerád prispievam do politickej diskusie...ale toto napísať musím. I keď to nesúvisí s témou, ale s tvojím príspevkom čiastočne hej.
Možno i Sulík mal myšlienku pred voľbami, ako by celá politka mohla fungovať korektne. Avšak po voľbách ihneď pochopil, že sa všetci navzájom potrebujú. (Csáky potrebuje Slotu, Dzurinda zase Fica, koalíciua zase opozíciu). Ak niekto z tohoto kolotoča vypadne, druhý stratí svoj význam. Netreba hádam spomínať kauzy okolo Mečiara, Dzurindu alebo Fica.... Nikdy nikto nešiel ďalej..iba zverejnil kazu. A tam to skončilo. Že by práve preto, lebo sa navzájom potrebuj? :rolleyes:
Danila
22.09.10,07:50
Stanley..nerád prispievam do politickej diskusie...ale toto napísať musím. I keď to nesúvisí s témou, ale s tvojím príspevkom čiastočne hej.
Možno i Sulík mal myšlienku pred voľbami, ako by celá politka mohla fungovať korektne. Avšak po voľbách ihneď pochopil, že sa všetci navzájom potrebujú. (Csáky potrebuje Slotu, Dzurinda zase Fica, koalíciua zase opozíciu). Ak niekto z tohoto kolotoča vypadne, druhý stratí svoj význam. Netreba hádam spomínať kauzy okolo Mečiara, Dzurindu alebo Fica.... Nikdy nikto nešiel ďalej..iba zverejnil kazu. A tam to skončilo. Že by práve preto, lebo sa navzájom potrebuj? :rolleyes:Tak teraz si ma dostal........:eek:.
Martin Mocko
22.09.10,08:06
Tak teraz si ma dostal........:eek:.

Uprieť mu to nemôžeš. Ak mám pravdu povedať...pred voľbami mi pripadalo sympatické, akým spôsobom reagoval na kauzy okolo svojej osoby. Ihneď zrevejnil všetky zmluvy na webe. To zatiaľ neurobil žiadny politik. Taktiež ak novinári vytiahli na ľudí z kandidátky niečo, ihneď išiel dotyčný preč. Podobné veci sa naozaj v histórií Slovenska zatiaľ nestali.
pracovisko
22.09.10,08:13
Ja tiež súhlasím so zákazom súbehu predčasného dôchodku a práce. Pôvodne tzv. predčasné dôchodky boli schválené, myslím, pre ľudí, ktorí stratili prácu pár rokov pred odchodom do dôchodku a už by sa nemali kde a ako zamestnať. Samozrejme sa to zneužilo a vybrali si predčasné dôchodky aj takí, ktorí súbežne pracovali. Ja to považujem za amorálne a zneužívajúce. Ale súbeh starobného dôchodku a práce schvaľujem. Avšak v pripravovaných návrhoch zákona sa chystá ,pokiaľ správne chápem, aj vylúčenie súbehu starobného dôchodku a práce od 1. 1. 2011. Ale tí, ktorí majú predčasný dôchodok, alebo starobný dôchodok priznaný do konca roka 2010 budú môcť naďalej pracovať aj poberať predčasný alebo starobný dôchodok. Tak toto považujem za absurdné. Totiž tí, ktorí nadobudnú nárok na starobný dôchodok od 1.1.2011 už nebudú mať súbeh dôchodku aj práce a budú si môcť vraj vybrať buď prácu alebo dôchodok a tí, ktorí to mali vybavené do konca roku 2010 budú môcť ďalej pracovať do aleluja a zároveň aj poberať dôchodok, lebo pripravovaný zákon je bez retroaktivity. To potom tí ,v roku 2011 nadobudnuvší starobný dôchodok budú občanmi druhej kategórie ?
katarina.j
22.09.10,08:40
Ja mam skusenosti, ako matka a za nasej doby sme nemali ani korunu, ked si musela byt do 3 rokov doma pri dietati.
Ale o to nejde, co sme mali my.
Ja som sem chcela prilepit cast textu /bohuzial ho neviem teraz najst/, ktory ma poburil.
Tam bolo napisane, ze k platu sa bude vyplacat 300 eur na jasle, alebo skôlku. Tak je urcite rozdiel, ked niekto zarobi nad 500 eur a ktomu este dostane 300 eur. Samozrejme, ze uznavam, ze to dnes maju mladi tazke. Ale si mysli, ze by to nemalo byt jednotne pri kazdom zarobku.
Prave sa mi podarilo najst podobny text, ktory prikladam:
Navrhovaná novela zákona o rodičovskom príspevku má rodičom umožniť vykonávanie zárobkovej činnosti popri poberaní rodičovského príspevku. Ministerstvo práce súčasne navrhuje zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa z maximálnej sumy 164,11 eura na 300 eur mesačne.
Aha, ja som to myslela inak a prepáč, ak som sa ťa dotkla, nemyslela som to zle či si alebo nie si matkou. Aj mňa poburujú myšlienky našich poslancov, napr.aj p.Tomanova toho dosť posr....... Mna najviac vytočilo, ked sa schvalovali rôzne príspevky(napr.20.000skk na dieťa), mne sa tiež všetky príspevky vyhli-smola. Ani mne nikto neprispel na jasle/škôlku/školu tak nechápem, prečo by mali dostávať dalšie peniaze a mohli aj robiť????je to domotané, kto vie čo z toho vznikne dalej.... Fakt nik nemyslí na bežného občana, len na svoje poslanecké vrecká(môj dojem z celej situácie v SR). Kto vie, ako do dopadne-čo sa schváli a čo nie, lebo my-občania tak akurát kričíme a voláme do prázdna.....
BXLmiami
22.09.10,09:00
No ja som ten príspevok na jasle pochopila tak,že je to pre dieťa,aby si rodičia mohli dovoliť kolektív.Tak v tom prípade by malo byť jedno,koľko je zárobok matky.Inak toto by mohol byť dobrý ťah aj pre našich počerných spoluobčanov,aby dali deti do kolektívu.
Ono vždy je niekto ukrivdený.Ja chodím dosť po svete,tá podpora detí u nás a materská nie je taká najhoršia.Bola kamarátkina americká nevesta,počúvala,počúvala a vyhlásila...no a ja nedostávam nič.Materská 6 týždnov,žiadny príspevok pri narodení,rodičovská žiadna.A nežije sa tam ľahšie ako u nás,to mi verte.
veronikasad
22.09.10,09:03
JAJA11
22.09.10,09:05
K zalozeniu novej temy ma viedlo to, ze nam pan Mihal uz nebude radit ako a kde usetrit,lebo on / oni/ potrebuje vela usetrit. Preto sa chysta vela zmien. Mozno by bolo dobre, keby sme sem dali nejake pripomienky a navrhy a mozno by nieco aj zabralo. Ved ako citam tie ich navrhy, tak na jednej strane velmi setria, no na druhej strane rozdavaju, viac, ako je treba.
Zacnem:
1. Naco subeh zarobku a rodicovskeho prispevku?
Nie je rodicovsky prispevok ako nahrada za usly zarobok?
2. Zrusit subeh vsetkych starobnych dôchodkov a prijmu. Niet z coho vyplacat dôchodky a aj nadalej chcu terajsim dôchodcom ponechat pracu.A preco nie aj tam novym? Treba pristupovat jednotne k problemu. nie stale vynimky. Viem o vela pripadoch, ktori sa vzdaju dôchodku a budu radsej pracovat. Uz za jeden mesiac by videli,kolko by zostalo v kase.

No mne sa to až tak dobré nezdá. Prečo zakázať niekomu pracovať, keď chce :o či už dôchodca alebo mamičky na MD.
Skôr by som to riešila inak. Trebárs ak pracujú, potom by som považovala aj rodičovský príspevok a dôchodok za príjem, mali by všetci nárok na odpočítateľnú položku a všetko by zdanili. Sami by sa rozhodli, či to tak berú alebo nie. A hlavne by bolo spravodlivé, že ak má niekto nízky dôchodok a chce si privyrobiť, tak to nepocíti, ale ten čo má vysoký dôchodok, bude musieť z neho odviesť niečo aj štátu, t.j. sa mu skráti. :o
AnitaMartinska
22.09.10,09:06
Aha, ja som to myslela inak a prepáč, ak som sa ťa dotkla, nemyslela som to zle či si alebo nie si matkou. Aj mňa poburujú myšlienky našich poslancov, napr.aj p.Tomanova toho dosť posr....... Mna najviac vytočilo, ked sa schvalovali rôzne príspevky(napr.20.000skk na dieťa), mne sa tiež všetky príspevky vyhli-smola. Ani mne nikto neprispel na jasle/škôlku/školu tak nechápem, prečo by mali dostávať dalšie peniaze a mohli aj robiť????je to domotané, kto vie čo z toho vznikne dalej.... Fakt nik nemyslí na bežného občana, len na svoje poslanecké vrecká(môj dojem z celej situácie v SR). Kto vie, ako do dopadne-čo sa schváli a čo nie, lebo my-občania tak akurát kričíme a voláme do prázdna.....

Je to uplne v poriadku, vobec sa ma nic nedotklo, ved tu kazdy vyjadruje svoj nazor, tu sa to da.
A co bude do buducna, to zatial nevie ani vlada, mn e sa to ale vsetko zda strasne chaoticke a velky tlak na obcanov /hlavne s podpriemernym zarobkom /, lebo vo velmi kratkej dobe chce Radicova znizit ten velky deficit.
jar88
22.09.10,09:17
Stanley..nerád prispievam do politickej diskusie...ale toto napísať musím. I keď to nesúvisí s témou, ale s tvojím príspevkom čiastočne hej.
Možno i Sulík mal myšlienku pred voľbami, ako by celá politka mohla fungovať korektne. Avšak po voľbách ihneď pochopil, že sa všetci navzájom potrebujú. (Csáky potrebuje Slotu, Dzurinda zase Fica, koalíciua zase opozíciu). Ak niekto z tohoto kolotoča vypadne, druhý stratí svoj význam. Netreba hádam spomínať kauzy okolo Mečiara, Dzurindu alebo Fica.... Nikdy nikto nešiel ďalej..iba zverejnil kazu. A tam to skončilo. Že by práve preto, lebo sa navzájom potrebuj? :rolleyes:
Omyl kamarát.
Sulík vedel už 3 roky pred voľbami, že korektne to fungovať nemôže.
To ostatné o vzájomnej potrebe sú totálne hlúposti.
Funguje len populizmus. Dobrý úmysel, nápad či zámer je hlúposť s ktorou sa v politike nikam nedostaneš.
-------------------------------------------------------------
To že to Sulík vedel už pred tromi rokmi viem, lebo mi to už vtedy naznačil.
Kvaka
22.09.10,09:53
K dôchodkom som svoj názor vyjadrila v príspevku v inej téme, opakujem aj tu.
Väčšina tvrdíme, že nie je žiadúce, aby dôchodcovia poberali dôchodok a súčasne pracovali. Takmer všade vo svete sa alebo pracuje alebo poberá dôchodok. Čo však núti dôchodcov, aby pracovali? Je to možno aj pocit chcieť byť ešte užitočný, získať príjem navyše, ale je to predovšetkým príležitosť prilepšiť si k nízkemu dôchodku. Tie prvé dva dôvody nie sú dôležité, kto sa chce realizovať môže na dohodu alebo inak. Príjem navyše? Tak sa ho bude treba zriecť, ak nie je nevyhnutný. Ale tu by som sa zamyslela nad tým tretím dôvodom. Naozaj sa dá vyžiť z takých nízkych dôchodkov? Nebude potom dôchodca nútený riešiť svoju zlú finančnú situáciu inak, protizákonne, čiernou prácou alebo nedajbože radikálne a zúfalo? Mohla by sa urobiť analýza pracujúcich dôchodcov a výšky ich dôchodkov a možno by sme boli prekvapení výsledkom. Na základe tejto analýzy by sa mohol určiť strop výšky dôchodku, pri ktorom sa súbeh poberania dôchodku a príjmu zo závislej činnosti ešte povolí, alebo ešte lepšie, strop súčtu výšky dôchodku a výšky príjmu. Príklad: dôchodkyňa upratovačka, dôchodok má napr. 300 eur, zarobí si mesačne upratovaním napr. 150 eur, príjem spolu 450 eur. Vyžije? Neviem. Dôchodca, zamestnanec v štátnej správe, dôchodok 900 eur, plat 1200 eur, príjem spolu 2100 eur. Stačí mu? Neviem.
Myslím, že by takéto riešenie dosť zabránilo čiernej práci dôchodcov a zároveň by sa uviedli do poriadku aj neprimerané výhody u niektorých dôchodcov.

Čo sa týka retroaktivity zákona, tak ak by sa zakázal súbeh práce a poberania predčasných dôchodkov u súčasných predčasných dôchodcov, ako by im vrátili to krátenie dôchodku? Podľa logiky by im mali za každých 30 dní odpracovaných bez poberania dôchodku tento zvýšiť o 0,5%? Alebo inak? Mali predsa určenú výšku predčasného dôchodku tak, že predčasný starobný dôchodok sa im krátil za každých začatých 30 dní od vzniku nároku na výplatu tohto dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku o 0,5%, teda za rok o 6%.
korela
22.09.10,10:46
Pred voľbami niekto poukazoval na počet ľudí, ktorí neodvádzajú za seba žiadne odvody.
Bolo to veľké konkrétne číslo. Po voľbách som o tom viac nepočula.
Neviete niekto túto informáciu doplniť?

Len ja sama koľkých ľudí som od revolúcie počula, že "tomuto štátu nič nedarujem". Od stredoškolákov po VŠ.
Čo sa s touto otázkou dnes deje? Alebo sú legislatívne bezmocní?
Kvaka
22.09.10,10:58
Takže súbeh starobného dôchodku a práce sa zatiaľ neruší. Viac na http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1216527
Llívia
22.09.10,11:11
http://hnonline.sk/c1-46523190-mihal-chce-revoluciu-v-nasej-praci
"Pobavila" ma táto veta: " Ak chce totiž firma prepustiť svojho zamestnanca, stojí ju to štyri až šesť mesačných platov." To akože keď je zamestnanec vo výpovednej dobe 2 alebo 3 mesiace, tak je nejakým nákladom naviac pre zamestnávateľa? :eek: Stojí ho niečo viac? :eek: Čo počas výpovednej doby chodia zamestnanci do práce na rekreáciu? :eek: Alebo nebodaj by akože ešte za tú výpovednú dobu mali zamestnávateľovi niečo platiť, aby ho nič nestáli? :eek:
Čo sa týka zamestnávania na dobu určitú - "super" pre tých, čo si chcú požiadať o úvery, pôžičky. Ak nepracujú pol roka, ani ich nedostanú. Ak budú mať pracovnú zmluvu na dobu určitú na pol roka a XYZ-krát po sebe, dostanú pôžičku/úver? Pochybujem.

Zaujímavé je, že nikto neprotestuje napr. proti tomuto a nežiada, aby to bolo zo Zákonníka práce vypustené:

§ 121 Mzda za prácu nadčas
(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

§ 122 Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.

§ 123 Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu
(2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.

Neviem, či niekde inde vo svete je toľko vedúcich pracovníkov ako na Slovensku, lebo najmä § 121 má XYZ tisíc ľudí zakotvený v pracovnej zmluve.
korela
22.09.10,11:12
No ja som ten príspevok na jasle pochopila tak,že je to pre dieťa,aby si rodičia mohli dovoliť kolektív.Tak v tom prípade by malo byť jedno,koľko je zárobok matky.Inak toto by mohol byť dobrý ťah aj pre našich počerných spoluobčanov,aby dali deti do kolektívu.
Ono vždy je niekto ukrivdený.Ja chodím dosť po svete,tá podpora detí u nás a materská nie je taká najhoršia.Bola kamarátkina americká nevesta,počúvala,počúvala a vyhlásila...no a ja nedostávam nič.Materská 6 týždnov,žiadny príspevok pri narodení,rodičovská žiadna.A nežije sa tam ľahšie ako u nás,to mi verte.

Ku kolektívu: načriem do čierneho humoru, dúfam že to bude správne pochopené. Tie deti sa neustále nachádzajú v kolektíve, síce vo svojom, ale nachádzajú sa.

Roky som mala vyhliadnutého rómskeho chlapca, asi od jeho troch rokov, individualita, keď išiel po ulici, "tlačil" pre sebou vzduch. Osobnosť. Roky som ho sledovala, chcela som sa mu privátne zadarmo venovať v spolupráci so školou. Keby sa v škole ujal, bol by príkladom pre ďalšie deti.
Poskytla by som mu aj piano.

Svoju myšlienku som spomenula pár ľuďom, všetci ma o toho odhovorili. Aj neznáme mladé ženy zo Spiša, že detto situáciu zažila ich matka, venovali sa im, ale akonáhle príde predčasná puberta a s tým všetko ostatné, celé moje úsilie by bolo zmarené, zostal by za mnou iba stratený čas a frustrácia.

Dnes má chlapec asi 15. Keď som ho stretla, mal vychádzku z diagnostického ústavu. Posťažoval sa mi. Myslím na neho často ešte stále, má pekný prejav, v sebe rodenú inteligenciu a zmysel pre záchranu. Len kam ju v budúcnosti nasmeruje? Či ho vôbec niekto za niečo v živote pochválil?
Inak matka má deti s tromi mužmi, všetky sú po domovoch, vyučená v remesle. Pokiaľ žil starý otec, prebral starostlivosť o ne sám, bolo to obdivuhodné ako sa snažil. Celý život chodil do zamestnania. potom to išlo ku skaze.
Spýtala by som sa rada, prečo sa znížila po revolúcii školská dochádzka týchto detí, kde bola príčina, čo sa zanedbalo?

Takže kolektív, neviem, skôr nadšencov pre prácu s týmito deťmi.
Viem, že Petra Polnišová ,okrem iných, sa angažuje s nadanými deťmi z rómskej komunity. A verím, že prekvapí svojimi výsledkami.
Petra Nová
22.09.10,11:31
Dobrá téma. Len mi svojou podstatou pripomína modlitbu. Modliaci verí, že práve jeho prosba bude vyslyšaná. Len nemá žiadnu záruku, či nedostane prednosť niekto iný.
Martin Mocko
22.09.10,11:51
"Pobavila" ma táto veta: " Ak chce totiž firma prepustiť svojho zamestnanca, stojí ju to štyri až šesť mesačných platov." ...

Už v súlade s aktuálnym znením ZP sa dokázal "šikovnejší" zamestnávateľ zbaviť zamestnancov bez odstupného a výpovednej doby. Tak prečo to neuľahčiť ešte viac...
Chápem, že "akčnejší" ZP môže zamestnanosti iba pomôcť. Čo to urobí v prípade prešpekulovaných slovenských zamestnávateľov...môžeme si iba domyslieť.
jar88
22.09.10,12:29
Dobrá téma. Len mi svojou podstatou pripomína modlitbu. Modliaci verí, že práve jeho prosba bude vyslyšaná. Len nemá žiadnu záruku, či nedostane prednosť niekto iný.
Nezabúdajte aj na "plnú zamestnanosť".
Je to trochu zabudnutá fráza, ale možno by sa ujala.
Vo Francúzku bola vyslišaná a pozrite, ako dopadli. Proletári. Nemajú peniaze, lebo nemajú prácu a tu na Slovensku by práce bolo dosť, ale nemajú peniaze.
Petra Nová
22.09.10,12:48
Nezabúdajte aj na "plnú zamestnanosť".
Je to trochu zabudnutá fráza, ale možno by sa ujala.
Vo Francúzku bola vyslišaná a pozrite, ako dopadli. Proletári. Nemajú peniaze, lebo nemajú prácu a tu na Slovensku by práce bolo dosť, ale nemajú peniaze.
Niekedy môžeš veriť aj proletárom a odpísať od nich.:D Lebo tí Francúzi nedopadnú, ale rovno sa vzbúria proti tvojim výrokom.
jar88
22.09.10,13:06
Niekedy môžeš veriť aj proletárom a odpísať od nich.:D Lebo tí Francúzi nedopadnú, ale rovno sa vzbúria proti tvojim výrokom.
To asi ťažko, lebo oni to žerú.
Keby verili kapitálu, pracovala by polovica a druhá by sedela doma.
---------------------------------------------------------------
Neverím, že uhádneš, ktorá polovica by chodila zarábať.
Petra Nová
22.09.10,13:20
To asi ťažko, lebo oni to žerú.
Keby verili kapitálu, pracovala by polovica a druhá by sedela doma.
---------------------------------------------------------------
Neverím, že uhádneš, ktorá polovica by chodila zarábať.

Tuším, že pre svoje teórie už ani nevidíš.:):---
jar88
22.09.10,13:36
Petruška,
čo tam po mojich teóriách a mojom zraku.
Dôležité je, že nepoznáš odpoveď.
---------------------------------------------------------
Alebo skús ešte raz. Jednoduchšia otázka:
Ktorá polovica by zostala doma ?
Petra Nová
22.09.10,13:46
Petruška,
čo tam po mojich teóriách a mojom zraku.
Dôležité je, že nepoznáš odpoveď.
---------------------------------------------------------
Alebo skús ešte raz. Jednoduchšia otázka:
Ktorá polovica by zostala doma ?

Milý jaro88, nemôžem s tebou diskutovať o ekonomike, politike, ani o iných spoločenských vedách, lebo nepociťujem takú istotu, že sa v nich vyznám aspoň tak, ako ty. Preto, nechávam to na teba a ďalších.
marjankaj
22.09.10,13:55
Petruška,
čo tam po mojich teóriách a mojom zraku.
Dôležité je, že nepoznáš odpoveď.
---------------------------------------------------------
Alebo skús ešte raz. Jednoduchšia otázka:
Ktorá polovica by zostala doma ?

