joseph0307
22.09.10,08:46
Ahojte PORAĎACI,

prosím vás o radu. Spoločnosť sa zaoberá službami, ktoré sú od DPH oslobodené ako aj službami, ktoré od DPH nie sú oslobodené. Medzičasom sa stala platiteľom DPH. Majitelia spoločnosti sa chcú vyhnúť koeficientu DPH takým spôsobom, že služby, ktoré sú oslobodené od DPH nebudú ponúkať. Sú štvrťročným platiteľom DPH pričom tie služby prestali ponúkať od začiatku septembra a platiteľom DPH sú od júla a majitelia za obdobie od júla do začiatku septembra si nechcú uplatiť DPH z prijatých faktúr, nakoľko mali nejaké činnosti, ktoré od DPH nie sú oslobodené (museli by to prepočítavať na konci roka koeficientom), tak tie priznajú na výstupe a od septembra si normálne do priznania DPH zahrnú DPH na vstupe a na výstupe, nakoľko už nebudú ponúkať služby oslobodené od DPH (nebude povinnosť koeficientu).
Prosím Vás je to tak správne?
A čo s faktúrami, ktoré sú napríklad za kvartál, ale vystavené v septembri a aj daňová povinnosť je uvedená v septembri???

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď a prajem všetkým príjemný deň.

PS: Dúfam, že som to napísal zrozumiteľne :)
KEJKA
22.09.10,07:01
pokiaľ si rozlíšia doklady na vstupe - dodanie služieb tak ako píšeš, tak si odpočítajú DPH len z tých dodávok, ktoré použili pre svoje služby s DPH. Potom nevzniká povinnosť koeficientu.
Za III.Q. vlastne nevykážu poskytnuté služby oslobodené od DPH, na vstupe budú len doklady s plným nárokom na odpočítanie, s dátumom dodania september, nie skôr, tak je to v poriadku.
joseph0307
23.09.10,08:13
Ahoj KEJKA,

takže upresním:

spoločnosť je od 15.07.2010 platiteľom DPH. Ponúka služby, ktoré sú oslobodené od DPH a služby, ktoré nie sú oslobodené od DPH.
Nakoľko si chce uplatňovať aj DPH na vstupe (prijaté faktúry), tak spoločnosť neponúka služby, ktoré sú oslobodené od DPH od 01.09.2010, nakoľko sa chce vyhnúť koeficientu.
Do stanoveného dátumu, teda do dátumu 01.09.2010 bude uplatňovať DPH len na výstupe a po 01.09.2010 už aj na vstupe. Tým sa vyhne koeficientu.
Je to správne? :)
Ďakujem a prajem Vám príjemný deň.
Stefan2005
23.09.10,08:24
...takže upresním:
....tak spoločnosť neponúka služby...
...Do stanoveného dátumu, teda do dátumu 01.09.2010 bude uplatňovať DPH len na výstupe a po 01.09.2010 už aj na vstupe. Tým sa vyhne koeficientu.
Je to správne? ...

Je pravda, že s takouto konštrukciou obídenia koeficientu som sa ešte nestretol - ale nie je správna.

Okrem toho - čo je po "ponúka" služby ? Lebo ponúkať a poskytovať je diametrálny rozdiel...

P.S. V príspevku #2 od Kejky to je pekne popísané.
KEJKA
23.09.10,08:26
takto zrejme určitým spôsobom /možno/ poškodíš firmu, ale celkom isto neodvedieš menšiu DPH.
problém - palica má dva konce - robí práve to zjednodušenie. Totiž do 1.9. sa možno vyskytnú prijaté faktúry súvisiace s poskytnutými neoslobodeným službami a teda také, kde máš nárok na odpočítanie DPH. V takom prípade sa dobrovoľne vzdávaš nároku na odpočítanie DPH a táto DPH potom nie je uznaná za daňový výdavok.
preto by som odporúčala do 1.9. faktúry lustrovať podľa určenia, alebo faktúry zadávať do režimu koeficientu.
Nakoľko od 1.9. už tento problém nevznikne a ty si môžeš stanoviť koeficient pre odpočítanie 1 /ide o prvé obdobie/,
po skončení roka tú 1-ku ľahko dokážeš.
====================
Nie je to také jednoduché......................ale ani zložité.
joseph0307
23.09.10,08:50
Ospravedlňujem sa za zlé vyjadrenie a opravujem: ide o poskytovanie služieb, konkrétne záložňa.
Takže keď sa rozhodnem riešiť to koeficientom, mám tento koeficient nahlásiť na daňový úrad, resp. už som ho mal nahlásiť, že?
Vyrovnanie DPH-čky urobím na konci roka ak sa nemýlim. Mal by mi to aj program urobiť, ak správne zadám členenie DPH nakoľko som sa už informoval u výrobcu programu.
Ak sa rozhodnem nepoužívať koeficient, DPH dám ako nedaňový výdavok.

Ďalší problém nastane, ak spoločnosť predá založený tovar. Pri tovare sa použije § 66 Zákona o DPH, ak sa nemýlim.

Z toho vyplýva, že lepšie je asi použiť koeficient, nakoľko spoločnosť nebude dlho poskytovať služby, ktoré sú oslobodené od DPH.

Aký je váš návrh?
Ďakujem.
KEJKA
23.09.10,16:43
no vidíš, takže predsa len koeficient. Budeš to mať preukaznejšie.
pri stanovení koeficientu by som využila tento odsek
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
...dala si ho odsúhlasiť správcom dane, pre tento rok 1, aby si nič nemusel krátiť, na konci roka usporiadaš a výsledný koeficient budeš používať v r-2011.
joseph0307
04.10.10,13:06
Nakoniec sa rozhodli spoločníci, že to bude bez koeficientu.
Ak to urobíme tak, ako som už písal, teda DPH do 9. mesiaca iba odvedieme (výstup), nebudeme si uplatňovať (vstup), pričom DPH dáme ako nedaňový náklad a po 9. mesiaci si budeme uplatňovať aj na vstupe DPH, nakoľko nebudeme poskytovať služby oslobodené od dane.

Je to správne???

Ďakujem za odpoveď.

Prajem pekný deň.