SamuelG
22.09.10,07:38
Dobrý deň. Nedávno som dal vystierkovať celý byt len mám problém že na niektorých miestach mi stierka (spolu s lepidlom ktorým sa vyspravovali nerovnosti v paneloch) praská a neviem čo sa s tým dá robiť.

Keďže v mojom byte boli dosť krivé stropy hlavne na miestach kde sa spájajú panely tak robotník čo to robil to vyrovnával vrstvou lepidla bau fliesenkleber + zmiešaného s trochou baumit MVR a na niektorých miestach použil ešte sieťku ... a na to potom dal stemal stierku ... problém je že v miestach kde bolo použité lepidlo mi toto lepidlo praská (praská to po týždni čo to boli dokončené stierky) a vyzerá to hrozne zle ... chcel by som sa spýtať či je nejaká možnosť ako to zamaskovať alebo čo sa s tým dá robiť.
katarina.j
22.09.10,05:53
No ked to chceš len zamaskovať-tak to si veľa roboty neušetríš...lebo aj ked to niečím natrieš, prasklinky ti časom vyjdú na povrch....asi ti zostáva to na novo zoškrabať dole a diery zašpárovať a vyrovnať na novo. Načo budeš lepiť náter na náter, keď to nemá efekt?
SamuelG
22.09.10,05:56
No ked to chceš len zamaskovať-tak to si veľa roboty neušetríš...lebo aj ked to niečím natrieš, prasklinky ti časom vyjdú na povrch....asi ti zostáva to na novo zoškrabať dole a diery zašpárovať a vyrovnať na novo. Načo budeš lepiť náter na náter, keď to nemá efekt?

no lenže aj keď to spravím nanovo tak ako to mám spraviť ? však sme na to použili to naj čo sme vedeli ... ja vôbec nemám šajnu čo iné by sme ešte mohli urobiť a použiť miesto lepidla na vyrovnanie nerovností medzi panelmi.
Chobot
22.09.10,05:58
Dobrý deň. Nedávno som dal vystierkovať celý byt len mám problém že na niektorých miestach mi stierka (spolu s lepidlom ktorým sa vyspravovali nerovnosti v paneloch) praská a neviem čo sa s tým dá robiť.

Keďže v mojom byte boli dosť krivé stropy hlavne na miestach kde sa spájajú panely tak robotník čo to robil to vyrovnával vrstvou lepidla bau fliesenkleber + zmiešaného s trochou baumit MVR a na niektorých miestach použil ešte sieťku ... a na to potom dal stemal stierku ... problém je že v miestach kde bolo použité lepidlo mi toto lepidlo praská (praská to po týždni čo to boli dokončené stierky) a vyzerá to hrozne zle ... chcel by som sa spýtať či je nejaká možnosť ako to zamaskovať alebo čo sa s tým dá robiť.

AK to praská v miestach, kde sa spájajú panely, tak s tým neurobíš nič. Jednoducho dom "pracuje", hýbe sa a sadá, preto tie mesta v panelových spojoch budú vždy namáhané a budú tam praskliny. Jedine, že by si mal dom z betónového monolitu, ten by snáď nepraskal.

Aj keby si tam dal 3 cm omietku, tak tá prasklina sa prejaví. Čím novší dom, tým väčšie riziko prasklín. Staršie domy už bývajú "usadené", ale nie je to pravidlo
SamuelG
22.09.10,06:12
AK to praská v miestach, kde sa spájajú panely, tak s tým neurobíš nič. Jednoducho dom "pracuje", hýbe sa a sadá, preto tie mesta v panelových spojoch budú vždy namáhané a budú tam praskliny. Jedine, že by si mal dom z betónového monolitu, ten by snáď nepraskal.

Aj keby si tam dal 3 cm omietku, tak tá prasklina sa prejaví. Čím novší dom, tým väčšie riziko prasklín. Staršie domy už bývajú "usadené", ale nie je to pravidlo

No ale toto neni nový dom .. je to 30 ročný petržálsky panelák ... a zas videl som steny susedov a oni to majú nepopraskané a ja tam mám praskliny už po týždni tak tam asi musí byť niekde chyba
Chobot
22.09.10,06:23
No ale toto neni nový dom .. je to 30 ročný petržálsky panelák ... a zas videl som steny susedov a oni to majú nepopraskané a ja tam mám praskliny už po týždni tak tam asi musí byť niekde chyba