Že by väčšia?:rolleyes:
jar88
22.09.10,13:55
Milý jaro88, nemôžem s tebou diskutovať o ekonomike, politike, ani o iných spoločenských vedách, lebo nepociťujem takú istotu, že sa v nich vyznám aspoň tak, ako ty. Preto, nechávam to na teba a ďalších.
Ale odpoveď nehľadaj vo vede, je to v dejinami overených tradíciách ľudskej spoločnosti.
---------------------------
Tak že ešte naposledy a ešte jednoduchšie a s nápovedou.
Živočíchov delíme na dve pohlavia....
Ktorá polovica živočíchov bude chodiť do roboty zarábať peniažky a ktorá bude pracovať doma pri deťoch?
jar88
22.09.10,14:32
Že by väčšia?:rolleyes:
Myslel som tú silnejšiu polovicu populácie.
Tá slabšia by pracovala tam, kde je to prirodzené. To znamená doma, pri deťoch.
----------------------------------------------------------------------
Pravdepodobne by nastal určitý nedostatok pracovníkov, čo by malo mať na slobodnom trhu logické následky.
Nemyslíte si, že by tým logicky a dosť podstatne stúpla cena práce?
------------------------------------------------------------------------
Je zaujímavé sledovať, ako sme prešli od všeobecnej pracovnej povinnosti (do roku 1989) k nápadom (v roku 2010) o zákaze pracovať. Vraj sa tomu hovorí Absurdistan.
Danila
22.09.10,15:14
Omyl kamarát.
Sulík vedel už 3 roky pred voľbami, že korektne to fungovať nemôže.
To ostatné o vzájomnej potrebe sú totálne hlúposti.
Funguje len populizmus. Dobrý úmysel, nápad či zámer je hlúposť s ktorou sa v politike nikam nedostaneš.
-------------------------------------------------------------
To že to Sulík vedel už pred tromi rokmi viem, lebo mi to už vtedy naznačil.
A čo Ti ešte naznačil? Pošepni.:)
Stanislav 1975
22.09.10,15:30
Stále tvrdím, že mala byť vláda Smer+ Kdh- ale Kdh sa rozhodlo ako sa rozhodlo...,ich vec...

ďakujem aj za nevhodné...:D-posúva ma to dopredu a posilňuje moju chuť byť lepším...:D:D:D
lujza.j
22.09.10,16:06
Stále tvrdím, že mala byť vláda Smer+ Kdh- ale Kdh sa rozhodlo ako sa rozhodlo...,ich vec...
vyzerá to tak, že svoj politický názor je tu neprípustný:rolleyes: aby si nebol sám s nevhodnými bodíkmi:D:--- pridám aj ja svoj, myslím že tejto koalícii bude KDH osudné, už raz z koalíciu odišli.
misomiso
22.09.10,16:34
vyzerá to tak, že svoj politický názor je tu neprípustný:rolleyes: aby si nebol sám s nevhodnými bodíkmi:D:--- pridám aj ja svoj, myslím že tejto koalícii bude KDH osudné, už raz z koalíciu odišli.

Ked uz sa tu hrame na Nostradama - tak mne z toho zatial vychadza, ze tejto koalicii nakoniec bude osudne SAS (pravdepodobne nie preto, ze by snad odchadzali z vlady, ale v podobnom duchu ako bola minulej vlade osucna SNS - alebo jednoducho pre nekompetentnost).

Tak v horizonte nejakych 3 - 4 rokov uvidime, kto z nas triafal lepsie. :)
Stefan2005
22.09.10,16:37
...Tak v horizonte nejakych 3 - 4 rokov uvidime, kto z nas triafal lepsie....

... 3-4 roky? Ty si ale optimista ;).
misomiso
22.09.10,16:45
... 3-4 roky? Ty si ale optimista ;).

Urcite. Tuzba ostat pri moci (akysi pud sebazachovy) je vlastny uplne vsetkym politickym stranam zprava dolava, takze sa vzdy vsetko tak zametie pod koberec, aby sa nemuseli prijmat radikalne rozhodnutia. Na druhaj strane - ak by sme tu mali kazdne tri mesiace nove volby, to by tiez nebolo dobre.
jar88
22.09.10,17:23
A čo Ti ešte naznačil? Pošepni.:)
A čo také by ťa zaujímalo ?
jar88
22.09.10,17:28
Urcite. Tuzba ostat pri moci (akysi pud sebazachovy) je vlastny uplne vsetkym politickym stranam zprava dolava, takze sa vzdy vsetko tak zametie pod koberec, aby sa nemuseli prijmat radikalne rozhodnutia. Na druhaj strane - ak by sme tu mali kazdne tri mesiace nove volby, to by tiez nebolo dobre.
Čo máš na mysli pod pojmom radikálne rozhodnutia?
Llívia
22.09.10,20:03
V zbierke zákonov vyšlo opatrenie na určenie výšky štátnej prémie - na budúci rok bude maximálna prémia zachovaná, t.j. 66,39 EUR, ale na jej získanie bude potrebný vyšší vklad - až 663,90 EUR (výška prémie od budúceho roka bude 10 % z vkladu, max. tých hore spomínaných 66,39 EUR) :mad:. Návrh - pri štátnej prémii sa nemalo nič meniť, malo to zostať tak, ako tento rok.
durisovad
22.09.10,20:07
Toto preslo nejako potichu.
Llívia
22.09.10,20:21
Ešte predtým, ako to schválili, som niekde čítala, že to majú v návrhu. Ale fakt sa o tom skoro vôbec nehovorilo.
Stanislav 1975
22.09.10,20:30
V zbierke zákonov vyšlo opatrenie na určenie výšky štátnej prémie - na budúci rok bude maximálna prémia zachovaná, t.j. 66,39 EUR, ale na jej získanie bude potrebný vyšší vklad - až 663,90 EUR (výška prémie od budúceho roka bude 10 % z vkladu, max. tých hore spomínaných 66,39 EUR) :mad:. Návrh - pri štátnej prémii sa nemalo nič meniť, malo to zostať tak, ako tento rok.

no poviem ti- štátna premia "jak hovado"- jedna večera v reštaurácii pre manželov, príp. partnerov, milencov a pod.
Laco-monter
22.09.10,20:40
no poviem ti- štátna premia "jak hovado"- jedna večera v reštaurácii pre manželov, príp. partnerov, milencov a pod.

ľudia sporia na stavebku, hlavne kvoli lacnejším a dostupnejším úverom.
Laco-monter
22.09.10,20:48
a keď sme už okolo toho stavebka, ako to bolo z tzv.reťazením zmluv ?

Vraj sa to dalo tak robiť, že sa dali presúvať tie isté peniaze, z jednej zmluvy na druhu, a zakaždým zinkasovať štátnu prémiu.

Bolo to možné ?
Ja som to vtedy nepochopil.
Katy a R
22.09.10,20:52
V zbierke zákonov vyšlo opatrenie na určenie výšky štátnej prémie - na budúci rok bude maximálna prémia zachovaná, t.j. 66,39 EUR, ale na jej získanie bude potrebný vyšší vklad - až 663,90 EUR (výška prémie od budúceho roka bude 10 % z vkladu, max. tých hore spomínaných 66,39 EUR) :mad:. Návrh - pri štátnej prémii sa nemalo nič meniť, malo to zostať tak, ako tento rok.

.. na to je zákon ;) .. výpočet % štát prémie je daný vzorcom .. vzorec je v prílohe toho zákona
a tu nájdeš .. http://www.porada.sk/1506405-post42.html

.. a ešte pre Laca .. treba si prečítať zmluvné podmienky;)
Katy a R
22.09.10,21:04
Aby som nebola mimo témy .. mala by som návrh:
vymôcť poistné na dlžníkoch ... samozrejme verím, že to nie je jednoduché ... ale keď mne napr pošle SP výzvu na zaplatenie 6 € .. s tým, že už začalo konanie voči mne (a nakoniec vymáhali odo mňa čiastku, ktorú som vôbec platiť nemala :mee:) .... a dlžníci s čiastkami, čo si ja ani neviem predstaviť, majú svoje dlhy na háku ....
http://www.socpoist.sk/77/487s
Stanislav 1975
22.09.10,21:13
Aby som nebola mimo témy .. mala by som návrh:
vymôcť poistné na dlžníkoch ... samozrejme verím, že to nie je jednoduché ... ale keď mne napr pošle SP výzvu na zaplatenie 6 € .. s tým, že už začalo konanie voči mne (a nakoniec vymáhali odo mňa čiastku, ktorú som vôbec platiť nemala :mee:) .... a dlžníci s čiastkami, čo si ja ani neviem predstaviť, majú svoje dlhy na háku ....
http://www.socpoist.sk/77/487s

Tak vieš, od takej s.r.o.-čky ťažko niekedy niečo vymožu, keď majú všetky minimálne vklady...:cool:
Katy a R
22.09.10,21:52
Tak vieš, od takej s.r.o.-čky ťažko niekedy niečo vymožu, keď majú všetky minimálne vklady...:cool:

... všetko sa dá, ke´d sa chce ;) ... len prečo napr nefunguje výber poistného aspoň tak, ako výber daní .. Veď SP narába s takým balíkom, pesnejšie balíčiskom peňazí .... a to hospodárenie je otrasné ...
martinaj
22.09.10,23:47
Zakázať súbeh rodičovského príspevku a iného príjmu mamičke, resp. otcovi (lebo aj ten môže byť na RD) by nebolo správne - ten príjem je minimálny a prerušiť živnosť nemusí byť až také jednoduché - napr. ak mamička predtým žiadala o dotáciu z úradu práce, nemôže 2 roky živnosť prerušiť, inak dotáciu musí vrátiť. A tie príjmy zo živnosti, prípadne dohody o vykonaní práce isto nie sú horibilné, skôr ide o to, že mamička si zachová kontakty s klientmi, prípadne nestratí svoju odbornosť a ľahšie sa jej bude vracať do pracovného pomeru. A okrem toho, po návrate otca z roboty sa o dieťa môže starať oň a mama namiesto kávičkovania môže jednak zabezpečiť nejaký príjem rodiny a jednak nezostane v izolácii s plienkami celé tri roky.

Jasle sú podľa mňa odložiskom detí, ktoré potrebujú mamu alebo inú blízku osobu na zdravý emocionálny vývoj.
martinaj
23.09.10,00:26
Ten súbeh dôchodku (starobného aj predčasného, resp. výsluhového) by som zakázala u štátnych zamestnancov. Keď si chcú k dôchodku prilepšiť, môžu podnikať, resp. zamestnať sa v obchodnej spoločnosti.

Tiež sa divím, prečo SP necháva dlhy niektorých dlžníkov rásť do veľkých výšok. Prečo sa nevymáha nezaplatené poistné po dosiahnutí nejakej pevne stanovenej sumy, resp. po uplynutí X mesiacov okamžite? Ak niekto neplatí, tak nech nepodniká a nezatína sekeru ešte hlbšie. Myslím si, že efektívnosť vymáhania pohľadávok SP je biedna. A aby sa vzápätí nezakladali nové spoločnosti a neprevádzal majetok a zamestnanci, osobám, ktoré založili takúto spoločnosť, čo dlží SP a ich konateľom by som nedovolila angažovať sa v novom podnikaní podľa obchodného zákonníka na X rokov. A výhovorku, že nevyšiel obchodný zámer by som neuznávala. Keď živnostníkovi nevyjde jeho obchodný zámer, SP mu nezaplatené poistné neodpustí. Tiež by som neuznávala vydieranie, že budú musieť prepustiť X ľudí, ak zaplatia poistné do SP. Podniká sa predsa za účelom dosahovania zisku a rozumný investor podnik zavrie, ak vytvára opakovane stratu. Nepodniká sa za účelom vytvárania pracovných miest. Horšie je to u nemocníc a pod.
martinaj
23.09.10,01:03
Nechápem, prečo by mali FO platiť odvody z príjmu z kapitálového majetku - dividend, podielov na zisku. Ak má takýto príjem PO, odvody platiť nebude. Takéto opatrenie zase bude mať dopad len na tých poctivých, ale nie na tých, ktorí zakladajú v SR spoločnosti nie priamo, ale cez daňové raje. Máme vari čakať, že zavedú aj odvody z úrokov pripisovaných bankou - aj to je predsa investícia, ktorá prináša príjem...
Danila
23.09.10,04:59
Nechápem, prečo by mali FO platiť odvody z príjmu z kapitálového majetku - dividend, podielov na zisku. Ak má takýto príjem PO, odvody platiť nebude. Takéto opatrenie zase bude mať dopad len na tých poctivých, ale nie na tých, ktorí zakladajú v SR spoločnosti nie priamo, ale cez daňové raje. Máme vari čakať, že zavedú aj odvody z úrokov pripisovaných bankou - aj to je predsa investícia, ktorá prináša príjem...Dnes už platí máločo z toho, čo skrslo v hlavách šantivých chlapcov, pani premiérka koriguje a tuším trúbi aj na ústup.....:)Naši poraďácki vojaci a policajti sa už tiež skľudnili, z Čiech totiž dorazil veľký hrmot až k nám......;)
veronikasad
23.09.10,05:03
Nechápem, prečo by mali FO platiť odvody z príjmu z kapitálového majetku - dividend, podielov na zisku. Ak má takýto príjem PO, odvody platiť nebude. Takéto opatrenie zase bude mať dopad len na tých poctivých, ale nie na tých, ktorí zakladajú v SR spoločnosti nie priamo, ale cez daňové raje. Máme vari čakať, že zavedú aj odvody z úrokov pripisovaných bankou - aj to je predsa investícia, ktorá prináša príjem...

Šuškalo sa, že odpočítatelná položka sa bude vzťahovať len na príjmy podľa § 5 a 6 (úroky sú podľa § 8). Ak zákon prejde v tomto znení, daň z úrokov sa už vracať nebude ...
Llívia
23.09.10,05:16
Šuškalo sa, že odpočítatelná položka sa bude vzťahovať len na príjmy podľa § 5 a 6 (úroky sú podľa § 8). Ak zákon prejde v tomto znení, daň z úrokov sa už vracať nebude ...
Škoda, že sa nešušká aj o tom, že by som si ja ako nepodnikajúca fyzická osoba, ktorá má zdaňovaný príjem - úroky na účte - mohla uplatniť k týmto úrokom aj výdavky - poplatok za vedenie účtu. Potom by vo väčšine prípadov bolo úplne jedno, že by sa pri týchto príjmoch neuplatňovala nezdaniteľná časť, lebo poplatky sú väčšinou oveľa, oveľa vyššie ako prijaté úroky.
Stanislav 1975
23.09.10,05:49
Keď za blížia voľby, každý iba klame,
všade bude pekné čisto a ihriska samé.
Potom o tom tichu zrazu iba Kaufland, Lidl, Tesco,
za domami bordel, detský plač a vreskot,

Stavajú sa garáže, obchodné pasáže,
čo to dnešným deťom ukáže,
keď vyrastú nech im to dokáže,
budú porušovať to čo systém zakáže,
budú robiť zas kamufláže

( H 16)
BXLmiami
23.09.10,06:51
Ten súbeh dôchodku (starobného aj predčasného, resp. výsluhového) by som zakázala u štátnych zamestnancov. Keď si chcú k dôchodku prilepšiť, môžu podnikať, resp. zamestnať sa v obchodnej spoločnosti.

Tiež sa divím, prečo SP necháva dlhy niektorých dlžníkov rásť do veľkých výšok. Prečo sa nevymáha nezaplatené poistné po dosiahnutí nejakej pevne stanovenej sumy, resp. po uplynutí X mesiacov okamžite? Ak niekto neplatí, tak nech nepodniká a nezatína sekeru ešte hlbšie. Myslím si, že efektívnosť vymáhania pohľadávok SP je biedna. A aby sa vzápätí nezakladali nové spoločnosti a neprevádzal majetok a zamestnanci, osobám, ktoré založili takúto spoločnosť, čo dlží SP a ich konateľom by som nedovolila angažovať sa v novom podnikaní podľa obchodného zákonníka na X rokov. A výhovorku, že nevyšiel obchodný zámer by som neuznávala. Keď živnostníkovi nevyjde jeho obchodný zámer, SP mu nezaplatené poistné neodpustí. Tiež by som neuznávala vydieranie, že budú musieť prepustiť X ľudí, ak zaplatia poistné do SP. Podniká sa predsa za účelom dosahovania zisku a rozumný investor podnik zavrie, ak vytvára opakovane stratu. Nepodniká sa za účelom vytvárania pracovných miest. Horšie je to u nemocníc a pod.

Aj v zdravotníctve?:)
durisovad
23.09.10,20:12
Stále tvrdím, že mala byť vláda Smer+ Kdh- ale Kdh sa rozhodlo ako sa rozhodlo...,ich vec...
Ich vec, ale nasa skoda.
JAJA11
24.09.10,05:15
Ich vec, ale nasa skoda.

A čo ste volili ? :o
durisovad
24.09.10,05:22
A čo ste volili ? :o
Urcite nie marihuanu,ale slusny zivot.
Danila
24.09.10,05:59
A čo ste volili ? :oSkôr, koho sme volili, či nie? Ja Fica. A Ty? Lebo u nás vľavo sme v pohode, ale vpravo tuším uniká z balónika plyn......;)
Barbara
24.09.10,06:14
čaute, iba nahlas rozmýšľam;)
p. Ivetka niekedy dávnejšie povedala v telke, že chcú, aby sa uvoľnili miestá pre mladých. hmm ale prosím vás čo s tým vyriešili, že buď predčasný dôchodok , anebo práca??:rolleyes: nemvím vôbec. asi som nemchápavá.;) a ešte nechápem, čo je rozdiel medzi predčasným a starobným dôchodkom?:eek: prečo starobní môžu ďalej pracovať? keď už predčasní nemôžu, tak by nemali ani starobní nie?koľko by bolo voľných miest tým pádom???:confused: či nerozmýšľam logicky? kto chce pracovať ďalej, tak má možnosť, lebo radši nebude poberať predčasný dôchodok. a tým pádom ako sa uvoľnilo jeho miesto pre mladých??? nejako:mad:

plne súhlasím s príspevkom kde sa spomínalo, že mali by zakázať predčasným dôchodcom pracovať. vo veľkom sa to zneužilo, ja by som bola dala predčasný dôchodok iba tým, ktorí stratili prácu.
aby ste ma nechápali zle, keby som bola v tých rokoch, tak aj ja by som zneužila ten predčasný dôchodok to mi verte, takže ich plne chápem;) Ja som hneď od začiatku hovorila, že je to diskriminácia voči nám, lebo my máme iba tú jednu almužničku a oni mohli brať až dva platy.
a ešte toľko, že koľko by ušetril štát, keby dávali predčasný dôchodok iba tým, ktorí stratili prácu:mad: nato radšej ani nepomyslím .
aj ja budem raz dôchodkyňa.....možno......:D už sa iba toho dožiť;)
durisovad
24.09.10,06:18
Skôr, koho sme volili, či nie? Ja Fica. A Ty? Lebo u nás vľavo sme v pohode, ale vpravo tuším uniká z balónika plyn......;)
Keby len plyn, to by sme nejako vyvetrali, ale dost to smrdi.
misomiso
24.09.10,06:19
A čo ste volili ? :o

No napriklad ja som volil Figela. Nechodi po dovolenkach v case dolezitych koalicnych rokovani, nepresazduje ziaden "konzervativny dom" ani iny projekt, na ktorom by sa mala strana nabalit za statne, ani som ho nepocul, ze by sa zastaval nejakych svojich (pripadnych - zdoraznujem) nominantov, ktory (by) si par dni po volbach prihrali "kseft".

Ja som spokojny s tym, co som volil.
Flinstone
24.09.10,06:31
možno len lepšie vie Figel utajit svoje bočné aktivity... lebo také niečo ako politik s čistým štítom, nebodaj svedomím na Slovensku ešte nieje. Zatiaľ boli len zlí a ešte horší...
misomiso
24.09.10,06:36
Urcite aj kefuje kade-tade, len sa mu to dari utajit. Mas pravdu.

...este som zabudol dodat, ze sa hovori "podla seba sudim teba". Ja som ho prave preto volil, ze je cestny a ma dlhodobo "cisty stit".
Stanislav 1975
24.09.10,07:00
Mňa by skorej zaujímalo, čo tam ešte robia Chren so Švejnom???:eek::eek::eek::mad:-už dávno mali letieť kade ľahšie...
evina
24.09.10,07:11
Skôr, koho sme volili, či nie? Ja Fica. A Ty? Lebo u nás vľavo sme v pohode, ale vpravo tuším uniká z balónika plyn......;)

Nie neuniká vôbec....len nepovažujeme za potrebné sa vyjadrovať vždy a za každých okolností, najmä keď pejme pieseň dokola okolo stola...
Danila
24.09.10,07:15
Nie neuniká vôbec....len nepovažujeme za potrebné sa vyjadrovať vždy a za každých okolností, najmä keď pejme pieseň dokola okolo stola...To nič, evina, to bola len skúška správnosti:), vždy pripravení.....ani som netušila, že ešte aj čuch máme rozdielny....;)
Danila
24.09.10,07:16
Mňa by skorej zaujímalo, čo tam ešte robia Chren so Švejnom???:eek::eek::eek::mad:-už dávno mali letieť kade ľahšie...Však vyčkaj času, jak hus klasu...Možno je v europarlamente narváno....;)
Janka 52
24.09.10,07:19
K dôchodkom som svoj názor vyjadrila v príspevku v inej téme, opakujem aj tu.
Väčšina tvrdíme, že nie je žiadúce, aby dôchodcovia poberali dôchodok a súčasne pracovali. Takmer všade vo svete sa alebo pracuje alebo poberá dôchodok. Čo však núti dôchodcov, aby pracovali? Je to možno aj pocit chcieť byť ešte užitočný, získať príjem navyše, ale je to predovšetkým príležitosť prilepšiť si k nízkemu dôchodku. Tie prvé dva dôvody nie sú dôležité, kto sa chce realizovať môže na dohodu alebo inak. Príjem navyše? Tak sa ho bude treba zriecť, ak nie je nevyhnutný. Ale tu by som sa zamyslela nad tým tretím dôvodom. Naozaj sa dá vyžiť z takých nízkych dôchodkov? Nebude potom dôchodca nútený riešiť svoju zlú finančnú situáciu inak, protizákonne, čiernou prácou alebo nedajbože radikálne a zúfalo? Mohla by sa urobiť analýza pracujúcich dôchodcov a výšky ich dôchodkov a možno by sme boli prekvapení výsledkom. Na základe tejto analýzy by sa mohol určiť strop výšky dôchodku, pri ktorom sa súbeh poberania dôchodku a príjmu zo závislej činnosti ešte povolí, alebo ešte lepšie, strop súčtu výšky dôchodku a výšky príjmu. Príklad: dôchodkyňa upratovačka, dôchodok má napr. 300 eur, zarobí si mesačne upratovaním napr. 150 eur, príjem spolu 450 eur. Vyžije? Neviem. Dôchodca, zamestnanec v štátnej správe, dôchodok 900 eur, plat 1200 eur, príjem spolu 2100 eur. Stačí mu? Neviem.
Myslím, že by takéto riešenie dosť zabránilo čiernej práci dôchodcov a zároveň by sa uviedli do poriadku aj neprimerané výhody u niektorých dôchodcov.

