fitlubenka
12.11.05,23:55
Prosím podaďte mi ako zaúčtovať DPH zo zásob pri prevode firmy na dcéru. Ďakujem.
KEJKA
13.11.05,17:39
to je SZCO -? ak odovzdávaš zásoby, treba odvviest DPH ako pri ukončení živnosti. Teda faktúrou a dcéra=SZCO si DPH odpočíta.
andrej_rv
13.11.05,18:50
Prosím podaďte mi ako zaúčtovať DPH zo zásob pri prevode firmy na dcéru. Ďakujem. V zmysle § 10 ods. 1 zákona o DPH sa za dodanie tovaru alebo služby nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku (napr. prevádzku), pokiaľ nadobúdateľ je platiteľom DPH alebo sa ním stane dňom nadobudnutia podniku v zmysle § 4 ods. 6 zákona o DPH. Pokiaľ teda prevádzaš (predávaš dcére) celú firmu, treba zvážiť aj túto možnosť, pretože zrejme pôjde o významnejšiu sumu. Pri bežnej fakturácii by ju samozrejme dcére po 2 zdaňovacích obdobiach vrátili, ale pri uplatnení § 10 by to vôbec nebolo treba DPH fakturovať a teda ani zaplatiť.
KEJKA
13.11.05,19:03
V zmysle § 10 ods. 1 zákona o DPH sa za dodanie tovaru alebo služby nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku (napr. prevádzku), pokiaľ nadobúdateľ je platiteľom DPH alebo sa ním stane dňom nadobudnutia podniku v zmysle § 4 ods. 6 zákona o DPH. Pokiaľ teda prevádzaš (predávaš dcére) celú firmu, treba zvážiť aj túto možnosť, pretože zrejme pôjde o významnejšiu sumu. Pri bežnej fakturácii by ju samozrejme dcére po 2 zdaňovacích obdobiach vrátili, ale pri uplatnení § 10 by to vôbec nebolo treba DPH fakturovať a teda ani zaplatiť.Podnik sa rozumie v zmysle obchodného zákonníka právnická osoba. SZCO nie je PO, preto som sa na to pýtala.
andrej_rv
13.11.05,19:24
Podnik sa rozumie v zmysle obchodného zákonníka právnická osoba. SZCO nie je PO, preto som sa na to pýtala.No, toto som akosi nepostrehol :mee: . Podľa § 5 OZ: "Podnikom sa na účely tohoto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť." Podnikateľom je okrem iného pre účely tohoto zákona v zmysle § 2 ods. ods. 2 písmeno b) aj: "osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia" - teda podľa mňa aj OSZČ...
KEJKA
13.11.05,20:23
. Podľa § 5 OZ: "Podnikom sa na účely tohoto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť." Podnikateľom je okrem iného pre účely tohoto zákona v zmysle § 2 ods. ods. 2 písmeno b) aj: "osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia" - teda podľa mňa aj OSZČ...No klobúk dole, Porada mi rozširuje obzor. V praxi som sa s týmto prípadom nestretla, a zo zákona som to nevyčítala. myslím to vážne.
Takže v prípade, že sa spíše zmluva o predaji podniku medzi matkou a dcérou, tak sa DPH bude dať vyhnúť. Hmmm... stojí to za úvahu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
free_cool_in
23.10.10,05:43
Dobry den!
No, s "prechodom" zo SZCO na PO (s.r.o.) som si lamal dost dlho hlavu, kedze SZCO ma dost vysoky majetok a zasoby, je platcom DPH a tak by vznikla obrovska suma, ktorou by SZCO uverovala istu dobu stat.
Ako vidim, ked sa predava cely podnik - teda aj vsetky zavazky, pohladavky, majetok a zasoby, netreba o titule DPH uvazovat? Odrazi sa to vsak zrejme aj tak na DzPFO, vsak?
Dakujem neskutocne za tuto radu resp. citaciu Zakona o DPH, neskutocna pomoc. Kto viete, poradte teda, ako co najefektivnejsie toto urobit.
KEJKA
23.10.10,06:13
zdôrazňujem, že aj sro musí byť platiteľom DPH, vtedy sa dá aplikovať predaj bez DPH - podnik alebo časť podniku v zmysle vyššie uvedených príspevkov.
SZČO si svoju daň usporiada, to je jasné (príjmy, výdavky).