Aj staré domy sadajú. Náš panelák má viac ako 15 rokov a zakaždým mi stierka v spojoch popraská. Môžeš tam skúsiť natlačiť pružný akrylátový tmel, len neviem, ako na tom bude držať farba.
Halli
22.09.10,06:26
No ale toto neni nový dom .. je to 30 ročný petržálsky panelák ... a zas videl som steny susedov a oni to majú nepopraskané a ja tam mám praskliny už po týždni tak tam asi musí byť niekde chyba

skombinuj si maľovku s pekným pásom vliesovej tapety a máš po probléme a naviac pekný efekt ;)
katarina.j
22.09.10,06:31
Aj staré domy sadajú. Náš panelák má viac ako 15 rokov a zakaždým mi stierka v spojoch popraská. Môžeš tam skúsiť natlačiť pružný akrylátový tmel, len neviem, ako na tom bude držať farba.
No tu by som odporučila potom aj akrylátovú farbu
katarina.j
22.09.10,06:36
skombinuj si maľovku s pekným pásom vliesovej tapety a máš po probléme a naviac pekný efekt ;)
Neviem či by mu toto zrovna pomohlo alebo nie...Ak sú škáry velké a zatmelí ich, aj tak mu to bude praskať, takže aj tapeta na tom sa uvolni a bud sa odlepí alebo opraská-podla mna. A keby si tam napchal-nastriekal montážnu penu?
Halli
22.09.10,06:40
Neviem či by mu toto zrovna pomohlo alebo nie...Ak sú škáry velké a zatmelí ich, aj tak mu to bude praskať, takže aj tapeta na tom sa uvolni a bud sa odlepí alebo opraská-podla mna. A keby si tam napchal-nastriekal montážnu penu?

Katka vliesová tapeta je pružná ,také škáry tam isto nemá, aby sa začala odliepať :) tomu neverím;)...to už nie sú papiráky ako za socíku :D
SamuelG
22.09.10,06:46
no ja som sa zatiaľ na nič né nezmohol len ako to poriadne natrieť penetráciou a znovu zastierkovať ale pochybujem že to pomôže.

Tú akrylátovú farbu mi už odporučil kolega ale neviem či to pomôže ... väčšina mi doma ale povedala že vraj s tým nič nenarobím ... ale mne sa to nezdá žeby to nešlo ... kukal som na návštevách ako to majú a praskliny nemali tak ja to nechápem ... povedali že to majú robené rovnako ako ja :( keby to aspoň bolo po okrajoch lenže ja to mám cez stred izby a kuchyne.
Julian
22.09.10,07:38
Keď sme my pred maľovkou robili vyspravky omietky pred maľovaním (30 ročný byt v Petržalke) tak som objavil pri spojoch panelov nejakú pružnú hmotu, ale neviem či to bolo od začiatku, alebo si to predchádzajúci majiteľ urobil sám. Bolo to zatreté farbou a praskliny nikde neboli.

Akrylátový tmel (od fy Henkel), ktorý spomína Chobot som si pred časom kúpil aj ja v Lidli, ale zatiaľ som ho nepotreboval, takže neviem povedať ako sa správa, ale je na tie účely odporúčaný a je tam aj uvedené, že po uschnutí je pretierateľný a je možné lepiť naň tapetu.
Chobot
22.09.10,07:47
Keď sme my pred maľovkou robili vyspravky omietky pred maľovaním (30 ročný byt v Petržalke) tak som objavil pri spojoch panelov nejakú pružnú hmotu, ale neviem či to bolo od začiatku, alebo si to predchádzajúci majiteľ urobil sám. Bolo to zatreté farbou a praskliny nikde neboli.

Akrylátový tmel (od fy Henkel), ktorý spomína Chobot som si pred časom kúpil aj ja v Lidli, ale zatiaľ som ho nepotreboval, takže neviem povedať ako sa správa, ale je na tie účely odporúčaný a je tam aj uvedené, že po uschnutí je pretierateľný a je možné lepiť naň tapetu.

Ja som ten tmel použil na balkóne na upchatie medzier medzi panelmi. tmel samotný drží dobre, ale farba, čo bola na ňom, popukala (bola to vodeodolná exteriérová farba).
SamuelG
22.09.10,08:03
Ja som ten tmel použil na balkóne na upchatie medzier medzi panelmi. tmel samotný drží dobre, ale farba, čo bola na ňom, popukala (bola to vodeodolná exteriérová farba).

no tak skúsim použiť ten akrylátový tmel a na to akrylátovú farbu a uvidím ... bojím sa že aj keby som to cele strhol dole a urobil odznova tak by som si nepomohol
Genesis.SVK
24.09.10,13:53
no tak skúsim použiť ten akrylátový tmel a na to akrylátovú farbu a uvidím ... bojím sa že aj keby som to cele strhol dole a urobil odznova tak by som si nepomohol

No čo skúsil si to ? funguje to ? ja mám podobný problém ale nemám stierku ale omietku. Praská mi to presne tam kde sa spájajú panely.
SamuelG
24.09.10,16:09
No čo skúsil si to ? funguje to ? ja mám podobný problém ale nemám stierku ale omietku. Praská mi to presne tam kde sa spájajú panely.