Čo sa týka retroaktivity zákona, tak ak by sa zakázal súbeh práce a poberania predčasných dôchodkov u súčasných predčasných dôchodcov, ako by im vrátili to krátenie dôchodku? Podľa logiky by im mali za každých 30 dní odpracovaných bez poberania dôchodku tento zvýšiť o 0,5%? Alebo inak? Mali predsa určenú výšku predčasného dôchodku tak, že predčasný starobný dôchodok sa im krátil za každých začatých 30 dní od vzniku nároku na výplatu tohto dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku o 0,5%, teda za rok o 6%.
Tak ako je to vlastne s tými predčasnými - už "existujúcimi" dôchodcami? Ani oni nebudú môcť pracovať a brať predčasný dôchodok? Mám v tom nejaký chaos, každý deň je iná verzia
Stanislav 1975
24.09.10,07:23
Však vyčkaj času, jak hus klasu...Možno je v europarlamente narváno....;)

radičová aj tak ustúpi sulíkovi a ostanú tam kde sú...
BXLmiami
24.09.10,07:52
Tak ako je to vlastne s tými predčasnými - už "existujúcimi" dôchodcami? Ani oni nebudú môcť pracovať a brať predčasný dôchodok? Mám v tom nejaký chaos, každý deň je iná verzia
Načo to riešiš?Sú to len návrhy,ešte pojdu do parlamentu,bohviečo tam ešte pridajú...potom treba pozrieť už prijatý zákon.:)
martina1111
24.09.10,07:56
neviem preco sa tu stale toci debata okolo dochodcov a materskej....

Takže ako funguje princíp dph v podmienkach slovenských s.r.o. -
1. s.r.o.obdrží fakturu za nakup tovaru či služby
2. ešte ju nezaplati - ani náhodou!!!
3. príde 25. v mesiaci - hurá vyšiel nám opať nadmerný odpocet
4. čakáme na eura od slovenskej republiky - oni sice nepridu hned - ale pridu
5. system sa taha,, taha, taha
6. pozor je zle - s.r.o. "sa rusí"

Takže moje odporucania pre p. mihala a spol.
1. moct si narokovat dph od statu az v momente ked je zaplatená
2. ak konatelovi krachne firma a ostane po nom, čo len jeden jediny - neuhradený závazok - do buducnosti ma s konatelovanim smolu

podobných situacii su množstva, staci sa do nich len pustit...
Janka 52
24.09.10,07:57
Načo to riešiš?Sú to len návrhy,ešte pojdu do parlamentu,bohviečo tam ešte pridajú...potom treba pozrieť už prijatý zákon.:)
Neriešim to, len sa hovorilo o nejakej retroaktivite - a odrazu nič, pripadá mi to jednoznačne stop pre všetkých predčasných dôchodcov - tak chcem vedieť názory iných.
Danila
24.09.10,08:02
neviem preco sa tu stale toci debata okolo dochodcov a materskej....

Takže ako funguje princíp dph v podmienkach slovenských s.r.o. -
1. s.r.o.obdrží fakturu za nakup tovaru či služby
2. ešte ju nezaplati - ani náhodou!!!
3. príde 25. v mesiaci - hurá vyšiel nám opať nadmerný odpocet
4. čakáme na eura od slovenskej republiky - oni sice nepridu hned - ale pridu
5. system sa taha,, taha, taha
6. pozor je zle - s.r.o. "sa rusí"

Takže moje odporucania pre p. mihala a spol.
1. moct si narokovat dph od statu az v momente ked je zaplatená
2. ak konatelovi krachne firma a ostane po nom, čo len jeden jediny - neuhradený závazok - do buducnosti ma s konatelovanim smolu

podobných situacii su množstva, staci sa do nich len pustit...Martinka, napísala si to múdro, len adresát pán Mihál, je sociálny, nie dépehačkový, a je matematik, nie financmajster. Takže toto snáď posunie Miklošovi. Pokiaľ nemajú vlastné s.r.o. dépehačkové. Dnes už je na pretrase rodičovský príspevok z dielne pána Mihála, verím, že diskusia na Porade bude nezaujatá, vecná a s dostatočnými podnetnými návrhmi, ako bolo žiadané. Kedysi.
Kvaka
24.09.10,08:20
Tak ako je to vlastne s tými prerdčasnými - už "existujúcimi" dôchodcami? Ani oni nebudú môcť pracovať a brať predčasný dôchodok? Mám v tom nejaký chaos, každý deň je ná verzia
Janka, neviem, ale myslím si, že práve z dôvodu, ktorý som uviedla, by sa to nemalo týkať tých, čo v súčasnosti tento dôchodok poberajú. Museli by im ho neskôr pri ukončení pracovnej činnosti navýšiť za dobu práce bez poberania dôchodku okrem klasického navýšenia cez OMB a ADH tak, aby kompenzovali ešte aj to krátenie. Na druhej strane však ako si vyložím informáciu z médií, že vzhľadom na to, že výpovedná doba je dva mesiace, tak tento zákaz súbehu práce a poberania predčasného dôchodku sa uplatní až od 1.marca 2011? Citujem: Zákaz súbehu poberania predčasného starobného dôchodku a príjmu zo zamestnania nezačne reálne platiť od januára budúceho roka, ale až od marca. Dôvodom je Zákonník práce, ktorý hovorí o dvojmesačnej výpovednej lehote zo strany zamestnanca.
Aktuálne.sk o tom informoval minister práce Jozef Mihál (SaS).

Z tlače: Súbeh poberania dôchodkov a zamestnania sa zatiaľ bude rušiť iba pri predčasných dôchodkoch. Povedala to v utorok po rokovaní Koaličnej rady premiérka Iveta Radičová. „Zatiaľ je pripravené a ide ako súčasť balíka zákonov len rušenie súbehu predčasných dôchodkov a zamestnania,“ konštatovala s tým, že predčasný dôchodok bol zavedený pre ľudí po päťdesiatke, ktorí stratia prácu a nemajú šancu si nájsť novú. „Keďže toto je pôvodné zameranie predčasného dôchodku, preto sa navrhuje tento súbeh rušiť v zákone,“ dodala Radičová.
Súbeh dôchodkov a zamestnania by sa tak nemal zatiaľ rušiť pri výsluhových dôchodkoch. Podľa Radičovej totiž takéto opatrenie nesmie byť retroaktívne, diskriminačné, nesmie obsahovať zákaz práce a nesmie obsahovať zákaz dôchodku, pokiaľ na neho vznikol nárok. „Hľadáme riešenia, ktoré nebudú protiústavné,“ konštatovala na margo prípadného rušenia súbehu výsluhových dôchodkov a zamestnania Radičová. Ako dodala, takéto opatrenie preto zatiaľ nebude ani predmetom rokovania najbližších vlád.

No ale ak sa do zákona v tom čase to pôvodné zameranie predčasného dôchodku, nepremietlo tak, že by mu zákon zakázal neskôr sa zamestnať, tak zakázať mu to teraz je rovnako retroaktivita, ako pri ostatných dôchodkoch. Okrem toho, pokiaľ ktokoľvek pracuje, teda aj dôchodca, naďalej platí do systému dane a odvody.
Ak sa príjme zásada, práca alebo dôchodok, a to by sa mala, tak by mala platiť bez výnimky pre všetkých, ktorí sa ešte len stanú dôchodcami. Pre súčasných by sa však mohol zaviesť limit príjmu zo súbehu práce a dôchodku. To by protiústavné nebolo.
Nie som pracujúci dôchodca a nezastávam sa ich, skôr sa na to pozerám z pohľadu spravodlivosti.
marjankaj
24.09.10,08:43
neviem preco sa tu stale toci debata okolo dochodcov a materskej....

Takže ako funguje princíp dph v podmienkach slovenských s.r.o. -
1. s.r.o.obdrží fakturu za nakup tovaru či služby
2. ešte ju nezaplati - ani náhodou!!!
3. príde 25. v mesiaci - hurá vyšiel nám opať nadmerný odpocet
4. čakáme na eura od slovenskej republiky - oni sice nepridu hned - ale pridu
5. system sa taha,, taha, taha
6. pozor je zle - s.r.o. "sa rusí"

Takže moje odporucania pre p. mihala a spol.
1. moct si narokovat dph od statu az v momente ked je zaplatená
2. ak konatelovi krachne firma a ostane po nom, čo len jeden jediny - neuhradený závazok - do buducnosti ma s konatelovanim smolu

podobných situacii su množstva, staci sa do nich len pustit...

Veď také tu už kedysi bolo. Len to niekomu zrejme nevyhovovalo. Tak to zmenili. Ale odviesť musíš aj keď ti faktúru neuhradia.
evina
24.09.10,09:37
Veď také tu už kedysi bolo. Len to niekomu zrejme nevyhovovalo. Tak to zmenili. Ale odviesť musíš aj keď ti faktúru neuhradia.

Preto dovolili odpočítať aj tie, ktoré neuhradíš ....:) - môj názor
Barbara
24.09.10,09:56
tu je znenie- zákon 461/2003 zákon o soc. poist. klik:)

http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=18581
BXLmiami
24.09.10,09:58
Tak mne pri týchto zákonoch vadí paušalizovanie.Zrušíme 20 korunáčky-všetkým,zavedieme výmenné lístky všetkým,zrušíme výmenné lístky všetkým,zrušíme súbeh dôchodkov a mzdy všetkým.....Je ale fakt,že neviem ako by sa to malo spraviť.Teda idea by bola,ale musia to posudiť právnici,aby nebolo treba viac peňazí na súdy ako sa ušetrí.
martina1111
24.09.10,10:44
nesuhlasim s nazorom, ze sa da v pripade dph zahrnut neuhradene faktury na jednej aj druhej strane - to je len slaba utecha pre tých, ktorí neziju z nadmerných odpočtov ale z poctivej prace
veronikasad
24.09.10,10:52
tu je znenie- zákon 461/2003 zákon o soc. poist. klik:)

http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=18581

Nestihla som ešte prečítať celý návrh novely, tak aspoň zopár pripravovaných noviniek.

- dobrovolne nemocensky a dôchodkovo poistená osoba nemôže byť osoba, ktorá má priznaný predčasný starobný dôchodok

- ruší sa výhoda pre živnostníkov, ktorí zrušia alebo prerušia živnosť. Ak dosiahli stanovený príjem, po obnovení živnosti platia odvody

- dobrovolné nem. a dôchodkové poistenie zaniká dňom priznania predčasného starobného dôchodku

- skracuje sa ochranná doba po skončení nem. poistenia zo 42 dní na 7 dní

- ochranná doba zaniká dňom vzniku nového nem. poistenia, alebo vznikom naroku na výplatu SD, PSD al. ID.

- ošetrovné z DNP - nem. poistenie musí trvať 270 dní v posledných 2 rokoch (rovnako ako pri nemocenskom).

- ak chce zamestnanec al. SZČO požiadať o priznanie predčasného starobného dôchodku, nemôže byť dôchodkovo poistený.

Tých zmien je ešte podstatne viac - aj pri výpočte nemocenského a materského ...
Kvaka
24.09.10,11:48
tu je znenie- zákon 461/2003 zákon o soc. poist. klik:)

http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=18581
Pozerala som na tie predčasné dôchodky, tak budú sa musieť naozaj rozhodnúť, či chcú pracovať alebo poberať predčasný dôchodok. Z návrhu prechodné ustanovenie:
§ 293bt

(1) Ak nárok na predčasný starobný dôchodok vznikol do 31. decembra 2010, podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok sa posudzujú a jeho suma sa určuje aj po 31. decembri 2010 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.

(2) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 a ktorému po 31. decembri 2010 vznikne dôchodkové poistenie zamestnanca alebo povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby pred dovŕšením dôchodkového veku, sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie tohto dôchodkového poistenia podľa zákona účinného od 1. januára 2011.

(3) Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2011, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. decembru 2010 a toto dôchodkové poistenie trvá po 28. februári 2011, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká od splátky predčasného starobného dôchodku splatnej po 28. februári 2011. Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistenca uvedeného v prvej vete sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do 28. februára 2011 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 a za obdobie po 28. februári 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2011.

(4) Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2011, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. decembru 2010, toto dôchodkové poistenie trvá aj po tomto dni a zanikne pred 1. marcom 2011, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do zániku tohto dôchodkového poistenia podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.

(5) Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. decembru 2010, toto dôchodkové poistenie bude trvať po 28. februári 2011 alebo zanikne pred 1. marcom 2011 a v období od 1. januára 2011 do 28. februára 2011 dovŕši dôchodkový vek, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do dovŕšenia dôchodkového veku podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
veronikasad
24.09.10,11:54
Kvaka, rozumieš tomu § 293 ?
Skús to prosím preložiť do "reči ˇludu"
Manual
24.09.10,12:04
Veľa je tu toho popísané, veľa je aj podnetných návrhov pre vládu. Má niekto vedomosti o tom ako je to napríklad v Nemecku či Rakúsku ohľadom dôchodcov, materských, PN ?
Ak áno napíšte to sem, možno sa tu vymýšľa niečo, čo niekde už dávno funguje....
Danila
24.09.10,12:05
Nestihla som ešte prečítať celý návrh novely, tak aspoň zopár pripravovaných noviniek.

- dobrovolne nemocensky a dôchodkovo poistená osoba nemôže byť osoba, ktorá má priznaný predčasný starobný dôchodok

- ruší sa výhoda pre živnostníkov, ktorí zrušia alebo prerušia živnosť. Ak dosiahli stanovený príjem, po obnovení živnosti platia odvody

- dobrovolné nem. a dôchodkové poistenie zaniká dňom priznania predčasného starobného dôchodku

- skracuje sa ochranná doba po skončení nem. poistenia zo 42 dní na 7 dní

- ochranná doba zaniká dňom vzniku nového nem. poistenia, alebo vznikom naroku na výplatu SD, PSD al. ID.

- ošetrovné z DNP - nem. poistenie musí trvať 270 dní v posledných 2 rokoch (rovnako ako pri nemocenskom).

- ak chce zamestnanec al. SZČO požiadať o priznanie predčasného starobného dôchodku, nemôže byť dôchodkovo poistený.

Tých zmien je ešte podstatne viac - aj pri výpočte nemocenského a materského ...Takže, už si kopli do mamičiek, do predčasných dôchodcov, do živnostníkov, neviete, koho majú najbližšie na rane?
Pán Mihál potrebuje dostať do kasičky to, čo premrhal svojimi radami a na čom získaval body? Darí sa mu to vcelku úspešné.....
Braňo
24.09.10,12:12
Takže, už si kopli do mamičiek, do predčasných dôchodcov, do živnostníkov, neviete, koho majú najbližšie na rane?
Pán Mihál potrebuje dostať do kasičky to, čo premrhal svojimi radami a na čom získaval body? Darí sa mu to vcelku úspešné.....

Sorry ale trošku tomu nerozumiem, aké premrhal - Jozefovu prácu môžeš posudzovať od septembra resp. od januára 2011, nakoľko boli parlamentné prázdniny. Nezabúdaj, že Jozef radil iba v intenciách zákonov, ktoré boli. A keď má nejaký zákon diery, samozrejme, že okomentoval aj možnosť využitia týchto dier (dobrovoľné pripoistenie pre budúce mamičky a pod.). Prerušenie živnosti pred 30.6 a obnovenie 2.7 je známa finta, ktorá síce fungovala, ale bolo jasné, že bude zrušená.
veronikasad
24.09.10,12:17
Takže, už si kopli do mamičiek, do predčasných dôchodcov, do živnostníkov, neviete, koho majú najbližšie na rane?
Pán Mihál potrebuje dostať do kasičky to, čo premrhal svojimi radami a na čom získaval body? Darí sa mu to vcelku úspešné.....
... aj bývalých zamestnancov - skrátenie ochrannej doby zo 42 dní na 7 ...

(ochranná doba= doba, v ktorej môže byť začiatok PN po skončení nem. poistenia)
veronikasad
24.09.10,12:21
Sorry ale trošku tomu nerozumiem, aké premrhal - Jozefovu prácu môžeš posudzovať od septembra resp. od januára 2011, nakoľko boli parlamentné prázdniny. Nezabúdaj, že Jozef radil iba v intenciách zákonov, ktoré boli. A keď má nejaký zákon diery, samozrejme, že okomentoval aj možnosť využitia týchto dier (dobrovoľné pripoistenie pre budúce mamičky a pod.). Prerušenie živnosti pred 30.6 a obnovenie 2.7 je známa finta, ktorá síce fungovala, ale bolo jasné, že bude zrušená.
Braňo, vážim si p. Mihála, ale nedá mi k tej diere zákona o soc. poistení, na ktorej bola založená predvolebná kampaň strany SaS (bezplatné semináre pre budúce mamičky). Teraz je veľa kriku okolo diery v soc. poisťovni. Neprispel k nej svojimi radami aj p. Mihál ? (aj keď boli v intenciach zákona-ako píšeš)
evina
24.09.10,12:31
Braňo, vážim si p. Mihála, ale nedá mi k tej diere zákona o soc. poistení, na ktorej bola založená predvolebná kampaň strany SaS (bezplatné semináre pre budúce mamičky). Teraz je veľa kriku okolo diery v soc. poisťovni. Neprispel k nej svojimi radami aj p. Mihál ? (aj keď boli v intenciach zákona-ako píšeš)

Tak s týmto už naozaj nemôžem súhlasiť. J. Mihál dával rady v intenciách zákonov, ktoré on nenapísal a nebol zákonodarcom a pomohol v tej dobe tým, ktorým mohol.
Ak je teraz zákonodarcom ja samozrejmé, že sa na to díva a musí dívať ináč. Jednoducho , ak máte chuť stále niekoho kritizovať, kritizujte za čo je teraz zodpovedný.
Asi sa zhodneme všetci, že verejné financie sú v zlom stave, a o veľa veciach vedeli o veľa nie a momentálne naprávajú ako vedia to, čo oni nie všetko zavinili....
Skúste dať návrhy, kde a ako siahnuť, aby financie sa dostali do lepšieho stavu, alebo chcete tvrdiť ako exminister financií- my vieme, my sme mali cesty, ale nepovieme lebo sme zvedaví ako to vyriešia oni. To je akože všetko pre blaho občana a prečo nezačali konať skôr.....už skoro ľutujem, že voľby dopadli ako dopadli...možno sme mali prísť do 20% deficitu............
Danila
24.09.10,12:33
Sorry ale trošku tomu nerozumiem, aké premrhal - Jozefovu prácu môžeš posudzovať od septembra resp. od januára 2011, nakoľko boli parlamentné prázdniny. Nezabúdaj, že Jozef radil iba v intenciách zákonov, ktoré boli. A keď má nejaký zákon diery, samozrejme, že okomentoval aj možnosť využitia týchto dier (dobrovoľné pripoistenie pre budúce mamičky a pod.). Prerušenie živnosti pred 30.6 a obnovenie 2.7 je známa finta, ktorá síce fungovala, ale bolo jasné, že bude zrušená.Sorry, ja môžem prácu pána Mihála posudzovať 5 rokov. Teda súbežne ako poraďáka a ministra. A nie je diera, ako diera. Najmä ak ňou získavame politické body. A ako odmenu za ne hodíme na svojich voličov, ale hlavne voličky, pľuvanec. Pán Mihál prekročil všetky moje očakávania. A to už je čo povedať.......Navyše diskriminácia predčasných dôchodcov je ad absurdum, najmä ak predčasnými dôchodkami látali svoju neschopnosť postarať sa iným spôsobom o ľudí vo veku 50 rokov a viac, ktorí húfne ostávali na ulici a za predčasné dôchodky splatili vcelku slušnú daň. Čo ja môžem a nemôžem našťastie nezávisí od Teba.
Kvaka
24.09.10,12:34
veronikasad Dnes, 02:54 PM
Kvaka, rozumieš tomu § 293 ?
Skús to prosím preložiť do "reči ˇludu"

Veronika, čomu nerozumieš? Sú tam všetky alternatívy pre predčasných dôchodcov, ak požiadajú o predčasný dôchodok do konca roku 2010, ak od 1.1.2011, ak dovŕšia dôchodkový vek do konca februára 2011, ak neskôr. Jednoznačne z toho vyplýva, že tí, čo v období do konca februára nedovŕšia dôchodkový vek, sa budú musieť rozhodnúť, či poberať dôchodok alebo ostanú pracovať. Keďže výpovedná doba je dva mesiace, ak neukončia pracovný pomer dohodou, musia dať výpoveď do konca roka. Ak ostanú pracovať, od 1. marca nárok na výplatu predčasného dôchodku im zanikne. A za obdobie práce popri dôchodku, keďže sa platí poistenie, sa aj teraz dopočítava dôchodok, ak pracoval napr. 2 roky a poberal dôchodok, do výpočtu ide len polovica súčtu OMB za tie dva roky, ak nepoberal dôchodok, tak do výpočtu ide celý súčet OMB.
veronikasad
24.09.10,12:34
Evka, vyslovila som svoj názor, školení p. Mihála som sa pravidelne zúčastňovala.
evina
24.09.10,12:38
Ja viem Veronika. Ja som tiež svoj, ale môj je o.i. taký, že nemôžeme vytrhávať jeden dva body z kontextu a kritizovať ho teraz za jeho prácu na POrade predtým.... Keďže nemám tlačítko nesúhlasím - tak som to vyjadrila opisom, tým samozrejme Tvojmu nebránim....

P.s. Sas som nevolila.....
veronikasad
24.09.10,12:42
Ja viem Veronika. Ja som tiež svoj, ale môj je o.i. taký, že nemôžeme vytrhávať jeden dva body z kontextu a kritizovať ho teraz za jeho prácu na POrade predtým.... Keďže nemám tlačítko nesúhlasím - tak som to vyjadrila opisom, tým samozrejme Tvojmu nebránim....

