majo10
22.09.10,07:55
Ahojte,

mám zamestnanca na dohodu o PČ, ktorému platím stabilne 100 EUR mesačne. Chceme to ale zmeniť na variabilnú sumu - podľa skutočne odvedenej práce (robí redaktora/editora pre jeden z mojich webov). On má okrem tejto "bokovky" aj prácu na fulltime, takže to nie je jeho hlavný príjem.

Môžete mi poradiť aká forma (okrem živnosti - tú nechce) by na to bola vhodná? Mohol by som s ním povedzme každý mesiac uzatvárať (spätne) dohodu o PČ na inú sumu? (lebo výšku honoráru sa dozviem až na konci mesiaca)

Nemali by s tým problém úrady? (daňový, sociálna poisťovňa)

Ďakujem, Majo
Lianka
22.09.10,06:42
Obsahom dohody o vykonani prace ma byt jednorazova, nie opakujuca sa cinnost. Napln, ktoru spominate, nezodpoveda tymto kriteriam, preto by som odporucala iny typ dohody (dohoda o pracovnej cinnosti, ak cinnost neprekracuje 10 hod. tyzdenne).

Mozete sa dohodnut na hodinovej alebo ukolovej mzde.

Dohody nemozete uzatvarat spätne. Vyska mzdy, alebo aspon vzorec na jej vypocet, resp. postup, ako sa k vyske mzdy dopracujete, je povinnou nalezitostou dohody.
majo10
22.09.10,06:49
Lianka, ďakujem.

Ja som sa pomýlil v nadpise vlákna - samozrejme sa jedná o dohodu o PČ.

Tá úkolová mzda je super nápad - ako sa robí taká zmluva, môžeš ma odkázať na jej vzor? Budem potom limitovaný nejakými hranicami? (mzda môže byť iba od-do) Vždy len odvediem daň a tie odvody podľa platu, hej?

V prípade, že sa jedná o študenta (brigádnická práca) - tam môžem byť navyše oslobodený od dane? Zmluva sa robí tak isto? Je tam nejaký limit? (mzda od-do)

Ďakujem, Majo
Lianka
22.09.10,06:54
Ak ide o studenta, ten moze pracovat na Dohodu o brigadnickej praci studenta (max. 20 hod./tyzdenne). Max. ani min. vyska odmeny nie je urcena. Ak podpise danove vyhlasenie, moze si uplatnovat u vas nezdanitelnu cast na danovnika (odpocitatelnu polozku). Odvody ako pri DoVP alebo DoPC, t. j. 1,05% plati zamestnavatel do Socialnej poistovne, zamestnancovi sa zraza dan.

Myslim, ze ta ukolova mzda by mala byt sucastou Dohody, t. j. vyspecifikovana, co sa tym ukolom mysli, napr. napisanie clanku v rozsahu A4 = 10 EUR a pod.
rodina1
22.09.10,06:58
Lianka, ďakujem.

Ja som sa pomýlil v nadpise vlákna - samozrejme sa jedná o dohodu o PČ.

Tá úkolová mzda je super nápad - ako sa robí taká zmluva, môžeš ma odkázať na jej vzor? Budem potom limitovaný nejakými hranicami? (mzda môže byť iba od-do) Vždy len odvediem daň a tie odvody podľa platu, hej?

V prípade, že sa jedná o študenta (brigádnická práca) - tam môžem byť navyše oslobodený od dane? Zmluva sa robí tak isto? Je tam nejaký limit? (mzda od-do)

Ďakujem, Majo
Pri dohode o brigádnickej práci študentov postupuješ podľa ZP

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227


(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

§ 228


(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

Ak študent bude mať odmenu nižšiu ako je mesačná nezdaniteľná čiastka (335,47 Eur) a podpíše u teba vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, jeho daň bude nulová.
Mária27
22.09.10,09:26
Po zrušení dohody o pracovnej činnosti v roku 2003 (iná ako dnes) som mávala uzatvorenú dohodu o vykonaní práce na celý rok, ale vykázala som hodiny a zaplatili mi ich len keď bola práca. Nejde to takto?
majo10
22.09.10,09:51
Po zrušení dohody o pracovnej činnosti v roku 2003 (iná ako dnes) som mávala uzatvorenú dohodu o vykonaní práce na celý rok, ale vykázala som hodiny a zaplatili mi ich len keď bola práca. Nejde to takto?