No na tie praskliny čo mi vznikli na spojoch panelov tak tam to nepomohlo ... tie panely sú spojené krivo a ten chlap čo mi to robil to musel zarovnať lepidlom a ešte tam dal takú mriežku ... lenže toho lepidla tam musel dať hrubú vrstvu pretože tie panely boli strašne krivé ... a to lepidlo jednoducho prasklo a zdá sa že sú tam aj duté miesta pod tým lepidlom pretože keď to poklepem to znie duto ... takže asi to budem musieť strhnúť celé dole :( ... lenže aj keď to dám dole neviem ako to spraviť aby to tam držalo pretože jediné čo viem je zas tam dať lepidlo a sieťku viac nedokážem ani ja
marleau
24.09.10,17:37
Toto sa odstrániť nanášaním vrstiev nedá,pretože spoj pracuje tým sposobom,že jedna časť sa zodvihne a druhá nie alebo klesne a toto neudrží nič.Ak sa chcete vyhnúť trhlinám a teda škaredému podhľadu,myslím,že je najlepšie urobiť podkonštrukciu a sadrokartón alebo iný podhľad,aby pnutie znášalo niečo iné ako to,čo vidíme.
SamuelG
24.09.10,18:24
Toto sa odstrániť nanášaním vrstiev nedá,pretože spoj pracuje tým sposobom,že jedna časť sa zodvihne a druhá nie alebo klesne a toto neudrží nič.Ak sa chcete vyhnúť trhlinám a teda škaredému podhľadu,myslím,že je najlepšie urobiť podkonštrukciu a sadrokartón alebo iný podhľad,aby pnutie znášalo niečo iné ako to,čo vidíme.

A keby som použil na miesta kde sa spájajú panely nie obyčajné lepidlo bau fliesenkleber a sieťku ale flexibilné lepidlo napr flexkleber + sieťka tak ani to by nepomohlo ?

Neviem či náhodou flexkleber by nebol lepší na vyrovnanie nerovností v oblasti spájania sa panelov.
marleau
24.09.10,18:28
Myslím,že nie,lebo pnutie na miestach,kde vznikajú praskliny,je dosť silné a flexibilné lepidlo to asi neprenesie.A časom určite praskne aj to.Toto je daň za technológiu našich predkov,riešenia existujú,ale aj stoja čosi.
SamuelG
04.10.10,04:51
No čo skúsil si to ? funguje to ? ja mám podobný problém ale nemám stierku ale omietku. Praská mi to presne tam kde sa spájajú panely.

No skúsil som ešte raz ten akrylový tmel ale nebolo to dobre. Na tom tmely bolo písané že je brúsiteľný a tak som na prasklinu naniesol vrstvu tmelu rozotrel špachtlou a nechal zaschnúť. Keď som ale išiel tmel zahladiť brúsnym papierom (tak ako stierku) tak to vôbec nešlo.

Problém je že ja mám po stope také praskliny ktoré sú malé a je ich veľa vypadá to ako pavučina a nenacpem do nich tmel. Skúsil som to ešte celé raz natreť dulux penetráciou (ona je po zaschnutí taká elastická) tak uvidím či to pomôže inak vážne neviem. Ono by to chcelo nejakú elastickú farbu.
Genesis.SVK
05.10.10,04:28
No tu by som odporučila potom aj akrylátovú farbu

Nevieš náhodou odporučiť nejakú konkrétnu farbu? ja dom bol v baumaxe a pýtal som sa na taú farbu a oni mi dávali nejaké farby na drevo a kov :(

Alebo niekto iný nevie niekto odporučiť konkrétny výrobok ? Nejakú pružnú (elasticku) bielu farbu ktorú by som mohol naniesť na strop ?
Poradak Michal
10.10.10,18:42
Jednoznacne Akrylat, kupis ho v tube ako silikon das do pistole a ides na vec. akrylat ma tu vyhodu ze sa da pretriet farbou a je pruzny cize ti spoje uz nevybehnu..