P.s. Sas som nevolila.....
Evka, to nebola kritika, to bolo konštatovanie. Takmer všetky opatrenia, ktoré sú v navrhovanej novele zákona o soc. poistení som po jeho nástupe do funkcie ministra očakávala ...
Jana Motyčková
24.09.10,12:47
Veľa je tu toho popísané, veľa je aj podnetných návrhov pre vládu. Má niekto vedomosti o tom ako je to napríklad v Nemecku či Rakúsku ohľadom dôchodcov, materských, PN ?
Ak áno napíšte to sem, možno sa tu vymýšľa niečo, čo niekde už dávno funguje....
Bola som v lete v Nemecku, pýtala som sa - ani nechci vedieť - strašne komplikované.
Manual
24.09.10,13:28
Bola som v lete v Nemecku, pýtala som sa - ani nechci vedieť - strašne komplikované.
Nechci ako chci :), aspoň niečo o dôchodcoch, pracujú ? Alebo nemôžu ? Alebo nechcú a ani sa im nechce. Pretože ak pracujú tak tam tiež určite "blokujú" pracovné miesta mladým :confused:
evina
24.09.10,13:40
Nechci ako chci :), aspoň niečo o dôchodcoch, pracujú ? Alebo nemôžu ? Alebo nechcú a ani sa im nechce. Pretože ak pracujú tak tam tiež určite "blokujú" pracovné miesta mladým :confused:

citované z http://www.slovakradio.sk/inetportal/web/index.php?lang=1&stationID=0&page=showNews&id=91425




Slovensko je v rámci súbežného poberania dôchodku a mzdy v Európskej únii špecifikom. Napríklad v Nemecku môže dôchodca pracovať a poberať mzdu iba do výšky 300 eur. Vo Francúzsku starobný dôchodca môže pracovať, ale súbeh jeho dôchodku a mzdy nemôže presahovať pôvodnú mzdu. Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti: "Samozrejme, v starých členských krajinách sú mzdové nároky ľudí aj mzdové ohodnotenie ľudí vyššie ako na Slovensku, takisto aj cenová úroveň je tam vyššia."
Anik
24.09.10,13:42
budem mimotemy ale nedá mi
vo voľbách som určite nevolila SaS aj keď som tak trochu verila, že pán Mihál bude vo svojom kresle ministra na správnom mieste a v podstate som mu fandila, lebo som očakávala že o tých zneužívaniach systému veľmi dobre vie a že tie jeho kroky prispejú k zlepšeniu - na druhú stranu som absolutne neschvaľovala tie špekulatívne rady a nikdy by som k nim neprikročila. Tiež sa nedalo povedať, že to zneužívali tí ktorí to najviac potrebovali, ale osobne si myslím, že to boli skôr tí ktorí to možno ani tak veľmi nepotrebovali -tie peniaze prenich možno ani tak veľa neznamenali, ale keď sa to v konečnom dôsledku zráta A to ešte nehovorím o s.r.o , ktorí sa nám živnostníkom smejú - aký sme boli len hlúpy, že sme si platili odvody.
Určite nemôžem a ani nechcem paušalizovať ak som sa niekoho dotkla tak sa vopred ospravedlňujem
Kvaka
24.09.10,13:47
...Navyše diskriminácia predčasných dôchodcov je ad absurdum, najmä ak predčasnými dôchodkami látali svoju neschopnosť postarať sa iným spôsobom o ľudí vo veku 50 rokov a viac, ktorí húfne ostávali na ulici a za predčasné dôchodky splatili vcelku slušnú daň. Čo ja môžem a nemôžem našťastie nezávisí od Teba.
V tomto máš absolútne pravdu, lebo nikde v návrhu zákona nie je okrem zvýšenia predčasného dôchodku spôsobom OMBxADH aj zvýšenie dôchodku o tých 0,5% za každých odpracovaných 30 dní bez poberania dôchodku, o ktoré mu bol krátený predčasný starobný dôchodok. Je to podľa mňa retroaktivita zákona, ktorá prináša nespravodlivosť voči súčasným poberateľom dôchodku.
Manual
24.09.10,14:20
citované z http://www.slovakradio.sk/inetportal/web/index.php?lang=1&stationID=0&page=showNews&id=91425
Slovensko je v rámci súbežného poberania dôchodku a mzdy v Európskej únii špecifikom.
Citujem len časť príspevku. Ale takýmto špecifikom určite nie sme sami. S nami susedia aspoň 3 špecifiká :), ktoré to tiež musia určite riešiť... je otázne ako.
Danila
24.09.10,14:23
Tak s týmto už naozaj nemôžem súhlasiť. J. Mihál dával rady v intenciách zákonov, ktoré on nenapísal a nebol zákonodarcom a pomohol v tej dobe tým, ktorým mohol.
Ak je teraz zákonodarcom ja samozrejmé, že sa na to díva a musí dívať ináč. Jednoducho , ak máte chuť stále niekoho kritizovať, kritizujte za čo je teraz zodpovedný.
Asi sa zhodneme všetci, že verejné financie sú v zlom stave, a o veľa veciach vedeli o veľa nie a momentálne naprávajú ako vedia to, čo oni nie všetko zavinili....
Skúste dať návrhy, kde a ako siahnuť, aby financie sa dostali do lepšieho stavu, alebo chcete tvrdiť ako exminister financií- my vieme, my sme mali cesty, ale nepovieme lebo sme zvedaví ako to vyriešia oni. To je akože všetko pre blaho občana a prečo nezačali konať skôr.....už skoro ľutujem, že voľby dopadli ako dopadli...možno sme mali prísť do 20% deficitu............A keď kritizujeme, tak dobehneš a hneváš sa. Prečo? Veď on neradil len to, ako využiť dieru v zákone, ale pošepol aj spôsob, ako sa ku diere priblížiť. A to už nie je to isté. Nepriložím Ti článok ako dôkaz, že nekritizujeme len my a tu, o jeho cynizme a empatii, čím vydesil aj mnohých expertov, prilepím Ti to, čo ho charakterizuje ako sociálneho, ale pre seba:
http://spravy.pravda.sk/mihal-podnika-aj-ako-minister-tvrdi-ondrus-a-ziada-jeho-hlavu-pro-/sk_domace.asp?c=A100924_152120_sk_domace_p29
durisovad
24.09.10,14:50
Podla ORSR je pan minister stale spolocnikom firmy.
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=8962&SID=2&P=1
Stanislav 1975
24.09.10,14:54
radičová aj tak ustúpi sulíkovi a ostanú tam kde sú...

:eek::eek::eek::mad::mad::mad:-a buuum, zasa som mal pravdu:eek::eek::eek::mad:
No pekne pani premierka, ste sulíkovi ulázali,že sa necháte vydierať, som si to myslel- a sulík je v pohode, bude si s vami robiť čo chce...-pekne ste dobačovali...
Stanislav 1975
24.09.10,14:55
Podla ORSR je pan minister stale spolocnikom firmy.
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=8962&SID=2&P=1

To je iný jozef mihál-zle vidíš...:D:D:D
durisovad
24.09.10,15:03
No, asi si musim vziat silnejsie okuliare.
Stanislav 1975
24.09.10,15:05
No, asi si musim vziat silnejsie okuliare.

Neboj sa, sulík to všetko vybaví, je to OK...:cool:
evina
24.09.10,15:12
A keď kritizujeme, tak dobehneš a hneváš sa. Prečo? Veď on neradil len to, ako využiť dieru v zákone, ale pošepol aj spôsob, ako sa ku diere priblížiť. A to už nie je to isté. Nepriložím Ti článok ako dôkaz, že nekritizujeme len my a tu, o jeho cynizme a empatii, čím vydesil aj mnohých expertov, prilepím Ti to, čo ho charakterizuje ako sociálneho, ale pre seba:
http://spravy.pravda.sk/mihal-podnika-aj-ako-minister-tvrdi-ondrus-a-ziada-jeho-hlavu-pro-/sk_domace.asp?c=A100924_152120_sk_domace_p29


Nedobehnem - sledujem Poradu priebežne a nehnevám sa len nevychádzam občas z údivu ....

Nepotrebujem Danila ani linky /a hlavne nie tento link,- sledovala som dokonca k tomu priamo tlačovú konferenciu / ja sledujem odjakživa politiku ako takú a aj diskutujem o nej odjakživa s pevným vyjadrením svojho názoru - Poraďáci, s ktorými sa osobne stretávam vedia a nikdy nie sú jednostranné, nie som nekriticky neobjektívna len jednou stranou. Doteraz som sa nevyjadrovala ani na POrade, ale jednak je tu čím ďalej toho menej, čo by ma inšpirovali v odbornej časti a jednak aj preto, čo som napísala už v tej volebnej téme - aby stále nevyskakoval do popredia len jeden názor /aj keď máte pocit, že tých pravicových je viac - no akosi máme iné videnie/. A máme iné videnie hlavne východiskových pozícií jednotlivých vlád...... a svoju kritiku si nechám tak cca po dvoch rokoch vládnutia tejto koalície, tak ako som si to nechala po viacerých rokoch predchádzajúcej vlády vlády.....

P,s. Skúste si dať do orsr mená viacerých politikov z jednej aj druhej strany....:)
veronikasad
24.09.10,15:52
Heni
24.09.10,16:00
Nechci ako chci :), aspoň niečo o dôchodcoch, pracujú ? Alebo nemôžu ? Alebo nechcú a ani sa im nechce. Pretože ak pracujú tak tam tiež určite "blokujú" pracovné miesta mladým :confused:

no, hlavne asi NEMUSIA... ;)
veronikasad
24.09.10,16:00
Jano24
24.09.10,16:14
Niekedy sú tí noví štátni tajomníci a ministri takí amatéri ,že až rozum stoji... Akoby nevedeli, že Ficko len čaká kde urobia chybu a bude kritizovať tie veci ktoré oni krtizovali za "Hranola."
durisovad
24.09.10,16:16
veronikasad
24.09.10,16:34
Možno preto, že je to naozaj amaterizmus p. Mihála propagovať školenie takýmto spôsobom (navyše v množnom čísle) a Sulík by si mal informácie Smeru overiť a nie nazvať ich volovinou ...
durisovad
24.09.10,16:36
Veronika, z koho moze vypadnut volovina?
Petra Nová
24.09.10,16:44
Niekedy sú tí noví štátni tajomníci a ministri takí amatéri ,že až rozum stoji... Akoby nevedeli, že Ficko len čaká kde urobia chybu a bude kritizovať tie veci ktoré oni krtizovali za "Hranola."

Mal by si zjemniť slovník, lebo medzi tebou a podpredsedom parlamentu je predsa len rozdiel.
Danila
24.09.10,17:32
Nedobehnem - sledujem Poradu priebežne a nehnevám sa len nevychádzam občas z údivu ....

Nepotrebujem Danila ani linky /a hlavne nie tento link,- sledovala som dokonca k tomu priamo tlačovú konferenciu / ja sledujem odjakživa politiku ako takú a aj diskutujem o nej odjakživa s pevným vyjadrením svojho názoru - Poraďáci, s ktorými sa osobne stretávam vedia a nikdy nie sú jednostranné, nie som nekriticky neobjektívna len jednou stranou. Doteraz som sa nevyjadrovala ani na POrade, ale jednak je tu čím ďalej toho menej, čo by ma inšpirovali v odbornej časti a jednak aj preto, čo som napísala už v tej volebnej téme - aby stále nevyskakoval do popredia len jeden názor /aj keď máte pocit, že tých pravicových je viac - no akosi máme iné videnie/. A máme iné videnie hlavne východiskových pozícií jednotlivých vlád...... a svoju kritiku si nechám tak cca po dvoch rokoch vládnutia tejto koalície, tak ako som si to nechala po viacerých rokoch predchádzajúcej vlády vlády.....

P,s. Skúste si dať do orsr mená viacerých politikov z jednej aj druhej strany....:)Evina, ja som tu neplieskala šampanským, nikoho neposiela nikam za jeho názor. Nič z toho, čo ste tu prezentovali Vám nevychádza, nič z toho, za čo ste ich obhajovili, neurobili. Keby ich premiérka nedržala na uzde, až to by bolo tóčo. Veď nemáme už ani dvadsať, ani tridsať, :), takže si nalejme čistého vína....Je to prúser Slovenska. Do kamier s úsmevom klamať ľuďom. Pľuli ste na Fica, a každého, kto nedajboh prejavil k nemu sympatiu. Tak skús povedať aspoň slovkom, že áno, prepáčte, trolilinku nás sklamali, hrajú sa s nami gorotky.....sú teda minimálne klamári....a šaškovia, čo nemajú ani dunctu o parlamentnej politike. A fertig Mariška, prikry sa. Každý chvíľku ťahá pilku. My sme to vedeli, nám to neva....my to vydr.....;)Aj keď po nich niečo dávať do poriadku bude aj na Fica drina....:D
evina
24.09.10,17:58
Evina, ja som tu neplieskala šampanským, nikoho neposiela nikam za jeho názor. Nič z toho, čo ste tu prezentovali Vám nevychádza, nič z toho, za čo ste ich obhajovili, neurobili. Keby ich premiérka nedržala na uzde, až to by bolo tóčo. Veď nemáme už ani dvadsať, ani tridsať, :), takže si nalejme čistého vína....Je to prúser Slovenska. Do kamier s úsmevom klamať ľuďom. Pľuli ste na Fica, a každého, kto nedajboh prejavil k nemu sympatiu. Tak skús povedať aspoň slovkom, že áno, prepáčte, trolilinku nás sklamali, hrajú sa s nami gorotky.....sú teda minimálne klamári....a šaškovia, čo nemajú ani dunctu o parlamentnej politike. A fertig Mariška, prikry sa. Každý chvíľku ťahá pilku. My sme to vedeli, nám to neva....my to vydr.....;)Aj keď po nich niečo dávať do poriadku bude aj na Fica drina....:D

Píšeš mne, tak Ti odpoviem a viac nebudem na politiku tu na tejto stránke reagovať - považujem to už za absolútne zbytočné.
Napíšem jednoducho v globále s Tebou nesúhlasím, mňa zatiaľ nikto ešte nesklamal nemám také ambície, lebo ako si napísala nemám ani 20 ani 30. V jednom s Tebou súhlasím- do kamier klamať ľudí s úsmevom, či bez úsmevu sa nemá, a to platí pre všetkých.
To, čo som obhajovala je, že im verím, a zatiaľ im verím, že dajú ekonomiku do poriadku a to sa nedá hneď....

P.s. Nikoho som za jeho názor nikam neposielala, na nikoho som ani nepľula, jednoducho to nie je môj štýl, ani sarkazmus nie je môj literárny štýl. Možno sa niekto správa ako šašo, ktorý nemá dunctu o parlamentnej politike a možno sa niekto správa ako najväčší diplomat a šašo je, ťažko povedať, čas ukáže...

P.s. na druhú:D Mimochodom mám práve pred sebou pohár čistého vína:)
pivko
24.09.10,18:28
Celá táto téma sa zvrháva na boj koalície a opozície. tak že tu sa radšej nevyjadrovať ,lebo hneď nazbieraš 20x neužitočné:mee:
jar88
26.09.10,04:25
Evina, ja som tu neplieskala šampanským, nikoho neposiela nikam za jeho názor. Nič z toho, čo ste tu prezentovali Vám nevychádza, nič z toho, za čo ste ich obhajovili, neurobili. Keby ich premiérka nedržala na uzde, až to by bolo tóčo. Veď nemáme už ani dvadsať, ani tridsať, :), takže si nalejme čistého vína....Je to prúser Slovenska. Do kamier s úsmevom klamať ľuďom. Pľuli ste na Fica, a každého, kto nedajboh prejavil k nemu sympatiu. Tak skús povedať aspoň slovkom, že áno, prepáčte, trolilinku nás sklamali, hrajú sa s nami gorotky.....sú teda minimálne klamári....a šaškovia, čo nemajú ani dunctu o parlamentnej politike. A fertig Mariška, prikry sa. Každý chvíľku ťahá pilku. My sme to vedeli, nám to neva....my to vydr.....;)Aj keď po nich niečo dávať do poriadku bude aj na Fica drina....:D
Danila, ty nemáš žiadny šajn o nalievaní čistého vína.
To čo tu nalievaš, je "kolenačkové víno" a chľastali ho len všetci pomýlení.
Teraz máte kocovinu a nechcete chľastať to isté "kolenačkové", lebo ho nalieva iná banda (koalícia - partička) vyvolených - zvolených v demokratických voľbách.
Ty si ukážka totalitného demokrata.
Páči sa ti demokracia, ale len vtedy, ak je na tvojej strane.
---------------------------------------------------------------
A ten výrok, že Fico bude dávať niekedy, niečo do poriadku, je totálna somarina. To nepotrebuje komentár.
Danila
26.09.10,06:04
Danila, ty nemáš žiadny šajn o nalievaní čistého vína.
To čo tu nalievaš, je "kolenačkové víno" a chľastali ho len všetci pomýlení.
Teraz máte kocovinu a nechcete chľastať to isté "kolenačkové", lebo ho nalieva iná banda (koalícia - partička) vyvolených - zvolených v demokratických voľbách.
Ty si ukážka totalitného demokrata.
Páči sa ti demokracia, ale len vtedy, ak je na tvojej strane.
---------------------------------------------------------------
A ten výrok, že Fico bude dávať niekedy, niečo do poriadku, je totálna somarina. To nepotrebuje komentár.Milý jardo, prajem Ti pekné nedeľné ráno. Ja som abstinent. A neviem, čo je kolenačkové víno. A o bandách máš asi pravdu. Každá vzišla/ aj tá moja/ ako predvoj bankového domu, ktorému plní svoju oddanosť. Pre mňa je dôležité, ako veľmi títo vyslanci finančných žralokov ovplyvňujú môj život a život obyvateľov. Pokiaľ mne moja banda nezvyšuje elektrinu a plyn, pokiaľ moju sociálnu grupu nediskvalifikuje v rovnosti pred všeličím, pokiaľ ma nediskriminuje, pokiaľ splní aspoň niečo so svojich sľubov, pokiaľ mne nechá o niečo viac z toho mála, čo mi prináleží a čo som si dávno predplatila, ako banda po nej prichádzajúca, tak budem akceptovať túto bandu. Pokiaľ však nová banda splní aspoň jeden sľub z tisíca sľubovaných, pokiaľ nová banda bude minimálne kultúrne reprezentovať Slovensko, v ktorom žijem, pokiaľ bude premiérka s nulovou toleranciou skutočne taká, tak ja to mojej bande určite spočítam pri urne. nemám však zatiaľ dôvod. Nový žralok, myslím ten finančný, stojaci za novou bandou začína mať totiž plnšie brucho ako ten bývalý, a my ohlodanejšiu kosť. A nechci vedieť, čoho Ty si ukážka. Tiež totalitného........:---
Heni
26.09.10,06:13
tak, v SME to zhrnuli takto:

1. od začiatku budúceho roka sa má dočasne zvýšiť základná sadzba dane (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=6962992&ids=6) z pridanej hodnoty (DPH) na 20 percent zo súčasných 19 percent. Zároveň sa zruší znížená šesťpercentná sadzba DPH na takzvaný predaj z dvora. Naďalej zostane v platnosti znížená desaťpercentná sadzba dane na lieky, časť zdravotníckych pomôcok a knihy. Opatrenie má na budúci rok zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu o 185,5 milióna eur.
2. nezdaniteľná časť základu dane sa má vo všeobecnosti zúžiť len na aktívne príjmy, napríklad zo zamestnania či podnikania. Zruší sa odpočet výdavkov na životné poistenie či doplnkové dôchodkové sporenie zo základu dane, zdravotníci si zas zrejme nebudú môcť znížiť základ dane o výdavky na ďalšie vzdelávanie. Aktuálne tri rôzne úrovne paušálnych výdavkov živnostníkov sa zjednotia na 40 percent. Zaniknúť majú viaceré výnimky zo zdaňovania, napríklad oslobodenie od platenia dani pri predaji nehnuteľnosti.
3. uhlie a zemný plyn, ktoré sa používajú na výrobu tepla, by malo byť zaťažené spotrebnou daňou. Očakáva sa, že každá domácnosť zaplatí za teplo odobrané z teplární používajúcich zemný plyn ročne o 20,6 eura viac, v prípade teplární vyrábajúcich teplo len z uhlia sa im ročné účty zvýšia o 33,5 eura. Spotrebná daň zo zemného plynu (CNG), ktorý sa používa ako pohonná látka, môže zdražiť cestovné v autobusoch.
4. do zdraženia niektorých tovarov a služieb sa môže preniesť aj plánované zrušenie daňového zvýhodnenia červenej nafty používanej v poľnohospodárstve. Od spotrebnej dane zrejme nebudú oslobodené ani biozložky, ktoré sa pridávajú do pohonných hmôt. Priplatia si pravdepodobne tiež motoristi, ktorých vozidlá jazdia na skvapalnený zemný plyn (LPG). Zrušiť sa má oslobodenie tejto pohonnej hmoty od spotrebnej dane, liter LPG by mohol zdražieť o päť centov.
5. od februára má stúpnuť spotrebná daň z tabakových výrobkov, škatuľka s 20 kusmi cigariet zdražie približne o desať centov. Drahšie cigarety sa objavia v stánkoch zrejme neskôr, pretože obchodníci sa pred zvyšovaním dane zvyknú predzásobiť. Štát očakáva, že opatrenie posilní príjmy rozpočtu na budúci rok o 15,9 milióna eur.
6. od marca sa má zvýšiť spotrebná daň z piva, pollitrová fľaša desaťstupňového piva zdražie asi o päť centov. Ministerstvo financií predpokladá, že vyššia daň podporí rozpočtové príjmy v roku 2011 sumou 14,9 milióna eur.
7. rozšíri sa okruh príjmov, z ktorých sa platia povinné sociálne odvody, napríklad o odstupné a odchodné, náhradu za pracovnú pohotovosť, či príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie platené zamestnávateľom za zamestnanca
8. povinné sociálne odvody by mali platiť aj podnikatelia, ktorí majú príjmy z vykonávania umeleckej činnosti alebo inej tvorivej činnosti mimo pracovnoprávnych vzťahov
9. zruší sa súbežné poberanie predčasného starobného dôchodku a príjmu zo zárobkovej činnosti
10. od roku 2012 sa budú dôchodkové, úrazové a vybrané nesystémové dávky zvyšovať o pevnú sumu stanovenú z priemerného mesačného starobného dôchodku v závislosti od inflácie (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=6962996&ids=6)
11. zmeny v nastavení systému platenia povinných sociálnych odvodov a ďalšie opatrenia, ktoré sú súčasťou novely zákona o sociálnom poistení, majú priniesť štátu v budúcom roku 199,6 milióna eur

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5561044/ake-zmeny-v-danovom-a-socialnom-systeme-schvalila-vlada.html#ixzz10cKVHQWW
Heni
26.09.10,06:14
akurát ten bod 11. - ten nás ešte môže prekvapiť, čo všetko sa do "zmeny v nastavení systému platenia" vmestí....
Stanislav 1975
26.09.10,06:48
akurát ten bod 11. - ten nás ešte môže prekvapiť, čo všetko sa do "zmeny v nastavení systému platenia" vmestí....