No takéto niečo zaujíma aj mňa - je to možné? Že v zmluve nebude uvedená suma a na konci mesiaca zaplatím podľa vykonanej práce? Stačí keď mu dám novú zmluvu? Nemusím dávať výpoveď tej fixnej na 100 EUR?
Lianka
22.09.10,10:15
No takéto niečo zaujíma aj mňa - je to možné? Že v zmluve nebude uvedená suma a na konci mesiaca zaplatím podľa vykonanej práce? Stačí keď mu dám novú zmluvu? Nemusím dávať výpoveď tej fixnej na 100 EUR?

O dohodach pojednava § 223 - 228a http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#223, kde v § 224 uvadza:

(2) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 je zamestnávateľ povinný najmä

...
c) poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,

Som toho nazoru, ze odmena ma byt dohodnuta pisomne v Dohode.

Odmena sa vyplaca za vykonanu pracu, t. j. v mesiacoch, v ktorych sa praca vykonala (mozu byt aj mesiace, kedy sa nevykonala, odmena = 0 EUR). V pripade Marie sa odmena dala vypocitat jasne, nakolko zo zadania rozumiem, ze bola dohodnuta hodinova mzda.
Lianka
22.09.10,10:19
Stačí keď mu dám novú zmluvu? Nemusím dávať výpoveď tej fixnej na 100 EUR?

Dohodnute ustanovenia mozes zmenit pisomnym dodatkom k Dohode. Ak menis aj typ zmluvy, odporucam ukoncit sucasnu Dohodu, najlepsie "dohodou" a uzatvorit novu. (Tento ukon sa spaja aj s povinnostou oznamenia zmien do Socialnej poistovne.)
majo10
22.09.10,10:47
Dohodnute ustanovenia mozes zmenit pisomnym dodatkom k Dohode. Ak menis aj typ zmluvy, odporucam ukoncit sucasnu Dohodu, najlepsie "dohodou" a uzatvorit novu. (Tento ukon sa spaja aj s povinnostou oznamenia zmien do Socialnej poistovne.)

Ked medzi tym nebude ziadne prerusenie, iba sa meni vyska vyplaty - tiez treba oznamit zmenu do Socialnej poistovne? Lebo raz sme ten honorar uz upravovali (iba som mu dal novu zmluvu) a nic som neohlasoval :-(
majo10
22.09.10,10:49
Som toho nazoru, ze odmena ma byt dohodnuta pisomne v Dohode.

Odmena sa vyplaca za vykonanu pracu, t. j. v mesiacoch, v ktorych sa praca vykonala (mozu byt aj mesiace, kedy sa nevykonala, odmena = 0 EUR). V pripade Marie sa odmena dala vypocitat jasne, nakolko zo zadania rozumiem, ze bola dohodnuta hodinova mzda.

To znamená že odmena musí byť v zmluve uvedená, ale môžem mu vyplatiť aj inú sumu? (nižšiu/vyššiu)
KEJKA
22.09.10,11:55
musí byť uvedená odmena - resp. metoda jej stanovenia.
Ak nebude daná fixne, ale sa bude odvíjať od nejakej jednotky, napr. počet odpracovaných hodín, vyhotovenie nejakého počtu výrobkov, článkov, ap., tak výsledná suma môže byť každý mesiac iná.
suklova
07.04.11,12:03
Môžem so zamestnancom /DOPČ/ dohodnúť mzdu nie hodinovú ale ukolovú? Do dohody uvediem teda rozsah prac.času max.10 hod/týžden a odmena napr. za /výpočet výplaty 1 zamestnanca/= 3 eur. Môže to byť takto? Nemusím potom vykazovať dochádzku?
rodina1
07.04.11,12:06
Môžem so zamestnancom /DOPČ/ dohodnúť mzdu nie hodinovú ale ukolovú? Do dohody uvediem teda rozsah prac.času max.10 hod/týžden a odmena napr. za /výpočet výplaty 1 zamestnanca/= 3 eur. Môže to byť takto? Nemusím potom vykazovať dochádzku?

Myslím si, že evidencia dochádzky je dôležitá aj v prípade kontroly napr. z Inšpektorátu práce, ktorý si môže skontrolovať, či bol dodržaný pracovný čas, stanovený ZP.
suklova
07.04.11,12:10
ok, čiže dochádzku urobím, ale odmenu mu dám podľa úkolu. Môže to takto byť, áno? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.