Mne sa zasa "páči" v bode 1. to slovko DOČASNE- to bude asi tak dočasne ako sovietsky vojaci u nás...
durisovad
26.09.10,06:56
Uz som tu raz napisala, ze jednotkou docasnosti je jeden FURT. Ak by ta docasnost mala trvat tolko, ako tu boli sovietske vojska, to by este bolo dobre, dovideli by sme na koniec.
marjankaj
26.09.10,07:06
marjankaj
26.09.10,07:12
Kvaka
26.09.10,07:40
A toto nie je súbeh?

http://ekonomika.sme.sk/c/5564478/podporu-11-tisic-eur-pre-exkomisarov-dostava-aj-figel.html
To je sila. Spolu s ministerským platom tak dostáva mesačne viac ako 14600 eur.

Mohol odmietnuť, ale možno chce dotovať výstavbu diaľníc, ktovie?
Stanislav 1975
26.09.10,07:43
To je sila. Spolu s ministerským platom tak dostáva mesačne viac ako 14600 eur.

Mohol odmietnuť, ale možno chce dotovať výstavbu diaľníc, ktovie?

Júj a čo to je 14600 eur v dnešnej dobe? Zaplatí šeky, elektriku, hypotéku a čo mu ostane?:D:D:D
durisovad
26.09.10,07:46
Júj a čo to je 14600 eur v dnešnej dobe? Zaplatí šeky, elektriku, hypotéku a čo mu ostane?:D:D:D
Ved povedali, ze ak jeho prijem neprekroci prijem aktivneho europoslanca, tak mu ta almuzna patri. Ze sa na to vyzbierame vsetci, to je uz ina vec. To neboli nikoho.
A vobec vseobecne by sa nemalo vyplacat odstupne ziadnemu poslancovi, ved je to uvazok na dobu urcitu.
Danila
26.09.10,08:29
To je sila. Spolu s ministerským platom tak dostáva mesačne viac ako 14600 eur.

Mohol odmietnuť, ale možno chce dotovať výstavbu diaľníc, ktovie?Spýtaj sa Fica.;) Lebo on za všetko môže, beťár jeden.....:)
Tweety
26.09.10,08:34
Spýtaj sa Fica.;) Lebo on za všetko môže, beťár jeden.....:)
No veru aj môže, keď vládol, tiež za všetky problémy sveta mohli tí predchádzajúci.
Stefan2005
26.09.10,08:50
...A toto nie je súbeh?....

To závisí iba od toho, z ktorej strany sa na to pozeráš; ak zo strany poberateľa, tak nie :).

„Platby majú pomôcť bývalým komisárom pri prechode na pracovný trh,“ dôvodí hovorca komisie Michael Mann. Platby vraj pomáhajú, aby si komisári „zachovali nezávislosť“.

... prechod na funkciu ministra podľa uvedeného treba podporiť aj finančne - nie je také jednoduché to zvládnuť. Ovšem som na pochybách s tou závislosťou - teda pán exkomisár sa stal závislým, a tie euráče ho od tej závislosti zbavia :rolleyes: ?:

Podľa hovorcu ministra Figeľa Martina Krajčoviča sú platby náhradou za to, „že nemôžu vykonávať povolania, kde by mohli využívať informácie, ktoré získali ako komisári“.

... zvýraznené ma zarazilo - vychádza mi z toho, že buď ako komisár nezískal žiadne použiteľné informácie (potom je zbytočná funkcia komisára), alebo ako minister nepotrebuje žiadne informácie (lenže potom načo takýto minister) - alebo to len hovorcovia ako zvyčajne "perlia" - potom načo sú taktíto hovorcovia ?
marjankaj
26.09.10,09:07
To závisí iba od toho, z ktorej strany sa na to pozeráš; ak zo strany poberateľa, tak nie :).


Veď to je jasné. Záleží od toho z ktorej strany sa na to pozerá.

Ja sa na to pozerám z mojej strany. Ja (teda my všetci) to financujeme.

A nemyslel som iba Figeľa, takí sú všetci ostatní.
michelle84
26.09.10,10:43
Ahojte, prosím Vás, ako chápete nasledovné nové odseky v zákone o sociálnom poistení? Tieto ustanovenia platia pre všetkých, nielen pre štátnu správu, ako sa pôvodne hovorilo.

§ 67 sa dopĺňa odsekmi 4 a 5, ktoré znejú:

„(4) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku nevzniká, ak poistenec ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

(5) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká odo dňa jeho splátky splatnej po dni vzniku dôchodkového poistenia zamestnanca alebo povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a opätovne vzniká odo dňa nasledujúceho po dni zániku tohto dôchodkového poistenia.“.



§ 293bt

(1) Ak nárok na predčasný starobný dôchodok vznikol do 31. decembra 2010, podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok sa posudzujú a jeho suma sa určuje aj po 31. decembri 2010 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.

(2) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 a ktorému po 31. decembri 2010 vznikne dôchodkové poistenie zamestnanca alebo povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby pred dovŕšením dôchodkového veku, sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie tohto dôchodkového poistenia podľa zákona účinného od 1. januára 2011.

(3) Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2011, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. decembru 2010 a toto dôchodkové poistenie trvá po 28. februári 2011, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká od splátky predčasného starobného dôchodku splatnej po 28. februári 2011. Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistenca uvedeného v prvej vete sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do 28. februára 2011 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 a za obdobie po 28. februári 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2011.

(4) Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2011, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. decembru 2010, toto dôchodkové poistenie trvá aj po tomto dni a zanikne pred 1. marcom 2011, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do zániku tohto dôchodkového poistenia podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.

(5) Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. decembru 2010, toto dôchodkové poistenie bude trvať po 28. februári 2011 alebo zanikne pred 1. marcom 2011 a v období od 1. januára 2011 do 28. februára 2011 dovŕši dôchodkový vek, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do dovŕšenia dôchodkového veku podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
Kvaka
26.09.10,11:09
Ahojte, prosím Vás, ako chápete nasledovné nové odseky v zákone o sociálnom poistení? Tieto ustanovenia platia pre všetkých, nielen pre štátnu správu, ako sa pôvodne hovorilo.

§ 67 sa dopĺňa odsekmi 4 a 5, ktoré znejú:

„(4) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku nevzniká, ak poistenec ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

(5) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká odo dňa jeho splátky splatnej po dni vzniku dôchodkového poistenia zamestnanca alebo povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a opätovne vzniká odo dňa nasledujúceho po dni zániku tohto dôchodkového poistenia.“.

Z návrhu § 67 vyplýva, že žiadny predčasný dôchodca nebude môcť poberať súčasne dôchodok a aj mzdu. Pýtaš sa na konkrétne odseky, tak ja to čítam takto: odsek 4 - nárok na predčasný dôchodok mu nevznikne, ak ku dňu vzniku nároku pracuje, to znamená, že nemôže požiadať o predčasný dôchodok, kým je zamestnaný, resp. kým je SZČO (je dôchodkovo poistený) a odsek 5- sa týka už poberateľa tohto dôchodku, teda nárok na dôchodok mu zaniká dňom, kedy sa zamestná alebo sa stane SZČO a opäť mu vzniká dňom, kedy skončí toto zamestnanie.

Tie prechodné ustanovenia riešia len súčasných poberateľov predčasného dôchodku v prípade, ak do 28.2 2011 dovŕšia dôchodkový vek alebo nedovŕšia. Tí, čo nedovŕšia, sa musia rozhodnúť, či dajú výpoveď do konca roka, (výpovedná doba 2 mesiace) a ak im k 28.2. 2011 pracovný pomer zanikne, ešte dva prvé mesiace v roku 2011 majú nárok na predčasný dôchodok.
Danila
26.09.10,11:11
No veru aj môže, keď vládol, tiež za všetky problémy sveta mohli tí predchádzajúci.Majka, ja som Ťa iba chcela na chvíľku počuť....;)
buchač
26.09.10,11:35
To je sila. Spolu s ministerským platom tak dostáva mesačne viac ako 14600 eur.

Mohol odmietnuť, ale možno chce dotovať výstavbu diaľníc, ktovie?

...mohol ...

Inak sa opýtam :

" TY by si odmietla ...??? "

JA už dopredu odpoviem ...NIE .........ale povedzme , že by som aspoň nejakú čiastku na dobročinné účely dal ...mám/mal by som kde dať ...;)
hubatá
26.09.10,12:11
Môj návrh:
okamžite začať znovu budovať poľnohospodárstvo, inak pokapeme hladom. S našou ekonomikou sme sa ocitli v dobe pred 100 rokmi a teda tam aj musíme začať. Nemáme euráče na nové továrne, zatiaľ máme peniaze len na vyplácanie všelijakých podpôr v nezamestnanosti a všelijakých príspevkov na vytváranie nových pracovných miest - ktoré sa vyplácajú tým nesprávnym ľuďom, lebo nové pracovné miesta - sa nevytvárajú.

Za tieto prachy nech štát založí štátom prísne kontrolované napr. nejaké družstvá, či čo (právnici poradia) a nech sa okamžite, ale veľmi rýchlo zamestnajú najmä neprispôsobiví občania. Tie peniaze čo sa dávajú na políciu čo aj tak nič nevyšetrí, na súdy čo aj keď odsúdia, ale nič nevymôžu, na všelijakých sociálnych pracovníkov čo sa týmito ľuďmi musia zaoberať - sa tu predsa môžu krásne použiť.

P. Mihálovi odkazujem, aby sa poradil s našimi obetavými gazdinkami čo dokážu výjsť z podpory a vychovávať slušné deti čo navštevujú školy. Keď naše slovenské ženy aj bez vysokých škôl dokážu z takmer ničoho riadiť mikroekonomicky domácnosť, dokázali by si poradiť aj s miliónmi v štáte.
veronikasad
26.09.10,12:32
Hubatá, a kde sa potom budú budovať nové obchodné centrá, keď na úrodnej pôde znovu polnohospodári zasejú obilie ...
Na okrajoch (nielen) nášho mesta rastú ako huby po daždi.
hubatá
26.09.10,12:58
Veď to ..... a sú prázdne, lebo Slovák už nemá na nákupy euráče.
Menežment je v nich zahraničný, takže aj naše ťažko zarobené euráčiky odtekajú do zahraničia. To naši slovenskí, vysokoškolsky vzdelaní nezamestnaní by nevedeli riadiť nejaký poondiaty obchodný reťazec? Predavačky sú naše, lebo tie zarábajú 500 €, menežment zahraničný čo zarába 10 x toľko. Výrobky sa predávajú zahraničné t.j. čo na ich exporte k nám bohatnú zahraničné firmy, vozia ich po diaľniciach v kamiónoch a tak zasa len nám nivočia našu krajinu. V zahraničných firmách robia naši ľudia: zbierajú pomaranče v Grécku, paradajky v Španielsku, olivy v Taliansku, mäso sa dováža z Anglicka (a nie sú to tí istí vysokoškolsky vzdelaní mladí ľudia čo by dokázali menežovať obchodný reťazec ...... hmmm ?)

Tak kde sú naše pracovné príležitosti?
BXLmiami
26.09.10,14:47
Až na to,že náš hydinársky podnik končí,lebo slovenské gazdinky počítaju a hydinu nakupuju v Poľsku.Musela by si zavrieť hranice.
buchač
26.09.10,15:13
Veď to ..... a sú prázdne, lebo Slovák už nemá na nákupy euráče.
Menežment je v nich zahraničný, takže aj naše ťažko zarobené euráčiky odtekajú do zahraničia. To naši slovenskí, vysokoškolsky vzdelaní nezamestnaní by nevedeli riadiť nejaký poondiaty obchodný reťazec? Predavačky sú naše, lebo tie zarábajú 500 €, menežment zahraničný čo zarába 10 x toľko. Výrobky sa predávajú zahraničné t.j. čo na ich exporte k nám bohatnú zahraničné firmy, vozia ich po diaľniciach v kamiónoch a tak zasa len nám nivočia našu krajinu. V zahraničných firmách robia naši ľudia: zbierajú pomaranče v Grécku, paradajky v Španielsku, olivy v Taliansku, mäso sa dováža z Anglicka (a nie sú to tí istí vysokoškolsky vzdelaní mladí ľudia čo by dokázali menežovať obchodný reťazec ...... hmmm ?)

Čo na to p. Mihál, kde sú naše pracovné príležitosti?
...a poviem Ti ????...ale slušné slovo to nie je ...........:D:D:D:D


...ja radšej nič ...zasa sa do mňa pustíte ...že reťazec ...;):D

ALE ...hm , neriadil chlapec nejaký ten oný ...

http://www.mosr.sk/index.php?ID=22

http://www.mosr.sk/data/files/119.jpg
Danila
26.09.10,15:58
...ja radšej nič ...zasa sa do mňa pustíte ...že reťazec ...;):D

ALE ...hm , neriadil chlapec nejaký ten oný ...

http://www.mosr.sk/index.php?ID=22

http://www.mosr.sk/data/files/119.jpg
Keby platili Baťove zásady, veru by tu takto tento tiežodborník nesvietil:


Ďalší súbor Baťových zásad sa týkal priamo ľudí vo vedení. O nutnosti totálnej angažovanosti vedúcich pracovníkov sa nikdy nepochybovalo. Ak niekto chcel byť
(javascript:void(0)) povýšený do vedúcej funkcie, musel osobne vyrobiť pár topánok. Baťa trval na tom, že každý vedúci pracovník musí byť nahraditeľný a že treba stále skoliť a vychovávať nových schopných vodcov. Výsledkom toho bola podniková „Škola práce a riadenia Tomáša Baťu“.
buchač
26.09.10,16:17
Keby platili Baťove zásady, veru by tu takto tento tiežodborník nesvietil:


Ďalší súbor Baťových zásad sa týkal priamo ľudí vo vedení. O nutnosti totálnej angažovanosti vedúcich pracovníkov sa nikdy nepochybovalo. Ak niekto chcel byť
(javascript:void(0)) povýšený do vedúcej funkcie, musel osobne vyrobiť pár topánok. Baťa trval na tom, že každý vedúci pracovník musí byť nahraditeľný a že treba stále skoliť a vychovávať nových schopných vodcov. Výsledkom toho bola podniková „Škola práce a riadenia Tomáša Baťu“.


...u nás je to naopak ...

U nás naopak ...počnúc " najvyšším oným pánom premiérom "...nezabudnuteľný zážitok, ten pohľad ne stisnuté zuby ...až mu čeľustné kĺby skoro vybehli ...
O výchove nových vodcov ???...veď to pomaly ako za niektorých cisárov Rímskej ríše...skôr nasledovníci "pokapú " , ako sa k moci dostanú ...;):rolleyes:
pavol54
26.09.10,17:25
To je sila. Spolu s ministerským platom tak dostáva mesačne viac ako 14600 eur.

Mohol odmietnuť, ale možno chce dotovať výstavbu diaľníc, ktovie?
No vidíš a za ten plat sa ako eurokomisár podieľal na kontrole gréckeho hospodárstva, alebo čo tam tí eurokomisári robia či oni nič oni muzikanti?
pavol54
26.09.10,17:28
Júj a čo to je 14600 eur v dnešnej dobe? Zaplatí šeky, elektriku, hypotéku a čo mu ostane?:D:D:D
Ale veď sa nestrachuj možno robí aj manželka, veď aj vo vašej rodine robíte dvaja nie? A to uvidíš to daňové priznanie možno má staršie auto olcit ako jeden z jeho straníckych kolegov
pavol54
26.09.10,17:34
...mohol ...

Inak sa opýtam :

" TY by si odmietla ...??? "

JA už dopredu odpoviem ...NIE .........ale povedzme , že by som aspoň nejakú čiastku na dobročinné účely dal ...mám/mal by som kde dať ...;)
Ako pozerám tak vek by mohol mať aj predčasný starobný dôchodok keby si švihol tak to do Vianoc aj stihne vybaviť no nedopriali by ste mu ho chudáčikovi?
Danila
26.09.10,18:43
...u nás je to naopak ...

U nás naopak ...počnúc " najvyšším oným pánom premiérom "...nezabudnuteľný zážitok, ten pohľad ne stisnuté zuby ...až mu čeľustné kĺby skoro vybehli ...
O výchove nových vodcov ???...veď to pomaly ako za niektorých cisárov Rímskej ríše...skôr nasledovníci "pokapú " , ako sa k moci dostanú ...;):rolleyes:Juraj, Ty všetko vidíš na zeleno.:) Ja keď spomeniem pána Baťu, tak ani nie veľmi preto, ako vychovať nových vodcov, ale ako sa vrátiť k Baťovym myšlienkam. Poznáme jeho názor na hospodársku krízu. Oj, a ako veľmi pravdivý. Poznáme jeho prosperitu fabriky počas svetovej hospodárskej krízy, poznáme jeho princípy podnikania, poznáme jeho názor na robotníka, vieme, prečo spolu s ním obedoval v kantíne, a možno aj preto bol zárobok jeho robotníka 8x vyšší ako robotníkov v iných fabrikách. Ak spomeniem Baťu, nie je to žartovný, ale vcelku vážny tón.;) Možno som ho sem pripomenula ako odkaz našim mocipánom, nech skúsia oprášiť jeho učenie. Ale to je založené aj na princípe morálky. A sme v čudu.....
Stefan2005
26.09.10,20:13
....ale ako sa vrátiť k Baťovym myšlienkam...

... ak by niekoho zaujímal tento fenomen, tak na jednom mieste trocha viacej:
http://www.zlin.estranky.cz/clanky/batuv-system-_batismus_
evina
27.09.10,06:03
No vidíš a za ten plat sa ako eurokomisár podieľal na kontrole gréckeho hospodárstva, alebo čo tam tí eurokomisári robia či oni nič oni muzikanti?

Kým napíšeš zisti si - robil eurokomisára pre oblasť vzdelania....

Na rozdiel od mnohých dostáva tie peniaze za prácu, ktorú tam ako eurokomisár odviedol. Tak sú tam schválené predpisy. Mal to odmietnuť, nemal? Ťažká otázka- choď robiť eurokomisára, a potom odpovedz....
jar88
27.09.10,06:14
Až na to,že náš hydinársky podnik končí,lebo slovenské gazdinky počítaju a hydinu nakupuju v Poľsku.Musela by si zavrieť hranice.
Úžasná dedukcia,
náš podnik končí, lebo Slovenská gazdinka má možnosť kúpiť kura za 3 € a nechce kupovať naše za 4 €.
Tak že na vine je gazdinka a nie podnik, ktorý nevie vyrábať za 3 €.
------------------------------------------------------------------
BXLmiami,
tvoja úvaha nemá chybu.
Mal by si to navrhnúť priamo vláde, alebo radšej do parlamentu EU.
Jano24
27.09.10,06:16
Kvaka
27.09.10,06:26
http://www.youtube.com/watch?v=4QRm0ByyupI
Staré ale dobré. Nemá to chybu.
jar88
27.09.10,06:29
Veď to ..... a sú prázdne, lebo Slovák už nemá na nákupy euráče. Teba nezaujíma prečo nemá euráče ?
Menežment je v nich zahraničný, takže aj naše ťažko zarobené euráčiky odtekajú do zahraničia.(dane a odvody platia tu) To naši slovenskí, vysokoškolsky vzdelaní nezamestnaní by nevedeli riadiť nejaký poondiaty obchodný reťazec? (na riadenie reťazca nepotrebuješ VŠ a dokonca ani Excel) Predavačky sú naše, lebo tie zarábajú 500 €, menežment zahraničný čo zarába 10 x toľko. Výrobky sa predávajú zahraničné t.j. čo na ich exporte k nám bohatnú zahraničné firmy (zarábajú a aj tak sú lacnejší), vozia ich po diaľniciach v kamiónoch a tak zasa len nám nivočia našu krajinu.(a platia mýto) V zahraničných firmách robia naši ľudia: zbierajú pomaranče v Grécku, paradajky v Španielsku, olivy v Taliansku, mäso sa dováža z Anglicka (a nie sú to tí istí vysokoškolsky vzdelaní mladí ľudia čo by dokázali menežovať obchodný reťazec ...... hmmm ?)

Tak kde sú naše pracovné príležitosti?
No a predstav si, že za pár rokov budeme kupovať hovädzie z Kanady. Teda presnejšie povedené v Kanade spracované, ale dochované v USA.
To vlastne znamená, že Američania budú makať v kravíne a naše deti za klávesnicou na nete.
A ty tu plačeš za robotou. Pritom zabúdaš, že v dnešnej dobe už človek nežije z práce, ale z peňazí. V supermarkete je jedno čím platíš, hlavne že platíš.
michelle84
27.09.10,08:18
Z návrhu § 67 vyplýva, že žiadny predčasný dôchodca nebude môcť poberať súčasne dôchodok a aj mzdu. Pýtaš sa na konkrétne odseky, tak ja to čítam takto: odsek 4 - nárok na predčasný dôchodok mu nevznikne, ak ku dňu vzniku nároku pracuje, to znamená, že nemôže požiadať o predčasný dôchodok, kým je zamestnaný, resp. kým je SZČO (je dôchodkovo poistený) a odsek 5- sa týka už poberateľa tohto dôchodku, teda nárok na dôchodok mu zaniká dňom, kedy sa zamestná alebo sa stane SZČO a opäť mu vzniká dňom, kedy skončí toto zamestnanie.

Tie prechodné ustanovenia riešia len súčasných poberateľov predčasného dôchodku v prípade, ak do 28.2 2011 dovŕšia dôchodkový vek alebo nedovŕšia. Tí, čo nedovŕšia, sa musia rozhodnúť, či dajú výpoveď do konca roka, (výpovedná doba 2 mesiace) a ak im k 28.2. 2011 pracovný pomer zanikne, ešte dva prvé mesiace v roku 2011 majú nárok na predčasný dôchodok.

To znamená, že už ani teraz sa neoplatí ísť na predčasný dôchodok, ak bude budúci rok stále pracovať. Čiže sa to týka aj tých, ktorí by požiadali o predčasný dôchodok ešte do konca roka.
Kvaka
27.09.10,08:30
To znamená, že už ani teraz sa neoplatí ísť na predčasný dôchodok, ak bude budúci rok stále pracovať. Čiže sa to týka aj tých, ktorí by požiadali o predčasný dôchodok ešte do konca roka.
Neoplatí sa to zrejme nikomu, kto chce ďalej pracovať. Ak by aj niekto požiadal o predčasný dôchodok do konca roka 2010, ak by mal nárok, priznali by mu ho, ale pokračovaním práce v roku 2011 by mu nárok na výplatu tohto dôchodku skončil 28.2.2011. Treba si však prepočítať, čo je naozaj výhodnejšie, či požiadať ešte do konca roku, alebo až po skončení zamestnania, lebo predčasný dôchodok sa kráti o 0,5% za každých 30 dní, ktoré chýbajú od priznania dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku.
michelle84
27.09.10,08:34
Neoplatí sa to zrejme nikomu, kto chce ďalej pracovať. Ak by aj niekto požiadal o predčasný dôchodok do konca roka 2010, ak by mal nárok, priznali by mu ho, ale pokračovaním práce v roku 2011 by mu nárok na výplatu tohto dôchodku skončil 28.2.2011. Treba si však prepočítať, čo je naozaj výhodnejšie, či požiadať ešte do konca roku, alebo až po skončení zamestnania, lebo predčasný dôchodok sa kráti o 0,5% za každých 30 dní, ktoré chýbajú od priznania dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku.

Áno, to je vtom, že budú aj krátiť a od 1. marca ešte aj pozastavia výplatu predčasného dôchodku. Takže sa to neoplatí.
Ďakujem Kvaka za reakcie;)
michelle84
27.09.10,08:35
Neoplatí sa to zrejme nikomu, kto chce ďalej pracovať. Ak by aj niekto požiadal o predčasný dôchodok do konca roka 2010, ak by mal nárok, priznali by mu ho, ale pokračovaním práce v roku 2011 by mu nárok na výplatu tohto dôchodku skončil 28.2.2011. Treba si však prepočítať, čo je naozaj výhodnejšie, či požiadať ešte do konca roku, alebo až po skončení zamestnania, lebo predčasný dôchodok sa kráti o 0,5% za každých 30 dní, ktoré chýbajú od priznania dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku.

Nejde mi do hlavy hlavne to, že spomínali len verejnú správu a v novele sa to týka všetkých ...
Kvaka
27.09.10,08:42
Nejde mi do hlavy hlavne to, že spomínali len verejnú správu a v novele sa to týka všetkých ...
Máš pravdu, poriešili výlučne predčasné dôchodky u všetkých rovnako, ostatné nechali tak. Ale ak by som bola medzi nimi a zákon by začal platiť, okamžite by som to dala na ústavný súd, lebo súčasných predčasných dôchodcov vlastne diskriminovali. Nevrátili im v návrhu zákona to krátenie 0,5% za každých 30 dní práce bez poberania dôchodku, v tomto je zákone retroaktívny.
BXLmiami
27.09.10,10:36
Úžasná dedukcia,
náš podnik končí, lebo Slovenská gazdinka má možnosť kúpiť kura za 3 € a nechce kupovať naše za 4 €.
Tak že na vine je gazdinka a nie podnik, ktorý nevie vyrábať za 3 €.
------------------------------------------------------------------
BXLmiami,
tvoja úvaha nemá chybu.
Mal by si to navrhnúť priamo vláde, alebo radšej do parlamentu EU.
Nevšimol si si poslednú vetu v tom príspevku.Bola to odpoved pre hubatú,takže aj jej príspevok musíš pozrieť.
pavol54
27.09.10,15:03
Kým napíšeš zisti si - robil eurokomisára pre oblasť vzdelania....

Na rozdiel od mnohých dostáva tie peniaze za prácu, ktorú tam ako eurokomisár odviedol. Tak sú tam schválené predpisy. Mal to odmietnuť, nemal? Ťažká otázka- choď robiť eurokomisára, a potom odpovedz....
Aha, takže to som si mal všímať ja že v Grécku bolo aj päť učiteľov na jedného žiaka? a že zamestnanie učiteľ bolo len ako vreckové pretože každý mal ešte niekoľko iných zamestnaní? To on ako eurokomisár nevedel? Tak načo tam bol? Alebo učitelia nepatria do systému vzdelania?
Kvaka
27.09.10,15:54
Kým napíšeš zisti si - robil eurokomisára pre oblasť vzdelania....

Na rozdiel od mnohých dostáva tie peniaze za prácu, ktorú tam ako eurokomisár odviedol. Tak sú tam schválené predpisy. Mal to odmietnuť, nemal? Ťažká otázka- choď robiť eurokomisára, a potom odpovedz....
Nie je to celkom tak. Nedostáva to za prácu, ktorú tam odviedol, ale táto suma má uľahčiť bývalým eurokomisárom návrat na pracovný trh. Keď vedel, že jeho návrat na pracovný trh bude bezproblémový, tak mal urobiť to, čo viacerí vyslúžilí eurokomisári, ktorí po odchode z Európskej komisie uvedenú mzdu odmietli. To by bolo slušné. Ale na druhej strane, podporuje rodiny, však je kresťanský demokrat.
Tiež sme tu mnohí na porade podporili rodinu Cascade, aj keď nemáme toľko, ale to je o inom.
Citujem len z médií, aj keď bulvármych:

Hoci mzda ministrov je približne rovnaká, Figeľ dostáva aj rentu z Európskej komisie. Ako bývalému komisárovi mu prináleží mesačne mzda
11 000 € až do roku 2012. Radičovej vláda síce mzdu ministrov okreše o 10%, no Ján Figeľ to výrazne nepocíti. Počas troch rokov mu totiž na účet
okrem ministerskej výplaty pribudne spolu až 396 000 €!

Podľa TV Markíza má táto suma uľahčiť bývalým eurokomisárom návrat na pracovný trh. „Používam ju na rekonštrukciu a prístavbu domu a podporu rodín doma aj vo svete,“ zhrnul pre Nový Čas Ján Figeľ.

„Na konci nám ostane iba to, čo sme rozdali,“ zafilozofoval kresťanský demokrat. Viacerí vyslúžilí eurokomisári po odchode z Európskej komisie však uvedenú mzdu odmietli.
evina
27.09.10,16:20
Nie je to celkom tak. Nedostáva to za prácu, ktorú tam odviedol, ale táto suma má uľahčiť bývalým eurokomisárom návrat na pracovný trh. Keď vedel, že jeho návrat na pracovný trh bude bezproblémový, tak mal urobiť to, čo viacerí vyslúžilí eurokomisári, ktorí po odchode z Európskej komisie uvedenú mzdu odmietli. To by bolo slušné. Ale na druhej strane, podporuje rodiny, však je kresťanský demokrat.
Tiež sme tu mnohí na porade podporili rodinu Cascade, aj keď nemáme toľko, ale to je o inom.
Citujem len z médií, aj keď bulvármych:

Hoci mzda ministrov je približne rovnaká, Figeľ dostáva aj rentu z Európskej komisie. Ako bývalému komisárovi mu prináleží mesačne mzda
11 000 € až do roku 2012. Radičovej vláda síce mzdu ministrov okreše o 10%, no Ján Figeľ to výrazne nepocíti. Počas troch rokov mu totiž na účet
okrem ministerskej výplaty pribudne spolu až 396 000 €!

Podľa TV Markíza má táto suma uľahčiť bývalým eurokomisárom návrat na pracovný trh. „Používam ju na rekonštrukciu a prístavbu domu a podporu rodín doma aj vo svete,“ zhrnul pre Nový Čas Ján Figeľ.

„Na konci nám ostane iba to, čo sme rozdali,“ zafilozofoval kresťanský demokrat. Viacerí vyslúžilí eurokomisári po odchode z Európskej komisie však uvedenú mzdu odmietli.

Áno mala som napísať vyplývala z práce....ale skrátila som to....čítala som to čo cituješ /a predpokladám, že všetci, ktorí sa zaujímajú o politiku noviny čítajú/....Súhlasím aj s poslednou vetou, ktorú si Ty označila.
Môj príspevok smeroval k rečníckej otázke a bola by som zvedavá koľkí z Vás by odmietli..... lebo veľmi ľahko sa všetko a každý kritizuje, k tomu nepotrebujeme nič ....
Každopádne mu nemôžeme vyčítať, že sa obohacuje z cudzieho - má na to nárok, tak si ho uplatňuje.... a nedostal sa na to miesto len tak. /a to nie som nadšencom KDH vôbec/. Určite si ten nárok uplatní aj terajší nominnant SMER-u:), ktorého mimochodom poznám mierne a myslím si o ňom, že je to inteligentný človek:)
evina
27.09.10,16:23
Aha, takže to som si mal všímať ja že v Grécku bolo aj päť učiteľov na jedného žiaka? a že zamestnanie učiteľ bolo len ako vreckové pretože každý mal ešte niekoľko iných zamestnaní? To on ako eurokomisár nevedel? Tak načo tam bol? Alebo učitelia nepatria do systému vzdelania?

Pavol bohužiaľ si mýliš pojmy s dojmami, a to je veľmi ťažký základ pre konštruktívnu diskusiu....

Tu nájdeš napríklad /ale aj na mnohých iných miestach za čo bol zodpovedný
http://www.skregions.eu/index.php?ID=50
buchač
27.09.10,16:42
Juraj, Ty všetko vidíš na zeleno.:) Ja keď spomeniem pána Baťu, tak ani nie veľmi preto, ako vychovať nových vodcov, ale ako sa vrátiť k Baťovym myšlienkam. Poznáme jeho názor na hospodársku krízu. Oj, a ako veľmi pravdivý. Poznáme jeho prosperitu fabriky počas svetovej hospodárskej krízy, poznáme jeho princípy podnikania, poznáme jeho názor na robotníka, vieme, prečo spolu s ním obedoval v kantíne, a možno aj preto bol zárobok jeho robotníka 8x vyšší ako robotníkov v iných fabrikách. Ak spomeniem Baťu, nie je to žartovný, ale vcelku vážny tón.;) Možno som ho sem pripomenula ako odkaz našim mocipánom, nech skúsia oprášiť jeho učenie. Ale to je založené aj na princípe morálky. A sme v čudu.....

...keď už , tak na modro ...;)

A s názorom súhlasím ...vždy som s tým súhlasil ...zle som bol pochopený ...zle si ma ...
Preto aj občas toho spomeniem ...čo čestnou , dlhoročnou a statočnou prácou k majetku prišiel ...pán Rezeš...
Veď jeho synátor mal koľko rokov keď sa kindermanažmet k moci dostal ???
Taký kolos riadiť ???...
Trt riadiť ...do "smútku " položil ...

Taký ZASRAN ?????


"Mladí dravci"
Hlavný dôvod, pre ktorý sa stal predsedom predstavenstva a prezidentom VSŽ dvadsaťosemročný Július Rezeš, bol evidentný. Na jeho post ho "kvalifikovala" predovšetkým okolnosť, že je synom svojho otca. Páni Solár, Háber a Grega museli urobiť pre svoju kariéru o niečo viac boli rovesníkmi a priateľmi Rezeša mladšieho a osvedčili sa v službe Rezešovi staršiemu.
http://korzar.sme.sk/c/4703387/kindermanazment-vsz-rekordna-strata-i-odstupne.html
jar88
28.09.10,10:11
Juraj, Ty všetko vidíš na zeleno.:) Ja keď spomeniem pána Baťu, tak ani nie veľmi preto, ako vychovať nových vodcov, ale ako sa vrátiť k Baťovym myšlienkam. Poznáme jeho názor na hospodársku krízu. Oj, a ako veľmi pravdivý. Poznáme jeho prosperitu fabriky počas svetovej hospodárskej krízy, poznáme jeho princípy podnikania, poznáme jeho názor na robotníka, vieme, prečo spolu s ním obedoval v kantíne, a možno aj preto bol zárobok jeho robotníka 8x vyšší ako robotníkov v iných fabrikách. Ak spomeniem Baťu, nie je to žartovný, ale vcelku vážny tón.;) Možno som ho sem pripomenula ako odkaz našim mocipánom, nech skúsia oprášiť jeho učenie. Ale to je založené aj na princípe morálky. A sme v čudu.....
Neviem či je pravda, že 8 násobné platy, ale keby len dvojnásobné.
Rád by som toho Baťu videl, komu by predával a z čoho by platil dnešné odvody.
Možno si Danila myslí, že by Baťa exportoval do Číny. Tu mal 10 miliónov zákazníkov a tam je možno miliarda zákazníkov.
---------------------------------------------------------------------
Stále nevieš kde je chyba, že tu ani Baťa nevie vyrábať?
buchač
28.09.10,10:18
Predpokladám , že Danila v podstate toto mala na mysli ...
To jedna z hlavných myšlienok p. BAŤU ...


„Byl jsem absolventem obchodní školy,“ říká pan Mlýnek, „a začal jsem u té nejjednodušší práce a přes náročnější postupoval dál, abych všechny činnosti znal – to platilo jako podmínka pro zodpovědnější místo s lepším výdělkem.“

...či sa mýlim ...:confused:

Nie veru ...nemýlim , lebo tak by to malo byť ...:rolleyes:
jar88
28.09.10,10:41
Predpokladám , že Danila v podstate toto mala na mysli ...
To jedna z hlavných myšlienok p. BAŤU ...



...či sa mýlim ...:confused:

Nie veru ...nemýlim , lebo tak by to malo byť ...:rolleyes:
Véééľmi sa mýliš.
Danila mala na mysli hlavne morálku a blahobyt robotníckej triedy v minulosti.
A pokiaľ sa dotýka dnešnej morálky, tak len morálky tých prachatých. Morálka dnešných nefachčenkov ju netrápi.
buchač
28.09.10,11:05
...ešte tak špecifikáciu ..." morálky prachatých"....česť výnimkám ...
Danila
28.09.10,11:20
Predpokladám , že Danila v podstate toto mala na mysli ...
To jedna z hlavných myšlienok p. BAŤU ...



...či sa mýlim ...:confused:

Nie veru ...nemýlim , lebo tak by to malo byť ...:rolleyes:Samozrejme, že sa nemýliš....;)
Danila
28.09.10,11:24
Neviem či je pravda, že 8 násobné platy, ale keby len dvojnásobné.
Rád by som toho Baťu videl, komu by predával a z čoho by platil dnešné odvody.
Možno si Danila myslí, že by Baťa exportoval do Číny. Tu mal 10 miliónov zákazníkov a tam je možno miliarda zákazníkov.
---------------------------------------------------------------------
Stále nevieš kde je chyba, že tu ani Baťa nevie vyrábať?Mňa neprekvapuje, že Ty niečo nevieš. Prezentoval si však, že Ty vieš VŠETKO.
A Ty ani nevieš, kto bol Baťa......;)Ku Tvojej a iných škode.....
jar88
28.09.10,12:01
Mňa neprekvapuje, že Ty niečo nevieš. Prezentoval si však, že Ty vieš VŠETKO.
A Ty ani nevieš, kto bol Baťa......;)Ku Tvojej a iných škode.....
A na základe čoho si tak usúdila?
Ja som nepísal, že Tomáš Baťa by mal skúsiť výrobu na Slovensku a následný predaj do Číny.
Buďto si nepochopila príspevok (o čom dosť pochybujem), alebo sa snažíš vyhnúť odpovedi (podotýkam, že dosť neomalene), čo je ti dosť podobné.
Danila
28.09.10,13:34
A na základe čoho si tak usúdila?
Ja som nepísal, že Tomáš Baťa by mal skúsiť výrobu na Slovensku a následný predaj do Číny.
Buďto si nepochopila príspevok (o čom dosť pochybujem), alebo sa snažíš vyhnúť odpovedi (podotýkam, že dosť neomalene), čo je ti dosť podobné.Milý jardo. My dvaja sme na tak rozdielnej vlnovej dĺžke, že ku tomu, aby sme mohli spolu diskutovať, je potrebné uznanie jedného faktu. Pre mňa je dôležitá oblasť tá, čo tvorí hodnoty, teda sféra výrobná a tí, čo v nej pracujú. Pre Teba prachy, a to, ako rýchlo Ti rastú. Buďto si ma nepochopil, o čom dosť pochybujem, podotýkam, že dosť neomalene, čo je Ti dosť podobné.
Ako riešil Tomáš Baťa udržanie podnikania počas svetovej hospodárskej krízy, a čo z toho je platné až na veky vekov, jardo? Skús. Odkážeme potom niečo našej vláde, a nebudememimotemy.
durisovad
28.09.10,14:28
Citala som o Batovom systeme, a vycitala som, ze Bata neodvadzal ziadne odvody do inych sukromnych dochodkovych ani zdravotnych poistovni, odvadzal len statu predpisanu dan, o svojich zamestnancov sa staral tak, ze to, co u neho zarobili, nechali v jeho predajniach a jeho dochodkovych fondoch. Ludia, ktori u neho dlhodobo pracovali, mali postarane o vzdelanie, byvanie, zivobytie aj penziu. Vsetko to zvladol v ramci svojej vlastnej firmy, neplatil kadejake ine vybaracske organizacie. Ludia boli spokojni a Bata prosperoval.
durisovad
28.09.10,14:36
Batov system mi evokuje nazor, ze poplatky a platby, ktore sa vyberaju zo zakona, by mal spravovat stat a nie sukromne spolocnosti. Tyka sa to vsetkych odvodov, ako aj povinneho poistenia motorovych vozidiel.
Danila
28.09.10,15:38
Batov system mi evokuje nazor, ze poplatky a platby, ktore sa vyberaju zo zakona, by mal spravovat stat a nie sukromne spolocnosti. Tyka sa to vsetkych odvodov, ako aj povinneho poistenia motorovych vozidiel.Zisk u Baťu nebol cieľom, ale prostriedkom....a hovoril s rešpektom o robotníkoch, napríklad aj to, že v štyridsiatke by mali odísť oddychovať a žiť z naakumulovaného kapitálu. A dnes? Mihál by dôchodcom najradšej vypísal úmrtné listy, ako ozdravné opatrenie verejných financií.....
durisovad
28.09.10,15:41
Tiez sa mi to tak vidi, ze najlradsej by dochodcov videli na cintorine, ale nie polievat kvetiny na rodicovskych hroboch....
Llívia
28.09.10,17:11
Ale nie skôr ako v 65-ke.
(Takže to by už žiadny dôchodcovia neboli.)
Danila
28.09.10,18:46
Tiez sa mi to tak vidi, ze najlradsej by dochodcov videli na cintorine, ale nie polievat kvetiny na rodicovskych hroboch....Už sa mi o nich ani nechce počúvať. Ak už politológovia vyťahujú zo slovníka slovíčko diletanti, tak cirkus ešte vlastne ani nezačal. Novela Zákonníka práce čosi naznačuje, teším sa na konštruktívnu diskusiu poraďákov. Možno niečo už konečne tej ICH vláde aj navrhnú. A celkom určite to aj počúvnu....:);)
Llívia
28.09.10,19:00
Počula som len o tých zmenách v Zákonníku práce, ktoré sa týkajú zamestnávania cez pracovné agentúry. A tie zmeny nebudú (aspoň podľa dnešných TV novín). Tie ďalšie chystané prekvapenia v Zákonníku práce sa dajú nájsť kde?
Llívia
28.09.10,19:01
Platí štát za štátnych zamestnancov menej do zdravotných poisťovní? V TV novinách hovorili, že štát bude menej platiť za svojich poistencov (deti, študenti, dôchodcovia...) a aj za štátnych zamestnancov.
jar88
29.09.10,03:05
S týmto sa dá súhlasiť.
Ale mohlo to fungovať len za predpokladu, že mal zarobené peniaze, ktoré mohol rozumne využiť. Ak by odvádzal 50% peňazí do povinných fondov, bol by tam, kde sme.

Citala som o Batovom systeme, a vycitala som, ze Bata neodvadzal ziadne odvody do inych sukromnych dochodkovych ani zdravotnych poistovni, odvadzal len statu predpisanu dan, o svojich zamestnancov sa staral tak, ze to, co u neho zarobili, nechali v jeho predajniach a jeho dochodkovych fondoch. Ludia, ktori u neho dlhodobo pracovali, mali postarane o vzdelanie, byvanie, zivobytie aj penziu. Vsetko to zvladol v ramci svojej vlastnej firmy, neplatil kadejake ine vybaracske organizacie. Ludia boli spokojni a Bata prosperoval.
Nerozumiem, ako si mohla napísať následujúci príspevok o tom, že by všetko malo byť v štátnych fondoch. Veď v štátnych sa najlepšie kradne a naviac tam nikdy nemôže padnúť rozumné rozhodnutie. Rozhoduje sa tam totiž politicky.
To znamená hlúpo a hlúpejšie.
Nemyslíš, že o peniazoch má rozhodovať ten, kto ich zarobil?
jar88
29.09.10,03:08
Milý jardo. My dvaja sme na tak rozdielnej vlnovej dĺžke, že ku tomu, aby sme mohli spolu diskutovať, je potrebné uznanie jedného faktu. Pre mňa je dôležitá oblasť tá, čo tvorí hodnoty, teda sféra výrobná a tí, čo v nej pracujú. Pre Teba prachy, a to, ako rýchlo Ti rastú. Buďto si ma nepochopil, o čom dosť pochybujem, podotýkam, že dosť neomalene, čo je Ti dosť podobné.
Ako riešil Tomáš Baťa udržanie podnikania počas svetovej hospodárskej krízy, a čo z toho je platné až na veky vekov, jardo? Skús. Odkážeme potom niečo našej vláde, a nebudememimotemy.
mimotemyČítam, že argumentačne si na tom veľmi biednemimotemy
martinaj
29.09.10,03:21
Takže fajn, máme pár mesiacov do konca roka a do nadobudnutia účinnosti všelijakých zmien, ktoré budú mať nesporne dopad na podnikanie a zamestnanosť v SR. Právna istota v tomto štáte je biedna už aj preto, že nemáte istotu, čo bude platiť o pár mesiacov a aké strategické rozhodnutia máte vo svojom podniku lebo živnosti prijať, aby ste prežili a uživili aj zamestnancov. Deň daňovej slobody sa nám posúva stále viac a viac do druhého polroku, no i napriek odvodom si musíte u lekára priplatiť, ak nechcete na termín odborného vyšetrenia čakať pol roka, ale "len" tri mesiace, hoci máte akútne bolesti (osobná skúsenosť), škôlke poskytujete hygienické potreby, škole sponzorské dary. Na sociálnej poisťovni vám dajú radu, "vďaka" ktorej vám vyrátajú nižší dôchodok (osobná skúsenosť mojej matky).
Rada by som žila v štáte, kde odvediem štátu to, čo mu patrí a štát mi na oplátku poskytne, to čo náleží mne a osobám na mne závislým.
Stanislav 1975
29.09.10,05:30
Takže fajn, máme pár mesiacov do konca roka a do nadobudnutia účinnosti všelijakých zmien, ktoré budú mať nesporne dopad na podnikanie a zamestnanosť v SR. Právna istota v tomto štáte je biedna už aj preto, že nemáte istotu, čo bude platiť o pár mesiacov a aké strategické rozhodnutia máte vo svojom podniku lebo živnosti prijať, aby ste prežili a uživili aj zamestnancov. Deň daňovej slobody sa nám posúva stále viac a viac do druhého polroku, no i napriek odvodom si musíte u lekára priplatiť, ak nechcete na termín odborného vyšetrenia čakať pol roka, ale "len" tri mesiace, hoci máte akútne bolesti (osobná skúsenosť), škôlke poskytujete hygienické potreby, škole sponzorské dary. Na sociálnej poisťovni vám dajú radu, "vďaka" ktorej vám vyrátajú nižší dôchodok (osobná skúsenosť mojej matky).
Rada by som žila v štáte, kde odvediem štátu to, čo mu patrí a štát mi na oplátku poskytne, to čo náleží mne a osobám na mne závislým.

pekne napísané, autorka presne vystihla realitu...
JAJA11
29.09.10,05:47
Batov system mi evokuje nazor, ze poplatky a platby, ktore sa vyberaju zo zakona, by mal spravovat stat a nie sukromne spolocnosti. Tyka sa to vsetkych odvodov, ako aj povinneho poistenia motorovych vozidiel.

Nemám pocit, že by štát bol dobrým správcom a manažérom :o
Za Baťu to bolo práve preto dobré, že to nemal štát :o
Socializmus naučil ľudí, že sa o nich niekto postará, oni nemusia pohnúť rozumom. A to tým hore vyhovuje. Môžu zvyšovať dane a potom si môžu rozdeľovať ako chcú.
Prečo štát musí vyberať na dôchodky, zdravotné poistenie také veľké peniaze? Prečo sa nemôžu ľudia sami rozhodnúť akým spôsobom si budú šetriť na dôchodky, zdravotné ošetrenie?
Keď by si musel človek sám zaplatiť zdravotníctvo viac by si vážil tieto služby. Nezneužíval by ich a zároveň by kontroloval výkony, ktoré lekárovi zaplatí. Lekár by dostal len toľko koľko by urobil.
Dnes sa splachuje veľké množstvo peňazí v zdravotníctve. Lekári si píšu výkony, ktoré nikdy nespravili, v nemocniciach sa nakupuje nehospodárne, často by sa pri kontrole čudovali koľko spotrebného materiálu sa v nemocnici minulo. A nikomu to nevadí :o Takže všade tam, kde je namočený štát sa stratí také množstvo peňazí a nikomu to nevadí. Ja by som všetko dala súkromníkom a štát by som pasovala do úlohy kontrolóra, aby tí súkromníci nemohli podvádzať. A konkurencia by spravila svoje. :o
A povinné poistenie vozidiel? Prečo sa tak o poistníkov poisťovne bijú, keď je to tak nevýhodné? Bonusy a malusy neplatia, len aby poistník od neho neodišiel :o
Ja každý rok ruším zákonnú poistku a zakladám si novú. A zisťujem, že sa mi to vypláca, vždy mám najnižšiu poistku. Štát by už dávno navýšil poistky a tí "šikovnejší" by si na poistnom vybrali státisíce. I keď si myslím, že ani v tej poisťovni to nie je až také isté a sem tam ujdú peniaze aj im, ale vedenie si problémové akcie určite preklepne. Štát by to vyhlásil za štátne tajomstvo a nik by sa v tom nemohol rýpať. :mee:
Llívia
29.09.10,05:52
Nestalo sa náhodou tak v USA, že o peniaze, ktoré si u zamestnávateľov šetrili ich zamestnanci na dôchodky, títo "súkromníci" zamestnancov pripravili a vo fondoch nezostalo nič?
Kontrola lekárov je možná aj teraz - každá poisťovňa poskytne poistenému výpis výkonov uskutočnených na jeho meno.
BXLmiami
29.09.10,05:58
Ano,autorka uplne presne vystihla realitu.Na tomto fore je veľa ľudí,ktorí hned povedia-môže za to Mikloš,môže za to Zajac,môže za to XY.A ja sa pýtam-kde boli odbory posledné 4 roky a čo robila posledné 4 roky vláda Smeru,ked tie ,,sociálne" zákony nechala,alebo prijímala ešte ,,sociálnejšie".Opakovane ste mi dali najavo,že patrím do modrej skupiny,ale nie je to tak.Akurát posudzujem PRACU tej ktorej skupiny a hlavne v oblasti kde pracujem a s čím prichádzam do styku a to je zdravotníctvo,sociálne veci ,prípadne školstvo.A nehnevajte sa na mna,ale v tejto oblasti bola legislatíva posledné 4 roky hotová katastrofa.Takže teraz čakám s čím príde Mihál.A posudzovať budem až potom ked to aj schvália a uvedú do života.Pred dalšími voľbami budem zase posudzovať výsledok PRACE a nie kecov.
Patrilo martinaj.
Llívia
29.09.10,06:02
BXLmiami, predpokladám, že ťa nesmierne "vytešuje" návrh vlády na zníženie odvodov za jej poistencov (aj keď to chcú údajne kompenzovať väčším prílevom peňazí do zdravotníctva, čomu ale neverím). :mad::mad::mad:
Danila
29.09.10,06:07
mimotemyČítam, že argumentačne si na tom veľmi biednemimotemyOd Teba jardo je to pre mňa kompliment.
BXLmiami
29.09.10,06:10
No rozhodne ma to nevytešuje a lekári sa proti tomu ozvali.Takže posudzujem prácu KDH.O tomto hovorím.Prečo mám byť fanaticky za niekoho,treba si počkať,posúdiť slová a činy a následne svoj názor prejaviť vo voľbách.KDH naozaj nominovalo za ministra človeka,ktorý mi nesedí a zníženie odvodov do zdravotníctva je práca SDKU a Mikloša.Budem si to pamatať.Aj to,čo nasledujuce 4 roky spravia,dobré aj zlé a potom sa rozhodnem.
Danila
29.09.10,06:18
Takže fajn, máme pár mesiacov do konca roka a do nadobudnutia účinnosti všelijakých zmien, ktoré budú mať nesporne dopad na podnikanie a zamestnanosť v SR. Právna istota v tomto štáte je biedna už aj preto, že nemáte istotu, čo bude platiť o pár mesiacov a aké strategické rozhodnutia máte vo svojom podniku lebo živnosti prijať, aby ste prežili a uživili aj zamestnancov. Deň daňovej slobody sa nám posúva stále viac a viac do druhého polroku, no i napriek odvodom si musíte u lekára priplatiť, ak nechcete na termín odborného vyšetrenia čakať pol roka, ale "len" tri mesiace, hoci máte akútne bolesti (osobná skúsenosť), škôlke poskytujete hygienické potreby, škole sponzorské dary. Na sociálnej poisťovni vám dajú radu, "vďaka" ktorej vám vyrátajú nižší dôchodok (osobná skúsenosť mojej matky).
Rada by som žila v štáte, kde odvediem štátu to, čo mu patrí a štát mi na oplátku poskytne, to čo náleží mne a osobám na mne závislým.Na sociálnej poisťovni je dosť takých úradníkov, čo nedisponujú len nevedomosťou zákonov, ale preferenciou interných predpisov. A tie sú ešte viac nie čelom, ale chrbtom k poistencovi. Štát Ti nemôže dať to, čo ti patrí, lebo tí, čo by ti to mali dať sedia pri účtoch, z ktorých cez platy ohodnotia najskôr seba. A pozri sa, koľko dlžníkov z radov podnikateľov a fyzických osôb je voči poisťovniam. Čo hovorí zákon? Ten o konkurze a reštrukturtalizácii? Alebo zaplatíš, alebo ťa pošleme, kam patríš. Vymožiteľnosť pohľadávok je príšerná, lebo je príšerné ich riadenie. A škôlky, jasle, všimné a sponzorské dary? No veď namiesto toho, aby sa pridalo mamičke s možnosťou o dieťa sa čo najdlhšie starať, pridá sa predškolským zariadenia vo forme príspevku. Všetko to je o prerozdelení....a rozdeľuje človek. A čo sa týka dôchodkov, boli prepočítané rôznymi spôsobmi. Očakávala by som, že sa nájde matematik, čo dokáže urobiť jeden prepočet pre všetkých a tie nespravodlivé dôchodky zahojí.
jar88
29.09.10,06:41
Všetko to je o prerozdelení....a rozdeľuje človek.
Raz sa nájde matematik :D čo prerozdelí 5 € na 7 € a tie 2 € ťa pošle pohľadať na záhradu, ako náhradu za dôchodok. :---
Danila
29.09.10,16:30
Raz sa nájde matematik :D čo prerozdelí 5 € na 7 € a tie 2 € ťa pošle pohľadať na záhradu, ako náhradu za dôchodok. :---Ha pčíííí.:--- Pozerám od rána, čo sa to tým obyvateľom Európy nepáči, keď už od polnoci sú v uliciach. Ja blbec, ani ma nenapadlo, že možno hľadajú tie chýbajúce euráče. Alebo tých, čo ich zašantročili idú poískať? Čo povieš, keď všetko vieš?
BXLmiami
29.09.10,16:56
Ja sa len bojím ,Danilla,že ich nájdu.A poženú odkiaľ prišli,do Alžirska,Afriky,Indie.Pretože presne tam tie euráče sú.
Danila
29.09.10,17:13
Ja sa len bojím ,Danilla,že ich nájdu.A poženú odkiaľ prišli,do Alžirska,Afriky,Indie.Pretože presne tam tie euráče sú.Tak skúsim zabehnúť do Barcelony, že keď poženú svojich, nech pribalia aj našich...A v Afrike môžu pestovať banánovníky.... ;)
Llívia
29.09.10,17:46
Llívia (http://www.porada.sk/member.php?u=37215) Dnes, 09:02 AM
BXLmiami, predpokladám, že ťa nesmierne "vytešuje" návrh vlády na zníženie odvodov za jej poistencov (aj keď to chcú údajne kompenzovať väčším prílevom peňazí do zdravotníctva, čomu ale neverím).


No rozhodne ma to nevytešuje a lekári sa proti tomu ozvali.... zníženie odvodov do zdravotníctva je práca SDKU a Mikloša...
To "vytešuje" bolo myslené ironicky, preto som to dala do úvodzoviek. Mňa tiež neteší, že padol takýto návrh, ktorý najskôr postihne nemocnice a lekárov a nakoniec si to aj tak odse.ieme my, pacienti. Ak mieni štát znižovať odvody za svojich poistencov, tak nech je potom zdravotná starostlivosť odstupňovaná podľa toho, kto si na ňu koľko zaplatí formou odvodov.
Kvaka
29.09.10,18:45
Verejné zdravotné poistenie je solidárne poistenie. Platí princíp, že zdraví a zamestnaní občania platia a chorí jedinci čerpajú. Všetci občania majú právo na poskytnutie rovnakej zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, aj keď platia rôzne.
Nadštandardné služby si platím napr. v súkromnej kardiologickej ambulancii.
Štát platí poistenie za svojich poistencov, ktorými sú deti a dôchodcovia, teda všetci tí, ktorí nepracujú a neplatia odvody. Jedni ešte len budú platiť v budúcnosti a druhí sa už naplatili dosť.
Llívia
29.09.10,19:33
Verejné zdravotné poistenie je solidárne poistenie. Platí princíp, že zdraví a zamestnaní občania platia a chorí jedinci čerpajú. Všetci občania majú právo na poskytnutie rovnakej zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, aj keď platia rôzne.
Nadštandardné služby si platím napr. v súkromnej kardiologickej ambulancii.
Štát platí poistenie za svojich poistencov, ktorými sú deti a dôchodcovia, teda všetci tí, ktorí nepracujú a neplatia odvody. Jedni ešte len budú platiť v budúcnosti a druhí sa už naplatili dosť.
Ak sa zrealizuje zníženie odvodov pre poistencov štátu, tak mudrlanti, ktorí toto navrhli a presadili, môžu tú solidaritu použiť ako čípok. Na koho zdravotnú starostlivosť je vynakladaných viac peňazí? A za nich chce štát ešte odvádzať menej?! :confused: Platím zdravotné poistenie, čerpám z neho minimum a mám z takéhoto nečerpania nejakú výhodu? Mám z toho ... Bol už aj taký návrh, že tí, čo nečerpajú zo zdravotného poistenia, aby mali napr. zadarmo vitamíny alebo očkovanie nad to povinné. Aj vitamíny, aj očkovanie môžu tí, čo to navrhovali, použiť rovnako, ako aj tú ich solidaritu.
A čo je nadštandard? Že potrebujem ísť na nejaké odborné vyšetrenie, nemôžem si v práci zobrať voľno na celý deň, aby som vysedela/vystála radu u lekára, ale že sa objednám na určitú hodinu a zaplatím si za to napr. 5 EUR? Keď nezaplatím tento "nadštandard" a neprídem ráno hodinu pred "otváracími" hodinami, tak sa ani na radu nedostanem.
Danila
29.09.10,19:42
Verejné zdravotné poistenie je solidárne poistenie. Platí princíp, že zdraví a zamestnaní občania platia a chorí jedinci čerpajú. Všetci občania majú právo na poskytnutie rovnakej zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, aj keď platia rôzne.
Nadštandardné služby si platím napr. v súkromnej kardiologickej ambulancii.
Štát platí poistenie za svojich poistencov, ktorými sú deti a dôchodcovia, teda všetci tí, ktorí nepracujú a neplatia odvody. Jedni ešte len budú platiť v budúcnosti a druhí sa už naplatili dosť.To všetko, čo si napísala je samozrejme pravda. Ale štát nie je žiadna výnimka, ak si platí zdravotné poistenie dobrovoľne nezamestnaná osoba, či iná fyzická osoba v istej výške, tak štát za svojich poistencov nemá dôvod platiť menej a má byť teda solidárny ku svojej poisťovni. Čosi skutočne v tej filozofii v poriadku nie je, detičky a dôchodcovia sú skupiny, ktoré celkom určite najviac využívajú zdravotné služby. A ten nepomer platieb nemá ani opodstatnenie ani rácio. Je to len o filozofii škrtov. Od škrtačov. Či škrtičov?
Kvaka
29.09.10,20:30
To všetko, čo si napísala je samozrejme pravda. Ale štát nie je žiadna výnimka, ak si platí zdravotné poistenie dobrovoľne nezamestnaná osoba, či iná fyzická osoba v istej výške, tak štát za svojich poistencov nemá dôvod platiť menej a má byť teda solidárny ku svojej poisťovni. Čosi skutočne v tej filozofii v poriadku nie je, detičky a dôchodcovia sú skupiny, ktoré celkom určite najviac využívajú zdravotné služby. A ten nepomer platieb nemá ani opodstatnenie ani rácio. Je to len o filozofii škrtov. Od škrtačov. Či škrtičov?
Je to pravda, Danila, aj to, že detičky a dôchodcovia čerpajú zo zdravotného poistenia najviac. Ale aj tie detičky budú raz platiť a tí dôchodcovia boli tiež mladí a nečerpali veľa krát aj niekoľko rokov a platili. To je o tej solidarite. Štát si má samozrejme plniť svoje povinnosti za svojich poistencov, súhlasím. Ja to pokladám za dočasné riešenie, možno to nakoniec ani nebude schválené. Kdekoľvek by štát chcel v súčasnosti šetriť, vždy niekto bude proti tomu nejako namietať. Vieš si predstaviť, že by deťom a dôchodcom z tohoto dôvodu nebola poskytovaná zdravotná starostlivosť v rovnakej výške? Že by sa poskytovala podľa výšky odvodov? S týmto nemôžem súhlasiť, toto sa mi nepáčilo, preto som napísala, čo som napísala. Múdra vláda by mala nájsť také riešenia, ktoré by boli najmenej bolestivé. Kto pozná takú vládu? Táto téme je o odporúčaniach vláde, tak treba hľadať a neustále poukazovať na tie skryté rezervy.
jar88
30.09.10,04:42
Múdra vláda by mala nájsť také riešenia, ktoré by boli najmenej bolestivé. Kto pozná takú vládu? Táto téme je o odporúčaniach vláde, tak treba hľadať a neustále poukazovať na tie skryté rezervy.
Tie rezervy sú v slobodnej spoločnosti.
Nie sú skryté, ale udusené vládami a nezmyselnými zákonmi, ako napríklad ten o sociálnom a zdravotnom zabezpečení.
Nedodržiavaním ústavy vznikajú všetky problémy, ktoré tu riešite. Tak že jediná dobrá rada pre vládu a parlament je, začať dodržiavať ústavu.
Až taká vláda bude múdra, ktorá prispôsobí zákony ústave a nie ústavu zákonom a sociálnym snom.
jar88
30.09.10,04:50
Ha pčíííí.:--- Pozerám od rána, čo sa to tým obyvateľom Európy nepáči, keď už od polnoci sú v uliciach. Ja blbec, ani ma nenapadlo, že možno hľadajú tie chýbajúce euráče. Alebo tých, čo ich zašantročili idú poískať? Čo povieš, keď všetko vieš?
Presne tak, hľadajú tie chýbajúce euráče, ale stále ešte nevedia, že už sú dávno v Amerike.
A kto im za to môže?
Vraj nejaký Americký Joe, ktorý nespláca hypotéku na dom.
BXLmiami
30.09.10,05:05
Llívia (http://www.porada.sk/member.php?u=37215) Dnes, 09:02 AM
BXLmiami, predpokladám, že ťa nesmierne "vytešuje" návrh vlády na zníženie odvodov za jej poistencov (aj keď to chcú údajne kompenzovať väčším prílevom peňazí do zdravotníctva, čomu ale neverím).


To "vytešuje" bolo myslené ironicky, preto som to dala do úvodzoviek. Mňa tiež neteší, že padol takýto návrh, ktorý najskôr postihne nemocnice a lekárov a nakoniec si to aj tak odse.ieme my, pacienti. Ak mieni štát znižovať odvody za svojich poistencov, tak nech je potom zdravotná starostlivosť odstupňovaná podľa toho, kto si na ňu koľko zaplatí formou odvodov.
Omyl,toto opatrenie postihne hlavne pacientov.Zrejme sa budu musieť všetci lekári naučiť prestať robiť po rokoch charitu a ľudia len tak pochopia,že nie lekári sú tí,na ktorých treba jačať.
BXLmiami
30.09.10,05:12
Presne tak, hľadajú tie chýbajúce euráče, ale stále ešte nevedia, že už sú dávno v Amerike.
A kto im za to môže?
Vraj nejaký Americký Joe, ktorý nespláca hypotéku na dom.
Americký Joe hypotéku väčšinou spláca,tak ako ju spláca slovenský Jano.Kto nespláca je americký Chorche či Ngunga a slovenský Dežo.
BXLmiami
30.09.10,05:14
Je to pravda, Danila, aj to, že detičky a dôchodcovia čerpajú zo zdravotného poistenia najviac. Ale aj tie detičky budú raz platiť a tí dôchodcovia boli tiež mladí a nečerpali veľa krát aj niekoľko rokov a platili. To je o tej solidarite. Štát si má samozrejme plniť svoje povinnosti za svojich poistencov, súhlasím. Ja to pokladám za dočasné riešenie, možno to nakoniec ani nebude schválené. Kdekoľvek by štát chcel v súčasnosti šetriť, vždy niekto bude proti tomu nejako namietať. Vieš si predstaviť, že by deťom a dôchodcom z tohoto dôvodu nebola poskytovaná zdravotná starostlivosť v rovnakej výške? Že by sa poskytovala podľa výšky odvodov? S týmto nemôžem súhlasiť, toto sa mi nepáčilo, preto som napísala, čo som napísala. Múdra vláda by mala nájsť také riešenia, ktoré by boli najmenej bolestivé. Kto pozná takú vládu? Táto téme je o odporúčaniach vláde, tak treba hľadať a neustále poukazovať na tie skryté rezervy.
Prepáč Danilla,ale ty ako milovníčka Smeru by si na tému zdravotníctvo mala diskrétne mlčať.Pretože posledné 4 roky mi o zákaze zisku zo zdravotného poistenia vykladal človek,ktorého pravou rukou bol Paška.Pôsobilo to skutočne vééééľmi ,,vierohodne".
Llívia
30.09.10,06:35
Ako je to s platením zdravotného poistenia z príjmov z prenájmu? Najskôr sa hovorilo, že sa bude platiť, potom zase nebude, teraz čítam noviny a tam je napísané, že pri príjme z prenájmu nad 500 EUR sa bude platiť. :confused: Tak čo si dali do návrhu - bude sa platiť, nebude sa platiť?
BXLmiami
30.09.10,06:48
Ešte nijako,sú to len návrhy nateraz.
Llívia
30.09.10,07:00
Áno, viem, že sú to len návrhy. Ale čo si do toho návrhu dali? Či ešte ani na návrhu sa nedohodli?
Danila
30.09.10,07:09
Prepáč Danilla,ale ty ako milovníčka Smeru by si na tému zdravotníctvo mala diskrétne mlčať.Pretože posledné 4 roky mi o zákaze zisku zo zdravotného poistenia vykladal človek,ktorého pravou rukou bol Paška.Pôsobilo to skutočne vééééľmi ,,vierohodne".Nevadí, že ma oslovuješ cez Kvaku. Ja nie som milovníčka SMERU, je v ňom dosť takých, ktorým by som dala do rúk lopatu a nepustila ich potom umyť si ruky, nech si lížu. Je tam dosť takých, ako všade, ktorí vodu kážu a víno pijú. Ja som našla na mojej kandidátnej listine dôvod len na jeden krúžok a SMER neglorifikujem. Ale zdravotníctvo je kapitola sama o sebe, kde ľahšie uplatníš lobing, ak nie
na ľudskom nešťastí? Ak budeš mať cestu cez krásne slovenské mesto Skalicu, popýtaj sa, čo všetko tam dokázal, samozrejme najmä pre seba, vybudovať súčasný minister zdravotníctva. A ten tuším zo SMERU nie je. Ja odkazujem našej vláde, že som ani netušila, ako preplieska vzdelaných ľudí a nutnosť učiť, učiť, učiť sa, ak už dnes postačuje na najvyššie štátne posty gymnaziálne vzdelanie tárajov......aby som už celkom nebola mimo. Teda myslím témy.
BXLmiami
30.09.10,07:16
To gymnaziálne vzdelanie mi vadí menej ako vysokoškolské tunelovanie sociálnych fondov.A Uhlairik sa teda tiež podaril,to je pravda.Fakt ale je,že nikto nevie čo so zdravotníctvom,ved nech na neho siahnu akýmkoľvek spôsobom,je z toho takmer dalšie SNP.A siahnuť na neho teda treba,to je nesporný fakt.
jar88
30.09.10,07:26
To gymnaziálne vzdelanie mi vadí menej ako vysokoškolské tunelovanie sociálnych fondov.A Uhlairik sa teda tiež podaril,to je pravda.Fakt ale je,že nikto nevie čo so zdravotníctvom,ved nech na neho siahnu akýmkoľvek spôsobom,je z toho takmer dalšie SNP.A siahnuť na neho teda treba,to je nesporný fakt.
Otázkou je, čo si pod pojmom zdravotníctvo predstavuješ.
babi2
30.09.10,07:27
Ako je to s platením zdravotného poistenia z príjmov z prenájmu? Najskôr sa hovorilo, že sa bude platiť, potom zase nebude, teraz čítam noviny a tam je napísané, že pri príjme z prenájmu nad 500 EUR sa bude platiť. :confused: Tak čo si dali do návrhu - bude sa platiť, nebude sa platiť?
Z čoho budeme platiť zdravotné poistenie? http://peniaze.pravda.sk/zdravotne-odvody-zaplati-viac-ludi-du6-/sk-pstat.asp?c=A100929_150447_sk-pstat_p59
AnitaMartinska
30.09.10,08:07
Z čoho budeme platiť zdravotné poistenie? http://peniaze.pravda.sk/zdravotne-odvody-zaplati-viac-ludi-du6-/sk-pstat.asp?c=A100929_150447_sk-pstat_p59
Tiez som prave teraz docitala tento clanok a neverim vlastnym ociam,
alebo som to zle pochopila, ze odvody do ZP sa budu platit, okrem ineho: 2. Z ostatných príjmov (ak nie sú zdanené zrážkou)
-- z dôchodkov a iných podobných opakujúcich sa pôžitkov

Z akych dôchodkov?
BXLmiami
30.09.10,08:16
J&T čiže Pravda pre mna nie je veľmi dôveryhodná.:)
Kvaka
30.09.10,08:17
Tiez som prave teraz docitala tento clanok a neverim vlastnym ociam,
alebo som to zle pochopila, ze odvody do ZP sa budu platit, okrem ineho: 2. Z ostatných príjmov (ak nie sú zdanené zrážkou)
-- z dôchodkov a iných podobných opakujúcich sa pôžitkov

Z akych dôchodkov?
To sú podľa citácie v uvedenom odkaze od babi2 príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. h) zákona o DP, s odvolávkou na občiansky zákonník, nie sú to dôchodky zo sociálnej poisťovne.
K tomu dôchodku je odvolávka na § 842 občianskeho zákonníka, kde je napísané:
Zmluvou o dôchodku sa zakladá niekomu na doživotne alebo na inak určenú dobu neurčitého trvania právo na vyplácanie určitého dôchodku.
Kvaka
30.09.10,08:43
To sú podľa citácie v uvedenom odkaze od babi2 príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. h) zákona o DP, s odvolávkou na občiansky zákonník, nie sú to dôchodky zo sociálnej poisťovne.
K tomu dôchodku je odvolávka na § 842 občianskeho zákonníka, kde je napísané:
Zmluvou o dôchodku sa zakladá niekomu na doživotne alebo na inak určenú dobu neurčitého trvania právo na vyplácanie určitého dôchodku.
Mne to celkom pasuje na dôchodky zakúpené v poisťovniach za našetrené peniažky v druhom pilieri.
Danila
30.09.10,08:53
To gymnaziálne vzdelanie mi vadí menej ako vysokoškolské tunelovanie sociálnych fondov.A Uhlairik sa teda tiež podaril,to je pravda.Fakt ale je,že nikto nevie čo so zdravotníctvom,ved nech na neho siahnu akýmkoľvek spôsobom,je z toho takmer dalšie SNP.A siahnuť na neho teda treba,to je nesporný fakt.Mne to gymnaziálne vzdelanie vadí z princípu. Tunelujú so základným vzdelaním rovnako ako s vysokoškolským vzdelaním, to mi ver. Ja viem čosi ako ekonóm, Ty čosi ako lekár. Možno so mnou budeš súhlasiť aspoň v tom, že tie matematické vzorce a sociálne kecy od nevzdelaných už dnes platia kontraproduktívne z jedného jednoduchého dôvodu. Kedysi sme vyrastali v zdravom prostredí, naháňali sme na dedine kačice, preskakovali ohne a kúpali sa v potoku. V mestách bol čaj o piatej a občas sme si zarecitovali. Dnes? Mladí naháňajú fet, sedia pri počítačoch a rôznych agresívnych hrách, vysoši pred skúškami potrebujú dopink, ženy vyhodené na ulicu po päťdesiatke sa zamestnajú ak tak u zahraničných nenažrancov za minimálnu mzdu, prostredie spoločenské, klimatické je na veľké vieš čo, nárast onkologických, alergických, no najmä psychiatrických ochorení vzrastá, teda aj subsystémy poistencov vo vzťahu k zdravotnej a sociálnej starostlivosti vzhľadom na ich meniace sa potreby takže:
Sociálna a zdravotná oblasť musí meniť veľa vecí, veľa dôležitých vecí, kde už staré šablóny neplatia.....s gymnaziálnym vzdelaním si môže dáma meniť akuráttak svoje náhrdelníky, aby si prípadne ešte urobila diaľkovo nejakú výšku, kým je na výslní....., Ak nezačnú, a včera už bolo neskoro, konečne niečo robiť, a nie sa len rýpať v močovke, tak po nás potopa...... ;)
BXLmiami
30.09.10,09:54
Zrejme si vyrastala na dedine.Ja nie.Ja som na tom čaji o piatej zažila zopár policajných razií a syn môjho triedneho aj s tromi kamarátmi sa ufetoval k smrti.Začiatok 70 rokov.
Danila
30.09.10,11:26
Zrejme si vyrastala na dedine.Ja nie.Ja som na tom čaji o piatej zažila zopár policajných razií a syn môjho triedneho aj s tromi kamarátmi sa ufetoval k smrti.Začiatok 70 rokov.Vyrastala som na dedine, študovala som v meste. Zlatá dedina. Na čaji o piatej som žiadneho policajta nevidela. Z huncútstiev veľkomesta mi dodnes zostala cigaretka. Nepomohla ani výchovná facka, po ktorej mi týždeň hučalo v ušiach. No a sme opäť doma. Ufetovali sa v sedemdesiatych rokoch k smrti. Nie však preto, že na čaji bola policajná razia. Ale preto, že tie policajné razie stáli pravdepodobne za fajku močky. Rovnako ako dnes. V opačnom prípade by sa ich toľko odvtedy neufetovalo k smrti, v opačnom prípade by fet nebol pandémiou, v opačnom prípade by tu neprekvitala narkomafia. Feťákov pozatvárajú a díleri sa im všetkým smejú do očí. No a teda odkaz vláde? Žiadne facky nepomôžu, začnite sa venovať prevencii.
martinaj
07.10.10,11:30
Len tak na okraj: koľko lekárov - špecialistov, koľko učiteľov, koľko iných zamestnancov v iných profesiách má nárok na plateného asistenta? Žiaden. Tak prečo majú nárok na asistenta poslanci? Ich práca nie je o nič menej záslužná alebo zodpovedná ako práca kohokoľvek iného. Ak potrebujú mimoriadne úkony, môže im ich zabezpečiť ich strana alebo si ich môžu zaplatiť zo svojho príjmu. Poslancami by mali byť mimoriadne schopní ľudia. A takí by asistenta nemali potrebovať. A hneď by sme ušetrili v rozpočte ďalšie eurá...
durisovad
07.10.10,15:04
Nepuculi ste novych ministrov, ako odpovedali na otazky novinarov o svojej kompetentnosti na ministerske posty? Ja som pocula najmenej troch, ktori povedali, ze oni odbornikmi byt nemusia, maju okolo seba ludi znalych problematiky, ktori kazdy problem posudia a daju ministrovi navrhy na riesenia.
Takto to bude asi aj s poslancami, ze sami sa nevedia rozhodnut o nicom a potrebuju asistentov. Mimoriadne schopni ludia sa asi do politiky nehrnu a potom to vyzera tak ako vyzera.
Danila
07.10.10,16:28
Nepuculi ste novych ministrov, ako odpovedali na otazky novinarov o svojej kompetentnosti na ministerske posty? Ja som pocula najmenej troch, ktori povedali, ze oni odbornikmi byt nemusia, maju okolo seba ludi znalych problematiky, ktori kazdy problem posudia a daju ministrovi navrhy na riesenia.
Takto to bude asi aj s poslancami, ze sami sa nevedia rozhodnut o nicom a potrebuju asistentov. Mimoriadne schopni ludia sa asi do politiky nehrnu a potom to vyzera tak ako vyzera.Politika nie je o schopnosti, odbornosti ale o biznise, o chamtivosti, o snahe zabezpečiť od koryta nie len rodinu, ale aj ďalšie generácie. Ide už len o to, v akom rozsahu. A v dnešných dňoch môžeme tento nepísaný zákon v ešte nenasýtenej spoločnosti sledovať on -line a je to príšerné. Byty v Starom meste, vychádzkový väzenský znásilňovač žien, petícia mamičiek za zachovanie ľudských podmienok, ktoré im chcel všeľudový sociálny minister, zarábajúci na radách v ich prospech keď išlo o pokladničku pokladníčky Tomanovej skásnuť do tej svojej terajšej.. Vláda, ktorá vyženie do ulíc mamičky po prvý raz v histórii mojej pamäte a vláda, čo zdražuje pivko má odzvonené. V to verím a dúfam.....Tých prešľapov za pár dní je aj na optimistov, voličov koalície určite priveľa....A nevymenúvajte mi tu voloviny o Ficovi. Ten ich nedobehne ani keby bežal dlhú trať ešte tisíc svetelných rokov....;)
Llívia
07.10.10,16:33
Možno by ich nedobehol, ani keby bežal proti nim :rolleyes:
evuša
07.10.10,17:06
Pred 20 rokmi som tvrdila, že je jedno, kto nám bude vládnuť. Dobre nám bude dovtedy, dokedy vláda bude mať čo ukradnúť. Zle nám bude vtedy, keď všetko rozkradnú. Potom začnú okrádať nás. Zdá sa, že všetko už rozkradli. Z toho vyplýva, že je jedno, kto nám bude vládnuť. Každá vláda bude okrádať už len nás - bežných občanov. Len sa to nevolá okrádanie, ale zvyšovanie daní, alebo uťahovanie opaskov slovenskému národu. Nakoniec sa dopracujeme k tomu, že budeme robiť od nevidím do nevidím, o hladu, o smede a čo zarobíme, dáme našej skvelej vláde, aby sa mali dobre nielen oni ale aj celá ich rozvetvená rodina,aby si oni nemuseli uťahovať opasky.
Danila
07.10.10,19:55
To máš tak. Čo je dané Bohovi, nie je dané volovi.....Ja by som mala jeden návrh pre každú vládu. Poslali ste pre nás zákon, že ku každej kasičke patrí pokladník. A musí mať dohodu o hmotnej zodpovednosti. Tak si ten zákon pekne krásne uplatňujte aj pri našej kasičke, kde sa hráte na pokladníkov. A napíšte si tiež dohodu o hmotnej zodpovednosti. Kolektívnej. My, Váš plebs, budeme škodová komisia, zvolíme si predsedu a budete sa nám zodpovedať. A preukázanú škodu Vám predpíšeme k náhrade. Ak bude vysoká, postúpime generálnemu prokurátorovi. A uhradíte nám ju. Do tej našej kasičky. Ako ju musí uhradiť každý hmotne zodpovedný svojmu šéfovi. Spoločne a nerozdielne. Z Vaších kešení.......Ak má byť spravodlivosť....Ak ste už konečne pochopili, že nie my sme tu pre vás, ale je to práve naopak......To len aby som nebolamimotemy.
durisovad
08.10.10,04:00
Vrelo s tebou suhlasim, ale je to utopia, bohuzial.
Danila
08.10.10,05:11
Vrelo s tebou suhlasim, ale je to utopia, bohuzial.Ja neverím, že je to utópia. Ja som sa narodila ako pesimistický optimista,:) a verím, že raz bude človek slobodný...lebo v opačnom prípade nech začnú naši mocipáni občas pozerať " Život po živote " a prejde ich chuť od panských huncútstiev. Chlapci, holobridakovia, čo sa nedávno držali maminej sukne ešte môžu beztrestne posielať denne do base svojich opozičných. Vodu kázať a víno piť. Nepočúvať, či klamať svojho občana. Ešte môžu chvíľu šlipať po spravodlivosti, ľudskosti...ale raz sa potknú o nás. Kde nie je právny štát, tam berie do rúk spravodlivosť človek...a raz ju zoberie do rúk pevne. Lebo slobodu na úver získať nemožno. A to, čo prežívam dnes je strach,obava zo zajtrajška. A tento pocit som nikdy, nikdy nemala. Každý chvíľku ťahá pilku.......A títo dnešní na pílu tlačia bezhlavo. Odkaz pre vládu? Nehrajte sa na vojačikov,ale začnite riadiť tento štát.
Manual
08.10.10,05:32
...A uhradíte nám ju. Do tej našej kasičky. Ako ju musí uhradiť každý hmotne zodpovedný svojmu šéfovi. Spoločne a nerozdielne. Z Vaších kešení.......Ak má byť spravodlivosť....Ak ste už konečne pochopili, že nie my sme tu pre vás, ale je to práve naopak......To len aby som nebolamimotemy.
Citujem len časť príspevku:
Ja stále tvrdím, pokiaľ bude pred zákonom niekto rovný a iný rovnejší s týmto sa nepohne.
jar88
08.10.10,05:51
Ja neverím, že je to utópia. Ja som sa narodila ako pesimistický optimista,:) a verím, že raz bude človek slobodný...lebo v opačnom prípade nech začnú naši mocipáni občas pozerať " Život po živote " a prejde ich chuť od panských huncútstiev. Chlapci, holobridakovia, čo sa nedávno držali maminej sukne ešte môžu beztrestne posielať denne do base svojich opozičných. Vodu kázať a víno piť. Nepočúvať, či klamať svojho občana. Ešte môžu chvíľu šlipať po spravodlivosti, ľudskosti...ale raz sa potknú o nás. Kde nie je právny štát, tam berie do rúk spravodlivosť človek...a raz ju zoberie do rúk pevne. Lebo slobodu na úver získať nemožno. A to, čo prežívam dnes je strach,obava zo zajtrajška. A tento pocit som nikdy, nikdy nemala. Každý chvíľku ťahá pilku.......A títo dnešní na pílu tlačia bezhlavo. Odkaz pre vládu? Nehrajte sa na vojačikov,ale začnite riadiť tento štát.
Ha, ha, ha, :---
neverím, že je to utópia :D a raz bude slobodný človek, slobodne plniť povinnosti, ktoré mu nariadi slobodný mocipán :---
Llívia
08.10.10,08:32
"Názov témy: Navrh - odporucania novej vlade"
1. S ohľadom na to, čo sa deje v posledných týždňoch, by som vláde odporúčala, aby buď držala hubu o pripravovaných zmenách, alebo aby o nich hovorila, až keď sa zhodnú na konkrétnom návrhu. Veď sme tu ako v Kocúrkove na enté Kocúrkovo, keď jeden deň niekto niečo povie, na druhý deň je to už inak, potom to pani premiérka víťazoslávne dementuje, a potom sa zrazu dozvieme, že na schválenie ide návrh v takej podobe, ako bol prvýkrát navrhnutý (viď rodičovský príspevok). A tým, že stále niečo povedia, že sa bude meniť, potom to zdementujú, premenia, zmenia, preonačia a čo ja viem ešte čo iba zbytočne šíria paniku a hnev medzi ľuďmi, ako napr. včera som si vypočula rozhovor dvoch žien (nedalo sa ho nepočuť kvôli ich hlasitosti): jedna presviedčala druhú, že ak si po novom roku vyberie stavebné sporenie, tak z celého bude musieť zaplatiť daň. Druhú skoro porazilo z tohto zistenia, ale potom hovorí: "Veď to sú moje peniaze". Potom sa dohadovali, že z čoho sa vlastne tá daň bude platiť. Nakoniec sa zhodli na tom, že budú platiť daň z úrokov zo stavebného sporenia - jasné, že ani jedna nebola týmto krokom novej vlády nadšená. To som im už mala sto chutí povedať, že táto daň sa platí už niekoľko rokov. Jednoducho, nejaké informácia a potom dezinfomácie sa objavili v médiách a ony si to vysvetlili po svojom (uvažovalo sa nad tým, že sa daň bude platiť aj zo štátnej prémie).
2. Druhý návrh je, aby som si aj ja, ako človek nepodnikajúci, mohla dať do "nákladov/výdavkov" to, čo vynaložím na dosiahnutie môjho príjmu. Či akože ja mám účet v banke a stavebnej sporiteľni zadarmo? :eek: Lebo tak sa mi marí, že mi tam stále nejaké poplatky za vedenie účtu stŕhajú. Tak prečo mám na jednej strane zdaňovaný príjem = úroky a na druhej strane nemôžem mať žiadne výdavky slúžiace na dosiahnutie tohto príjmu = poplatky za vedenie účtu?:confused::mad:
3. Bod 2 platí aj pre SVB-čka. Z úrokov musia zaplatiť zrážkovú daň, ktorá je týmto vyrovnaná a vôbec sa nezahŕňa do daňového priznania. Prečo si k tomuto príjmu tiež nemôžu priradiť výdavky?
Keď chce vláda odstraňovať kadejaké výnimky, tak nech zrovnoprávni aj body 2 + 3.
Danila
08.10.10,10:52
Ha, ha, ha, :---
neverím, že je to utópia :D a raz bude slobodný človek, slobodne plniť povinnosti, ktoré mu nariadi slobodný mocipán :---Mne nikto nemusí nič nariaďovať. Tebe áno? Raz bude aj mocipán slobodný. A potom aj ja, aj ty, aj my aj oni,y. Nebude to zlepenec, čo má spoločné len to, že má spoločného nepriateľa. A skrýva to za snahu prosperity mojej, Tvojej, našej krajiny. A drísta. A drístané zneguje. Dementuje. A zdiera moju, tvoju aj našu peňaženku. A vymyslí utópi zvanú ŠR, aby mohol utekať bezhlavo pre pôžičku a čo ja viem čo ešte ho v honbe za úspešnosťou na svojom konte napadne . Ale jardo, nepopieraj sám seba a svoje predošlé drísty, lebo chcem veriť, že si trošku od nich odlišný. Ja optimista nenapraviteľný....A som rada, že si ma občas všimneš.;)
evina
08.10.10,11:53
Pomaly začínam mať pocit, že sa schyľuje k ekonomickej katastrofe či útlaku obyvateľstva a doteraz sme žili v krajine zázrakov ;)
Danila
08.10.10,16:21
Pomaly začínam mať pocit, že sa schyľuje k ekonomickej katastrofe či útlaku obyvateľstva a doteraz sme žili v krajine zázrakov ;)Aj keď nie celkom v krajine zázrakov, hlavne, že s menším počtom strašiakov....;). Ale teším sa, že Ti je fajn, a že prosperuješ. V globále prosperujeme vlastne všetci.... :)
kukučka
08.10.10,19:04
a kdeže je ten Globál? ;)
jar88
09.10.10,03:31
a kdeže je ten Globál? ;)
No predsa u Danily na záhrade.
Má tam mrkvu a viac jej v globále netreba.
jar88
09.10.10,03:47
Mne nikto nemusí nič nariaďovať. Tebe áno? Raz bude aj mocipán slobodný. A potom aj ja, aj ty, aj my aj oni,y. Nebude to zlepenec, čo má spoločné len to, že má spoločného nepriateľa. A skrýva to za snahu prosperity mojej, Tvojej, našej krajiny. A drísta. A drístané zneguje. Dementuje. A zdiera moju, tvoju aj našu peňaženku. A vymyslí utópi zvanú ŠR, aby mohol utekať bezhlavo pre pôžičku a čo ja viem čo ešte ho v honbe za úspešnosťou na svojom konte napadne . Ale jardo, nepopieraj sám seba a svoje predošlé drísty, lebo chcem veriť, že si trošku od nich odlišný. Ja optimista nenapraviteľný....A som rada, že si ma občas všimneš.;)
Tebe nikto nemusí nič nariaďovať.
Nemusí, lebo ty si plníš svoje občianske povinnosti iniciatívne a nadšene.
Zrazu, keď je tu zlepenec, zbadáš, že ti niekto zdiera peňaženku. Veď sa pre teba nič nezmenilo, stále ti tú peňaženku vyprázdňujú rovnako, len majú iné tričko.
Tak že čo ti vlastne vadí.
Že ti šmátrajú vo vreckách, alebo že nemajú pekné tričko.
Danila
09.10.10,09:32
Tebe nikto nemusí nič nariaďovať.
Nemusí, lebo ty si plníš svoje občianske povinnosti iniciatívne a nadšene.
Zrazu, keď je tu zlepenec, zbadáš, že ti niekto zdiera peňaženku. Veď sa pre teba nič nezmenilo, stále ti tú peňaženku vyprázdňujú rovnako, len majú iné tričko.
Tak že čo ti vlastne vadí.
Že ti šmátrajú vo vreckách, alebo že nemajú pekné tričko.Vieš, čo mi vadí? Že zdierajú peňaženky napríklad mladých mamičiek, a Slovensko vymiera. Rovnako ako Európa. Kto im bude rodiť deti do takýchto podmienok? Zámerne si všimni, že píšem rodiť. Lebo rodiť nie je to isté, ako splodiť. Ak by si chcel o tom polemizovať. Neprekáža mi ani ich farba trička, ani že zdierajú moju peňaženku. Ja som si počas slušnejších vlád ušetrila, aby som prežila, ja si osobne nesťažujem. A ešte mi na týchto pestrofarebných prekáža, že na obed už nie je pravda, čo povedali ráno, a večer to celé aj tak musí pani premiérka prefarbiť....:) Peknú nedeľu jardo, s tebou mně baví svět.....:---
P.S. Kukučka, plat pána ministra Mihála a môj dôchodok je v globále slušný životny štandard....;)
day
09.10.10,09:46
Danila Tvoj meter je urcite "ostrejsi" na tuto vladu, ako na predchadzajucu. Ale to nie je zle, nemozeme byt vsetci rovnaky.

Porodnost mierne stupa, nema nic s vladou, ale s nastupenym trendom.
ocavat v dnesnej dobe, zivotnom trende 4 deti, to je utopia

....ze je to skoda to je zase ina tema ;)